BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Ημουν σιγουρος που θα οδηγηθει τεχνηεντως η κουβεντα και οτι δεν θα βγει ακρη....
ΔΕΝ γραφω πουθενα οτι για τις αποστασεις 15 εως 30+ μετρα,χρησιμοποιω και αλλαζω ταυτοχρονα 2 τσοκ!!!
1) Τεχνηέντως;;; Τα σχόλιά μου είναι πάντα καλόπιστα και βασίζονται στα γεγονότα. Δεν χρησιμοποιώ ποτέ τεχνικές κλπ
2) Εσύ είσαι που έγραψες "Σε φυσιολογικα περπατητα,σε αποστασεις απο 15 μεχρι 30+ μετρα,δεν ανταγωνιζεται τα μαμα 3 και 4..."
βάζοντας τα κριτήρια σύγκρισης, αποστάσεις, συσφίγξεις κλπ, να θυμόμαστε τι λέμε. Αλλιώς δεν υπάρχει βάση συζήτησης
Το τι λενε οι 2 συναδελφοι που αναφερατε,δεν ειναι κατι που με απασχολει,γιατι πολυ απλα εχουμε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ οπλα...
Εγω εχω την Fabarm H35 και δεν μου απεδωσε τα αναμενομενα...
Αλλοι που εχουν μπερετομπενελες μπορει να πινουν νερο στο ονομα τους....
Ως αντιπρόσωπος της FABARM γιά πολλά χρόνια, τυχαίνει να έχω και εγώ κάμποσες. Και πάνω σε tribore κάννες έχουν γίνει πάρα πολλά tests για τα BRAIN Chokes. Πίστεψέ με, μάλλον ξέρω πολύ καλύτερα από σένα την απόδοση των BRAIN με FABARM και δεν διαφέρει καθόλου από αυτή με μπερετομπενέλες που λες και συ.

Θα σταματήσω όμως αυτή τη συζήτηση εδώ καθώς νομίζω ότι τις πληροφορίες που πιθανόν να θέλουν οι αναγνώστες του thread τις έδωσα και με το παραπάνω. Δεν χρειάζονται αντιπαραθέσεις, ο καθένας είναι ελεύθερος να κρίνει και να αποφασίσει βάσει κριτικής του ικανότητας των σχολίων, αν θα αποκτήσει ένα προΐόν ή όχι.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
Εσύ είσαι που έγραψες "Σε φυσιολογικα περπατητα,σε αποστασεις απο 15 μεχρι 30+ μετρα,δεν ανταγωνιζεται τα μαμα 3 και 4..."
βάζοντας τα κριτήρια σύγκρισης, αποστάσεις, συσφίγξεις κλπ, να θυμόμαστε τι λέμε. Αλλιώς δεν υπάρχει βάση συζήτησης
Ναι ακριβως,τη γνωμη μου παρεθεσα,η οποια τυγχανει να αληθευει καθως ριχνω με αυτο το οπλο 12-13 χρονια και ξερω πολυ καλα τι κανει...Δεν καταλαβαινω γιατι ειμαι λαθος που γραφω τις αποψεις μου....
Οπως ξερω πολυ καλα τι κανει και το MR,με το οποιο εριξα πανω κατω 250 κουτια φυσιγγια (ικανοτατος αριθμος πιστευω) τα τελευταια χρονια σε τσιχλοκοτσυφα,δινοντας του ξανα και ξανα και ξανα,ευκαιριες απειρες χωρις να μου αποδωσει αυτα που περιμενα...
Πίστεψέ με, μάλλον ξέρω πολύ καλύτερα από σένα την απόδοση των BRAIN με FABARM και δεν διαφέρει καθόλου από αυτή με μπερετομπενέλες που λες και συ.
Για τις αλλες δεν ξερω,μπορει,σιγουρα ομως οχι απο την δικια μου...
Δεν ειμαι αντιπροσωπος καμιας εταιρειας,ουτε εχω οικονομικο συμφερον απο πουθενα και αποτυπωνω την ωμη πραγματικοτητα που μου εδειξαν τα κυνηγοτοπια...
Ισως το BELL ή το TM να αποδιδουν,αλλα απ΄ οτι βλεπω,δεν θα κατσω να ασχοληθω....
Θα σταματήσω όμως αυτή τη συζήτηση εδώ καθώς νομίζω ότι τις πληροφορίες που πιθανόν να θέλουν οι αναγνώστες του thread τις έδωσα και με το παραπάνω. Δεν χρειάζονται αντιπαραθέσεις, ο καθένας είναι ελεύθερος να κρίνει και να αποφασίσει βάσει κριτικής του ικανότητας των σχολίων, αν θα αποκτήσει ένα προΐόν ή όχι
Σαφως και δεν χρειαζονται αντιπαραθεσεις...
Εγω δεν ξεκινησα καμια αντιπαραθεση με το αρχικο μου μηνυμα...
Εγραψα τις εντυπωσεις μου,οπως κανει ο καθενας και οπως εχω κανει και παλιοτερα σε αλλα θεματα και για αλλα προϊοντα...
Εσεις με βγαλατε λαθος,οτι δεν τουφεκαω στις σωστες αποστασεις,δεν τις υπολογιζω σωστα,δεν χρησιμοποιησα το σωστο τσοκ κλπ κλπ....

Ενα προϊον,ειναι φυσικο και επομενο να δεχεται και αρνητικες κριτικες,μαζι με τις θετικες...

Το θεμα εν τελη,ειναι οτι ο Ελληνας δεν εχει μαθει στην αρνητικη κριτικη και οταν αυτη συμβει,θα φταιει παντα ο κακοπροαιρετος πελατης,ο ανενημερωτος πελατης,ο αδαης πελατης,ο βαλτός απο αλλα συμφεροντα πελατης και η λιστα δεν εχει τελος...

Η τελευταια μου προταση,(που εχει γινει πλεον θεσμος στην Ελλαδα) αναφερεται γενικοτερα στον συγχρονο,Νεοελληνα επιχειρηματια...
Εξαιρεσεις σιγουρα υπαρχουν,απλα πλεον ειναι πολυ σπανιες...
 
Last edited:
Με θίγεις προσωπικά πλέον και θα απαντήσω.

1) Αρνητική τοποθέτηση εξαρχής απέναντι σε όλα τα aftermaket τσοκ. Δηλαδή για σένα, τα εγοστασιακά σου τσοκ είναι τα καλύτερα τσοκ που υπάρχουν. Δεν πειράζει, όλα καλά, λίγη ιδεοληψία δεν χαλάει κανέναν.

2) Και στα 2 σημεία που ανέφερα στο προηγούμενο post, απλά δεν απάντησες
- στο ότι εσύ δεν ανέφερες για μέτρα κλπ (ενώ ανέφερες) όπου αντί απάντησης είπες πως η γνώμη σου "τυγχανει να αληθευει" (με κριτή εσένα, σωστά); και αναρωτήθηκες γιατί είναι λάθος να γράφεις τις απόψεις σου (αυτό πάλι που το είδες);
- για την συμπεριφορά της fabarm (σου) λέγοντας πως "αποτυπωνεις την ωμη πραγματικοτητα που σου εδειξαν τα κυνηγοτοπια..." Πολύ βαρύγδουπο ρε παιδί μου! Επίσης, πριν έλεγες για διαφορά με τις μπερετομπενέλες, τώρα λες και με τις άλλες fabarm (ειδική παραγγελία να υποθέσω η δική σου)

3) "Εσεις με βγαλατε λαθος,οτι δεν τουφεκαω στις σωστες αποστασεις,δεν τις υπολογιζω σωστα" . Και λοιπόν, τι έγινε ρε Θοδωρή, προσεβλήθης; Δηλαδή αυτό το εξέλαβες ως επίθεση; Και όχι, και ο vagelis 79 είχε παρόμοια σκέψη με εμένα "Επομένως πρέπει να βρεις κατ' εμέ τις σωστές αποστάσεις που πρέπει να κάνεις χρήση το κάθε τσοκ". Δηλαδή, άλλος δεν έχει δικαίωμα να πει την δική του γνώμη, αντίθετη στη δική σου, τότε είναι αυτός κακοπροαίρετος;

4) Είμαι "ο σύγχρονος Νεοέλληνας επιχειρηματίας" με όλα τα κακά του, που δεν έχω μάθει στην αρνητική κριτική κλπ κλπ.

Να σου πώ και εγώ πλέον ότι επί τόσα post, προσπάθησα ευγενικά να μην αναφέρω και την πλέον πιθανή και ίσως προφανή περίπτωση να .... ε, να μην είσαι και τόσο καλός στο σημάδι (ακούω από τώρα το "και με τα εργοστασιακά γιατί είμαι"). Τώρα όμως που η θεμιτή κριτική στο τσοκ μου κατέληξε σε αθέμιτη προσβολή προς το πρόσωπό μου, δεν δεσμεύομαι από τίποτα. Δηλαδή, επειδή τόλμησα να υπονοήσω ότι μπορεί να μην κάνεις καλή εκτίμηση αποστάσεων, έχεις εσύ το δικαίωμα να με χαρακτηρίσεις όπως πιό πάνω; Η επιθετικότητα της αντίδρασής σου και μόνο στην πιθανολόγηση του να φταις εσύ, φανερώνει πως μάλλον το ξέρεις και ο ίδιος και σε πονάει πολύ αυτό το πράγμα.
Άκου λοιπόν καλέ μου Θοδωρή, το πόσο άσχετος είσαι φαίνεται και από το ότι χρειάστηκε να ρίξεις κοντά 6,5 χιλιάδες φυσίγγια και μάλιστα κατά τη διάρκεια χρόνων για να καταλάβεις ότι το τσοκ δεν είναι καλό! Ναι, ξέρω, του "έδινες ευκαιρίες". Και ως άσχετος, η κριτική σου για το τσοκ μου, είτε θετική είτε αρνητική και να είναι , απλά δεν μετράει.
Βλέπεις, το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" δεν ισχύει πάντα....ειδικά όταν απαιτούνται εξειδικευμένες τεχνικές γνώσεις. Και εσύ δεν τόχεις.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes

ΥΓ Η διαχείριση μήπως να επέμβει προτού να χαθεί η μπάλλα με dog fighting?
 
Χρίστο διαβάζω στο site σου για τα Beyond Xtreme.

Τα συμβατικού προφίλ φουλ τσοκ κανονικά βάζουν 70 – 75 % των σκαγιών σε αυτόν τον κύκλο ενώ τα έξτρα φουλ βάζουν συνήθως 80 %.
Το δικό μας 14/10 βάζει το 100 % των σκαγιών μέσα στον κύκλο, ακόμα και εάν αυτός σχεδιαστεί μικρότερος από 76 εκ!


Αυτό ισχύει για όλα τα φυσίγγια και όλα τα μεγέθη σκαγιών ή για κάποια συγκεκριμένα φυσίγγια από κάποιο νούμερο και κάτω ?
γιατί συνεχίζεις λέγοντας ότι

Τώρα, το ακόμα πιό εντυπωσιακό είναι πως το παραπάνω ποσοστό ισχύει και στην περίπτωση χρήσης κάθε είδους μη τοξικών σκαγιών, ατσαλένιων κλπ, περιλαμβανομένων και των φυσιγγιών μέγιστων πιέσεων υψηλών επιδόσεων Magnum με ατσαλένια σκάγια, ανεξάρτητα από το μέγεθός τους περιλαμβανομένων των ΒΒ!

Όποτε μπορείς μου απαντάς και σε αυτή την ερώτηση
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/brain-chokes.779/page-142#post-856930
 
Με θίγεις προσωπικά πλέον και θα απαντήσω.

1) Αρνητική τοποθέτηση εξαρχής απέναντι σε όλα τα aftermaket τσοκ. Δηλαδή για σένα, τα εγοστασιακά σου τσοκ είναι τα καλύτερα τσοκ που υπάρχουν. Δεν πειράζει, όλα καλά, λίγη ιδεοληψία δεν χαλάει κανέναν.

2) Και στα 2 σημεία που ανέφερα στο προηγούμενο post, απλά δεν απάντησες
- στο ότι εσύ δεν ανέφερες για μέτρα κλπ (ενώ ανέφερες) όπου αντί απάντησης είπες πως η γνώμη σου "τυγχανει να αληθευει" (με κριτή εσένα, σωστά); και αναρωτήθηκες γιατί είναι λάθος να γράφεις τις απόψεις σου (αυτό πάλι που το είδες);
- για την συμπεριφορά της fabarm (σου) λέγοντας πως "αποτυπωνεις την ωμη πραγματικοτητα που σου εδειξαν τα κυνηγοτοπια..." Πολύ βαρύγδουπο ρε παιδί μου! Επίσης, πριν έλεγες για διαφορά με τις μπερετομπενέλες, τώρα λες και με τις άλλες fabarm (ειδική παραγγελία να υποθέσω η δική σου)

3) "Εσεις με βγαλατε λαθος,οτι δεν τουφεκαω στις σωστες αποστασεις,δεν τις υπολογιζω σωστα" . Και λοιπόν, τι έγινε ρε Θοδωρή, προσεβλήθης; Δηλαδή αυτό το εξέλαβες ως επίθεση; Και όχι, και ο vagelis 79 είχε παρόμοια σκέψη με εμένα "Επομένως πρέπει να βρεις κατ' εμέ τις σωστές αποστάσεις που πρέπει να κάνεις χρήση το κάθε τσοκ". Δηλαδή, άλλος δεν έχει δικαίωμα να πει την δική του γνώμη, αντίθετη στη δική σου, τότε είναι αυτός κακοπροαίρετος;

4) Είμαι "ο σύγχρονος Νεοέλληνας επιχειρηματίας" με όλα τα κακά του, που δεν έχω μάθει στην αρνητική κριτική κλπ κλπ.

Να σου πώ και εγώ πλέον ότι επί τόσα post, προσπάθησα ευγενικά να μην αναφέρω και την πλέον πιθανή και ίσως προφανή περίπτωση να .... ε, να μην είσαι και τόσο καλός στο σημάδι (ακούω από τώρα το "και με τα εργοστασιακά γιατί είμαι"). Τώρα όμως που η θεμιτή κριτική στο τσοκ μου κατέληξε σε αθέμιτη προσβολή προς το πρόσωπό μου, δεν δεσμεύομαι από τίποτα. Δηλαδή, επειδή τόλμησα να υπονοήσω ότι μπορεί να μην κάνεις καλή εκτίμηση αποστάσεων, έχεις εσύ το δικαίωμα να με χαρακτηρίσεις όπως πιό πάνω; Η επιθετικότητα της αντίδρασής σου και μόνο στην πιθανολόγηση του να φταις εσύ, φανερώνει πως μάλλον το ξέρεις και ο ίδιος και σε πονάει πολύ αυτό το πράγμα.
Άκου λοιπόν καλέ μου Θοδωρή, το πόσο άσχετος είσαι φαίνεται και από το ότι χρειάστηκε να ρίξεις κοντά 6,5 χιλιάδες φυσίγγια και μάλιστα κατά τη διάρκεια χρόνων για να καταλάβεις ότι το τσοκ δεν είναι καλό! Ναι, ξέρω, του "έδινες ευκαιρίες". Και ως άσχετος, η κριτική σου για το τσοκ μου, είτε θετική είτε αρνητική και να είναι , απλά δεν μετράει.
Βλέπεις, το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" δεν ισχύει πάντα....ειδικά όταν απαιτούνται εξειδικευμένες τεχνικές γνώσεις. Και εσύ δεν τόχεις.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes

ΥΓ Η διαχείριση μήπως να επέμβει προτού να χαθεί η μπάλλα με dog fighting?
Μαλιστα...
Κλασικη δικηγορικη απαντηση....Απο αυτα χορτασαμε χρονια τωρα...

1)
ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ τοποθετηθηκα ποτε αρνητικα για κανενα aftermarket τσοκ,γιατι ΠΟΤΕ δεν δοκιμασα κανενα.
Ο λογος?Γιατι αυτο που διαφημιζαν πως πραττουν,θεωρουσα οτι ΔΕΝ μου ταιριαζει.
Απεναντιας,μονο το MR δοκιμασα γιατι ηταν ενα τσοκ,που υποτιθεται θα καλυπτε τις αναγκες μου και γι αυτο τις αγορασα.

2 και 3)
Τωρα αυτο το αφηνω ασχολιαστο....Ειπα ξεκαθαρα οτι εχω ενα οπλο τοσα χρονια και δεν μπορει να ερθει κανεις να μου πει για την βλητικη συμπεριφορα 2 συγκερκιμενων μαμα τσοκ σε σχεση με το MR...Τωρα για τα αλλα που αναφερετε,τι να πω,πραγματικα....
Γραφετε στο site οτι ειναι ενα τσοκ,αντιστοιχο του 3 με 3μιση (MR: Medium Range (4/10 mm / 0,016”) αντιστοιχεί και στα δύο συμβατικά τσοκ ελαφρύ ντεμί και ντεμί) και σε ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΚΕ!!!
Τωρα αν εσεις προσπαθειτε να βρειτε δικαιολογιες του τυπου δεν ξερω να μετραω ή οτιδηποτε αλλο,προβλημα σας..
Για να μην σχολιασω το αλλο που ειπατε οτι ισως χρειαζεται το ΤΜ...Το MR το δινετε για 20-40 μετρα ενω το ΤΜ για 25-45..
Αρα ανακαλυψα το μαγικο κυνηγοτοπο που τα πουλια πεταγονται απο τα 40,1 μετρα και μετα,εως και τα 45...
Γελαω...
Θα μπορουσα να δεχτω τα οσα μου καταλογιζετε,αν ειχατε φτιαξει ενα τσοκ με πολυ μικρος ευρος μετρων...
Οταν μου το δινετε για ευρος 20 μετρων δεν υπαρχουν δικαιολογιες...
Δοκιμαστηκε οπου μπορειτε να φανταστειτε...

4)
Το πως τα παω στο σημαδι και στα αποτελεσματα μου στο κυνηγι,το ξερω καλα εγω και οσοι εχουν κυνηγησει μαζι μου...
Δεν θα μου βρειτε αλλη μια δικαιολογια για να δικαιολογησετε τα αδικαιολογητα...
Προφανως και του εδωσα ευκαιριες,προφανως και εριξα τοσα φυσιγγια και προφανως αν μπορουσα,θα εριχνα αλλα τοσα...
Αυτο γιατι αγορασα ενα προϊον που κοστιζει το 1/9 του μισθου μου και ηθελα να εξαντλησω καθε περιθωριο....
Τα περι ασχετοσυνης αλλου...
Η επιθετικότητα της αντίδρασής σου και μόνο στην πιθανολόγηση του να φταις εσύ, φανερώνει πως μάλλον το ξέρεις και ο ίδιος και σε πονάει πολύ αυτό το πράγμα.
Καμια επιθετικοτητα..Ετσι θελετε να το παρουσιατε εσεις...Θα μπορουσα να το γυρισω τουμπαλιν και να ισχυριστω το ιδιο ακριβως...

Καταληγουμε λοιπον σε μια προηγουμενη τοποθετηση μου...
Μονο η καλη κριτικη μετραει...Η κακη ειναι προϊον ασχετοσυνης,αμαθειας,ημιμαθειας κλπ κλπ κλπ κλπ....
 
Μαλιστα...
Κλασικη δικηγορικη απαντηση....Απο αυτα χορτασαμε χρονια τωρα...

1)
ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ τοποθετηθηκα ποτε αρνητικα για κανενα aftermarket τσοκ,γιατι ΠΟΤΕ δεν δοκιμασα κανενα.
Ο λογος?Γιατι αυτο που διαφημιζαν πως πραττουν,θεωρουσα οτι ΔΕΝ μου ταιριαζει.
Απεναντιας,μονο το MR δοκιμασα γιατι ηταν ενα τσοκ,που υποτιθεται θα καλυπτε τις αναγκες μου και γι αυτο τις αγορασα.

2 και 3)
Τωρα αυτο το αφηνω ασχολιαστο....Ειπα ξεκαθαρα οτι εχω ενα οπλο τοσα χρονια και δεν μπορει να ερθει κανεις να μου πει για την βλητικη συμπεριφορα 2 συγκερκιμενων μαμα τσοκ σε σχεση με το MR...Τωρα για τα αλλα που αναφερετε,τι να πω,πραγματικα....
Γραφετε στο site οτι ειναι ενα τσοκ,αντιστοιχο του 3 με 3μιση (MR: Medium Range (4/10 mm / 0,016”) αντιστοιχεί και στα δύο συμβατικά τσοκ ελαφρύ ντεμί και ντεμί) και σε ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΚΕ!!!
Τωρα αν εσεις προσπαθειτε να βρειτε δικαιολογιες του τυπου δεν ξερω να μετραω ή οτιδηποτε αλλο,προβλημα σας..
Για να μην σχολιασω το αλλο που ειπατε οτι ισως χρειαζεται το ΤΜ...Το MR το δινετε για 20-40 μετρα ενω το ΤΜ για 25-45..
Αρα ανακαλυψα το μαγικο κυνηγοτοπο που τα πουλια πεταγονται απο τα 40,1 μετρα και μετα,εως και τα 45...
Γελαω...
Θα μπορουσα να δεχτω τα οσα μου καταλογιζετε,αν ειχατε φτιαξει ενα τσοκ με πολυ μικρος ευρος μετρων...
Οταν μου το δινετε για ευρος 20 μετρων δεν υπαρχουν δικαιολογιες...
Δοκιμαστηκε οπου μπορειτε να φανταστειτε...

4)
Το πως τα παω στο σημαδι και στα αποτελεσματα μου στο κυνηγι,το ξερω καλα εγω και οσοι εχουν κυνηγησει μαζι μου...
Δεν θα μου βρειτε αλλη μια δικαιολογια για να δικαιολογησετε τα αδικαιολογητα...
Προφανως και του εδωσα ευκαιριες,προφανως και εριξα τοσα φυσιγγια και προφανως αν μπορουσα,θα εριχνα αλλα τοσα...
Αυτο γιατι αγορασα ενα προϊον που κοστιζει το 1/9 του μισθου μου και ηθελα να εξαντλησω καθε περιθωριο....
Τα περι ασχετοσυνης αλλου...

Καμια επιθετικοτητα..Ετσι θελετε να το παρουσιατε εσεις...Θα μπορουσα να το γυρισω τουμπαλιν και να ισχυριστω το ιδιο ακριβως...

Καταληγουμε λοιπον σε μια προηγουμενη τοποθετηση μου...
Μονο η καλη κριτικη μετραει...Η κακη ειναι προϊον ασχετοσυνης,αμαθειας,ημιμαθειας κλπ κλπ κλπ κλπ....
"Never argue with a fool. He will drag you down to his level, then beat you with experience."
Mark Twain

Εν τω μεταξύ, καλό θα είναι να μάθεις να ζητάς και καμμιά συγγνώμη. Θα νιώθεις καλύτερα...

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
"Never argue with a fool. He will drag you down to his level, then beat you with experience."
Mark Twain

Καλό θα είναι να μάθεις να ζητάς και καμμιά συγγνώμη. Θα νιώθεις καλύτερα...

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

Μου αρεσουν πολυ αυτες οι αμπελοφιλοσοφιες!!!
Σιγα μην ζητησουμε και συγγνωμη και απολογηθουμε κιολας που γραφουμε κριτικη για ενα προϊον!!!

Θα μπορουσα να γραψω και γω,μια φραση που ειχε αναφερει καποτε ενας τυπακος,εν ονοματι Αλβερτος,αλλα δεν προκειται να το κανω,γιατι εφαρμοζω το εγγλεζικο ρητο πιο πανω!!!

Καλη συνεχεια...
 
Χρίστο διαβάζω στο site σου για τα Beyond Xtreme.

Τα συμβατικού προφίλ φουλ τσοκ κανονικά βάζουν 70 – 75 % των σκαγιών σε αυτόν τον κύκλο ενώ τα έξτρα φουλ βάζουν συνήθως 80 %.
Το δικό μας 14/10 βάζει το 100 % των σκαγιών μέσα στον κύκλο, ακόμα και εάν αυτός σχεδιαστεί μικρότερος από 76 εκ!


Αυτό ισχύει για όλα τα φυσίγγια και όλα τα μεγέθη σκαγιών ή για κάποια συγκεκριμένα φυσίγγια από κάποιο νούμερο και κάτω ?
γιατί συνεχίζεις λέγοντας ότι

Τώρα, το ακόμα πιό εντυπωσιακό είναι πως το παραπάνω ποσοστό ισχύει και στην περίπτωση χρήσης κάθε είδους μη τοξικών σκαγιών, ατσαλένιων κλπ, περιλαμβανομένων και των φυσιγγιών μέγιστων πιέσεων υψηλών επιδόσεων Magnum με ατσαλένια σκάγια, ανεξάρτητα από το μέγεθός τους περιλαμβανομένων των ΒΒ!

Όποτε μπορείς μου απαντάς και σε αυτή την ερώτηση
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/brain-chokes.779/page-142#post-856930
- Ισχύει για όλα τα κανονικής χρήσης, όχι πχ 10 - 11 - 12 φυσικά! Είναι λογικό τα χοντρύτερα σκάγια να υπακούουν για μεγαλύτερες αποστάσεις στο τσοκ, έχει να κάνει με την αεροδυναμική - μηχανική συμπεριφορά των σκαγιών και όχι το τσοκ. Εάν πετάξεις μιά χούφτα χαλίκια, αυτά θα πάνε πολύ μακρύτερα και πιό κλειστά από μία χούφτα ψιλή άμμο ίδιου βάρους.
Για βέλτιστα αποτελέσματα συμβουλεύω πάντα να χρησιμοποιείται buffer.

- Δυστυχώς δεν υπάρχει ο χρόνος για κατασκευή κατά παραγγελία

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Το bx το έχω όπως και το tl με το δεύτερο έχω πάρει τα πιο εύκολα πάπια μέχρι 50 μέτρα μπωρω να πω 75% επιτυχία καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο από τα 50 και πάνω υπάρχουν και αλά που είναι καλύτερα αλά πολύ δύσκολα εάν τουφεκησεις κοντά
Το bx δεν είναι για όλα τα χέρια εγώ το βάζω για πάνω από 60 μτ και με φυσίγγια ιδιογομοσης με μαληνη τάπα buffer και όχι πάνω από 35 γρ και ν3 μια ποι χοντρό εκεί ναι είναι καλό αλλά όχι για τον καθένα είναι ιδιότροπο με τα φισιγγια
 
Αυτό που πολύ μου αρέσει στο forum είναι οι haters με τα emojis τους! Σταθεροί και πάντα ενωμένοι κατά του...οχτρού! Πλάκα έχετε ωρέ σεις. (προφανώς εμπνεόμενος από την Εθνική επέτειο που πλησιάζει).

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Το bx το έχω όπως και το tl με το δεύτερο έχω πάρει τα πιο εύκολα πάπια μέχρι 50 μέτρα μπωρω να πω 75% επιτυχία καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο από τα 50 και πάνω υπάρχουν και αλά που είναι καλύτερα αλά πολύ δύσκολα εάν τουφεκησεις κοντά
Το bx δεν είναι για όλα τα χέρια εγώ το βάζω για πάνω από 60 μτ και με φυσίγγια ιδιογομοσης με μαληνη τάπα buffer και όχι πάνω από 35 γρ και ν3 μια ποι χοντρό εκεί ναι είναι καλό αλλά όχι για τον καθένα είναι ιδιότροπο με τα φισιγγια
Τροφή για σκέψη..

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Το bx το έχω όπως και το tl με το δεύτερο έχω πάρει τα πιο εύκολα πάπια μέχρι 50 μέτρα μπωρω να πω 75% επιτυχία καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο από τα 50 και πάνω υπάρχουν και αλά που είναι καλύτερα αλά πολύ δύσκολα εάν τουφεκησεις κοντά
Το bx δεν είναι για όλα τα χέρια εγώ το βάζω για πάνω από 60 μτ και με φυσίγγια ιδιογομοσης με μαληνη τάπα buffer και όχι πάνω από 35 γρ και ν3 μια ποι χοντρό εκεί ναι είναι καλό αλλά όχι για τον καθένα είναι ιδιότροπο με τα φισιγγια

Τεο....Μην ''μπερδευεις'' τα δικα σου φυσιγγια με τα εμπορικα...Τα δικα σου κτυπανε στην στρατοσφαιρα
ενω τα εμπορικα ''σερνονται'' και δεν εχουν καμια σχεση με τα δικα σου...
Εχω δοκιμασει σεταπ σου με απλο φουλ μαμα....και στα 50 μετρα....βγηκε ο χαρος παγανια !!!

Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης με κανεναν....απλα λεω αυτο που ειδα στα σεταπ σου φιλε !!!
 
Το bx το έχω όπως και το tl με το δεύτερο έχω πάρει τα πιο εύκολα πάπια μέχρι 50 μέτρα μπωρω να πω 75% επιτυχία καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο από τα 50 και πάνω υπάρχουν και αλά που είναι καλύτερα αλά πολύ δύσκολα εάν τουφεκησεις κοντά
Το bx δεν είναι για όλα τα χέρια εγώ το βάζω για πάνω από 60 μτ και με φυσίγγια ιδιογομοσης με μαληνη τάπα buffer και όχι πάνω από 35 γρ και ν3 μια ποι χοντρό εκεί ναι είναι καλό αλλά όχι για τον καθένα είναι ιδιότροπο με τα φισιγγια
Τα bx (Beyond Xtreme) τελικά είναι οι "δολοφόνοι" των κώνων και όλων των μετατροπών των κανών αν κατάλαβα καλά.
Και με κόστος όσο ένας κώνος, χωρίς να χαλάσεις την κάνη.

Αν ρίχνουν 100% με οποιαδήποτε κάνη, οποιοδήποτε αυλό, οποιαδήποτε κώνο ή εσωτερική διαμόρφωση κάνης, με οποιαδήποτε γόμωση, # σκαγιού και φυσίγγι, είναι ασύλληπτη η διαφορά.
Και 90% να ρίχνουν με απλό φυσίγγι στα 36,5m εμένα μου φτάνει.
Αν βρω θα δοκιμάσω.
 
Τα bx (Beyond Xtreme) τελικά είναι οι "δολοφόνοι" των κώνων και όλων των μετατροπών των κανών αν κατάλαβα καλά.
Και με κόστος όσο ένας κώνος, χωρίς να χαλάσεις την κάνη.

Αν ρίχνουν 100% με οποιαδήποτε κάνη, οποιοδήποτε αυλό, οποιαδήποτε κώνο ή εσωτερική διαμόρφωση κάνης, με οποιαδήποτε γόμωση, # σκαγιού και φυσίγγι, είναι ασύλληπτη η διαφορά.
Και 90% να ρίχνουν με απλό φυσίγγι στα 36,5m εμένα μου φτάνει.
Αν βρω θα δοκιμάσω.
Δεν είναι για πολλά γρ τα bx και για ψιλά σκάγια αυτό έχω δει εγώ ας μας πει και κάποιος άλλος
 
Τα bx (Beyond Xtreme) τελικά είναι οι "δολοφόνοι" των κώνων και όλων των μετατροπών των κανών αν κατάλαβα καλά.
Και με κόστος όσο ένας κώνος, χωρίς να χαλάσεις την κάνη.

Αν ρίχνουν 100% με οποιαδήποτε κάνη, οποιοδήποτε αυλό, οποιαδήποτε κώνο ή εσωτερική διαμόρφωση κάνης, με οποιαδήποτε γόμωση, # σκαγιού και φυσίγγι, είναι ασύλληπτη η διαφορά.
Και 90% να ρίχνουν με απλό φυσίγγι στα 36,5m εμένα μου φτάνει.
Αν βρω θα δοκιμάσω.


Εγω Βασιλη μου εαν δεν το δω με τα ματια μου.....αυτα δεν τα πιστευω...
Δεν νομιζω να υπαρχει τσοκ που το σκορποχωρι ( φυσιγγιο ) του εμποριου και οχι μονο το μετατρεπει
και το κανει φυσιγγιο αξιωσεων με 100% συγκεντρωση....και το κυριοτερο με οποιαδηποτε γομωση.!!!

Τωρα ο Τεο... μπορει να λεει τα πραγματα με ονομα τους....αλλα του Τεο τα φυσιγγια ειναι σε αλλη κατηγορια..!!!
 
Δεν είναι για πολλά γρ τα bx και για ψιλά σκάγια αυτό έχω δει εγώ ας μας πει και κάποιος άλλος
Τεό συμφωνώ όπως το λες, μάλλινη μπαφερ , και χοντρό καλό σκαγιο από 3 και κάτω μέχρι άσσους, μέχρι 36γραμμαρια, αυτό έχω δει εγώ. Στους συγκεντροτηρες δεν μου αρέσει καθόλου.
 
Εγω Βασιλη μου εαν δεν το δω με τα ματια μου.....αυτα δεν τα πιστευω...
Δεν νομιζω να υπαρχει τσοκ που το σκορποχωρι ( φυσιγγιο ) του εμποριου και οχι μονο το μετατρεπει
και το κανει φυσιγγιο αξιωσεων με 100% συγκεντρωση....και το κυριοτερο με οποιαδηποτε γομωση.!!!

Τωρα ο Τεο... μπορει να λεει τα πραγματα με ονομα τους....αλλα του Τεο τα φυσιγγια ειναι σε αλλη κατηγορια..!!!
Σίγουρα έχει μεγαλύτερη σύσφιξη.
Αυτό από μόνο του είναι καλό.
Θετικό επίσης ότι είναι Ελληνικό προιόν.

Το 100% είναι σχεδόν αδύνατο με οποιοδήποτε μολύβδινο εμπορικό στα 36,5μ και 3 φορές πιο δύσκολο στα ψιλά.
Και το 85% είναι το ίδιο δύσκολο με φυσιγγάκια εμπορίου.
Μιλάω για όλα τα άλλα τσοκ που κυκλοφορούν.
 
Σίγουρα έχει μεγαλύτερη σύσφιξη.
Αυτό από μόνο του είναι καλό.
Θετικό επίσης ότι είναι Ελληνικό προιόν.

Το 100% είναι σχεδόν αδύνατο με οποιοδήποτε μολύβδινο εμπορικό στα 36,5μ και 3 φορές πιο δύσκολο στα ψιλά.
Και το 85% είναι το ίδιο δύσκολο με φυσιγγάκια εμπορίου.
Μιλάω για όλα τα άλλα τσοκ που κυκλοφορούν.

Το 100% σχεδον αδυνατον οπως λες...αν και δεν εχω γνωσεις απο τσοκ εμποριου...αυτο το τσοκ για
το οποιο μιλαμε...εξτρα φουλ τσοκ ??
Ρωταω για μπορεσω να βγαλω συμπερασμα και για να μαθω !!!
 
Δεν το δοκίμασα αρκετά η μοναδική τουφεκια που έχω σε πίνακα είναι με φυσιγγι Oscar grand 36 gr no 6 στα 50 μέτρα .

Τα 36 γραμμαρια Ν6 εχει πληθος σκαγιων 313 σκαγια....
Αυτη η τουφεκια εχει κατω απο 50% συγκεντρωση σε ολο τον στοχο σε κυκλο 76 εκατοστων πολυ
λιγοτερο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top