BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Από ότι έχω καταλάβει και έχω ακούσει για το Bel,που προσωπικά δεν το γνωρίζω έχω δουλέψει όμως πολλά τσοκ ανοικτά και ανάστροφα κάποια είτε ιδιοκατασκευές είτε εργοστασίου,τα τσοκ αυτά τα χρησιμοποιείς για να αυξήσεις την επιτυχία σου στις κοντινές αποστάσεις δηλ έως 15 βαριά βαριά 20 μέτρα με φυσίγγια κανονικά όχι διασποράς .Και αυτό το πετυχαίνουν απόλυτα δεν έχει νόημα να ψάξεις κατανομή σε ντουφεκιες των 15/20 μέτρων .Άποψη μου .
 
Από ότι έχω καταλάβει και έχω ακούσει για το Bel,που προσωπικά δεν το γνωρίζω έχω δουλέψει όμως πολλά τσοκ ανοικτά και ανάστροφα κάποια είτε ιδιοκατασκευές είτε εργοστασίου,τα τσοκ αυτά τα χρησιμοποιείς για να αυξήσεις την επιτυχία σου στις κοντινές αποστάσεις δηλ έως 15 βαριά βαριά 20 μέτρα με φυσίγγια κανονικά όχι διασποράς .Και αυτό το πετυχαίνουν απόλυτα δεν έχει νόημα να ψάξεις κατανομή σε ντουφεκιες των 15/20 μέτρων .Άποψη μου .
Ακριβώς.επειδη το έχω δουλέψει το μπελ αρκετά είναι για συγκεκριμένη χρήση.ουτε για καρτερια ούτε για περπατητα.μου έχει φέρει βραδυνές τσίχλες ο σκύλος που νόμιζα ότι είμαι εντελώς εκτός στη τουφεκιά.εμενα με άφησε απόλυτα ικανοπ για τη δουλειά που το ήθελα.ο γιος το έχει στη 391 και δεν το αλλαζει
 
Μετά τις μαύρες η τα πουλιά που βγαίνουν μέχρι τα 15-20 μετρα προτιμώ το 4αρι μαμά
τα έχει για πλάκα τα 25 το bell όμως. εγώ μόνιμα το έχω στο δικανο και στα περπατητα και στα καρτερια σε συνδυασμό με το Mr. Οταν πετάνε ψηλά η φεύγουν από μακριά βγαίνει το bell και μπαίνει το Tm. Επισης να πω ότι κατά 70% το δουλεύω το bell με 28αρια νο9.
 
Toli το bell το ειχε φιλος σε rafaello crio 18.4 αυλο και το πωλησε διοτι δεν ειδε καμμια διαφορα απο το μαμα κυλινδρο.Σε τι οπλο εσυ ειδες αποτελεσμα οπως αναφερεσαι με τοση βεβαιότητα. Εμενα με ενδιαφερει για την Μ2 18.3 αυλο και εαν καποιος συναδελφος τοχει δοκιμάσει θα βοηθουσε να μη γινει αδικη αγορα.
σε vinci , M2 , raffaello , A 393 , ολα τα Benelli με φτιαγμενο κωνο , τα αποτελεσματα απο 4 ατομα διαφορετικα που πινουν νερο στο ονομα του
 
σε vinci , M2 , raffaello , A 393 , ολα τα Benelli με φτιαγμενο κωνο , τα αποτελεσματα απο 4 ατομα διαφορετικα που πινουν νερο στο ονομα του
Αυτη την αισθηση εχω και εγω οτι δεν μπορει να αποδιδει στην xlr και στη
Μ2 οχι.Σε επικονωνια με τον Σωτηροπουλο με διαβεβαιωνει οτι εξ ισου θα αποδίδει και στη Μ2.
 
Σε m2 που το έχω όντως Πίνεις νερό στο όνομα του
Μαζι με το ΤΜ είναι για εμένα ότι καλύτερο
Πηρα προσφατα και μια MAXUS 2 να δούμε εκεί που είναι άλλο όπλο τι θα κανει
Αν ξέρει κάποιος ας πει
 
Εγω σε fabarm H35,που δοκιμασα εκτενέστατα το MR,απλά δεεεενννν...
Πολυ ανωτερο το 3* και 4* μαμα...
Οι δοκιμες εγιναν σε τσιχλοκοτσυφα,στα ιδια κυνηγοτοπια που κυνηγουσα παντα,με τους 4-5 διαφορετικους τυπους φυσιγγιων που χρησιμοποιω παντα...
 
Σε m2 που το έχω όντως Πίνεις νερό στο όνομα του
Μαζι με το ΤΜ είναι για εμένα ότι καλύτερο
Πηρα προσφατα και μια MAXUS 2 να δούμε εκεί που είναι άλλο όπλο τι θα κανει
Αν ξέρει κάποιος ας πει
Λογικά,πάνω από ένα βαθμό σύσφιξης πιο στενό στην Μαξους.
Μπορεί και δύο...
 
Λογικά,πάνω από ένα βαθμό σύσφιξης πιο στενό στην Μαξους.
Μπορεί και δύο...
Γιατί αυτό ,αφού για καθε εταιρεία φτιάχνονται διαφορετικά (να ταιριάζει το σπείρωμα) και ο κατασκευαστής ισχυρίζεται ότι δεν επηρεάζει ο αυλός τα συγκεκριμένα τσοκ.
 
Εγω σε fabarm H35,που δοκιμασα εκτενέστατα το MR,απλά δεεεενννν...
Πολυ ανωτερο το 3* και 4* μαμα...
Οι δοκιμες εγιναν σε τσιχλοκοτσυφα,στα ιδια κυνηγοτοπια που κυνηγουσα παντα,με τους 4-5 διαφορετικους τυπους φυσιγγιων που χρησιμοποιω παντα...
Εξαρτάται τι θεωρεί καλυτερο ο καθένας, συνήθως αυτό λέγεται όταν η τουφεκιά είναι πιό κλειστή. Όμως, αν δείτε κατά πόσον οι ενδείξεις - αστέρια των εργοστασιακών συμβαδίζουν με τις αναμενόμενες (nominal) αποδόσεις, θα εκπλαγείτε δυσμενέστατα 9 φορές στις 10. Τα BRAIN αποδίδουν πάντα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που πρέπει να περιμένει κανείς. Κατά τα άλλα, θα μπορούσε η γνώμη να είναι τελείως διαφορετική αν οι βολές γινόντουσαν σίγουρα στις αποστάσεις για τις οποίες έχει φτιαχτεί το MR ή αν αντί για αυτό, ήταν ίσως το ΤΜ. Η σωστή εκτίμηση των αποστάσεων είναι πάντα το μεγαλύτερο πρόβλημα στη κυνηγετική σκόπευση. Τα BRAIN βγάζουν τουφεκιές με τέλεια ομοιομορφία δηλ χωρίς κέντρα, για μεγαλύτερη κάρπωση θηραμάτων με τον ίδιο αριθμό βολών, όχι πιό κλειστή τουφεκιά.
Λογικά,πάνω από ένα βαθμό σύσφιξης πιο στενό στην Μαξους.
Μπορεί και δύο...
Ακριβώς το ίδιο θα αποδίδει. Tα BRAIN chokes φτιάχνονται για κάθε μοντέλο (και αυλό συνεπώς) ξεχωριστά. Πχ, το CR είναι 2/10 σε σχέση με τον αυλό, όχι 18,2 και μετά όπου κάτσει βάσει του αυλού κάθε όπλου. Και ναι, δεν ενδιαφέρονται τα BRAIN για διαφορές στους αυλούς όπως λεω και στο site "Απαλείφουν τις διαφορές μεταξύ αυλών σε κάννες ίδιας κατασκευής (μοντέλου / κατασκευαστή), καθώς το τμήμα Αρχικής Σύσφιγξης συνιστά μία νέα προκαθορισμένης διαμέτρου είσοδο στην Τελική Σύσφιγξη". Όμως σε κάθε συγκεκριμένο μοντέλο ενός συγκεκριμένου κατασκευαστή, η μεγαλύτερη διαφορά σε αυλό που έχω δει ποτέ είναι 3/10 (και μάλιστα μεταξύ των δύο καννών του ίδιου super pose). Αυτές οι διαφορές απλά εξαλείφονται με τον τρόπο που περιγράφω. Και φυσικά, το κάθε μοντέλο BRAIN κατασκευάζεται με βάσει τον συνηθέστερο αυλό του τύπου.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
Εξαρτάται τι θεωρεί καλυτερο ο καθένας, συνήθως αυτό λέγεται όταν η τουφεκιά είναι πιό κλειστή. Όμως, αν δείτε κατά πόσον οι ενδείξεις - αστέρια των εργοστασιακών συμβαδίζουν με τις αναμενόμενες αποδόσεις, θα εκπλαγείτε δυσμενέστατα 9 φορές στις 10. Τα BRAIN αποδίδουν πάντα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που πρέπει να περιμένει κανείς. Κατά τα άλλα, θα μπορούσε η γνώμη να είναι τελείως διαφορετική αν οι βολές γινόντουσαν βεβαιωμένα στις αποστάσεις για τις οποίες έχει φτιαχτεί το MR ή αν αντί για αυτό, να ήταν ίσως το ΤΜ. Η σωστή εκτίμηση των αποστάσεων είναι πάντα το μεγαλύτερο πρόβλημα στη κυνηγετική σκόπευση. Τα BRAIN βγάζουν τουφεκιές με τέλεια ομοιομορφία δηλ χωρίς κέντρα, για μεγαλύτερη κάρπωση θηραμάτων με τον ίδιο αριθμό βολών, όχι πιό κλειστή τουφεκιά.
Υποτιθεται οτι το MR,αντιστοιχει σε συγκεκριμενα αστερια εργοστασιακα,συμφωνα με την ιστοσελιδα σας....
https://brainchokes.com/el/δυνατοτητες-επιλογης/

Επομενως,δεν μπορω να δεχτω αυτο που μου λετε,οτι δεν εγιναν οι βολες στις αναμενομενες αποστασεις,απο τη στιγμη που το 3* και το 4* μαμα απεδωσαν πολυ καλυτερα...
Για να απαντησω και στην 1η προταση σας,νομιζω οτι ολοι θεωρουμε καλυτερο την μεγαλυτερη καρπωση,το να παιρνουμε περισσοτερα πουλια με λιγοτερες τουφεκιες,πλην των περιπτωσεων ατομων,που θελουν να βλεπουν τα θηραματα να "καπνιζουν" στον αερα,γιατι αυτο τους ευχαριστει,οπτικα προφανως...

Εμενα με ευχαριστει η αυξηση της αποτελεσματικοτητας και γι αυτο το λογο πηρα το MR...
Δοκιμαστηκε ενδελεχως σε περπατητα,σε μερη που τα κυνηγαω 10-15 χρονια...
Ποτε και πουθενα δεν απεδωσε καλυτερα απο τα μαμα,με οσα φυσιγγια και αν δοκιμασα και με οποιεσδηποτε καιρικες συνθηκες...
 
Last edited:
Ποτε και πουθενα δεν απεδωσε καλυτερα απο τα μαμα,με οσα φυσιγγια και αν δοκιμασα και με οποιεσδηποτε καιρικες συνθηκες...
Θοδωρα δεν ξέρω πως εννοείς το καλύτερα...
Έχω αναφερθεί και παλιότερα για το mr,που είχα στην κατοχή μου.
Σε περπατητο κυνήγι,θυμάμαι,ότι μου έδωσε πουλιά που με κύλινδρο π.χ.δεν θα τα είχα.
Ήταν χαρακτηριστικές περιπτώσεις που θα στοιχηματιζα ότι δεν είμαι τόσο καλά στο πουλί για να το πάρω.
Επειδή ανήκω στην κατηγορία αυτών που γουστάρουν την εικόνα της γεμάτης τουφεκιας πάνω στο θήραμα(όταν κι αν είμαι καλά πάνω του),το εν λόγω τσοκακι χαριστηκε σε συνκυνηγο που το κατευχαριστηθηκε.
 
Αυτές εδώ η φιλενάδες έχουν όλες χτυπηθεί με MR (αν και δεν φαίνεται το τοκ είναι χρώμα κόκκινο) στα 20μ με 25μ. Το MR που το δουλεύω σε φάσα ανάλογα την απόσταση που συνήθως έρχονται τα πουλιά και το έχω συγκρίνει με το 4* και το 3* έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα. Σε κοντινές αποστάσεις κατά εκτίμηση ως 15μ ποιο άνετα ρίχνεις με 4* ενώ με ΜR χρειάζεται ποιο καλή σκόπευση γτ είναι ποιο κλειστό. Μετά τα 15μ αποδίδει εξίσου το ίδιο με το 4* και από 20μ και άνω συμπεριφέρεται όπως το 3*. Επομένως πρέπει να βρεις κατ' εμέ τις σωστές αποστάσεις που πρέπει να κάνεις χρήση το κάθε τσοκ και ανάλογα το θήραμα που κυνηγάς. Επίσης θα αναφέρω ότι τα πουλιά της φώτο όταν τα μάδησα είχαν σκάγια σε όλο το σώμα. Αυτή είναι η δική μου εκτίμηση.
 

Attachments

  • 20230219_165838.jpg
    20230219_165838.jpg
    390,6 KB · Προβολές: 48
Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Χρίστο αν σου ζητήσει κάποιος συμβατικό τσοκ με συγκεκριμένη φούστα και σύσφιξη προτίθεσαι να το φτιάξεις ?
Η απάντηση λογικά είναι όχι και καταλαβαίνω απόλυτα την απάντηση αυτή (λόγοι ασφαλείας κτλ κτλ) αλλά μια ερώτηση δεν κάνει κακό.
 
Θοδωρα δεν ξέρω πως εννοείς το καλύτερα...
Έχω αναφερθεί και παλιότερα για το mr,που είχα στην κατοχή μου.
Σε περπατητο κυνήγι,θυμάμαι,ότι μου έδωσε πουλιά που με κύλινδρο π.χ.δεν θα τα είχα.
Ήταν χαρακτηριστικές περιπτώσεις που θα στοιχηματιζα ότι δεν είμαι τόσο καλά στο πουλί για να το πάρω.
Επειδή ανήκω στην κατηγορία αυτών που γουστάρουν την εικόνα της γεμάτης τουφεκιας πάνω στο θήραμα(όταν κι αν είμαι καλά πάνω του),το εν λόγω τσοκακι χαριστηκε σε συνκυνηγο που το κατευχαριστηθηκε.
Κυριε Γιαννη,αναφερθηκα και πιο πανω οτι το καλυτερο για μενα,ειναι να βελτιωθουν οι καρπωσεις μου.
Λιγοτερες τουφεκιες,περισσοτερα πουλια.
Εχω την fabarm h35...
Ποτε δεν ασχοληθηκα με εξωεργοστασιακα τσοκ,γιατι δεν εβρισκα κατι που να με καλυπτει.
Ουτε με ενοιαζαν οι τουφεκιες σε εξωφρενικες αποστασεις ουτε με ενδιεφερε να σκαει το πουλι και να γεμιζει ο ουρανος πουπουλα...
Με ενοιαζε η τσαντα και βρεθηκε μια εταιρεια,η οποια υποσχεται ακριβως αυτο...
Το MR δινεται για αποστασεις 20-40 μετρων...
Σε μενα δεν...
Νομιζω επισης οτι ξερω πολυ καλα το οπλο μου 13 χρονια,τα φυσιγγια που ριχνω,το θηραμα που κυνηγαω και τους τοπους που το κυνηγαω...
Τωρα τα υπολοιπα που λεγονται για διαφορές ανα 5 μετρα κλπ,τα αφηνω ασχολιαστα...
Τι θα πρεπει να κανω δηλαδη?
Να εχω ενα 5καννο με 5 διαφορετικα τσοκ πανω???
Σε φυσιολογικα περπατητα,σε αποστασεις απο 15 μεχρι 30+ μετρα,δεν ανταγωνιζεται τα μαμα 3 και 4...
Να το βαζω δηλαδη για θηραματα που πεταγονται απο τα 30 μεχρι τα 40 μετρα??
Συστημενα και δεμενα τα εχω????

Προκατειλημμενος ειμαι πλεον με το MR,αλλα οχι με την εταιρεια γενικοτερα.
Το σκεφτομαι για ενα TM για τα μπασιματα,αλλα θα πρεπει να το βρω απο καποιον πρωτα,να δοκιμαστει και μετα να προβω σε αγορα...
 
Τι θα πρεπει να κανω δηλαδη?
Να εχω ενα 5καννο με 5 διαφορετικα τσοκ πανω???
Σε φυσιολογικα περπατητα,σε αποστασεις απο 15 μεχρι 30+ μετρα,δεν ανταγωνιζεται τα μαμα 3 και 4...
Μα ακούς τι λες εσύ ο ίδιος; Δηλαδή για 15 μέτρα χρησιμοποιείς 2 τσοκ = ένα τσοκ για κάθε 7,5 μέτρα, τι 5 τσοκ κλπ... Δηλαδή εξειδικεύεις τις βολές σου χρησιμοποιώντας 2 τσοκ κόντρα στο MR που είναι ένα και για τις 2 αποστάσεις. Πες μου, στην περίπτωση χρήσης των εργοστασιακών, πότε προλαβαίνεις να αλλάξεις τσοκ αν κάποιο πουλί βγει στην απόσταση του άλλου ;;

vagelis79 : "Μετά τα 15μ αποδίδει εξίσου το ίδιο με το 4* και από 20μ και άνω συμπεριφέρεται όπως το 3*....τα πουλιά της φώτο όταν τα μάδησα είχαν σκάγια σε όλο το σώμα. "

Το MR το δίνω για αποστάσεις 15 - 35+ και αυτό κάνει όπως λένε όλοι. Δηλ καλύπτει 20 μέτρα μόνο του και μάλιστα συγχωρώντας σφάλματα σκόπευσης κάτι που κανένα άλλο τσοκ δεν μπορεί να κάνει, εξ'ού και τα περισσότερα πουλιά με τις ίδιες βολές (βλ. το σχόλιο του ΓΙΑΝΝΗ 3 σχόλια πιό πίσω).
Και για να μην ξεχνιόμαστε, για αποστάσεις μικρότερες των 15 μέτρων εγώ δίνω το BL και το CR.
Ποτε δεν ασχοληθηκα με εξωεργοστασιακα τσοκ,γιατι δεν εβρισκα κατι που να με καλυπτει.
Ενδεικτική αυτή η πρότασή σου. Τεράστιας σημασίας παράγοντας η ψυχολογία στο κυνήγι.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
Μα ακούς τι λες εσύ ο ίδιος; Δηλαδή για 15 μέτρα χρησιμοποιείς 2 τσοκ = ένα τσοκ για κάθε 7,5 μέτρα, τι 5 τσοκ κλπ... Δηλαδή εξειδικεύεις τις βολές σου χρησιμοποιώντας 2 τσοκ κόντρα στο MR που είναι ένα και για τις 2 αποστάσεις. Πες μου, στην περίπτωση χρήσης των εργοστασιακών, πότε προλαβαίνεις να αλλάξεις τσοκ αν κάποιο πουλί βγει στην απόσταση του άλλου ;;

vagelis79 : "Μετά τα 15μ αποδίδει εξίσου το ίδιο με το 4* και από 20μ και άνω συμπεριφέρεται όπως το 3*....τα πουλιά της φώτο όταν τα μάδησα είχαν σκάγια σε όλο το σώμα. "

Το MR το δίνω για αποστάσεις 15 - 35+ και αυτό κάνει όπως λένε όλοι. Δηλ καλύπτει 20 μέτρα μόνο του και μάλιστα συγχωρώντας σφάλματα σκόπευσης κάτι που κανένα άλλο τσοκ δεν μπορεί να κάνει, εξ'ού και τα περισσότερα πουλιά με τις ίδιες βολές (βλ. το σχόλιο του ΓΙΑΝΝΗ 3 σχόλια πιό πίσω).
Και για να μην ξεχνιόμαστε, για αποστάσεις μικρότερες των 15 μέτρων εγώ δίνω το BL και το CR.

Ενδεικτική αυτή η πρότασή σου. Τεράστιας σημασίας παράγοντας η ψυχολογία στο κυνήγι.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Ημουν σιγουρος που θα οδηγηθει τεχνηεντως η κουβεντα και οτι δεν θα βγει ακρη....
ΔΕΝ γραφω πουθενα οτι για τις αποστασεις 15 εως 30+ μετρα,χρησιμοποιω και αλλαζω ταυτοχρονα 2 τσοκ!!!

Δεν εξειδικευω,δεν δεν δεν...
Για τις αποστασεις αυτες,χρησιμοποιω ΕΝΑ τσοκ καθε φορα,με τη διαφορα οτι οταν εχω το 3αρι δυσκολευομαι στις πιο κοντινες,ενω οταν εχω το 4αρι δυσκολευομαι στις πιο μακρινες.

Γι αυτο το λογο αγορασα το MR,για να καλυψω υποτιθεται ολο το φασμα.
Μονο που εν τελη δεν με καλυψε σε καμια αποσταση σε σχεση με τα μαμα...

Το τι λενε οι 2 συναδελφοι που αναφερατε,δεν ειναι κατι που με απασχολει,γιατι πολυ απλα εχουμε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ οπλα...
Εγω εχω την Fabarm H35 και δεν μου απεδωσε τα αναμενομενα...
Αλλοι που εχουν μπερετομπενελες μπορει να πινουν νερο στο ονομα τους....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top