BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Κύριε Χρήστο μας άνοιξες την όρεξη και μας άφησες με άδειο στομάχι. Στο site μας έβαλες στις δυνατότητες επιλογής BR: Buckshot Ruler, απίστευτη αποτελεσματικότητα με δραμιάρες αλλά στις δυνατότητες αγοράς δεν υφίσταται, ο λόγος?
 
Κύριε Χρήστο μας άνοιξες την όρεξη και μας άφησες με άδειο στομάχι. Στο site μας έβαλες στις δυνατότητες επιλογής BR: Buckshot Ruler, απίστευτη αποτελεσματικότητα με δραμιάρες αλλά στις δυνατότητες αγοράς δεν υφίσταται, ο λόγος?
Αυτό αλλά και άλλα πολλά που δεν έχεις εντοπίσει, αλλάζουν με το ανανεωμένο site σε λίγες μέρες1
 
Μα...δεν είναι άλλα BRAIN! Είναι EVO.

Κατ αρχήν δεν έχουν το εσωτερικό προφίλ "τσοκ-μέσα-στο-τσοκ".
Το παραγόμενο αποτέλεσμα δεν είναι απόλυτα ομοιόμορφη κατανομή (κάτι που πετυχαίνουν μόνο τα BRAIN) αλλά κλασικού τύπου τουφεκιά με πυκνό κέντρο. Απλά...λόγω της τεχνολογίας Equalizer ring (προσεχώς περισσότερα) η τουφεκιά τους είναι σαφώς καλύτερης ποιότητας, χωρίς καθόλου συσσωματώσεις και με μικρότερο κραδασμό κατά την έξοδο της γόμωσης. Και αυτά συγκρινόμενα με ΟΛΑ τα άλλα συμβατικής σχεδίασης τσοκ.

Ο λόγος σχεδίασης και κατασκευής των EVO είναι το ότι πολλοί κυνηγοί, ενώ έβλεπαν πως με τα BRAIN είχαν περισσότερες επιτυχίες και διόρθωση σκοπευτικών λαθών, τελικά επέστρεφαν σε συμβατικής σχεδίασης τσοκ γιατί με το πυκνό κέντρο...."έσκαγαν" οι στόχοι τους! Αυτό προτιμούσαν και αυτό έψαχναν στο κυνήγι τους, το να βλέπουν σκασίματα και ας είχαν λιγότερα πουλιά. Ας μου επιτρέψει ο Aris-Kalamata να τον φέρω σαν παράδειγμα. Έχει δηλώσει εδώ πως τα BRAIN είναι τα κατέξοχήν τσοκ τσάντας (κάρπωσης) αλλά δεν "σκάνε" τα πουλιά. 'Ετσι, το TM που είχε, το χάρισε σε Κρητικό λαγοκυνηγό που με αυτό έκανε το ρεκόρ της ζωής του (όπως μου είπε σε τηλέφωνο που μου έκανε και τον ευχαριστώ). Αν κάνω κάποιο λάθος στα παραπάνω, παρακαλώ τον Άρη να με διορθώσει.

Ε, για τους 'Αρηδες αυτού του κόσμου σχεδίασα τα EVO. Και με αυτά τα τσοκ να δείτε "σκασίματα" που έχουν να γίνουν!
Όσοι πάντως προτιμούν τα περισσότερα θηράματα, εξακολουθούν να ρίχνουν BRAIN Chokes.
Καλά τα λες Χρήστο... Δύο τσοκ σου κυνήγησα, ένα MR μια χρονιά, και ενα TM δύο ή τρεις χρονιές... Όταν λέω κυνήγησα, εννοώ κυνήγησα σχεδόν αποκλειστικά με πολλές χιλιάδες τουφεκιές...
Όπως ο Μιχάλης έκανε ρεκόρ, έτσι κ εγώ με αυτά τσοκ έκανα αρκετά ρεκόρ αποτελέσματος σε αναλογία φυσιγγίων κ θηραμάτων, πολλούς ντουμπλεδες, πολλές τριπλέτες κ αν έχω κάτι να λέω παντού είναι ότι είναι τα πιο αποδοτικά τσοκ τσάντας που έχω δοκιμάσει...
Από εκεί κ πέρα οι αδυναμίες κ τα "γούστα" πάντα βγαίνουν στην επιφάνεια οπότε γύρισα εκεί που γουστάρα...
Κάποια στιγμή θα δοκιμαστούν κ τα evo κ θα σου πω τη γνώμη μου... :)
 
Χρίστο με 1 τσοκ πάντα κυνηγάω.
Πέρσι πήρα μια κινέζικη θήκη ψαρέματος μικρή που χωράει 2 ή 3 τσοκ και τα έβαλα στην θήκη του όπλου.
Όλοι νομίζω κάτι παρόμοιο κάνουν ή παίρνουν εξειδικευμένες θήκες για τσοκάκια.
Φθηνές είναι και αυτές (σχετικά).
Εγώ φροντίζω για τα BRAIN, δυστυχώς τα περισσότερα τσοκ διάγουν βίον... χύμα και απροστάτευτα.
 
Καλά τα λες Χρήστο... Δύο τσοκ σου κυνήγησα, ένα MR μια χρονιά, και ενα TM δύο ή τρεις χρονιές... Όταν λέω κυνήγησα, εννοώ κυνήγησα σχεδόν αποκλειστικά με πολλές χιλιάδες τουφεκιές...
Όπως ο Μιχάλης έκανε ρεκόρ, έτσι κ εγώ με αυτά τσοκ έκανα αρκετά ρεκόρ αποτελέσματος σε αναλογία φυσιγγίων κ θηραμάτων, πολλούς ντουμπλεδες, πολλές τριπλέτες κ αν έχω κάτι να λέω παντού είναι ότι είναι τα πιο αποδοτικά τσοκ τσάντας που έχω δοκιμάσει...
Από εκεί κ πέρα οι αδυναμίες κ τα "γούστα" πάντα βγαίνουν στην επιφάνεια οπότε γύρισα εκεί που γουστάρα...
Κάποια στιγμή θα δοκιμαστούν κ τα evo κ θα σου πω τη γνώμη μου... :)
Ήταν ένας άντρας που είχε τρεις υποψήφιες νύφες και δεν ήξερε ποιά να παντρευτεί.
Γιά να αποφασίσει, έβαλε το ίδιο ερώτημα και στις τρείς. Πιάνει τη πρώτη και της λέει "αγάπη μου θα σου δώσω 100.000 ευρώ. Τι θα κάνεις με αυτά;" 'Μα, θα αγοράσω όλα τα καλλυντικά που μπορώ και θα γίνω όσο πιό όμορφη γίνεται για σένα!" του απαντάει αυτή. Λέει το ίδιο και στη δεύτερη "Εγώ θα τα φυλάξω αγάπη μου για να στα δώσω αν ποτέ έρθεις σε δύσκολη θέση" του απαντάει. Η τρίτη, μετά από λίγη σκέψη του λέει " Εγώ θα τα επενδύσω και θα τα κάνω διπλά για να στα δώσω για τη δουλειά σου και να ζήσουμε καλύτερα"
Ο άντρας σκέφτηκε αρκετά και τελικά παντρεύτηκε αυτή με τα μεγαλύτερα βυζιά......

Αυτό το ανέκδοτο θα έπρεπε να διδάσκεται και προπτυχιακά και μεταπτυχιακά στις σχολές Marketing παγκοσμίως! Καταδεικνύει γλαφυρότατα πως οι προσωπικές επιθυμίες ενός ανθρώπου, πολλές φορές, λίγο έχουν να κάνουν με λογικές διεργασίες.
Ζητάω συγγνώμη για την ελευθεροστομία μου αλλά ήταν ότι χρειζόταν για να εκφραστεί το ζητούμενο νόημα.
Βρε δε πα να πέφτουν τα πουλιά με το που θα γυρνάω το όπλο, εγώ θέλω και λιγότερα αρκεί να σκάνε!!!!!!
 
Βρε δε πα να πέφτουν τα πουλιά με το που θα γυρνάω το όπλο, εγώ θέλω και λιγότερα αρκεί να σκάνε!!!!!!
Ωραία τα μεγάλα βυζιά :cool:

Το κυνήγι είναι ψυχοθεραπεία για μένα κ τρόπος ζωής, έχω αφήσει πολλές ευκαιρίες στη ζωή μου για να μπορώ απλά να κυνηγάω περισσότερο κ αφού μπορώ να γεμίζω την καρδιά μου εύκολα όπως μόυ αρέσει, δεν έχει νόημα να την γεμίζω περισσότερο από όσο με ευχαριστεί... Πλέον...
Όταν ξαναβρεθούμε από κοντά, θα σου αναλύσω τη θεωρία μου περισσότερο...
 
Χρίστο με 1 τσοκ πάντα κυνηγάω.
Πέρσι πήρα μια κινέζικη θήκη ψαρέματος μικρή που χωράει 2 ή 3 τσοκ και τα έβαλα στην θήκη του όπλου.
Όλοι νομίζω κάτι παρόμοιο κάνουν ή παίρνουν εξειδικευμένες θήκες για τσοκάκια.
Φθηνές είναι και αυτές (σχετικά).
Θεωρώ σημαντικό να υπάρχει μια θήκη προστασίας από τον κατασκευαστή για τα τσοκ. Είναι σημάδι προσοχής στη λεπτομέρεια και στην εικόνα του προϊόντος...

Τώρα για αυτά που έχω και δεν έχουν δικό τους κουτακιδεν, έχω βάλει το καθένα σε άδειο κυλινδρικό κουτί από πολύ βιταμίνες και έχω γράψει απέξω με ανεξιτηλο μαρκαδόρο τι έχει μέσα... Αλλά άλλο πράγμα να γράφει brain και άλλο lanes μουτζουρωμενο σε carlsons IC ****...
 
Δευτέρα, θα αναρτήσω τα επεξηγηματικά σχέδια σύγκρισης μεταξύ συμβατικών τσοκ και EVO (υπάρχουν πάντως από χθες στη σελίδα EVO chokes στο Facebook - στα αγγλικά, αν και στη πραγματικότητα δεν χρειάζεται λεκτική επεξήγηση).

Επίσης, Δευτέρα θα ανακοινώσω και μία προσφορά γνωριμίας για τα EVO, που δεν θα ξανα-ισχύσει όμως μετά τη λήξη της. Μόνο για την Ελλάδα, σε όλες τις άλλες χώρες η τιμή είναι εδώ και κάτι εβδομάδες 69 ευρώ.
 
Last edited:
Δευτέρα, θα αναρτήσω τα επεξηγηματικά σχέδια σύγκρισης μεταξύ συμβατικών τσοκ και EVO (υπάρχουν πάντως από χθες στη σελίδα EVO chokes στο Facebook - στα αγγλικά, αν και στη πραγματικότητα δεν χρειάζεται λεκτική επεξήγηση).

Επίσης, Δευτέρα θα ανακοινώσω και μία προσφορά γνωριμίας για τα EVO, που δεν θα ξανα-ισχύσει όμως μετά τη λήξη της. Μόνο για την Ελλάδα, σε όλες τις άλλες χώρες η τιμή είναι εδώ και κάτι εβδομάδες 69 ευρώ.
Χαίρομαι φίλε για την νέα σου δημιουργία και την προσφορά που θα κάνεις καθώς και το οικονομικότερο αλλά άρτιο προϊόν που προσφέρεις .Πάντα τέτοια και νέες δημιουργίες που να καλύπτουν όλα τα γούστα αυτό αποδυκνειει ότι οι κυνηγοί ζητούν και εσύ μπορείς να τους το δώσεις . Εύγε.Το μόνο που δεν είμαι φίλος με το Facebook αλλά πιστεύω ότι θα αναφερθούν τα χαρακτηριστικά και οι δυνατότητες του νέου τσοκ και εδώ για να τα μάθω.
 
Apocalypse now!
Ανάρτηση νο 1 : η Τεχνολογία
Τα τσοκ EVO έχουν την τεχνολογία Equalizer Ring. Είναι ένα κιωνικό δαχτυλίδι στο πίσω μέρος τους, στην είσοδο, ύψους λίγων χιλιοστών. Ο ρόλος αυτού του δαχτυλιδιού είναι να μαζέυει μέσα σε ελάχιστη διαδρομή το μεγαλύτερο μέρος των μοιρών της γωνίας σύγκλισης του κώνου του τσοκ, που στα απλά τσοκ είναι μεγάλη για να "κρύβεται" καλά μέσα στην υποδοχή του στη κάννη. Το Equalizing Ring επιτρέπει να κρύβεται εξίσου καλά η αρχή του τσοκ, όμως, σε ελάχιστα χιλιοστά εξομοιώνει τη διάμετρο του τσοκ με αυτή της κάννης (εξ ου και ο όρος Equalizer). Αποτέλεσμα: η γόμωση έρχεται σε επαφή άμεσα με το εσωτερικό του τσοκ, διαμορφώνεται από κώνο μεγαλύτερου μήκους αλλά και πολύ πιό ομαλής γωνίας. Πλήρης απουσία συσσωματώσεων και ανεμόσκαγων (δηλ. όλα τα σκάγια δουλεύουν για εμάς) αλλά και μικρότερος κραδασμός κατά τη "σύγκρουση" της γόμωσης με τον κώνο του τσοκ (διατήρηση της σκοπευτικής εικόνας).
Πολλοί θα έχετε παρατηρήσει η γόμωση να ¨γράφει¨μέσα στο τσοκ αρκετά με τά την είσοδο της σε αυτό (ειδικά σε περιπτώσεις χρήσης μαλλινόταπας ή μεσόταπας που τα γυμνά σκάγια αφήνουν εμφανή και σαφή ίχνη). Με EVO τσοκ η γόμωση γράφει πάντα από την αρχή του τσοκ, εκμεταλλευόμενη ολόκληρο το μήκος του (δείτε τα σχήματα)

CONVENTIONAL CHOKE.jpg
ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΤΣΟΚ
EVO CHOKE.jpg
EVO ΤΣΟΚ
LOAD IN CONVENTIONAL.jpg
ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΓΟΜΩΣΗΣ ΣΕ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΤΣΟΚ load in EVO.jpg ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΓΟΜΩΣΗΣ ΣΕ EVO ΤΣΟΚ
 
Last edited:
Apocalypse now!
Ανάρτηση νο 2 : Οι επιλογές συσφίγξεων EVO

1) reverse exit (RE) ανάστροφη έξοδος
2) cylinder (C) κύλινδρος
3) skeet (SK) σκητ
4) improved cylinder (IC) βελτιωμένος κύλινδρος
5) light modified (LM) ελαφρό ντεμί
6) modified (M) ντεμί
7) improved modified (IM) βελτιωμένο ντεμί
8) lght full (LF) ελαφρό φουλ
9) full (F) φουλ
10) extra full (XF) εξτρα φουλ

Για να έχει ο καθένας ακριβώς αυτό που θέλει και χρειάζεται.
(Από αυτούς που θέλουν τουφεκιές με συμβατικού τύπου πυκνά κέντρα!)
 
Last edited:
Apocalypse now!
Ανάρτηση νο 2 : Οι επιλογές συσφίγξεων EVO

1) reverse exit (RE) ανάστροφη έξοδος
2) cylinder (C) κύλινδρος
3) skeet (SK) σκητ
4) improved cylinder (IC) βελτιωμένος κύλινδρος
5) light modified (LM) ελαφρό ντεμί
6) modified (M) ντεμί
7) improved modified (IM) βελτιωμένο ντεμί
8) lght full (LF) ελαφρό φουλ
9) full (F) φουλ
10) extra full (XF) εξτρα φουλ

Για να έχει ο καθένας ακριβώς αυτό που θέλει και χρειάζεται.
Στα ποσοστά απόδοσης της κάθε σύσφιξης αλλάζει κάτι❓
 
Apocalypse now!
Ανάρτηση νο 3 : η προσφορά τιμής EVO

Για παραγγελίες (τηλεφωνικά στο 2111830168) από σήμερα μέχρι και 10 Ιουλίου, τα EVO τσοκ,
αντί για 69 € θα προσφέρονται στη τιμή γνωριμίας των 50 €
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ΠΡΟΣΦΟΡΆ ΑΥΤΉ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΤΑΘΕΙ
 
Στα ποσοστά απόδοσης της κάθε σύσφιξης αλλάζει κάτι❓
Οι αποδόσεις των συσφίγξεων είναι οι αντίστοιχες των Αμερικάνικων πινάκων (όχι των Αγγλικών με 1/4 κλπ ή των Ιταλικών που έχουν μόνο 5 υποδιαιρέσεις με αστέρια). Οι διαφορές των EVO με τα υπόλοιπα τσοκ πυκνού κέντρου είναι στην ποιότητα τουφεκιάς.
 
Πολυ ωραια ολα αυτα κ.Σωτηροπουλε.....οπως και η τιμη προσφορας του τσοκ !!!
Απο την ''αλλη'' και λεω για μενα παντα που δεν εχω τις απαιτουμενες γνωσεις για τα τσοκ...και
παραλληλα ουτε F/B ....ωστε να δω...τι να δω ....δεν ξερω....και δεν ξερω και αν το καταλαβω...αυτο που
θα δω....εννοω σχέδια...
Μηπως υπαρχει καποια δοκιμη σε στοχο που ειναι ποιο κατανοητη για μενα ( ισως και για καποιους
αλλους συναδελφους ) ωστε να βγαλω τα συμπερασματα μου ??
ΠΧ. Εμενα θα με ενδιεφερε να δω τι διαφορές υπαρχουν μεταξυ BELL και EVO.!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top