BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Όταν λες δεν σου δουλεύει καλά τι εννοείς?
Σε τι όπλο το έχεις?
Franchi Affinity elite 3 ειναι το όπλο..Οταν λεω δε μου δουλευει καλα (με 28γραμματια) εννοω οτι εχω ζωντανα αλλα κυριως αστοχιες.. Αλλαζω σε 4* της μανας του εκείνη την ωρα επι τόπου και αρχιζουν και πεφτουν τα πουλια...
Με 32 γραμμαρια δεν αντιμετωπιζω κανένα τετοιο θεμα...
 
Το bell σε benelli Vinci 32 γραμμ. 9αρι σκουπίζει στο κοντινά . Επειδή όμως τις κοντινές, ακόμα και τις εντελώς μπηχτές ,στο περπατητο, τις έχω συνήθως και με το 4* μαμά το προτιμώ για να σήκωνω το ντουφέκι και σε τσίχλες που βγαίνουν πιο μακριά.
 
Εγώ παντός σήμερα παραγγειλα το bell μιλησα μ τον κύριο Χρήστο ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας με τα όλα του δν πρόσπαθησε σε καμία περίπτωση να με παρασύρει με εντυπωσιακά λόγια μου μίλησε κυνηγετικά όμορφα και βρήκαμε την λύση σε ότι ζητάω ανυπομονώ ν τ παραλάβω
 
Franchi Affinity elite 3 ειναι το όπλο..Οταν λεω δε μου δουλευει καλα (με 28γραμματια) εννοω οτι εχω ζωντανα αλλα κυριως αστοχιες.. Αλλαζω σε 4* της μανας του εκείνη την ωρα επι τόπου και αρχιζουν και πεφτουν τα πουλια...
Με 32 γραμμαρια δεν αντιμετωπιζω κανένα τετοιο θεμα...
Πιο πολλά σκάγια το 32 άρα κλείνει περισσότερα κενα. Εμένα παντως στο δικανο μου δουλεύει άψογα τα 28άρια σε νο9 , 9,5 και 10. Και τα δουλεύει τόσο καλά που έχω πάρει 2 bell...
 
Πιο πολλά σκάγια το 32 άρα κλείνει περισσότερα κενα. Εμένα παντως στο δικανο μου δουλεύει άψογα τα 28άρια σε νο9 , 9,5 και 10. Και τα δουλεύει τόσο καλά που έχω πάρει 2 bell...
28 γραμμάρια 10ρια μου αρέσει ,αλλά δυστυχώς ψυχολογικά δεν.
 
Αρχή αποκαλύψεων για τα chokes EVO : βλ. σελ facebook EVO Chokes.
Εκεί βρίσκονται και οι πρώτες πληροφορίες.
Πλαστική θήκη - κουτί ασφαλείας, ατσάλι και λείανση ίδια με BRAIN Chokes.

Και η τιμή....;;;; 69 ευρώ!

View attachment 49368
Link?
 
Αρχή αποκαλύψεων για τα chokes EVO : βλ. σελ facebook EVO Chokes.
Εκεί βρίσκονται και οι πρώτες πληροφορίες.
Πλαστική θήκη - κουτί ασφαλείας, ατσάλι και λείανση ίδια με BRAIN Chokes.

Και η τιμή....;;;; 69 ευρώ!

View attachment 49368
Κύριε Χρήστο αυτά είναι κυνηγετικά ; Σε τι διαφέρουν από τα άλλα brain που είμαι κάτοχος ;
 
Μα...δεν είναι άλλα BRAIN! Είναι EVO.

Κατ αρχήν δεν έχουν το εσωτερικό προφίλ "τσοκ-μέσα-στο-τσοκ".
Το παραγόμενο αποτέλεσμα δεν είναι απόλυτα ομοιόμορφη κατανομή (κάτι που πετυχαίνουν μόνο τα BRAIN) αλλά κλασικού τύπου τουφεκιά με πυκνό κέντρο. Απλά...λόγω της τεχνολογίας Equalizer ring (προσεχώς περισσότερα) η τουφεκιά τους είναι σαφώς καλύτερης ποιότητας, χωρίς καθόλου συσσωματώσεις και με μικρότερο κραδασμό κατά την έξοδο της γόμωσης. Και αυτά συγκρινόμενα με ΟΛΑ τα άλλα συμβατικής σχεδίασης τσοκ.

Ο λόγος σχεδίασης και κατασκευής των EVO είναι το ότι πολλοί κυνηγοί, ενώ έβλεπαν πως με τα BRAIN είχαν περισσότερες επιτυχίες και διόρθωση σκοπευτικών λαθών, τελικά επέστρεφαν σε συμβατικής σχεδίασης τσοκ γιατί με το πυκνό κέντρο...."έσκαγαν" οι στόχοι τους! Αυτό προτιμούσαν και αυτό έψαχναν στο κυνήγι τους, το να βλέπουν σκασίματα και ας είχαν λιγότερα πουλιά. Ας μου επιτρέψει ο Aris-Kalamata να τον φέρω σαν παράδειγμα. Έχει δηλώσει εδώ πως τα BRAIN είναι τα κατέξοχήν τσοκ τσάντας (κάρπωσης) αλλά δεν "σκάνε" τα πουλιά. 'Ετσι, το TM που είχε, το χάρισε σε Κρητικό λαγοκυνηγό που με αυτό έκανε το ρεκόρ της ζωής του (όπως μου είπε σε τηλέφωνο που μου έκανε και τον ευχαριστώ). Αν κάνω κάποιο λάθος στα παραπάνω, παρακαλώ τον Άρη να με διορθώσει.

Ε, για τους 'Αρηδες αυτού του κόσμου σχεδίασα τα EVO. Και με αυτά τα τσοκ να δείτε "σκασίματα" που έχουν να γίνουν!
Όσοι πάντως προτιμούν τα περισσότερα θηράματα, εξακολουθούν να ρίχνουν BRAIN Chokes.
 
Last edited:
Εγώ χαίρομαι για την τιμή.
Οι κουβέντες που είχαμε κάνει με τον Χρίστο πιάνουν τόπο.
Και η πλαστική θήκη μια χαρά είναι.

Την ίδια απορία με τον Παντελή και εγώ ...
Η πλαστική θήκη - κουτί κοστίζει 6 φορές περισσότερο από το απλό blister που το σκίζεις και το πετάς και μετά;;; Το βάζεις το τσοκ έτσι χύμα στη βαλίτσα του όπλου ή μέσα στο γιλέκο; Κάποιες εταιρείες, ειδικά αμερικάνικες, το χρεώνουν σαν αξεσουάρ. Δεν είμαι σίγουρος ότι οι ιδιοκτήτες κυνηγάνε....
 
Η πλαστική θήκη - κουτί κοστίζει 6 φορές περισσότερο από το απλό blister που το σκίζεις και το πετάς και μετά;;; Το βάζεις το τσοκ έτσι χύμα στη βαλίτσα του όπλου ή μέσα στο γιλέκο; Κάποιες εταιρείες, ειδικά αμερικάνικες, το χρεώνουν σαν αξεσουάρ. Δεν είμαι σίγουρος ότι οι ιδιοκτήτες κυνηγάνε....
Χρίστο με 1 τσοκ πάντα κυνηγάω.
Πέρσι πήρα μια κινέζικη θήκη ψαρέματος μικρή που χωράει 2 ή 3 τσοκ και τα έβαλα στην θήκη του όπλου.
Όλοι νομίζω κάτι παρόμοιο κάνουν ή παίρνουν εξειδικευμένες θήκες για τσοκάκια.
Φθηνές είναι και αυτές (σχετικά).
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top