Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλοτουφεκα Κωνσταντινε... Αν ποτε ψαχτεις για τσοκ για την Α400 παρε ενα εσω-εξω Beretta IC κ σε βαζω κ στοιχημα οτι δεν θα το ξαναβγαλεις απο πανω... ;)
Άρι αυτά πήρα από την beretta

upload img

Και αυτά από την briley

image hosting site no sign up
 
Ασε τα Briley κ δουλεψε το κοκκινο, το κιτρινο κ αν βαλεις χοντρα σκαγια το μαυρο... ;)

Αρι αποτι ξερω το κοκκινο της Beretta κυκλοφορει σε 2 εκδωσεις. Την ευρωπαικη που ξερουμε και την αμερικανικη η οποια εχει στενοτερη συσφιξη. Ηδη πολλοι αμερικανοι αγοραζουν το skeet το ευρωπαικο. Αυτο σε cal.12. Δεν ξερω αν ισχυει και στο cal.20.
 
Last edited:
Αρι αποτι ξερω το κοκκινο της Beretta κυκλοφορει σε 2 εκδωσεις. Την ευρωπαικη που ξερουμε και την αμερικανικη η οποια εχει στενοτερη συσφιξη. Ηδη πολλοι αμερικανοι αγοραζουν το skeet το ευρωπαικο. Αυτο σε cal.12. Δεν ξερω αν ισχυει και στο cal.20.
Δεν νομίζω να βγαίνουν για εικοσαρι, αν έβγαινε το κόκκινο θα παίρνα δύο για το δικανακι. Τώρα ψάχνομαι για extended mobilchoke αλλά μάλλον από την briley θα τα πάρω κι αυτά, στο cal 20 βγάζει εκτός από το skeet και Light skeet, improved skeet.
 
Καλημερα! Κωσταντινε πολυ ωραια τα τσοκ και ολη η συζητηση γυρω απο αυτα..και εγω τα ψαχνω παρα πολυ οπως και τα φυσιγγια...αλλα η ουσια στην κυνηγετικη σκοπευση ειναι αλλου..εγω θα σου προτεινα,μιας και μενεις στις ΗΠΑ και η τεχνογνωσια ειναι πολυ υψηλη ειδικα στα οπλα,να βρεις ενα καλο μετροληπτη κοντακιων και μετα ενα κοντακα και να φερεις ολα τα οπλα στα μετρα σου,ειναι το 90% στην κυνηγετικη σκοπευση..το χειροτερο βλητικα οπλο με τα χειροτερα τσοκ και τα χειροτερα φυσιγγια,αν εχει κοντακι ακριβως στα μετρα σου,θα ριχνει σιγουρα απειρως καλυτερα απο το καλυτερο βλητικα οπλο,με λαθος κοντακι..
 
οι Αμερικανοι πιστευω αυτη τη στιγμη ειναι οι κορυφαιοι του κοσμου στη σκοπευση με λειοκανο οπλο και αυτο φαινεται,καθε χρονο απο τα αποτελεσματα του αγωνα στο Dubai,που κατα γενικη ομολογια ειναι ο δυσκολοτερος παγκοσμιος,με χρηματικα επαθλα της ταξης των 150000 δολαριων για τον πρωτο..παντα στις πρωτες θεσεις ειναι Αμερικανοι..αρα η τεχνωγνοσια τους ειναι μεγαλη γιατι για να πετυχεις σκορ θελει σωστο κοντακι που κατα την γνωμη μου παρολο που φαινεται απλη διαδικασια θελει τρομερη εμπειρια και γνωση να παρεις μετρα να φτιαξεις ενα κοντακι πανω σε ενα ανθρωπο και μετα να τον πας να ριξει και να αξιολογησεις που βρισκετε και τι διορθωσεις χρειαζετε στο κοντακι η ακομα και στον τροπο που ριχνει..ολη αυτη την δουλεια κατα την γνωμη μου,δεν την κανει ενας ανθρωπος αλλα 3 ο καθενας εξειδικευμενος στον τομεα του..αλλος παιρνει τα μετρα,αλλος φτιαχνει το κοντακι πανω στα μετρα που πηρε ο πρωτος,και ο δασκαλος στο βατηρα και στον πινακα βλεπει που εισαι και αν χρειαζονται διορθωσεις στο κοντακι και στα λαθη που κανει καποιος κατα την εκτελεση της βολης....επισης η κυριαρχια των Αμερικανων φαινεται περα απο το sporting και απο το skeet που ο Hancock ειναι ο κορυφαιος των τελευταιων χρονων..
 
Last edited:
Γιάννη σε ευχαριστω για τις συμβουλές, έχεις δίκιο δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το κοντάκι κακώς βέβαια. Τώρα για τα τσοκ έχω ένα κόλλημα μια που είμαι εδώ τώρα,είναι και πιο φτηνά και εξοπλιζω όλα τα όπλα μου.
 
Εχει δοκιμασει καποιος σε πινακα την Α400 και την 391optima,ποια απο τις 2 βγαζει πιο σφιχτες κατανομες??και γενικα ποια απο τις 2 εχει καλυτερα σκοτωματα??
 
Σε πίνακα δεν τις έχω δει συγκριτικά, στο σκοπευτήριο όμως με τις ίδιες συσφίξεις, τα ίδια φυσίγγια και τα ίδια μήκη καννών, η Α400 έδινε την εντύπωση ότι βγάζει ξεκάθαρα πιο σφικτή τουφεκιά. Η Α400 θεωρώ ότι υπερτερεί.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top