Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν αντεχουν ζορισμενα σετ υπ.στην 303 ανοιξε το κοντακι και μετα απο καιρο εσπασε ο συδιροδρομος. Στην 302 το κλειστρο
Να σου στείλω την 1187 να την αποτελειώσεις ? Μου πιάνει χώρο στην ντουλάπα ...
 
Γράφουμε στο bereta αλλά θα ρωτήσω κάτι και απευθύνομαι σε όλους μιλάω για κυνηγετικές εκδόσεις.Εχω συναντήσει ρωσικά που τα κυνηγούν 40 χρόνια ανελλιπώς και δεν έχουν τίποτα πάθει .Ποσσα bereta,merkel, browning,κτλ έχεται συναντήσει και δει με τέτοια χρήση για να δείτε πως έχουν διατηρηθεί ?Ένα baikal με κοντάκι και πάπια αλλαγμένα τα σβήνει από το χάρτη.Οσο για το zabala έχει συγγενης s/pose αγορασμενο από το 1998 μόνο αυτό έχει πρέπει να χει ρίξει κυριολεκτικά αρκετές χιλιάδες φυσίγγια και είναι χαρτί ακόμη ,το betincoli που πήρα από το φίλο το είδε χθες οπλουργος γιατί βρέθηκε αγοραστής και λέει είναι αδουλευτο και είναι μοντέλο 25 ετιας και όντως δεν έχει κυνηγηθεί τρέλα αλλά έχει ρίξει μερικές χιλιάδες και ζοριζεσαι να το ανοίξεις τελείως.Πως βγαζεται συμπεράσματα τόσο εύκολα για τα όπλα ανάλογα τα λεφτά τους δεν ξέρω .Συνήθως τα περισσότερα όπλα ειδικά δίκανα βγάζουν προβλήματα από λάθος χρήση εκτός από τα ρωσικά που δε βγάζουν ούτε έτσι ότι φυσίγγι και ρίχνεις .Ντουφέκι δίκανο μεγάλης αξίας για την εποχή του έχω δει επειδή τότε έκαναν ιδιογομωση και φτιάχναν φουρνελα ακόμη υπάρχει μόλις ρίξει 10 φυσίγγια χορεύει οριεντάλ μετά θέλει σφίξιμο που είναι η μεγάλη του αξία .Δεν τα ίσιωνω όλα ότι και καλά τα ακριβά δεν είναι καλά αλλά δεν είναι και τα φθηνά όλα για πέταμα .
Τα σβήνει από το χάρτη;νομίζω υπερβάλεις λίγο,και ναι έχω δει δύο αυτογεμη beretta 45 και 40χρονων αντίστοιχα,του πατέρα μου και του θείου μου να δουλεύουν ακόμα άψογα μετά από πολλές χιλιάδες φυσίγγια.
 
Γράφουμε στο bereta αλλά θα ρωτήσω κάτι και απευθύνομαι σε όλους μιλάω για κυνηγετικές εκδόσεις.Εχω συναντήσει ρωσικά που τα κυνηγούν 40 χρόνια ανελλιπώς και δεν έχουν τίποτα πάθει .Ποσσα bereta,merkel, browning,κτλ έχεται συναντήσει και δει με τέτοια χρήση για να δείτε πως έχουν διατηρηθεί ?Ένα baikal με κοντάκι και πάπια αλλαγμένα τα σβήνει από το χάρτη.Οσο για το zabala έχει συγγενης s/pose αγορασμενο από το 1998 μόνο αυτό έχει πρέπει να χει ρίξει κυριολεκτικά αρκετές χιλιάδες φυσίγγια και είναι χαρτί ακόμη ,το betincoli που πήρα από το φίλο το είδε χθες οπλουργος γιατί βρέθηκε αγοραστής και λέει είναι αδουλευτο και είναι μοντέλο 25 ετιας και όντως δεν έχει κυνηγηθεί τρέλα αλλά έχει ρίξει μερικές χιλιάδες και ζοριζεσαι να το ανοίξεις τελείως.Πως βγαζεται συμπεράσματα τόσο εύκολα για τα όπλα ανάλογα τα λεφτά τους δεν ξέρω .Συνήθως τα περισσότερα όπλα ειδικά δίκανα βγάζουν προβλήματα από λάθος χρήση εκτός από τα ρωσικά που δε βγάζουν ούτε έτσι ότι φυσίγγι και ρίχνεις .Ντουφέκι δίκανο μεγάλης αξίας για την εποχή του έχω δει επειδή τότε έκαναν ιδιογομωση και φτιάχναν φουρνελα ακόμη υπάρχει μόλις ρίξει 10 φυσίγγια χορεύει οριεντάλ μετά θέλει σφίξιμο που είναι η μεγάλη του αξία .Δεν τα ίσιωνω όλα ότι και καλά τα ακριβά δεν είναι καλά αλλά δεν είναι και τα φθηνά όλα για πέταμα .
Τα χρόνια δεν παίζουν κανέναν ρόλο.
Αριθμός φυσιγγίων και psi παίζουν.
Επίσης η μεγάλη αξία (σωστά) δεν παίζει απαραίτητα ρόλο.
Αν το χάραγμα πάει 100€ η σφυριά, δεν σημαίνει ότι και ο μηχανισμός θα είναι τέρας αντοχής.
Γι αυτό όλοι ψάχνουμε την αξιοπιστία.
 
Να σου στείλω την 1187 να την αποτελειώσεις ? Μου πιάνει χώρο στην ντουλάπα ...
Είναι αυτό που έγραψα ποιο πάνω η λάθος χρήση ,Εγώ είχα 302 από παιδί φερμενη από Ιταλία το 1982 την ανταλαξα προ τριετίας με φίλο με 1100 και εκτός από ελατήριο επανατασης δεν έχει πάει σε οπλουργο.
 
Τα σβήνει από το χάρτη;νομίζω υπερβάλεις λίγο,και ναι έχω δει δύο αυτογεμη beretta 45 και 40χρονων αντίστοιχα,του πατέρα μου και του θείου μου να δουλεύουν ακόμα άψογα μετά από πολλές χιλιάδες φυσίγγια.
Αν διάβασες μίλησα για δίκανα όχι αυτογεμη σε αυτογεμη benelli και bereta δεν τα φτάνει κανένα όπλο αν και θεωρώ καλύτερη τη bereta αυτή τη στιγμή από όλες
 
Η 302 του πατέρα μου είναι 45 χρόνων και δεν έχει αλλάξει ούτε ελατήριο επαναταξης. Τίποτα. Δεν το έχει δει οπλουργος πότε. Αν καταφέρω και τον πείσω θα το πάω εγώ για ένα σέρβις και αλλαγή ελατηρίων έτσι για το γαμωτο
 
Είναι αυτό που έγραψα ποιο πάνω η λάθος χρήση ,Εγώ είχα 302 από παιδί φερμενη από Ιταλία το 1982 την ανταλαξα προ τριετίας με φίλο με 1100 και εκτός από ελατήριο επανατασης δεν έχει πάει σε οπλουργο.
Ποια λάθος χρήση βρε Γιάννη ... το όπλο δεν έχει ρίξει ποτέ ιδιογόμωση ...
Όταν το αυλάκι αφήνει έναν πάφυλα στο σώμα και ο σιδηρόδρομος σε κάθε τουφεκιά τον πιέζει προς τα έξω κάποια στιγμή θα ραγίσει.
Ρίξε 10.000 φυσίγγια να την πάρεις κυριολεκτικά στο χέρι.
Στα 5.000 θα εμφανίσει πρόβλημα.

Τα όπλα σε ντουλάπα δεν πάνε οπλουργό παρά μόνο από σκουριά ... :) :) :)

Ή κάνε αυτά
https://www.shotgunworld.com/threads/1100-longevity-tips.113015/
 
Οταν δεν σκευτεσαι οτι αυτο που φτιαχνεις θα σκασει 30 ποντους απ την μουρη σου και σε νοιαζει μονο πως θα φτασεις εκει που περνουν αυτα θα παθεις.ευτιχως εχω γλιτωσει καμποσες φορες την ανατιναξη.ατιμο πραμα η στρωματωποιηση
 
Γράφουμε στο bereta αλλά θα ρωτήσω κάτι και απευθύνομαι σε όλους μιλάω για κυνηγετικές εκδόσεις.Εχω συναντήσει ρωσικά που τα κυνηγούν 40 χρόνια ανελλιπώς και δεν έχουν τίποτα πάθει .Ποσσα bereta,merkel, browning,κτλ έχεται συναντήσει και δει με τέτοια χρήση για να δείτε πως έχουν διατηρηθεί ?Ένα baikal με κοντάκι και πάπια αλλαγμένα τα σβήνει από το χάρτη.Οσο για το zabala έχει συγγενης s/pose αγορασμενο από το 1998 μόνο αυτό έχει πρέπει να χει ρίξει κυριολεκτικά αρκετές χιλιάδες φυσίγγια και είναι χαρτί ακόμη ,το betincoli που πήρα από το φίλο το είδε χθες οπλουργος γιατί βρέθηκε αγοραστής και λέει είναι αδουλευτο και είναι μοντέλο 25 ετιας και όντως δεν έχει κυνηγηθεί τρέλα αλλά έχει ρίξει μερικές χιλιάδες και ζοριζεσαι να το ανοίξεις τελείως.Πως βγαζεται συμπεράσματα τόσο εύκολα για τα όπλα ανάλογα τα λεφτά τους δεν ξέρω .Συνήθως τα περισσότερα όπλα ειδικά δίκανα βγάζουν προβλήματα από λάθος χρήση εκτός από τα ρωσικά που δε βγάζουν ούτε έτσι ότι φυσίγγι και ρίχνεις .Ντουφέκι δίκανο μεγάλης αξίας για την εποχή του έχω δει επειδή τότε έκαναν ιδιογομωση και φτιάχναν φουρνελα ακόμη υπάρχει μόλις ρίξει 10 φυσίγγια χορεύει οριεντάλ μετά θέλει σφίξιμο που είναι η μεγάλη του αξία .Δεν τα ίσιωνω όλα ότι και καλά τα ακριβά δεν είναι καλά αλλά δεν είναι και τα φθηνά όλα για πέταμα .
Μονοκανο μπαικαλ μεταχειρισμένο είχε αγοράσει ο φαδερ όταν είχε πέρασμα Αλβανών‼️ασημένια πλάκα με στολίδια κ αυτόματους εξολκεις‼️εγώ φοιτητής τότε...το παίρνω πάω μια βόλτα ,ρίχνω το σπάω μέσα το φυσιγγι‼️σουγιαδακι το βγάζω ,ξαναριχνω πάλι μέσα....αυτός που το είχε κατάφερε να φουσκώσει τη θαλάμη‼️
 
Οταν δεν σκευτεσαι οτι αυτο που φτιαχνεις θα σκασει 30 ποντους απ την μουρη σου και σε νοιαζει μονο πως θα φτασεις εκει που περνουν αυτα θα παθεις.ευτιχως εχω γλιτωσει καμποσες φορες την ανατιναξη.ατιμο πραμα η στρωματωποιηση
Έχεις άλλα όπλα έχεις Κώστα εκτός από τα 2 που ανέφερες ? (που να χρησιμοποιείς όταν είσαι ανήσυχος)
 
Ποια λάθος χρήση βρε Γιάννη ... το όπλο δεν έχει ρίξει ποτέ ιδιογόμωση ...
Όταν το αυλάκι αφήνει έναν πάφυλα στο σώμα και ο σιδηρόδρομος σε κάθε τουφεκιά τον πιέζει προς τα έξω κάποια στιγμή θα ραγίσει.
Ρίξε 10.000 φυσίγγια να την πάρεις κυριολεκτικά στο χέρι.
Στα 5.000 θα εμφανίσει πρόβλημα.

Τα όπλα σε ντουλάπα δεν πάνε οπλουργό παρά μόνο από σκουριά ... :) :) :)

Ή κάνε αυτά
https://www.shotgunworld.com/threads/1100-longevity-tips.113015/
Το λάθος χρήση το έγραψα για το συνάδελφο με τη 303 με ανοιγμένο κοντάκι και 302 με σπασμένο κλείστρο Βασίλη δε δικαιολογείται μόνο από λάθος χρήση μη σωστό πυρομαχικο έχω μεγάλο κύκλο συγγενών και φίλων κυνηγών και έχω δει τα περισσότερα όπλα από χρήση χρόνων τι παθαίνουν 303 είχε φίλος και την είχε ξεκολιαζει μέχρι που τη πούλησε καμία ζημιά εμένα η 302 ούτε ξέρω πίσσα φυσίγγια είχε ρίξει καμία ζημιά .
 
Μονοκανο μπαικαλ μεταχειρισμένο είχε αγοράσει ο φαδερ όταν είχε πέρασμα Αλβανών‼️ασημένια πλάκα με στολίδια κ αυτόματους εξολκεις‼️εγώ φοιτητής τότε...το παίρνω πάω μια βόλτα ,ρίχνω το σπάω μέσα το φυσιγγι‼️σουγιαδακι το βγάζω ,ξαναριχνω πάλι μέσα....αυτός που το είχε κατάφερε να φουσκώσει τη θαλάμη‼️
Αν δεν ήταν baika μπορεί να ήταν χωρίς δάκτυλα τον έσωσε να ξέρεις
 
Το λάθος χρήση το έγραψα για το συνάδελφο με τη 303 με ανοιγμένο κοντάκι και 302 με σπασμένο κλείστρο Βασίλη δε δικαιολογείται μόνο από λάθος χρήση μη σωστό πυρομαχικο έχω μεγάλο κύκλο συγγενών και φίλων κυνηγών και έχω δει τα περισσότερα όπλα από χρήση χρόνων τι παθαίνουν 303 είχε φίλος και την είχε ξεκολιαζει μέχρι που τη πούλησε καμία ζημιά εμένα η 302 ούτε ξέρω πίσσα φυσίγγια είχε ρίξει καμία ζημιά .
και εμάς η 303 καμία ζημιά ...
αν τα φτάνεις στα όρια ή τα ξεπερνάς θα χαλάσουν.
αν είναι λάθος σχεδιασμένα πάλι θα χαλάσουν ακόμα και αν δεν ξεπερνάς τα όρια.
 
Η 303 έχει απλό μηχανισμό που δύσκολα βγάζει πρόβλημα. Απόδειξή του πόσο καλά όπλα είναι έχουν περάσει 35 χρόνια κι έχουν ζήτηση σαν μεταχειρισμένα. Π.χ η δική μου μόλις είπα σε 2 γνωστούς την πουλάω σε μια εβδομάδα έφυγε...
 
Έχεις άλλα όπλα έχεις Κώστα εκτός από τα 2 που ανέφερες ? (που να χρησιμοποιείς όταν είσαι ανήσυχος)
Τον περασμενο χρονο εδωσα τον sbe1.κανονι Βασίλη δεν μασαγε τιποτα.με τους καιρούς που κανει τελαιταια μονο υλικα σε δοκιμες χαλαμε .φετος λεω να παρω μια 155 βαικαλ 3.5 ενος φιλου που μου αρεσε ωραιο οπλο και γερο
 
Το λάθος χρήση το έγραψα για το συνάδελφο με τη 303 με ανοιγμένο κοντάκι και 302 με σπασμένο κλείστρο Βασίλη δε δικαιολογείται μόνο από λάθος χρήση μη σωστό πυρομαχικο έχω μεγάλο κύκλο συγγενών και φίλων κυνηγών και έχω δει τα περισσότερκκγιαγα όπλα από χρήση χρόνων τι παθαίνουν 303 είχε φίλος και την είχε ξεκολιαζει μέχρι που τη πούλησε καμία ζημιά εμένα η 302 ούτε ξέρω πίσσα φυσίγγια είχε ρίξει καμία ζημιά .
Φιλε γιαννη εχεις δικιο αλλα και με τον sbe1 τις ιδιες λαλακιες εκανα δεν καταλαβαινε τιποτα ,γιαυτο ειπα πως δεν αντεχουν.για εμενα και τα δυο τα εχω βολευτεί και δεν τα αλαζω και ας με περιοριζουν στο πυρομαχικο
 
Οταν δεν σκευτεσαι οτι αυτο που φτιαχνεις θα σκασει 30 ποντους απ την μουρη σου και σε νοιαζει μονο πως θα φτασεις εκει που περνουν αυτα θα παθεις.ευτιχως εχω γλιτωσει καμποσες φορες την ανατιναξη.ατιμο πραμα η στρωματωποιηση
Kωστα θα σου δωσω μια φιλικη συμβουλη.Σταματα τα ζορισματα στα οπλα σου οσο ειναι καιρος,ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να φτιαξεις καλο κανονικο φυσιγγι,Τα οπλα οταν <<πονανε>> στο δειχνουν με βαρβατες αβαριες, και στα 2 οπλα εχει συσσωρευτη ενεργεια οι οποια δεν ξερεις τι μπορει να σου βγαλει στην βαση Η βαικαλ σε καμια περιπτωση δεν ειναι ποιο γερη απο τα οπλα που εχεις . Μου εχει τυχει Βενελι με κουρεμενη κεφαλη και ουρα κανης απο ενα και μονο φυσιγγι Θα ψαξω να τα βρω και θα ανεβασω φωτο
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top