Baikal Team

εγώ δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασια χωρίς να φταίω....
θα πιθανοτερο ηταν να εμπαινε σε διαδιακασια αναμονης να περιμενει να γινουν ολα τα διαδικαστικα για γινει η αλλαγη οπλου η να σου εκαναν προταση να στο φτιαξουν σε καποιο οπλουργο που θα εκανε την ιδια δουλεια που εκανε ο συναδερφος
 
θα πιθανοτερο ηταν να εμπαινε σε διαδιακασια αναμονης να περιμενει να γινουν ολα τα διαδικαστικα για γινει η αλλαγη οπλου η να σου εκαναν προταση να στο φτιαξουν σε καποιο οπλουργο που θα εκανε την ιδια δουλεια που εκανε ο συναδερφος
Ε ναι και απο τη στιγμή που το δηλωσε για να βγει η αδεια κατοχής ειχε κ αλλο μπερδεμα.
 
Συνάδελφοι έχει βάλει κανείς τσοκ σε baikal είτε πλάγιο είτε sp; Αν ναι τι τσοκ παίρνει και πόσο στοίχισε; Δουλεύουν καλά; Εννοώ σε όπλο με σταθερά να κάνει μετατροπή σε οπλουργο
 
Κώστα για το μόνο όπλο baikal που είμαι σιγουρος πως το παχος του στομιου του επιτρέπει μια τέτοια εργασία(οποιοδηποτε σπειρωμα)είναι το μονοκαννο ij18...

Στα Σοβιετικα δικαννα το αποκλείω λόγο λεπτου τοιχώματος στα στόμια των καννων...

Και πιστευω πως το ίδιο ακριβώς ισχυει κ στα ρωσικά, και δεν βρίσκω κ τον λόγο να τα "χοντρυναν"..
Αλλά δεν μπορώ να το πω κ με σιγουριά γιατί δεν τα έχω "προσεξει" σε εκείνο τα σημείο......
 
Εάν οι κανες είναι μέχρι 3* συνήθως παίρνουν αλλά πρώτα πρέπει να μετρηθούν .Τέτοια τσοκ έβαζε ο Κούρκουλος τα κολόνιαν βάζει ο Λιάκος τα τζεμινι έσω έξω .Δεν ξέρω για τον αραπκουλε στη Λάρισα .Ο Κούρκουλος ζητούσε μαζί με ένα τσοκ γύρω στα 250 € ο Λιάκος μαζί με ένα τσοκ κάτω από 200 γύρω στα 180 αν θυμάμαι καλά ..Αλλά για τα κολόνιαν του Κούρκουλου είχα ακούσει ότι συνιστούσε όχι βαριά φυσίγγια .Αυτά τα ολίγα .
 
Πάντως παιδιά απο δική μου εμπειρία όντως καποια μαγνητίζονται και κάποια όχι. Ενας γνωστός μου που ειναι χρόνια επαγγελματίας σε ινοξ κατασκευές για θαλασσα, καΐκια καραβια κλπ, είπε οτι το καλό ινοξ δεν το πιανει μαγνητης. Εγγυηση γι αυτόν η δοκιμή αυτή. Τώρα αν αναφερόταν σε συγκεκριμένο τύπο κράματος ή κατα πόσο είναι κατώτερο το κράμα που μαγνητίζεται δεν ξέρω. Πάντως γι αυτόν τον ανθρωπο αυτό που δεν μαγνητιζόταν ήταν το καλύτερο για την δουλειά του. Στην αλμύρα τουλάχιστον που ασχολείται αυτός.
Γενικά, τα ανοξείδωτα ατσάλια τύπου 420 και 440 είναι μαγνητικά, ενώ τα 304 και 316 δεν είναι. Ο ναυτικός και θαλάσσιος εξοπλισμός επομένως, που είναι σχεδόν πάντα κατασκευασμένος από 316, δεν μαγνητίζεται.

Το βρήκα εδώ ... Δεν το διάβασα όλο αλλά το παραπάνω είναι σωστό ...
https://www.lightgear.gr/blog/3-pragmata-pou-prepei-na-gnorizete-gia-to-anokseidoto-atsali/
 
Κάποια ανοξείδωτα μαγνητίζονται ... δεν είναι σωστό αυτό που λες
Δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι δεν μαγνητίζονται τα stainless steel. Κάποιος μου είχε πει ότι με αυτόν τον τρόπο μπορώ ξεχωρίσω τα stainless steel. Αλλά δεν το έχω ψάξει περισσότερο.
 
Πιστεύω ότι κάτι κατάφερα,η αλήθεια είναι ότι έχει κάποιες γρατσουνιές,όμως το πολύ καθάρισε.
Και θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για το άμεσο ενδιαφέρον και σωστή βοήθεια,και ιδιαίτερα τον kollias, και tasoshunter.
Πο ρε φιλε ωραιο εγινε μπραβο σου κι αμα δε περνανε πουλια ριχνεις και μια ξουρα στο καθρεπτη αχαχαχα
 
Δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι δεν μαγνητίζονται τα stainless steel. Κάποιος μου είχε πει ότι με αυτόν τον τρόπο μπορώ ξεχωρίσω τα stainless steel. Αλλά δεν το έχω ψάξει περισσότερο.
Εμένα προσωπικά μου το είπε ο πεθερός μου.
Αφού το τραβάει μαγνήτης είναι σίδερο.
 
Παιδιά από βδομάδα που θα είναι έτοιμη η άδεια αγορας εκτός απροόπτου θα αγορασω καινούργιο το mp27 δισκανδαλο με αυτόματους και εναλλασσόμενα τσοκς. Μαζί σκέφτομαι να του πάρω και τα τσοκς 2* και 4* τα οποία δεν πωλούνται με το όπλο και η ερώτηση είναι αν θα πάρω τα γνήσια ή να πάρω κάποια αφτερμαρκετ; Μπορεί να πάρει τσοκ με προέκταση όπως πχ τα gemini +5 ή τα Brain ;
 
Μαζί σκέφτομαι να του πάρω και τα τσοκς 2* και 4* τα οποία δεν πωλούνται με το όπλο και η ερώτηση είναι αν θα πάρω τα γνήσια ή να πάρω κάποια αφτερμαρκετ;
Οι περισσοτεροι θα σου προτεινουν εξωεργοστασιακα, γιατί από ότι λέγεται τα τσοκ του βγάζουν πιο ανοιχτές κατανομές αλλά αυτό δεν είναι προβλημα κ συμβαίνει και με άλλα (ακριβοτερα) όπλα, προφανώς για την χρήση ατσαλινων σκαγιων....

Αλλα αυτά θα στα πουν καλυτερα οι κατοχοι....

Μπορεί να πάρει τσοκ με προέκταση όπως πχ τα gemini +5 ή τα Brain;
Ναι, και τα δυο τσοκ βγαίνουν (και) με σπειρωμα για όπλα baikal....
 
Last edited:
Οι περισσοτεροι θα σου προτεινουν εξωεργοστασιακα, γιατί από ότι λέγεται τα τσοκ του βγάζουν πιο ανοιχτές κατανομές αλλά αυτό δεν είναι προβλημα κ συμβαίνει και με άλλα (ακριβοτερα) όπλα, προφανως εξαιτίας της χρήσης ατσαλινων σκαγιων...

Αλλα αυτά θα στα πουν καλυτερα οι κατοχοι....


Ναι, και τα δυο τσοκ βγαίνουν (και) με σπειρωμα για όπλα baikal....
Κάπου στην αρχή του θέματος κάποιος έγραψε ότι δεν μπαίνουν τα gemini εσω έξω με προέκταση 5 cm. Αυτό ισχύει;
 
Κάπου στην αρχή του θέματος κάποιος έγραψε ότι δεν μπαίνουν τα gemini εσω έξω με προέκταση 5 cm. Αυτό ισχύει;
Gemini +5 έχουν αρκετοί σε Baikal....
Αυτό που δεν ξέρω ειναι στο ποζε κ στην περιπτωση που θέλουμε να βάλουμε δυο τέτοια,αν θα "βρίσκουν" αναμεταξύ τους....
 
Gemini +5 έχουν αρκετοί σε Baikal....
Αυτό που δεν ξέρω ειναι στο ποζε κ στην περιπτωση που θέλουμε να βάλουμε δυο τέτοια,αν θα "βρίσκουν" αναμεταξύ τους....
Ουσιαστικά αυτή ειναι η απορία μου. Αν βρίσκουν δηλαδή μεταξύ τους και έτσι δεν μπορούν να μπουν.
 
Back
Top