Baikal Team

Καλησπέρα,πριν μερικές μέρες αγόρασα ένα super pose καινούργιο από κατάστημα.
Μια απορία:το άνοιγμα ώστε να βάλεις τα φυσίγγια και το κλείσιμο γίνεται με δυσκολία.
Επειδή είναι καινούργιο;
Ευχαριστώ.
Συνήθως τα baikal είναι σκληρά στις αρχές, κ ενδέχεται με τον καιρό κ τα ανοιξε-κλεισε να "στρώσουν" οι επαφές κ να μαλακωσει στο άνοιγμα..... Αλλά αυτό δεν συμβαίνει παντα...

Μιας κ εκανες παραθεση στο αρχικό μου ποστ σου λέω ότι το μονοκαννο μου cal.12 μετά από καιρό μαλάκωσε τόσο που ανοιγοκλείνει με το ένα χέρι......
(Υπόψιν ότι αυτό δεν έχει να κάνει με τα κλειδιά του όπλου..)

Το δε μονοκαννο 36αρι κ έπειτα απο τόσο καιρό συνεχίζει να ειναι το ίδιο σκληρό......

Παντως αν σε ενοχλεί κ από ότι έχω ακουσει, ένας οπλουργος μπορεί να το "γλυκανει"......
 
Οπως ειπε ο Τασος δεν εχει να κανει με τα κλειδια. Ειναι η επαφη του σιδερου της παπιας με τη βαση.
Και δεν το είπα τυχαία......
Έχουν υπάρξει παρερμηνείες πανω σε αυτό.......
Επειδή ήταν σφιχτό στις αρχές, μόλις μαλακώσει κάποιοι θεωρούν ότι "πήραν" τα κλειδιά.......
καλή λύπανση με ψιλό λάδι μήπως και βελτιωθεί λίγο.
Ελάχιστες οι πιθανοτητες να βοηθήσει......
 
Και δεν το είπα τυχαία......
Έχουν υπάρξει παρερμηνείες πανω σε αυτό.......
Επειδή ήταν σφιχτό στις αρχές, μόλις μαλακώσει κάποιοι θεωρούν ότι "πήραν" τα κλειδιά.......

Ελάχιστες οι πιθανοτητες να βοηθήσει......
Όμως είναι τόσο σφιχτές εκεί οι επαφές όσο είναι καινούριο που ούτως η άλλως το χροντρό λάδι ή γράσο δεν θα μπορεί να εισχωρίσει και να λυπάνει σωστά. Ενω το λεπτό λάδι εισχωρεί πιο εύκολα και παρέχει καλύτερη λύπανση. Γενικά σε σφικτές επαφές το λεπτό λάδι λυπαίνει καλύτερα αλλά χρειάζεται και πιο συγχνά λύπανση.
 
Καλησπέρα,πριν μερικές μέρες αγόρασα ένα super pose καινούργιο από κατάστημα.
Μια απορία:το άνοιγμα ώστε να βάλεις τα φυσίγγια και το κλείσιμο γίνεται με δυσκολία.
Επειδή είναι καινούργιο;
Ευχαριστώ.
Καθαρισμός όπλου Διάβασε αυτό το θέμα να δεις πως να το καθαρίζεις και να το λυπαίνεις. Επίσης τώρα που ειναι καινούριο επειδή μπορεί να έχει γρέζια από το εργοστάσιο χρειάζεται να το λύσεις , να το καθαρίσεις και να το λυπάνεις πάρα πολύ καλά.
 
Όμως είναι τόσο σφιχτές εκεί οι επαφές όσο είναι καινούριο που ούτως η άλλως το χροντρό λάδι ή γράσο δεν θα μπορεί να εισχωρίσει και να λυπάνει σωστά. Ενω το λεπτό λάδι εισχωρεί πιο εύκολα και παρέχει καλύτερη λύπανση. Γενικά σε σφικτές επαφές το λεπτό λάδι λυπαίνει καλύτερα αλλά χρειάζεται και πιο συγχνά λύπανση.
Μανωλη εχεις δικιο το λεπτο λαδι εισχωρει καλυτερα αλλα ειναι περισσοτερο θεμα λειανσεων και ποσο σφιχτα εφαπτεται το σιδερο της παπιας στη βαση. Αν δεις σε μερικα δικανα (fabarm) ρυθμιζεται με βιδα το ποσο σφιχτα το θες. Αν δεν ρυθμιζεται με βιδα ερχεται ο οπλουργος με το σφυρακι του o_O
 
Ναι ειναι επειδη ειναι καινουργιο. Υποθετω οτι το εχεις καθαρισει απο τα εργοστασιακα λιπη, το εχεις καθαρισει και το εχεις λιπανει σωστα. Θα στρωσει μετα απο χρονο χρησης. Αμα ριξεις μετα τη τουφεκια μαλακωνει στη χρηση δηλαδη ειναι πιο μαλακο. Αν και παλι δεν το γουσταρεις ενας οπλουργος μπορει με μερικες λειανσεις να στο γλυκανει.
Το έχω λύσει,έχω αφαιρέσει ότι εργοστασιακό γράσο είχε,το έχω λαδωσει.
Μαλάκωσε αλλά ελάχιστο.
Ίσως όντως με τις πρώτες τουφεκιές στρώσει.
Ευχαριστώ.
 
Το έχω λύσει,έχω αφαιρέσει ότι εργοστασιακό γράσο είχε,το έχω λαδωσει.
Μαλάκωσε αλλά ελάχιστο.
Ίσως όντως με τις πρώτες τουφεκιές στρώσει.
Ευχαριστώ.
δεν θα στρωσει με τις πρωτες 10 τουφεκιες θελει πολες τουφεκιες για να μαλακωσει !!!!
 
Το έχω λύσει,έχω αφαιρέσει ότι εργοστασιακό γράσο είχε,το έχω λαδωσει.
Μαλάκωσε αλλά ελάχιστο.
Ίσως όντως με τις πρώτες τουφεκιές στρώσει.
Ευχαριστώ.
Έχω το mp27em 1c. Θέλει πολλές ντουφεκιές για να στρώσει, πάνω από 500.
Αν βιάζεσαι μπορεί να το κάνει ο Κούρκουλος https://kourkoulosguns.gr/ , το κάνει καλά, αλλά έχει κόστος (120€).
Το έκανα και είμαι ευχαριστημένος.
 
Δεν έχω ρίξει ακόμα ούτε μια,γι'αυτό είπα με τις πρώτες!!
εμενα μαλακωσε μετα απο 1500 -2000 τουφεκιες !!! και οχι σαν κατι ιταλικα που ανοιγουν-κλεινουν σαν βουτηρο !!! απο τοτε εχει ριξει καμια 12000-13000 φυσιγγια και ειναι το ιδιο !!
 
Έχω το mp27em 1c. Θέλει πολλές ντουφεκιές για να στρώσει, πάνω από 500.
Αν βιάζεσαι μπορεί να το κάνει ο Κούρκουλος https://kourkoulosguns.gr/ , το κάνει καλά, αλλά έχει κόστος (120€).
Το έκανα και είμαι ευχαριστημένος.
120€;;;;;;;;;;
Εντάξει μωρέ μια χαρά είναι το όπλο μου!!!
Χαχαχαχαχαχα!!
 
120€;;;;;;;;;;
Εντάξει μωρέ μια χαρά είναι το όπλο μου!!!
Χαχαχαχαχαχα!!
Έτσι είναι, πολύ ακριβά, αλλά εγώ αποφάσισα να το κάνω γιατί, χρησιμοποιώντας δύο όπλα και ρίχνοντας 20 κουτιά το χρόνο συνολικά, θα μου έπαιρνε 5 χρόνια να το στρώσω. Ιταλικό δεν έγινε, αλλά είναι καλό και στιβαρό.
Καλορίζικο και καλοντούφεκο.
 
Καλησπέρα "σύντροφοι"
(πρώην ΕΣΣΔ & Ρώσοι) Μπαϊκαλαδες.

Σήμερα είπα να κάνω μια βόλτα με τον Ρώσο για καμιά τσίχλα κοινη και αντιμετώπισα ένα θεματακι.
Πατώντας την σκανδάλη για να ρίξω την πρώτη τουφέκια έφυγε και η δεύτερη.
Μονοσκανδαλο να αναφέρω.
Επειδή το έχω ξανάδει το πρόβλημα εδώ να αναφέρετε αλλά δεν θυμάμαι με ποιο τρόπο το αντιμετωμιζατε, ας μου το ξαναρχίσεις κάποιος ή ας με παραπέμψει και θα διαβάσω τις λύσεις.
Χωρίς επίσκεψη σε οπλουργο.
 
Πατώντας την σκανδάλη για να ρίξω την πρώτη τουφέκια έφυγε και η δεύτερη.
Μονοσκανδαλο να αναφέρω.
Επειδή το έχω ξανάδει το πρόβλημα εδώ να αναφέρετε αλλά δεν θυμάμαι με ποιο τρόπο το αντιμετωμιζατε, ας μου το ξαναρχίσεις κάποιος ή ας με παραπέμψει και θα διαβάσω τις λύσεις.
Χωρίς επίσκεψη σε οπλουργο.
Το έχω και εγώ το πρόβλημα αυτό. Το περιγράφω σε άλλο θέμα.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω την αιτία και αν υπάρχει λύση.
Σε οπλουργό που το είχα πάει πριν πολλά χρόνια για αυτό το λόγο, δεν το έφτιαξε.
Σε εμένα το κάνει περισσότερο στα ισχυρά φυσίγγια. Όσο περισσότερα γραμμάρια, τόσο μεγαλύτερο εντύπωμα στον άλλο κάλυκα.
Εσένα σε πόσα γραμμάρια το έκανε;
 
Το έχω και εγώ το πρόβλημα αυτό. Το περιγράφω σε άλλο θέμα.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω την αιτία και αν υπάρχει λύση.
Σε οπλουργό που το είχα πάει πριν πολλά χρόνια για αυτό το λόγο, δεν το έφτιαξε.
Σε εμένα το κάνει περισσότερο στα ισχυρά φυσίγγια. Όσο περισσότερα γραμμάρια, τόσο μεγαλύτερο εντύπωμα στον άλλο κάλυκα.
Εσένα σε πόσα γραμμάρια το έκανε;
Σε φυσίγγι 32γρ.
Μια φορά το έκανε τα υπόλοιπα τα έριχνε κανονικά.
Τις προάλλες που είχα πάρει τον Ρώσο για παπί εκεί έριξα 36γρ χωρίς κανένα πρόβλημα μιας και είπες για βάρος φυσιγγιων.
Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα το βάρος της γομωσης.
Άλλο θα είναι το σκάλωμα του.
 
@Thalis εσένα το πρόβλημα πρέπει να ειναι άλλο και να σχετίζεται με τα ελατήρια στον επικρουστήρα. Όπως πιστεύω σωστά έκανε ο οπλουργός και σου άλλαξε τα ελατήρια φαντάζομαι με πιο δυνατά ή πιο μεγάλα ώστε κατα την εκπυσοκρότηση λόγο αδράνειας να μην τραβιέται μπροστά ο επικρουστήρας τόσο εύκολα ώστε να σου χτυπάει το φυσίγγι. Από ότι καταλαβαίνω μάλλον αυτό ειναι το πρόβλημα σου εσένα. Ίσως αν εξακολουθεί να σου το κάνει αυτό να χρειάζεται ακόμη πιο δυνατά ελατήρια αλλά πιθανόν να μην σου το ξανακάνει. Αν όμως το όπλο σου είναι τόσο επιρεπή σε αυτό το φαινόμενο θα χρειάζεται πολύ προσοχή γιατί ακόμη και αν σου πέσει απότομα και χτυπήσει στο έδαφος με το κοντάκι μπορεί να εκπυσοκροτήσει.
@benelli77 εσένα είναι άλλο όπλο οπότε μιλάμε για άλλο πρόβλημα και άλλο τρόπο αντιμετώπισης. Εγώ θα ξεκινούσα λύσιμο του όπλου από το κοντάκι και καλό καθάρισμα και καλό σωστό λάδωμα στον μηχανισμό του. Μπορεί κάποιο γρέζι ή κάποιο σκουπίδι να σου το προκάλεσαι αυτό. Και αν το ξανακάνει τότε σε οπλουργό.

Κάποτε στην Sl80 του πατέρα μου έκανε συνέχια εμπλοκες και είχε εκπυσοκροτήσει και 1-2 φορές μόνη της. Είμασταν έτοιμοι να την αποσύρουμε στην αστυνομία για καταστροφή σαν ακατάλληλο όπλο μέχρι που την άνοιξα και διαπίστωσα ότι από τον προηγουμενο καθαρισμό είχε μπλεχτεί στο ελατηριο του επικρουστήρα μία χοντρή κλωστή από στουπί μήκος περίπου 10 εκατοστών. Εβγαλα την κλωστή και από τότε δουλεύει σαν καινούριο χωρίς κανένα πρόβλημα και φυσικά χωρίς εκπυσοκροτήσεις και χωρίς ίχνος εμπλοκής.
 
Back
Top