Baikal Team

Καλησπέρα, χθες καθάριζα το ποζε και βγάζοντας τους εξωλκεις, μου πετάχθηκε το ελατήριο και έχασα το πιστονάκι (αν το λέω σωστά)που μπαίνει μέσα στο ελατήριο και κάθεται κάτω από τον εξωλκεα....που το βρίσκω τώρα αυτό?
 
Καλησπέρα, χθες καθάριζα το ποζε και βγάζοντας τους εξωλκεις, μου πετάχθηκε το ελατήριο και έχασα το πιστονάκι (αν το λέω σωστά)που μπαίνει μέσα στο ελατήριο και κάθεται κάτω από τον εξωλκεα....που το βρίσκω τώρα αυτό?
https://eshop.kirgias.gr/el/ κάλεσε τον Κύργια λογικά θα έχει
 
Καλησπέρα, χθες καθάριζα το ποζε και βγάζοντας τους εξωλκεις, μου πετάχθηκε το ελατήριο και έχασα το πιστονάκι (αν το λέω σωστά)που μπαίνει μέσα στο ελατήριο και κάθεται κάτω από τον εξωλκεα....που το βρίσκω τώρα αυτό?
Μη καθαρισεις το χωρο. Παρε ενα μαγνητακι πτυσσομενο και σαρωσε. Ειναι μπροστα στα ματια σου και δε φαινεται.
 
Παιδιά από βδομάδα που θα είναι έτοιμη η άδεια αγορας εκτός απροόπτου θα αγορασω καινούργιο το mp27 δισκανδαλο με αυτόματους και εναλλασσόμενα τσοκς. Μαζί σκέφτομαι να του πάρω και τα τσοκς 2* και 4* τα οποία δεν πωλούνται με το όπλο και η ερώτηση είναι αν θα πάρω τα γνήσια ή να πάρω κάποια αφτερμαρκετ; Μπορεί να πάρει τσοκ με προέκταση όπως πχ τα gemini +5 ή τα Brain ;
Πάντως τα gemini ported (+20 mm το εξωτερικό μέρος) βιδώνουν-ξεβιδώνουν κανονικά.
1641761403278.jpg
 
Καλησπέρα σας,

Έχω στην κατοχή μου ένα TOZ 34 και αυτός που μου το είχε δώσει, μου είπε ότι το όπλο είχε αυτόματους εξολκείς και τους έχει βγάλει-απενεργοποιήσει. Ξέρει κάποιος αν θα μπορούσα να τους ενργοποιήσω ξανά και αν ναι, πως γίνεται ;
 
Νομίζω ότι οι αυτόματοι εξολκείς σε όπλα που δεν έχουν κάποιο ετοιμο σύστημα απενεργοποίησης των αυτόματων εξολκέων όπως πχ. το baikal mp27 απενεργοποιούνται αφαιρώντας τα ελατήρια τους. Οπότε λογικά θα πρέπει να αντικαταστήσεις τα ελατήρια τους για να τους απενεργοποιήσεις. Αλλά καλύτερα να το πας σε οπλουργό για να το κάνει αυτό και να ελέγξει και τι έχει κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.

Κάτι που θα ήθελα να επισημάνω πάντως είναι ότι τα ΤΟΖ 34 δεν ειναι Baikal. Μπορεί να κατασκευάζονται στην ίδια χώρα και ίσως και στην ίδια πόλη αλλά δεν ειναι της ίδιας εταιρίας οπότε ίσως θα έπρεπε να ανοιχτει νέο thread για αυτά.
 
Καλησπέρα σας,

Έχω στην κατοχή μου ένα TOZ 34 και αυτός που μου το είχε δώσει, μου είπε ότι το όπλο είχε αυτόματους εξολκείς και τους έχει βγάλει-απενεργοποιήσει. Ξέρει κάποιος αν θα μπορούσα να τους ενργοποιήσω ξανά και αν ναι, πως γίνεται ;
Καλησπέρα Λευτέρη. Στο you tube έχει αναλυτικά video για τους εξολκεις του toz34 για το πώς λειτουργούν και πως απενεργοποιούνται. Το καλύτερο απ' όλα είναι να τα μελετήσεις για να καταλάβεις πως γίνεται.
 
Ειναι τα πιο φτηνα και κανουν αυτο που λενε ,γιαυτο !!
Και σε κάποια συγκριτικά τεστ που κάνουν κάποιοι ρώσσοι στο youtube (σε κάποιο video που αναρτήθηκε και παραπάνω νομίζω) από όσο καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα γιατί δεν ξέρω ρώσσικα τα Gemini πρέπει να δίνουν και καλύτερες κατανομές σε σχέση με Carlson's. Αλλά τα Carlson's δίνουν εφόρου ζωής εγγύηση στην Αμερική. Λογικά θα ισχύει και για εδώ.
 
Και σε κάποια συγκριτικά τεστ που κάνουν κάποιοι ρώσσοι στο youtube (σε κάποιο video που αναρτήθηκε και παραπάνω νομίζω) από όσο καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα γιατί δεν ξέρω ρώσσικα τα Gemini πρέπει να δίνουν και καλύτερες κατανομές σε σχέση με Carlson's. Αλλά τα Carlson's δίνουν εφόρου ζωής εγγύηση στην Αμερική. Λογικά θα ισχύει και για εδώ.
εγω εχω και τα δυο carlson lm και gemini 3* ported, το carlson μου δινει πιο καλες τουφεκιες και πιο καλα σκοτωματα !! και τα 2 +2 εκ σε μπαικαλ
 
Καλησπέρα Λευτέρη. Στο you tube έχει αναλυτικά video για τους εξολκεις του toz34 για το πώς λειτουργούν και πως απενεργοποιούνται. Το καλύτερο απ' όλα είναι να τα μελετήσεις για να καταλάβεις πως γίνεται.
Βγάζεις την πάπια λύνοντας τις 2 βίδες που έχει στο πλαϊ (είναι περαστες) κ φαίνονται οι 2 βίδες που είναι περασμένες μέσα σε ελατηρια, τις σφίγγεις δοκιμάζοντας με δύο άδεια φυσιγγια που στα πετάει!
 
Καιρός ήταν να ανοίξω αυτό το θέμα και πολύ αργησα...my man.
Κάτοχος τριών Baikal εδώ και χρονια( ij 43m ussr-ij 18 cal 36-ij 18m em)και είμαι πολυ ευχαριστημένος δίχως κανένα πρόβλημα δυσλειτουργίας.
Ας γράψουμε λοιπόν τα πάντα γύρω από τα baikal:)
Καλησπέρα,πριν μερικές μέρες αγόρασα ένα super pose καινούργιο από κατάστημα.
Μια απορία:το άνοιγμα ώστε να βάλεις τα φυσίγγια και το κλείσιμο γίνεται με δυσκολία.
Επειδή είναι καινούργιο;
Ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα,πριν μερικές μέρες αγόρασα ένα super pose καινούργιο από κατάστημα.
Μια απορία:το άνοιγμα ώστε να βάλεις τα φυσίγγια και το κλείσιμο γίνεται με δυσκολία.
Επειδή είναι καινούργιο;
Ευχαριστώ.
θα χαλαρωσει σιγα σιγα με την χρηση μολις στρώσουν λίγο οι επαφές μεταξύ τους. Αυτό που μπορείς να κάνεις για αρχή είναι ένα πολύ καλό καθάρισμα και καλή λύπανση με ψιλό λάδι μήπως και βελτιωθεί λίγο. Αλλά να θυμάσαι να το καθαρίζεις και να το λαδώνεις μετά από κάθε χρήση και να το διατηρείς πάντα λαδωμένο γιατί τα baikal αν τα αφήσεις αλάδωτα και πιάσουν υγρασία σκουριάζουν εύκολα.
 
Καλησπέρα,πριν μερικές μέρες αγόρασα ένα super pose καινούργιο από κατάστημα.
Μια απορία:το άνοιγμα ώστε να βάλεις τα φυσίγγια και το κλείσιμο γίνεται με δυσκολία.
Επειδή είναι καινούργιο;
Ευχαριστώ.
Ναι ειναι επειδη ειναι καινουργιο. Υποθετω οτι το εχεις καθαρισει απο τα εργοστασιακα λιπη, το εχεις καθαρισει και το εχεις λιπανει σωστα. Θα στρωσει μετα απο χρονο χρησης. Αμα ριξεις μετα τη τουφεκια μαλακωνει στη χρηση δηλαδη ειναι πιο μαλακο. Αν και παλι δεν το γουσταρεις ενας οπλουργος μπορει με μερικες λειανσεις να στο γλυκανει.
 
Back
Top