Προβλήματα και Αντιμετώπιση

Είναι αλληλεπίθετο, δισκάνδαλο, Investarm.
Δεν το κυνηγώ πολύ για αυτό και δεν το γνωρίζω πολύ καλά.

Πριν 7 χρόνια μου έκανε μία «εμπλοκή». Πάτησα τη μία σκανδάλη και μου έκανε δώρο και την άλλη, δηλαδή εκπυρσοκρότησαν και οι δύο μαζί. Το όπλο άντεξε τις πιέσεις, ο ώμος μου το ίδιο. Το πήγα τότε σε οπλουργό. Κάτι έκανε, δε θυμάμαι τι, όμως θυμάμαι μου άλλαξε ελατήρια επικρουστήρων. Μετά δεν το ξανάκανε, αλλά δεν το κυνηγούσα και καθόλου για να ξέρω.

Τώρα Χριστουγεννιάτικα με έπιασε η νοσταλγία και το χρησιμοποιώ. Δεν εκπυρσοκρότησε τα δύο φυσίγγια μαζί ακόμα, αλλά βλέπω ότι όταν ρίχνω τη μία, συχνά κάνει βαθούλωμα μικρό και στο άλλο φυσίγγι στο καψύλι χωρίς όμως να το πυροδοτεί. Τουλάχιστο όχι ακόμα.

Γιατί το κάνει αυτό;
 
Όλα τα όπλα αντέχουν τις περιπτωσεις ομοβροντιας.....
Είναι όμως επώδυνο κ θα έλεγα τρομακτικό για τον χρήστη.....
Το πρωτο πραγμα που κανουμε είναι να αφαιρέσουμε το κοντακι κ να αφαιρέσουμε "διαλύοντας" τα τυχόν πηγμένα λάδια η γρασσα από τον μηχανισμό...
Αν συνεχίζει το προβλημα το οπλο παει σε οπλουργο γιατί υπαρχουν διάφορες αιτίες που θα μπορουσαν να το προκαλεσουν....

Αυτό που περιγραφεις τώρα είναι λίγο παραξενο..
Μήπως εξέχει λίγο η βελόνα από τον καθρέπτη κ ίσα-ίσα κ σημαδευει το καψουλι καθώς κλείνει το όπλο?

Για να το δεις καλυτερα, ρίξε με "ζωηρά" φυσίγγια ώστε να υπαρχει κραδασμος κ δες αν θα σου κανει ομοβροντία...
Στην άλλη κάννη μπορείς να βάλεις καψουλωμενο καλυκα, η αν δεν έχεις "χαλασε" ένα φυσιγγι κ ετσι θα δεις αν θα έχει σκάσει το καψουλι...

(Όπως κ αν εχει, το όπλο κ παλι πρεπει να παει σε οπλουργο....... )
 
Μήπως εξέχει λίγο η βελόνα από τον καθρέπτη κ ίσα-ίσα κ σημαδευει το καψουλι καθώς κλείνει το όπλο?
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Όχι δεν εξέχει το έχω ελέγξει. Η πρώτη ιδέα μου ήταν αυτή, ότι δηλαδή με το που κλείνω το όπλο ακουμπάει ο επικρουστήρα το καψύλλι, όμως δε συμβαίνει.
Κατά την εκπυρσοκρότηση του ενός φυσιγγίου, κάτι γίνεται και γλύφει και ο άλλος επικρουστήρας το καψύλλι του άλλου φυσιγγίου. Ίσως να σχετίζεται με τα διανύσματα που δημιουργούνται κατά την έκρηξη λόγω της αδράνειας.
 
Κατά την εκπυρσοκρότηση του ενός φυσιγγίου, κάτι γίνεται και γλύφει και ο άλλος επικρουστήρας το καψύλλι του άλλου φυσιγγίου. Ίσως να σχετίζεται με τα διανύσματα που δημιουργούνται κατά την έκρηξη λόγω της αδράνειας
Να σκεφτουμε κ κάτι άλλο...

Όταν ρίξεις φυσιγγι το σκάει κανονικά(αν το έχεις δοκιμάσει πχ 2-3 και η απάντηση είναι ναι δεν λέει κάτι) ?

Ενδέχεται κ παλι να σου ρίχνει κ την άλλη σφύρα αλλά να έχει θέμα το ελατήριο της βελόνας, σπάσιμο κλπ η ακόμα κ η ίδια η βελόνα κ απλώς να στο σημαδευει μην έχοντας δυναμη να το σκασει.....

ΥΓ Αυτό το "αχνό" κ αδυναμο χτυπημα στο καψουλι φαίνεται κ στα όπλα εκείνα που παρουσιαζουν αφλογιστιες λόγο θέματος με την βελόνα η το ελατήριο...
 
Όταν ρίξεις φυσιγγι το σκάει κανονικά(αν το έχεις δοκιμάσει πχ 2-3 και η απάντηση είναι ναι δεν λέει κάτι) ?
Ναι, σκάει κανονικότατα.


Στην έκρηξη του ενός φυσιγγίου, για κάποιο λόγο, κουνιέται και ο άλλος επικρουστήρας και λίγο βγαίνει έξω από την τρύπα του και γλύφει το καψύλλι.
Αν μετά πατήσω τη δεύτερη σκαβδάλη το εκπυρσοκροτεί κανονικά.

Πριν :
20220102_144718.jpg

Μετά:

20220102_143617.jpg
 
Last edited:
Καλησπέρα. Πριν λίγο καθάρισα το 690 κι οπως ήταν λυμένο πάτησα το πυρακι που δίνει εντολή στην πεταλούδα να έρθει στη θέση της απο την ανοιχτή θέση στην κλειστή για να τη δουλέψω αφού είχα βάλει λίγο λαδάκι. Πάω μετά να την κλειδωσω στην ανοιχτη θέση τίποτα και το πυράκι έμεινε μέσα, με αποτέλεσμα να ανοιγει το οπλο και η πεταλούδα να μένει στην ευθεία. Έχει τύχει σε κάποιον αυτό; Μπορώ να το αντιμετωπίσω ή να το πάω οπλουργό κατευθείαν; Κι αν ναί σε ποιόν οπλουργό;
 
Καλησπέρα. Πριν λίγο καθάρισα το 690 κι οπως ήταν λυμένο πάτησα το πυρακι που δίνει εντολή στην πεταλούδα να έρθει στη θέση της απο την ανοιχτή θέση στην κλειστή για να τη δουλέψω αφού είχα βάλει λίγο λαδάκι. Πάω μετά να την κλειδωσω στην ανοιχτη θέση τίποτα και το πυράκι έμεινε μέσα, με αποτέλεσμα να ανοιγει το οπλο και η πεταλούδα να μένει στην ευθεία. Έχει τύχει σε κάποιον αυτό; Μπορώ να το αντιμετωπίσω ή να το πάω οπλουργό κατευθείαν; Κι αν ναί σε ποιόν οπλουργό;
Παρε κατι με μυτη σκληρο και κουνησε το πιρακι να πεταχτει εξω...καπου φρακαρε.
 
Καλημέρα!πρόβλημα με την 391,ρίχνει την πρώτη τουφεκια πετάει το φυσιγγι ,ανεβάζει το δεύτερο αλλά δεν το ευθυγραμιζει να το βαλει στη θαλαμη και κάνει εμπλοκή .άλλαξα το ελατήριο στο κοντάκι αλλά τίποτα.θα ηθελα τα φώτα σαs!
 
Καλημέρα!πρόβλημα με την 391,ρίχνει την πρώτη τουφεκια πετάει το φυσιγγι ,ανεβάζει το δεύτερο αλλά δεν το ευθυγραμιζει να το βαλει στη θαλαμη και κάνει εμπλοκή .άλλαξα το ελατήριο στο κοντάκι αλλά τίποτα.θα ηθελα τα φώτα σαs!
Καλημερα....πρωτα να κανεις ενα καλο καθαρισμα και να τσεκαρεις ενα προς ενα τα εξαρτηματα μην ειναι καποιο τεμαχιο σπασμενο....
 
Καλημέρα!πρόβλημα με την 391,ρίχνει την πρώτη τουφεκια πετάει το φυσιγγι ,ανεβάζει το δεύτερο αλλά δεν το ευθυγραμιζει να το βαλει στη θαλαμη και κάνει εμπλοκή .άλλαξα το ελατήριο στο κοντάκι αλλά τίποτα.θα ηθελα τα φώτα σαs!
Μοιάζει με πρόβλημα συγχρονισμού. Έχεις αλλάξει ελατήριο αποθήκης; Έχεις ρίξει πολλές χιλιάδες φυσίγγια;
 
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά πιστεύω ότι όσο περνάει ο καιρός θα στο κάνει και πιο συχνά. Αν αυτό συμβεί, να αλλάξεις ελατήριο αποθήκης. Ο όλος κύκλος του όπλου σχετίζεται και με το ελατήριο αποθήκης και 15000 φυσίγγια είναι πολλά.
 
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Πήγα σήμερα το πρωί στον Λιάκο τον οπλουργό. Αρχικά όταν είδε το όπλο μου λέει καινούριο είναι; Λέω οχι το χω 6 χρόνια αλλα το χω παραχαϊδεμένο. Αφού έβγαλε το κοντάκι κάτι έκανε με εναν μυτερο ζουμπα με μικροχτυπηματάκι ψεκασε καθαριστικο φυσηξε με αερα λάδωσε, έτοιμο. Μου ρύθμισε και τους εξολκείς να ναι απόλυτα συγχρονισμένοι και ο άνθρωπος δε μου πήρε σχεδόν τίποτα.Εξαιρετικός μπορώ να πώ.
 
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Πήγα σήμερα το πρωί στον Λιάκο τον οπλουργό. Αρχικά όταν είδε το όπλο μου λέει καινούριο είναι; Λέω οχι το χω 6 χρόνια αλλα το χω παραχαϊδεμένο. Αφού έβγαλε το κοντάκι κάτι έκανε με εναν μυτερο ζουμπα με μικροχτυπηματάκι ψεκασε καθαριστικο φυσηξε με αερα λάδωσε, έτοιμο. Μου ρύθμισε και τους εξολκείς να ναι απόλυτα συγχρονισμένοι και ο άνθρωπος δε μου πήρε σχεδόν τίποτα.Εξαιρετικός μπορώ να πώ.
Αυτος και ο Χρηστάκος είναι οι μονοι που παω. Γνωστες και ταπεινοι. Δεν το παιζουν ντα βιντσι. Ενας ''γνωστος'' του χωρου ζητησε απο συναδελφο 20 ή 50 ευρω μονο για να κανει ''διαγνωση''.
 
Back
Top