7αρια για τσιχλοκότσυφα...

Εγώ κυνηγάω περίπου 30-35 μέτρα . Να βάζω 3*ή4*
Το τριάρι είναι ένα τσοκ που ανοίγει προοδευτικά μέχρι τα 30μ και μέχρι 40 κρατάει μια σταθερότητα. Θεωρείται all around τσοκ, για πάσα νόσο και πάσα μαλακια. Τώρα όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, κάνε δοκιμές και με τα δυο τσοκ στα 35μ και κοίτα πως απλώνουν τα σκάγια στο χαρτόνι. Σε ενδιαφέρει να μην υπάρχουν πολλά κενά από τα οποία μπορεί να χωρέσει το πουλί. Στην απόσταση που λες εγώ θα έβαζα 3αρι.
 
Όταν μπαίνεις σε μια ρεματιά το πρώτο κοτσύφι θα βγεί στα 15 μέτρα και τα υπόλοιπα θα σε περιμένουν να πεταχτούν στα 30+.Μερικά πιο έμπειρα θα περιμένουν να περάσεις και θα βγούν πίσω σου .Η μπηχτη ντουφεκια δεν γίνεται με σηκωμένο το κεφάλι.Αν δεν κάτσεις σωστά πάνω στο όπλο δεν σου φταίει κανένα φυσίγγι ή τσοκ.Τα 3* είναι το τσοκ που καλύπτει ντουφεκιες μέχρι τα 35 γιατί κρατάει σε καλά επίπεδα κεντρικά σκάγια.Το 95% της αστοχίας είναι πίσω,το 4% κάτω και μόλις 1% μπροστά.Οπως έχω ξαναπεί...δεν σε κάνει λιγότερο κυνηγό αν αφήσεις θήραμα αντουφεκιστο για τον οποιοδήποτε λόγο,το αντίθετο!
 
Ας παίρνει τα πουλιά στα 10-25 μέτρα και βλέπει για τα 30-35 που είναι οριακές τουφεκιές για τα τσοκ, δύσκολα να τα βρεις χωρίς σκύλο και χωρίς ανοιχτό πεδίο .
Φιλε στο περπατητο σε βολες 10-15 μετρων δεν θα παιρνει πουλι.Τα πουλια τα αφηνεις να ανοιξουν απο 20-30.Στα 15 μετρα θες 5* διασπορας και νο10-12 αλλιως δεν θα τρως κρεας αλλα κιμα
 
Φιλε στο περπατητο σε βολες 10-15 μετρων δεν θα παιρνει πουλι.Τα πουλια τα αφηνεις να ανοιξουν απο 20-30.Στα 15 μετρα θες 5* διασπορας και νο10-12 αλλιως δεν θα τρως κρεας αλλα κιμα
5 και 4 είναι τα τσοκ λίγα πουλιά στο περπατητο απομακρύνονται στρωτά τα περισσότερα τα παίρνεις με μπηχτές τουφεκιές ιδίως σε ελαιώνες.
 
Επειδή μιλάμε για τσιχλοκοτσυφα...
Καθένας που καταθέτει τη γνώμη του,κάτι έχει δει κι αυτό λέει...
Όλα σεβαστά!
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη ... λαίλαπα από τους Ιταλούς στο κυνήγι!
Κάνουν τα πάντα για να καρπωθουν!
Σε αυτά τα θηράματα ρίχνουν με #10 και το πάνε στα...34 γραμμάρια!
Από μπασιματα,έως περπατητα...
Έτσι,σαν επισήμανση...
 
Πιστευω οτι το Ν7 ειναι για καλα ''τουφέκια''...
Πρωταρης κυνηγος και οχι καλος σκοπευτης...γρηγορα θα το γυρισει στο ψαρεμα με το Ν7..
Με Ν8,5...Εχει ελπιδες...
Ν7 30 γραμμαρια =330 σκαγια.
Ν8,5 -30 γραμμαρια = 450 σκαγια.
120 σκαγια περισσοτερα...ειναι μεγαλη αβάντα....+ οτι σκοτωνουν το ιδιο καλα μεχρι τα 35 μετρα... !!!
Δεν έχει να κάνει αν είσαι καλό τουφέκι.
Έχει να κάνει με το μέγεθος του θηράματος!
Τα 7άρια εμείς τα βάζουμε στην φάσσα στην βοσκή και μέχρι τα 30 μέτρα τις ψήνει! Δεν μπορείς να βάλεις το ίδιο σκάγιο στην τσίχλα. Έτσι το βλέπω εγώ.
 
Τον τρελάναμε ... άντε να πω και εγώ ...
Αν ήμουν νέος κυνηγός σε τσίχλες σε σχετικά νορμάλ αποστάσεις θα ξεκίναγα με 4* και #9 και μετά θα δοκίμαζα το 3* και #9.
Αν δεν είχα επιτυχίες θα βελτίωνα πρώτα την σκόπευση και μετά θα κοίταγα το φυσίγγι.

2* δεν έχω βάλει ποτέ αλλά έχω βάλει XF και #7.
Κάποιες τσίχλες κατέβαιναν από πολύ ψηλά με την ανάλογη προσκόπευση πάντα.
Και το 36,5m δεν είναι ψηλά.
 
Φιλε στο περπατητο σε βολες 10-15 μετρων δεν θα παιρνει πουλι.Τα πουλια τα αφηνεις να ανοιξουν απο 20-30.Στα 15 μετρα θες 5* διασπορας και νο10-12 αλλιως δεν θα τρως κρεας αλλα κιμα
Άρα με το τσοκ 4* σε πόσα μέτρα να το χρησιμοποιώ ;
Και το τσοκ 3* σε πόσα μέτρα να το χρησιμοποιώ;
 
Φιλε οι δυνατοτητες του τσοκ εξαρτωνται και απο το φυσιγγι και το αντιθετο.Πρεπει να κανεις τεστ.Εξαρταται και απο τις δικες σου σκοπευτικες δυνατοτητες και τα δυο μεχρι 35 μετρα ειναι ικανα, με το 3* να εχει περισοτερα μετρα αν εχεις και ποιοτικο φυσιγγι.Αν μπορεις να επιλεγεις βολες απο 20-30 μετρα βαζεις 4* απο κει και περα 3*.Χωρις να σημαινει οτι με το 3* δεν ριχνεις πιο κοντα ή με το 4* πιο μακρια.Αν μιλαμε για καραμπινα βαλε 4* και νο10.
 
Επειδή μιλάμε για τσιχλοκοτσυφα...
Καθένας που καταθέτει τη γνώμη του,κάτι έχει δει κι αυτό λέει...
Όλα σεβαστά!
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη ... λαίλαπα από τους Ιταλούς στο κυνήγι!
Κάνουν τα πάντα για να καρπωθουν!
Σε αυτά τα θηράματα ρίχνουν με #10 και το πάνε στα...34 γραμμάρια!
Από μπασιματα,έως περπατητα...
Έτσι,σαν επισήμανση...
Μα ο τελικος σκοπος ειναι η καρπωση.Αμα ηταν μονο για βολτα δεν χρειαζομαστε τα οπλα.Η ουσια ειναι να τηρουνται τα ορια οπου και οταν υπαρχουν
 
5 και 4 είναι τα τσοκ λίγα πουλιά στο περπατητο απομακρύνονται στρωτά τα περισσότερα τα παίρνεις με μπηχτές τουφεκιές ιδίως σε ελαιώνες.
Κοιτα περπατητο μεσα σε ελαιωνες δεν κανω, κυριως σε συσταδες με σκινα και ρεματα.Ο λογος ειναι οτι οι ευκαιριες ειναι λιγες και περισοτερο γινεται ζημια στα δεντρα.Σε κλειστα καρτερια ομως χρησιμοποιω αλατιερες.
Παραδοξως δεν εχω το αγαπημενο μου αλλης κυπριακης βιοτεχνιας.Οι κυπριοι συναδελφοι ξερουν για πιο μιλω😀
 

Attachments

  • 20230911_150018.jpg
    20230911_150018.jpg
    138 KB · Προβολές: 29
  • 20230911_150046.jpg
    20230911_150046.jpg
    119,3 KB · Προβολές: 29
Κοιτα περπατητο μεσα σε ελαιωνες δεν κανω, κυριως σε συσταδες με σκινα και ρεματα.Ο λογος ειναι οτι οι ευκαιριες ειναι λιγες και περισοτερο γινεται ζημια στα δεντρα.Σε κλειστα καρτερια ομως χρησιμοποιω αλατιερες.
Παραδοξως δεν εχω το αγαπημενο μου αλλης κυπριακης βιοτεχνιας.Οι κυπριοι συναδελφοι ξερουν για πιο μιλω😀
Δεν βρίσκεις σκάγια όταν τα τρως; εγώ με το 9αρι ποτέ.
 
Back
Top