7αρια για τσιχλοκότσυφα...

Αυτό το νούμερο (10) δεν το έχω ρίξει ποτέ.
Διαβάζοντας εδώ μέσα μου άνοιξε η περιέργεια για δοκιμή.
Ένα κουτί με μισόταπα ή διασποράς θα το πάρω.
Εάν έχεις όπλο με τσοκ 5&4* με συγκεντρωτηρα.........
Θα σου πρότεινα από λαμπρό το κίτρινο Τορντο 30 γραμμάρια η το gorilla eco 31 γραμμάρια , b & p classic 32 γραμμάρια....... Βέβαια υπάρχουν και άλλα κατάλληλα.........
 
Δηλαδή αυτά τα φυσίγγια που έχω εγώ τα λες άχρηστα . Δηλαδή δεν θα μπορώ να πάρω πουλί ;
Όχι Γιώργο, δεν τα θεωρώ άχρηστα. Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει καν. Αυτά που σου είπα τα έχω χρησιμοποιήσει πολύ και είμαι ευχαριστημένος.
 
View attachment 79022
Γνώμη για ν8 32γρ λαμπρό ;
Δοκίμασε φίλε φυσίγγια να αποκτήσεις δική σου άποψη.
Για μένα πχ τα συγκεκριμένα είναι εξαιρετικά εσένα μπορεί να μη σε βολεψουν.
Μόλις βρεις το φυσίγγι που σου αρέσει επικεντρώσου σε αυτό και μην το αλλάξεις, αν δεν αλλάξει εκείνο..
Η Λάμπρο είναι μία αξιόλογη εταιρεία, όπως και πολλές άλλες. Κάποιο απ' τα φυσίγγια που βγάζει θα σου ταιριάζει και σένα. Πιθανώς και αυτό.
 
Δυστυχώς φίλοι μου τα πουλιά λιγοστεύουν συνέχεια και ως εκ τούτου και οι τουφεκιές.
Για πολλούς από μας λοιπόν δεν υπάρχει το περιθώριο να κάνουμε πρακτική στατιστική "πόσα στο κουτί" γιατί, δεδομένων και των αλλαγών συνθηκών, θα έχουμε χρησιμοποιήσει 4-5 μάρκες, από ένα-δυό κουτιά τη κάθε μια και θα περάσει η σεζόν και το πολύ-πολύ αυτό που θα καταλάβουμε είναι "αυτό ήταν για τα μπάζα, με αυτό κάτι έκανα".
Επιπλέον, το σπουδαιότερο είναι ότι μες τη χρονιά κάποιοι αλλάζουν τις συνταγές.
Άντε βρες άκρη.
Γι΄ αυτό ρωτάμε ο ένας τον άλλο και πλειοψηφικά παίρνουμε ιδέα και λιγοστεύουν οι αποτυχίες.
 
Δυστυχώς φίλοι μου τα πουλιά λιγοστεύουν συνέχεια και ως εκ τούτου και οι τουφεκιές.
Αναλογικά όταν δεν υπάρχουν θηράματα πέφτουν περισσότερα φυσίγγια.Δεν έχεις το περιθώριο να διαλέξεις και βγαίνεις απεγνωσμένα σε τυχερές ντουφεκιες.Οταν έχει διαλέγεις.
 
Αναλογικά όταν δεν υπάρχουν θηράματα πέφτουν περισσότερα φυσίγγια.Δεν έχεις το περιθώριο να διαλέξεις και βγαίνεις απεγνωσμένα σε τυχερές ντουφεκιες.Οταν έχει διαλέγεις.
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Είναι οι τουφεκιές της απελπισίας.
Δεν μπορείς όμως να κάνεις στατιστική με το "ότι κάτσει".
 
Νεαρός καί ξερόλας κυνηγός παίρνω 2 κουτιά 7άρια κ 2 8άρια στο ταμείο να πληρώσω .
Μ'αυτά θα πάς αύριο για τσίχλες με ρωτά ο κύρ Ανδρέας καί σκάει στα γέλια .
Αυτό δώρο απο μένα μου λέει καί βάζει στον πάγκο ένα NSI tipo 206 πράσινο ν.11
Ρίξτο μου λέει πρωί -πρωί πρώτο .Αυτή η σκηνή καί το αποτέλεσμα την επομένη
ήταν που μου άλλαξε ότι πίστευα μέχρι τότε .
 
Λάμπη αν σου κάνει κέφι σχολίασε λίγο γιατί το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο στα 11άρια από ότι στα 8άρια.
Σίγουρα τα 11άρια μειονεκτούσαν στις μακρινές αποστάσεις, αλλά στις κοντινές που υπερτερούσαν;
Είχαν διασπορέα; Είχαν καλύτερη ροζέτα; Τί το καλύτερο είχαν;
Αριθμός σκαγιών δεν με ενδιαφέρει γιατί δε ντρέπομαι καθόλου να φτιάξω φυσίγγι 34 και 36γραμμάρια με 8άρια.
Επίσης μπορείς να βγάλεις υψηλές ταχύτητες, αν το επιθυμείς, και με τις μεσαίες γομώσεις των 36γρ.
Τί το θετικό έχει το μικρό σκάι εκτός του ότι σου επιτρέπει να έχεις ίδιο αριθμό σκαγιών σε λιγότερα γραμμάρια (οικονομικό όφελος);
 
Λάμπη αν σου κάνει κέφι σχολίασε λίγο γιατί το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο στα 11άρια από ότι στα 8άρια.
Σίγουρα τα 11άρια μειονεκτούσαν στις μακρινές αποστάσεις, αλλά στις κοντινές που υπερτερούσαν;
Είχαν διασπορέα; Είχαν καλύτερη ροζέτα; Τί το καλύτερο είχαν;
Αριθμός σκαγιών δεν με ενδιαφέρει γιατί δε ντρέπομαι καθόλου να φτιάξω φυσίγγι 34 και 36γραμμάρια με 8άρια.
Επίσης μπορείς να βγάλεις υψηλές ταχύτητες, αν το επιθυμείς, και με τις μεσαίες γομώσεις των 36γρ.
Τί το θετικό έχει το μικρό σκάι εκτός του ότι σου επιτρέπει να έχεις ίδιο αριθμό σκαγιών σε λιγότερα γραμμάρια (οικονομικό όφελος);
Καλημέρα .Χιλιοειπωμένα απο πολλούς συναδέλφους .
Μεγαλύτερο εύρος καί πυκνότητα ροζέτας κλπ κλπ καθώς καί
ικανοποιητική κινητική ενέργεια για καταβολή του συγκεκριμένου θηράματος .
Εκείνη την 1η μέρα με ν.11 στο 1ο πουλί πρωί-πρωί που έπεσε στουπί αλληλοκοιταχτήκαμε
με τον ξάδελφο έκπληκτοι για κάτι που θεωρούσαμε αδιανόητο .....
 
Καλημέρα .Χιλιοειπωμένα απο πολλούς συναδέλφους .
Μεγαλύτερο εύρος καί πυκνότητα ροζέτας κλπ κλπ καθώς καί
ικανοποιητική κινητική ενέργεια για καταβολή του συγκεκριμένου θηράματος .
Εκείνη την 1η μέρα με ν.11 στο 1ο πουλί πρωί-πρωί που έπεσε στουπί αλληλοκοιταχτήκαμε
με τον ξάδελφο έκπληκτοι για κάτι που θεωρούσαμε αδιανόητο .....
Έτσι από περιέργεια, γιατί δραστικό βεληνεκές μιλάμε? Θέλω να πω, μια τσίχλα στα 30 μέτρα καταβάλλεται άνετα με 11αρι?
 
Καλημέρα .Χιλιοειπωμένα απο πολλούς συναδέλφους .
Μεγαλύτερο εύρος καί πυκνότητα ροζέτας κλπ κλπ καθώς καί
ικανοποιητική κινητική ενέργεια για καταβολή του συγκεκριμένου θηράματος .
Εκείνη την 1η μέρα με ν.11 στο 1ο πουλί πρωί-πρωί που έπεσε στουπί αλληλοκοιταχτήκαμε
με τον ξάδελφο έκπληκτοι για κάτι που θεωρούσαμε αδιανόητο .....
Ευχαριστώ!
 
Ανάλογα το φορτίο γόμωσης 4* στα 32 γρ ή 3 * στα 28γρ
Είχα γεμίσει d20 1,50x28 σε Νο 10 με σπαρκ και έκανε κηδείες στις τσίχλες με 4* ........ Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν κάτι καρακάξες που περνάγαμε τις πατσαβουριαζε κανονικά......... Ούτε "κιχ" δεν κάνανε..........
Νομίζω ότι οφείλεται στο πλήθος των σκαγιων.......
 
Back
Top