7αρια για τσιχλοκότσυφα...

Θα πω και εγώ την άποψη μου..... για ένα νέο κυνηγό όπως ο συνάδελφος...... πρώτα πρέπει να δουλέψει ώστε να έχει σταθερή επωμιση και να βλέπει την ίδια εικόνα κάθε φορά που βάζει το όπλο στον ώμο του και κουμπώνει το ζυγωματικο στο κοντάκι.......στη συνέχεια ανάλογα με το είδος του κυνηγιού θα πρέπει να επιλέξει τσοκ,τύπο και νούμερο σκαγιων..... εγώ σε περπατητο τσίχλας συνήθως έχω το 4 άστρα και 8-9 νούμερο σκαγιων..... γραμμάρια επειδή θα ρίξεις συνήθως αρκετά φυσίγγια από 28 έως 32 είναι υπέρ αρκετά.... το 7 είναι για μεγαλύτερα θηράματα όπως η πέρδικα η φάσσα κτλ. Ανοικτά τσοκ και φυσίγγια που δίνουν ομοιόμορφη κατανομή μέχρι τα 30 μέτρα περίπου.... αυτά γεμίζουν την τσάντα.....τα υπόλοιπα όσο θα εξοικείωνεσαι με το κυνήγι,το όπλο σου και την εκτίμηση της τουφεκιας πάνω στο θήραμα μπορείς να πειραματιστείς...... έχε υπόψιν σου ότι τα φυσίγγια με μισοταπα δίνουν πιο ανοιχτή τουφεκιά από τα φυσίγγια με συγκεντρωτηρα..... οπότε και αυτός είναι ένας τρόπος να παίξεις με το άνοιγμα κλείσιμο της τουφεκιας σου
 
Κοιτα περπατητο μεσα σε ελαιωνες δεν κανω, κυριως σε συσταδες με σκινα και ρεματα.Ο λογος ειναι οτι οι ευκαιριες ειναι λιγες και περισοτερο γινεται ζημια στα δεντρα.Σε κλειστα καρτερια ομως χρησιμοποιω αλατιερες.
Παραδοξως δεν εχω το αγαπημενο μου αλλης κυπριακης βιοτεχνιας.Οι κυπριοι συναδελφοι ξερουν για πιο μιλω😀
Ιταλός εισαι μωρε, που ριχνεις Νο12...;;; .yel.
Ωραια κ γουστοζικα ειναι.
 
Ιταλός εισαι μωρε, που ριχνεις Νο12...;;; .yel.
Ωραια κ γουστοζικα ειναι.
Εχω ριξει και νο13 ενα κουτακι 33γρ.Πηρα τσιχλα δεν θα πω αποσταση(ζωντανη βεβαια με 2 σκαγια στη φτερουγα και στο ματι) με gemini sk1 που νομιζα οτι ειχα νο12 και ελεγα κοιτα ρε που χτυπαει.Οταν μαζεψα τον καλυκα και ειδα το φυσιγγι νο13 εμεινα μλκς.Βεβαια δεν τα ξανα πηρα τα νο12 με καλυπτουν πληρως.
 
Έχει γνώμη κανείς συνάδελφος αν, τα κάποτε εξαιρετικά και πρόσφατα απαράδεκτα, Euromix έχουν βελτιωθεί;
Με νορμάλ καιρό θα σε ικανοποιήσουν καλύτερα για απογευματινο, πρωί δεν νομίζω να σε βοηθήσουν. Θα ψάχνεις τα τσοκ.
 
Αυτό το "απαράδεκτα" πώς μεταφράζεται στην καθομιλουμένην για να το καταλάβει κι ο πιό αδαής;
Τι είχαν πρώτα λόγου χάριν και τώρα το έχασαν ;
Παλιά θα έπαιρνες 6 πουλιά στο κουτί τις καλές μέρες.Μετα μια μαξιλαροθήκη την γέμιζες άνετα από τα πούπουλα που θα μάζευες.Ο κατασκευαστής επιμένει να το κρατάει για οικολογική χρήση.
 
Φέτος πήρα να δοκιμάσω φυσίγγια μισόταπα Νο 9 και Νο 8 που έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα τουφεκιάς από τον συγκεντρωτήρα και κάπως λιγότερο από τα διασποράς.
Άντε να δούμε τι έργο θα παιχτεί.
Το μυστικό είναι ψιλά σκάγια ειδικά στο περπατητο.........
Για δοκίμασε νούμερο 10 ακόμη και συγκεντρωτηρα με τσοκ 5 η 4* να δεις.........
 
Παλιά θα έπαιρνες 6 πουλιά στο κουτί τις καλές μέρες.Μετα μια μαξιλαροθήκη την γέμιζες άνετα από τα πούπουλα που θα μάζευες.Ο κατασκευαστής επιμένει να το κρατάει για οικολογική χρήση.
Δεν έχεις δίκιο στο 100%...
Πεστα όλα...

Το φυσίγγι έχει 2 νούμερα σκαγιών...αν πάρεις το πουλί με τα χοντρά σκοτώνει...αν το πάρεις με τα ψιλά ξεπουπουλιαζει...😆😆😆
 
Το μυστικό είναι ψιλά σκάγια ειδικά στο περπατητο.........
Για δοκίμασε νούμερο 10 ακόμη και συγκεντρωτηρα με τσοκ 5 η 4* να δεις.........
Αυτό το νούμερο (10) δεν το έχω ρίξει ποτέ.
Διαβάζοντας εδώ μέσα μου άνοιξε η περιέργεια για δοκιμή.
Ένα κουτί με μισόταπα ή διασποράς θα το πάρω.
 
Back
Top