Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Παιδιά καλησπέρα. Εδώ και κάποιους μήνες λόγο δυνατού ήχου έχασα μεγάλο μέρος τής ακοής μου από το ένα αφτι και ο γιατρός μου είπε να σταματήσω το κυνήγι ή στην καλύτερη να βρω ωτοασπίδες που να μειώνουν τον ήχο κάτω από 100 ντεσιμπέλ. Δοκίμασα με κάτι απλές αλλά επειδή κυνηγάω με σκύλο φερμας δεν καταλαβαίνα από που έρχεται ο ήχος και δυσκολευομουν να βρω το σκυλο στο ποιο πυκνό. Έχει κάποιος να προτείνει κάποιες καλές και βολικές?
Δεν είμαι γιατρός αλλά θεωρώ πως στην δική σου περίπτωση πρέπει να πάρεις ωτοασπίδες που καλύπτουν όλο το αυτί και όχι αυτές που μπαίνουν μέσα. Αν πας εκεί θα αποδεχτείς 2 πράγματα. Πρώτον ότι θα σε κουράζουν μετά από κάποιες ώρες και δεύτερον ότι από κάποια θερμοκρασία και πάνω θα ιδρώνεις.

Υ.Σ. Οι howard leight που σου λέει ο Μάριος παραπάνω είναι μια αξιόπιστη και δοκιμασμένη επιλογή.
 
Υ.Σ. Οι howard leight που σου λέει ο Μάριος παραπάνω είναι μια αξιόπιστη και δοκιμασμένη επιλογή.

howard leight impact

Είστε αρρώστιααααααα ρε σεις ... πολύ καλή τιμή παίδες από Amazon.com

https://www.amazon.com/Howard-Leigh...+Green&qid=1661364902&sprefix=,aps,733&sr=8-4

Πείτε αν βλέπετε κάτι περίεργο που δεν βλέπω εγώ ... να την ακυρώσω

1661365231825.png
 
έλα μου να γινόμαστε πολλοί!
να μπαίνετε στο κλαμπ
κυνηγώ με ωτοασπίδες 25+ χρόνια
συνήθισα να με κοιτάνε περίεργα οι άλλοι κυνηγοί και να απαντώ σε ερωτήσεις
κατάφερα κι έπεισα κι άλλους να φοράνε ωτοασπίδες
δοκίμασα παραααααα πολλές
βολέυτηκα αφάνταστα με τις howard leight
σε άλλους δεν άρεσαν δεν βολέυονται, σε μερικούς χτυπάει το κοντάκι στην ωτοασπίδα στην επώμιση

εχω 2 howard leight και μια απομίμηση (επίσης έχω και caldwell, Napier, εσωτερικές με μεμβράνη σιλικόνης κ.λ.π. κ.λ.π. )
https://www.aliexpress.com/item/1005001909499858.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.732d2e0eDQo94K
η απομίμιση δουλεύει καλά αλλά είναι 1-2 κλικ πιο κάτω από τις αυθεντικές
κόβει τον θόρυβο αλλά η ποιότητα του ήχου δεν είναι τόσο καλή
(μερικές φορές δεν καταλαβαίνεις απόπου έρχεται ο ήχος και όταν συνδέω το walkie talkie ο ήχος δεν είναι τόσο καθαρός)


.welcome.
 
Ο φόρος (12,62€) είναι μέσα στα 65€. Δες στο πρώτο μου ποστ δεξιά.
Το έχω ξανακάνει με το amazon.com.
Δεν πλήρωσα τίποτα επιπλέον.
Δηλαδή για να καταλάβω...
Κλαμπανιζεις γουρούνια και λες...
1)Φταίει η Βenelli.
2)Σέρνονται τα φυσίγγια.
3)Έχουν μαλακά δράμια.
4)Λάθος φλατζα.
5)Λάθος τσοκ.
Τώρα?Δεν το άκουσα, πρέπει να έχουν πέσει οι μπαταρίες?
 
Δηλαδή για να καταλάβω...
Κλαμπανιζεις γουρούνια και λες...
1)Φταίει η Βenelli.
2)Σέρνονται τα φυσίγγια.
3)Έχουν μαλακά δράμια.
4)Λάθος φλατζα.
5)Λάθος τσοκ.
Τώρα?Δεν το άκουσα, πρέπει να έχουν πέσει οι μπαταρίες?
Δεν τις φοράω στα γουρούνια σαν τον Μάριο αχαχαχχ .yelling.
Σε τσίχλες τις φοράω που φεύγουν κουτιά ολόκληρα αν με πιάσει αμόκ ...
Και επίσης στο σκοπευτήριο που ρίχνω αβέρτα.
 
Τις είχα πάρει στον Καλκατζακο πριν κάμποσα χρόνια και τις έχω μαζί για κάποιες μέρες που η τουφεκιά είναι σαν σφυριά στο κεφάλι. Αφήνει τους χαμηλούς ήχους και περιορίζει τους δυνατούς.IMG_20220826_121133.jpg
 
Τις είχα πάρει στον Καλκατζακο πριν κάμποσα χρόνια και τις έχω μαζί για κάποιες μέρες που η τουφεκιά είναι σαν σφυριά στο κεφάλι. Αφήνει τους χαμηλούς ήχους και περιορίζει τους δυνατούς.View attachment 54248
Τις ίδιες ακριβώς είχα αγοράσει από κατάστημα στην Αθήνα πρίν κάμποσα χρόνια (το 2001 νομίζω) και τις έχω ακόμα στο κουτάκι τους. Χρησιμοποιήθηκαν ελάχιστα στα έτσι κι άλλοιώς λίγα κυνήγια που έκανα όλα αυτά τα χρόνια - δεν τις έβαζα είναι η αλήθεια αφ' ενός γιατί δεν μπορούσα να συνηθίσω την αίσθηση του ξένου σώματος στο αυτί κι αφ' ετέρου γιατί έκοβαν πολύ όλους τους υπόλοιπους ήχους του περιβάλλοντος.

Από χτές το βράδυ ώς τώρα κάθησα και διάβασα όλες τις 33 σελίδες του θέματος και έχω αρχίσει να κατασταλάζω.

Εδώ και χρόνια είχα στο νού τις Howard Leight αλλά δεν τόλμησα την αγορά (με έφαγε η αναποφασιστικότητα). Άλλες υποψήφιες ήταν οι Peltor και οι MSA Sordin (πάντα σε μέγεθος ωτοκαλύπτρας με στέκα ). Παρακολουθούσα τα νέα της αγοράς, γλυκοκοίταζα και τις CENS αλλά... "είναι πολλά τα λεφτά Άρη" που έλεγε και ο Καλογήρου στην γνωστή ατάκα.

Φέτος έβγαλα άδεια και σκέφτομαι να πάρω κάτι καλύτερο με την προοπτική να τις χρησιμοποιώ σε τακτική βάση σε κάθε έξοδο. Οι εμβοές είναι εδώ και θα μείνουν όπως τόνισε ο ΩΡΛ πέρυσι σε μια εξέταση. Πρόσφατα φίλος αγόρασε τις Earmore M20 αλλά δεν τις έχει δοκιμάσει ακόμα - σε λίγες μέρες που θα βγάλει άδεια θα κάνει και την σχετική δοκιμή οπότε θα υπάρξει πληροφόρηση.
Περιμένω να δώ - άν δεν ενθουσιαστώ θα πάω για τις Howard Leight ή τις PELTOR SportTac.
 
Ναι κανονικά, τελωνείο όχι.
Καλημέρα και ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ενημέρωση !
Όλα εντάξει με το πακέτο ; (εννοώ συσκευασία και αρτιότητα προϊόντος)
Η τελική χρέωση ήταν η αναγραφόμενη ; (τα 61 και κάτι €)

Είδα τις τιμές από ΕΕ και από εδώ και μου φάνηκε καλή επιλογή η κίνησή σου αλλά είχα αγωνία για την κατάληξη.

Με συμβουλεύεις να το τολμήσω από το ίδιο κατάστημα; Σημειωτέον έχω λογαριασμό στο amazon αλλά όχι σε αυτό με κατάληξη .com αλλά στο Εγγλέζικο (αυτό που τελειώνει σε co.uk) - άραγε μπορώ να συνδεθώ και να κάνω την παραγγελία κανονικά;
 
Καλημέρα και ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ενημέρωση !
Όλα εντάξει με το πακέτο ; (εννοώ συσκευασία και αρτιότητα προϊόντος)
Η τελική χρέωση ήταν η αναγραφόμενη ; (τα 61 και κάτι €)

Είδα τις τιμές από ΕΕ και από εδώ και μου φάνηκε καλή επιλογή η κίνησή σου αλλά είχα αγωνία για την κατάληξη.

Με συμβουλεύεις να το τολμήσω από το ίδιο κατάστημα; Σημειωτέον έχω λογαριασμό στο amazon αλλά όχι σε αυτό με κατάληξη .com αλλά στο Εγγλέζικο (αυτό που τελειώνει σε co.uk) - άραγε μπορώ να συνδεθώ και να κάνω την παραγγελία κανονικά;
Κάντη ναι και εγώ στο uk έχω λογαριασμό αλλά μπορείς να κάνεις και από το com
 
Τις ίδιες ακριβώς είχα αγοράσει από κατάστημα στην Αθήνα πρίν κάμποσα χρόνια (το 2001 νομίζω) και τις έχω ακόμα στο κουτάκι τους. Χρησιμοποιήθηκαν ελάχιστα στα έτσι κι άλλοιώς λίγα κυνήγια που έκανα όλα αυτά τα χρόνια - δεν τις έβαζα είναι η αλήθεια αφ' ενός γιατί δεν μπορούσα να συνηθίσω την αίσθηση του ξένου σώματος στο αυτί κι αφ' ετέρου γιατί έκοβαν πολύ όλους τους υπόλοιπους ήχους του περιβάλλοντος.

Από χτές το βράδυ ώς τώρα κάθησα και διάβασα όλες τις 33 σελίδες του θέματος και έχω αρχίσει να κατασταλάζω.

Εδώ και χρόνια είχα στο νού τις Howard Leight αλλά δεν τόλμησα την αγορά (με έφαγε η αναποφασιστικότητα). Άλλες υποψήφιες ήταν οι Peltor και οι MSA Sordin (πάντα σε μέγεθος ωτοκαλύπτρας με στέκα ). Παρακολουθούσα τα νέα της αγοράς, γλυκοκοίταζα και τις CENS αλλά... "είναι πολλά τα λεφτά Άρη" που έλεγε και ο Καλογήρου στην γνωστή ατάκα.

Φέτος έβγαλα άδεια και σκέφτομαι να πάρω κάτι καλύτερο με την προοπτική να τις χρησιμοποιώ σε τακτική βάση σε κάθε έξοδο. Οι εμβοές είναι εδώ και θα μείνουν όπως τόνισε ο ΩΡΛ πέρυσι σε μια εξέταση. Πρόσφατα φίλος αγόρασε τις Earmore M20 αλλά δεν τις έχει δοκιμάσει ακόμα - σε λίγες μέρες που θα βγάλει άδεια θα κάνει και την σχετική δοκιμή οπότε θα υπάρξει πληροφόρηση.
Περιμένω να δώ - άν δεν ενθουσιαστώ θα πάω για τις Howard Leight ή τις PELTOR SportTac.
Όταν δοκιμάσει ο φίλος σου τις earmor γράψε μας τις εντυπώσεις του γτ φαίνονται αρκετά καλές αν δν περιορίζει τους εξωτερικούς χαμηλούς ήχους...
 
Back
Top