Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

@Stelios K Γενικότερα στις ποιοτικές ωτοασπίδες, καταλαβαίνεις από που έρχεται ο ήχος. Μην το σκέφτεσαι τόσο! Αυτα που κερδίζεις είναι περισσότερα από αυτά που χάνεις. Κυνηγάς πιο ξεκούραστος χωρίς να σε πιάνει πονοκέφαλος από τις τουφεκιές και προστατεύεις την ακοή σου.
@Johnny brow Ανάλογα πως επωμίζεις. Εμένα στην αρχή με ενοχλούσαν γιατι επώμιζα λάθος. Όταν έφτιαξα την επώμιση σταμάτησαν να με ενοχλούν.
Τώρα ακουμπάνε στο κοντάκι αλλά ελάχιστα.
Τις χρησιμοποιώ και σαν σημείο αναφοράς για να καταλαβαίνω αν επώμισα σωστά ή λάθος.
 
Λοιπόν αγόρια μου, δοκίμασα της ηλεκτρονικές ωτοασπιδες ( earmor m20) και μου άρεσαν πολλή. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω μέτρο σύγκρισης με τις ακριβότερες των 300-400+ € γιατί απλά δεν έχει κάποιος εδώ. Λοιπον στο διά ταύτα..... Πρώτο και βασικότερο για μένα προσωπικά δεν με κούρασαν , ούτε κάηκαν τα αυτιά με ου από τη ζέστη σε σχέση με τις κλασικές μεγάλες ωτοκαλυπτρες ( αυτός και μόνο ο λόγος προσωπικά μου φτάνει) κόβουν αισθητά τον κρότο της τουφεκιας , όπως ας πούμε οι καλές σιλικόνης αλλά ακούς τα πάντα, ομιλίες και όλους τούς ήχους γύρω, ειδικά αν βάλεις τη δεύτερη σκάλα έντασης..... παράδειγμα χθες στο σκοπευτήριο εκραζαν τα τζιτζίκια, με γυμνό αυτί τα άκουγα απλά καλά, με τίς,m20 x τα άκουγα τέλεια. Ι σκοπός αγοράς δεν είναι μόνο το σκοπευτήριο ( εκεί βάζω και σιλικόνης ας πούμε) αλλά κατα κύριο λόγο στα περπατήτα κυνήγια κιχλοκοτσυφα που θέλω να ακούω τους ήχους και τις ομιλίες. Ήδη από το αριστερό αυτί έχω χάσει ενα 40% της ακοής μου όπως μου είπε ο γιατρός, ζημιά μη αναστρέψιμη. Προσωπικά ήδη τις αγόρασα, σίγουρα ένα αξεσουάρ που θα βγάλει τα χρήματα του στο ακέραιο και λυπάμαι που τόσα χρόνια δεν τις είχα ήδη αγοράσει να πριστατεψω την ακοή μου.
Συγγνώμη αν σας κούρασα......
 
Λοιπόν αγόρια μου, δοκίμασα της ηλεκτρονικές ωτοασπιδες ( earmor m20) και μου άρεσαν πολλή. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω μέτρο σύγκρισης με τις ακριβότερες των 300-400+ € γιατί απλά δεν έχει κάποιος εδώ. Λοιπον στο διά ταύτα..... Πρώτο και βασικότερο για μένα προσωπικά δεν με κούρασαν , ούτε κάηκαν τα αυτιά με ου από τη ζέστη σε σχέση με τις κλασικές μεγάλες ωτοκαλυπτρες ( αυτός και μόνο ο λόγος προσωπικά μου φτάνει) κόβουν αισθητά τον κρότο της τουφεκιας , όπως ας πούμε οι καλές σιλικόνης αλλά ακούς τα πάντα, ομιλίες και όλους τούς ήχους γύρω, ειδικά αν βάλεις τη δεύτερη σκάλα έντασης..... παράδειγμα χθες στο σκοπευτήριο εκραζαν τα τζιτζίκια, με γυμνό αυτί τα άκουγα απλά καλά, με τίς,m20 x τα άκουγα τέλεια. Ι σκοπός αγοράς δεν είναι μόνο το σκοπευτήριο ( εκεί βάζω και σιλικόνης ας πούμε) αλλά κατα κύριο λόγο στα περπατήτα κυνήγια κιχλοκοτσυφα που θέλω να ακούω τους ήχους και τις ομιλίες. Ήδη από το αριστερό αυτί έχω χάσει ενα 40% της ακοής μου όπως μου είπε ο γιατρός, ζημιά μη αναστρέψιμη. Προσωπικά ήδη τις αγόρασα, σίγουρα ένα αξεσουάρ που θα βγάλει τα χρήματα του στο ακέραιο και λυπάμαι που τόσα χρόνια δεν τις είχα ήδη αγοράσει να πριστατεψω την ακοή μου.
Συγγνώμη αν σας κούρασα......
Τις ίδιες σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ. Το κόστος είναι σε λογικά πλαίσια και δεν φαίνονται να υστερούν αισθητα από αλλες πανάκριβες τουλάχιστον σε features. Το μόνο πρόβλημα είναι κατά πόσο προστατεύουν αλλά και κατά πόσο μπορείς να ακούς από που προέρχονται οι ήχοι στο κυνήγι.
 
Τις ίδιες σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ. Το κόστος είναι σε λογικά πλαίσια και δεν φαίνονται να υστερούν αισθητα από αλλες πανάκριβες τουλάχιστον σε features. Το μόνο πρόβλημα είναι κατά πόσο προστατεύουν αλλά και κατά πόσο μπορείς να ακούς από που προέρχονται οι ήχοι στο κυνήγι.
Η αλήθεια είναι οτι ακομα κι ακριβότερες, που έχω πάρει, δεν πολυκαταλαβαίνεις απο που έρχεται ο ήχος. Ναί σίγουρα όσο ανεβάζεις ένταση ακούς και τον παραμικρό ήχο,αλλα την ισορροπία του ήχου και απο ποιό σημείο έρχεται το πουλί, μην περιμένετε να την έχετε όπως με γυμνό αυτί. Εγώ για κάποιο λόγο που ακόμα δεν έχω καταλάβει, έχω χειρότερη αποδοση οταν τις φοράω, μπορεί να μου αποσπούν την προσοχή επειδή νιωθω κατι ξένο στο αυτί μου; Ισως... Αλλα οτι είναι καλό να φοράμε εννοείται πως είναι.
 
Ενεργητικές ειναι ή παθητικές?
Αν είναι παθητικές, δεν νομιζω οτι αξίζουν τα 50 ευρώ.
Δεν ξερ τι λες παθητικές η ενεργητικές. Με μηχανικό φίλτρο είναι
Θέλω να πάρω για το κυνήγι να της έχω η όλοι μέρα... η να τις βάζω μόνο φέρμα θα δω πως θα το κανω
 
Δεν ξερ τι λες παθητικές η ενεργητικές. Με μηχανικό φίλτρο είναι
Παθητικες ειναι οι απλες που μειωνουν απλα το θορυβο, οι ενεργητικες(ηλεκτρονικες) εχουν κυκλωμα με μπαταριες φιλτρα μικροφωνα ακουστικα και ρυθμιζεις την ενταση που θελεις.
 
Παθητικες ειναι οι απλες που μειωνουν απλα το θορυβο, οι ενεργητικες(ηλεκτρονικες) εχουν κυκλωμα με μπαταριες φιλτρα μικροφωνα ακουστικα και ρυθμιζεις την ενταση που θελεις.
Τι λέτε να παρω;;; να την έχω όλοι μερα στα αυτιά θα είναι ενοχλητικό. Σκέφτομαι στην φερμα να τις βαζω
 
Τι λέτε να παρω;;; να την έχω όλοι μερα στα αυτιά θα είναι ενοχλητικό. Σκέφτομαι στην φερμα να τις βαζω
Αν μπορεις παρε ηλεκτρονικα, τα παθητικα κοβουν αδιακριτως, αλλα σε καθε περιπτωση πρεπει να φοραμε για προστασια ακοης.
 
Α
Αυτές χρησιμοποιώ και όχι μόνο στο κυνήγι, αλλά και σε εργασίες με θόρυβο.
Με έχουν βολεψει.
Τα ακούω όλα αλλά πιο "χαμηλά".
Μάλιστα έχασα το φιλτρακι από τη μια και αγόρασα ξανά νέο ζευγάρι..
 
Α

Αυτές χρησιμοποιώ και όχι μόνο στο κυνήγι, αλλά και σε εργασίες με θόρυβο.
Με έχουν βολεψει.
Τα ακούω όλα αλλά πιο "χαμηλά".
Μάλιστα έχασα το φιλτρακι από τη μια και αγόρασα ξανά νέο ζευγάρι..
Αρα αξίζει η αγορά;
Στο κυνήγι όλη μερα της εχεις ;;;
Η όταν είναι να ρίξεις; της βάζεις;
 
Αρα αξίζει η αγορά;
Στο κυνήγι όλη μερα της εχεις ;;;
Η όταν είναι να ρίξεις; της βάζεις;
Με το προβλημα και το βουιτο τι εγινε;
Αυτο πρεπει να δεις εαν σου αφησε κατι

Και μετα το ειδος της ωτοασπιδας
Οταν εχουμε θεμα στα αυτια σοβαρο οπως εγω και οπως ισως επαθες και εσυ δυστυχως για να συνεχισουμε να κανουμε αυτο που αγαπαμε πρεπει να επενδυουμε σε σοβαρο εξοπλισμο προστασιας
 
Να ξερεις οτι εαν τις εχεις συνεχεια σε συμθηκες
Ζεστης στα αυτια αναπτυσονται βακτηρια απο τον ιδρωτα
Θα πρεπει μετα να τις καθαριζεις με καθερο οινοπνευμα οπως και τα αυτια σου εξωτερικα αλλιως θα παθαινεις ωτιτιδες
 
Back
Top