Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Αρα αξίζει η αγορά;
Στο κυνήγι όλη μερα της εχεις ;;;
Η όταν είναι να ρίξεις; της βάζεις;
Εμένα με βολεψαν.
Τις φορώ από την αρχή ως το τέλος και χωρίς κορδόνι και τις ξεχνώ.
Τα ακούω όλα πιο χαμηλά.
Στο περπατητο τσίχλας μπορώ να πω ότι ανέβηκα και σε καρπωση με αυτές λόγω αυτοσυγκέντρωσης..
Όμως, δεν έχω δοκιμάσει ηλεκτρονικές για να μπορώ να συγκρίνω.
 
Με το προβλημα και το βουιτο τι εγινε;
Αυτο πρεπει να δεις εαν σου αφησε κατι

Και μετα το ειδος της ωτοασπιδας
Οταν εχουμε θεμα στα αυτια σοβαρο οπως εγω και οπως ισως επαθες και εσυ δυστυχως για να συνεχισουμε να κανουμε αυτο που αγαπαμε πρεπει να επενδυουμε σε σοβαρο εξοπλισμο προστασιας
Ακουστικο τραύμα 4000hz και στα δυο 55dp και 40dp βουητό λίγο τωρα
 
Last edited:
Ακουστικο τραύμα 4000hz και στα δυο 55dp και 40dp βουτο λίγο τωρα
Όταν ξεκινήσει το πρόβλημα να ξέρεις ότι θα υπάρξει και συνέχεια. Το θέμα είναι τι μπορείς να κάνεις Να το καθυστερήσεις όσο μπορείς και να το σταματήσεις αν γίνεται στο στάδιο που βρίσκεται.Για αυτό λοιπόν για μένα θα πρέπει να πάρεις ωτοασπίδες οι οποίες θα έχουν απόλυτη εφαρμογή στο αυτί σου , να μη σε ενοχλούν κάπου και προπάντων να έχεις αίσθηση με το περιβάλλον.
Επειδή το πρόβλημα που έχω είναι μεγάλο και είχα δοκιμάσει πάρα πολλές παθητικές Σε πληροφορώ άλλες με ενοχλούσαν μετά από κάποια ώρα χρήσης ,μετά από λίγο καιρό δε στεκόντουσαν το ίδιο καλά στο αυτί μου αλλα δεν είχα επαφή με το τι γίνεται γύρω μου . Ετσι ήταν μονόδρομος οι ηλεκτρονικές στις οποίες έγινε καλούπι για το κάθε αυτί χωριστά και μέσα μπαίνει ο μηχανισμός.
Ακόμη και με αυτές τις οποίες έχω περίπου 6 χρόνια ,σε αυτό το διάστημα έχει υπάρξει επιδείνωση . Για αυτό λοιπον σου λέω πρόσεχε ,γιατί είσαι ακόμη στην αρχή.
 
Ακουστικο τραύμα 4000hz και στα δυο 55dp και 40dp βουητό λίγο τωρα
Όταν ξεκινήσει το πρόβλημα να ξέρεις ότι θα υπάρξει και συνέχεια. Το θέμα είναι τι μπορείς να κάνεις Να το καθυστερήσεις όσο μπορείς και να το σταματήσεις αν γίνεται στο στάδιο που βρίσκεται.Για αυτό λοιπόν για μένα θα πρέπει να πάρεις ωτοασπίδες οι οποίες θα έχουν απόλυτη εφαρμογή στο αυτί σου , να μη σε ενοχλούν κάπου και προπάντων να έχεις αίσθηση με το περιβάλλον.
Επειδή το πρόβλημα που έχω είναι μεγάλο και είχα δοκιμάσει πάρα πολλές παθητικές Σε πληροφορώ άλλες με ενοχλούσαν μετά από κάποια ώρα χρήσης ,μετά από λίγο καιρό δε στεκόντουσαν το ίδιο καλά στο αυτί μου αλλα δεν είχα επαφή με το τι γίνεται γύρω μου . Ετσι ήταν μονόδρομος οι ηλεκτρονικές στις οποίες έγινε καλούπι για το κάθε αυτί χωριστά και μέσα μπαίνει ο μηχανισμός.
Ακόμη και με αυτές τις οποίες έχω περίπου 6 χρόνια ,σε αυτό το διάστημα έχει υπάρξει επιδείνωση . Για αυτό λοιπον σου λέω πρόσεχε ,γιατί είσαι ακόμη στην αρχή.
οπως ακριβως στα λεει ο Μητσος ειναι
Εισαι νεος και το τραυμα επιδεινωνεται
Εαν δεν θελεις να καταληξεις οπως εγω και σε παρακαλω μην κανεις τα δικα μου λαθη!
Απαγορευεται να ακουσεις ντουφεκια χωρις προστασια
Ειδικα να ριξει καποιος διπλα σου
Οι παθητικες δεν σου κανουν
Θες ηλεκτρονικες και μαλιστα καλης ποιοτητας
Βρες καποιον επαγγελματια να στα κανει με δοσεις και προχωρα χτες!

Εγω απο τα 18 που διαγνωστηκα και λογο νιατων οικονομικων και μαλακιας μου δεν προσεξα εχασα το 70 τα εκατο της ακοης μου

Χωρις ακουστικα απλα η ποιοτητα ζωης μου ειναι χαλια

Δεν μπορω να σου περιγραψω αυτο τον μηνα με τις ωτιτιδες και τον κορονοιο που μου προκαλεσε αιφνιδια κοφωση το ποσο χαλια σε κανει ψυχολογικα

Ειδικα εαν λατρευεις την φυση!

Και εσυ εισαι του βουνου

Παρε λοιπον κατι καλο ηλεκτρονικο που θα σε προστατευσει οχι στιγμιαια αλλα και σταδιακα μελλοντικα απο την επιδεινωση

Πριν κανεις αγορα θα συμβουκευτεις ωρυλα
Ισως ι ωτοασπιδες να μην κανουν οτι θες
Ισως να πτεπει να βαλεις ακουστικα
Στα ιδια λεφτα μπορεις να βρεις και ακουστικα αλλα αυτο θα στο πει γιατρος και οχι εγω
 
Εγώ είχα βουητό μια μέρα , πήγα στο γιατρό και ευτυχώς δεν είχα κάτι σοβαρό .
Στη δουλειά όμως φορώ πάντα ωτοασπιδες εδώ και πολλά χρόνια.
Μου είπε λοιπόν ο γιατρός ότι σε οποιαδήποτε δραστηριότητα με ήχο πάνω από 60 db πρέπει να φοράμε.
 
Ακουστικο τραύμα 4000hz και στα δυο 55dp και 40dp βουητό λίγο τωρα
Αν μιλάς για πτώση 40 και 55 dB στις 4000, μιλάμε για μείωση της ακουστοτητας στο ήμισυ για την συγκεκριμένη συχνότητα...τα 4000hz, είναι από τις βασικές συχνότητες της ανθρώπινης ομιλίας, φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ακούς η θα ακούς λιγότερο...το εύρος ακοής είναι από 20 έως 20000 hz, οπότε δεν έγινε και τίποτα...το βουητό είναι το ενοχλητικό, αλλά πιστεύω σιγά σιγά θα φύγει, αν και μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις συνάχι, κρύο κτλ να επανερχεται, ανάλογα το τραύμα....θέλει πολύ προσοχή από εδώ και πέρα, αν και θα στα έχει πει αυτά ο γιατρός σου
 
Εγώ είχα βουητό μια μέρα , πήγα στο γιατρό και ευτυχώς δεν είχα κάτι σοβαρό .
Στη δουλειά όμως φορώ πάντα ωτοασπιδες εδώ και πολλά χρόνια.
Μου είπε λοιπόν ο γιατρός ότι σε οποιαδήποτε δραστηριότητα με ήχο πάνω από 60 db πρέπει να φοράμε.
Παναγιώτη αυτό το δράμα που ζούσα ειδικά πριν 10-15 χρόνια ήταν απερίγραπτο. Ερχόμουνα στο χωριό χειμώνα μόνος μου ,τελείωνε το κυνήγι, νύχτώνε και νωρίς μαζευομουν μέσα. Εκει άρχισε το δράμα.
Να σφυρίζει το αυτί μου τόσο πολύ που με έπιανε τρέλα. Λόγω της απόλυτης ησυχίας που υπήρχε αλλά δεν ήταν μόνο αυτό . Τότε το πρόβλημα το μεγάλο ήταν ως επί το πλείστον στο αριστερό αυτί με διαφορα μεγαλα απο το δεξί. Αυτό έκανε τα πράγματα χειρότερα. Ηταν πολλές οι φορές που σκεφτόμουνα να σηκωθώ να φύγω να γυρίσω Αθήνα. Όταν άρχισε να παρουσιάζεται πρόβλημα και στο δεξί , κάπου άρχισε να ισορροπεί λίγο το πράγμα και αυτό το σφύριγμα άρχισε κάπως να εξομαλύνεται .
Όπως το είχα υπολογίσει με γεννήτρια συχνοτήτων από τη δουλειά ήταν ένας ήχος γύρω στους 12.000 κύκλους που πραγματικά σου τρύπαγε το κρανίο .Τώρα το αισθάνομαι πολύ λίγες φορές και όχι τόσο ενοχλητικό οσο τότε.
 
Last edited:
Αν μιλάς για πτώση 40 και 55 dB στις 4000, μιλάμε για μείωση της ακουστοτητας στο ήμισυ για την συγκεκριμένη συχνότητα...τα 4000hz, είναι από τις βασικές συχνότητες της ανθρώπινης ομιλίας, φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ακούς η θα ακούς λιγότερο...το εύρος ακοής είναι από 20 έως 20000 hz, οπότε δεν έγινε και τίποτα...το βουητό είναι το ενοχλητικό, αλλά πιστεύω σιγά σιγά θα φύγει, αν και μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις συνάχι, κρύο κτλ να επανερχεται, ανάλογα το τραύμα....θέλει πολύ προσοχή από εδώ και πέρα, αν και θα στα έχει πει αυτά ο γιατρός σου
Η ανθρώπινη ομιλία είναι στις 2000δες στους ήχους τύπου μπιπερ έχει μειώσει..
οπως ακριβως στα λεει ο Μητσος ειναι
Εισαι νεος και το τραυμα επιδεινωνεται
Εαν δεν θελεις να καταληξεις οπως εγω και σε παρακαλω μην κανεις τα δικα μου λαθη!
Απαγορευεται να ακουσεις ντουφεκια χωρις προστασια
Ειδικα να ριξει καποιος διπλα σου
Οι παθητικες δεν σου κανουν
Θες ηλεκτρονικες και μαλιστα καλης ποιοτητας
Βρες καποιον επαγγελματια να στα κανει με δοσεις και προχωρα χτες!

Εγω απο τα 18 που διαγνωστηκα και λογο νιατων οικονομικων και μαλακιας μου δεν προσεξα εχασα το 70 τα εκατο της ακοης μου

Χωρις ακουστικα απλα η ποιοτητα ζωης μου ειναι χαλια

Δεν μπορω να σου περιγραψω αυτο τον μηνα με τις ωτιτιδες και τον κορονοιο που μου προκαλεσε αιφνιδια κοφωση το ποσο χαλια σε κανει ψυχολογικα

Ειδικα εαν λατρευεις την φυση!

Και εσυ εισαι του βουνου

Παρε λοιπον κατι καλο ηλεκτρονικο που θα σε προστατευσει οχι στιγμιαια αλλα και σταδιακα μελλοντικα απο την επιδεινωση

Πριν κανεις αγορα θα συμβουκευτεις ωρυλα
Ισως ι ωτοασπιδες να μην κανουν οτι θες
Ισως να πτεπει να βαλεις ακουστικα
Στα ιδια λεφτα μπορεις να βρεις και ακουστικα αλλα αυτο θα στο πει γιατρος και οχι εγω
Ακουστικο οχι απαγορεύεται είπε είναι σε μια συχνότητα... πρέπει να έχεις σε αρκετές πρόβλημα..
Σε 2 που πήγα είπαν βαλε με μηχανικό φίλτρο..
Γιατί με τα χρόνια προχωράει..
Στο αριστερό το είχα από μικρός στις 4000hz στα 40dp και μου λέει δύσκολο να μην το έχει κυνηγός αυτό στο αντίθετο αυτή από την επωμιση..
Απλά έλεγα να τις βάζω μόνο σε φερμα τώρα θα δω πως θα νιώθω και οσως όλοι μερα απλά είναι πολλές η ώρες και ο γιατρός λεει δεν κάνει να είναι και ταπομενα όλη μερα.
 
Οι εμβοες είναι ό.τι χειρότερο.Οταν εμφανίστηκαν,ειδικά σε ήσυχο περιβάλλον, ήταν σκέτη τρέλα.Μετα από τόσα χρόνια έχω μάθει να ζω μ'αυτες.Με στενοχωρει που δεν μπορώ ν'ακουσω την.... ησυχία.Το πρωινό ξύπνημα του βουνού!Το λαλο.. Επιτυχώς έχω καταφέρει με τη σύζυγό,να έχω επιλεκτική ακοή ;)
 
Οι εμβοες είναι ό.τι χειρότερο.Οταν εμφανίστηκαν,ειδικά σε ήσυχο περιβάλλον, ήταν σκέτη τρέλα.Μετα από τόσα χρόνια έχω μάθει να ζω μ'αυτες.Με στενοχωρει που δεν μπορώ ν'ακουσω την.... ησυχία.Το πρωινό ξύπνημα του βουνού!Το λαλο.. Επιτυχώς έχω καταφέρει με τη σύζυγό,να έχω επιλεκτική ακοή ;)
Και γω μια από τα ίδια στο δεξί αυτί, λόγο στραβού διαφράγματος και αναποτελεσματικης εξίσωσης κατά την καταδυση, δύο φορές ρήξη, την πρώτη πολύ άσχημα....έχει πιάσει βουητό τώρα και μου έχουν σπάσει τα νεύρα
 
Και γω μια από τα ίδια στο δεξί αυτί, λόγο στραβού διαφράγματος και αναποτελεσματικης εξίσωσης κατά την καταδυση, δύο φορές ρήξη, την πρώτη πολύ άσχημα....έχει πιάσει βουητό τώρα και μου έχουν σπάσει τα νεύρα
Δεν υπάρχει κάτι ρε παιδιά για αυτό το βουητό? Οι γιατροί τι λένε?Γιατί άμα είναι έτσι,μιλάμε για βασανιστήριο.
 
Οι εμβοες είναι ό.τι χειρότερο.Οταν εμφανίστηκαν,ειδικά σε ήσυχο περιβάλλον, ήταν σκέτη τρέλα.Μετα από τόσα χρόνια έχω μάθει να ζω μ'αυτες.Με στενοχωρει που δεν μπορώ ν'ακουσω την.... ησυχία.Το πρωινό ξύπνημα του βουνού!Το λαλο.. Επιτυχώς έχω καταφέρει με τη σύζυγό,να έχω επιλεκτική ακοή ;)
Φοράς οτοασπιδες στο κυνήγι;
 
Back
Top