Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Κι επειδή οι μανειώδεις κυνηγοί της επαρχίας όπως τους αποκαλείς θα με πάρουν με τις πέτρες τι σημαίνει αυτο; Ότι είναι σωστοί; Η μήπως επειδή το 99 % κυνηγάει χωρις ωτασπιδες πρεπει να το κανω κι εγω; Τι σόι νοοτροπία είναι αυτη; Κι εγώ χωρίς ωτασπιδες κυνηγούσα έπαθα κι έμαθα, όπως άλλοι χωρίς γυαλιά και πάει λέγοντας...
Δεν σου είπα ότι έχεις άδικο η νοοτροπία είναι έτσι, απλώς ανέφερα ότι οι καλές ωτοασπίδες δεν πλησιάζονται από το μέσο κυνηγό ότι και να ισχυρίζεσαι δεν δίνονται από κάποιον 500 ευρώ από την στιγμή που αγκομαχά να βγάλει άδεια
 
Δεν σου είπα ότι έχεις άδικο η νοοτροπία είναι έτσι, απλώς ανέφερα ότι οι καλές ωτοασπίδες δεν πλησιάζονται από το μέσο κυνηγό ότι και να ισχυρίζεσαι δεν δίνονται από κάποιον 500 ευρώ από την στιγμή που αγκομαχά να βγάλει άδεια
Σ'αυτό συμφωνώ, υπάρχουν και πιο φθηνές λύσεις, απλώς φυσικά δεν προσφέρουν τα ίδια.
 
εγώ πάντως , αν είχα την γνώση από νέος ,
πριν αποκτήσω αυτήν την μόνιμη εμβοή που μου τσακίζει τα νεύρα μερικές φορές ,
θα έδινα και τα πενταπλάσια....
Έτσι είναι. Δεν αδικώ κανέναν γιατί αν δεν έχει θέμα δεν μπορεί να το καταλάβει. Η εμβοή που εχω κι εγώ ωρες ωρες σε τρελαίνει, δε μπορείς να ηρεμήσεις και φτάνεις να πεις ότι αν μπορούσες να το προλάβεις θα έδινες όσα όσα για να το γλιτώσεις. Από την αλλη σίγουρα το 500ρικο δε το διαθέτουν όλοι γι αυτό το σκοπό.
 
Ebay. Σήμερα στο Σχιστό μάλλον παρέα από επαρχία 2 μεσήλικες και ένα παληκάρι έριχναν στην λαμαρίνα χωρις ωτοασπίδες.....εγώ δεν το αντέχω με τίποτα.

Δεν παλευεται πλεον το να ριχνεις χωρις ωτοασπιδες. Ειδικα αν ριχνεις και με αλλους διπλα, απορω πως το κανουν
 
Παιδιά όποιος θέλει δίνω της MIL-TEC ηλεκτρονικές ,όπως τις πείρα δεν τις βουλευτικά αυτού του τύπου . Θα προχωρήσω σε αγορά φέτος σε ψείρα για το αυτί κάτι σαν cens σε ποιο φτηνό . Στο αριστερό αυτί έχει άρχισει πρόβλημα . Τις δίνω 27€
 
Soundz Uni Gun
Ποια είναι η απόφαση ψη σας για αυτές;;
γιατί φωνάζεις?
και να φοράμε ωτοασπίδες τα γραπτά τις διαπερνούν, αλλα ευτυχώς δεν κανουν ζημιά :)

περα από την πλάκα, επειδή με εχει απασχολήσει το θέμα θορύβου και το έχω λύσει με φτηνη λύση μιας και χρειάζομαι προστασία κάποιες φορες και όχι συνεχώς, αν αγόραζα κάτι ακριβό θα τις αγόραζα.

https://www.soundzcustom.com/el/
 
γιατί φωνάζεις?
και να φοράμε ωτοασπίδες τα γραπτά τις διαπερνούν, αλλα ευτυχώς δεν κανουν ζημιά :)

περα από την πλάκα, επειδή με εχει απασχολήσει το θέμα θορύβου και το έχω λύσει με φτηνη λύση μιας και χρειάζομαι προστασία κάποιες φορες και όχι συνεχώς, αν αγόραζα κάτι ακριβό θα τις αγόραζα.

https://www.soundzcustom.com/el/
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...δν ξέρω γτ βγήκαν τόσο έντονα τα γράμματα πριν κ εγώ απορίσα..απλά σκέφτομαι κ εγώ να πάρω κτ αλλά δνβθελω να μην ακούω τους εξωτερικούς ήχους...πέρυσι κυνηγαγα με τον κολλητό γτ έχει θέμα στο αριστερό τυμπανο κ είχε βάλει απλές ωτοςσπιδες...ε δν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε έπρεπε να είναι από τη δεξιά; Πλευρά γν με ακούσει....
 
Παιδιά όποιος θέλει δίνω της MIL-TEC ηλεκτρονικές ,όπως τις πείρα δεν τις βουλευτικά αυτού του τύπου . Θα προχωρήσω σε αγορά φέτος σε ψείρα για το αυτί κάτι σαν cens σε ποιο φτηνό . Στο αριστερό αυτί έχει άρχισει πρόβλημα . Τις δίνω 27€
Να τις βάλω σε θέμα αγγελίας Αργύρη;
 
Εγώ είχα μάθει να κυνηγάω χωρίς γυαλιά και χωρίς ωτοασπίδες. Πριν δυο χρόνια ξεκίνησα να κυνηγάω με γυαλιά και ταυτόχρονα πήρα την απόφαση να πάρω ηλεκτρονικές ωτοασπίδες. Αυτές που έχω πάρει δεν τις αντέχω πάνω από 2 ώρες, μου σφίγγουν το κεφάλι συν όλα τα αλλά που λένε και οι συνάδελφοι ότι σε επωμισεις χτυπάει το κοντάκι κλπ. Παρ´ολα αυτά επειδή στο κυνήγι αν δεν προστατεύω τη εαυτό μου δεν μπορώ να το ευχαριστηθώ θέλω να αγοράσω κάποιες ηλεκτρονικές ωτοασπίδες τύπου cens οι οποίες δεν σφίγγουν το κεφάλι κυρίως! Στη βροχή τι γίνεται ρε παιδιά; Αντέχουν;
 
Εγώ είχα μάθει να κυνηγάω χωρίς γυαλιά και χωρίς ωτοασπίδες. Πριν δυο χρόνια ξεκίνησα να κυνηγάω με γυαλιά και ταυτόχρονα πήρα την απόφαση να πάρω ηλεκτρονικές ωτοασπίδες. Αυτές που έχω πάρει δεν τις αντέχω πάνω από 2 ώρες, μου σφίγγουν το κεφάλι συν όλα τα αλλά που λένε και οι συνάδελφοι ότι σε επωμισεις χτυπάει το κοντάκι κλπ. Παρ´ολα αυτά επειδή στο κυνήγι αν δεν προστατεύω τη εαυτό μου δεν μπορώ να το ευχαριστηθώ θέλω να αγοράσω κάποιες ηλεκτρονικές ωτοασπίδες τύπου cens οι οποίες δεν σφίγγουν το κεφάλι κυρίως! Στη βροχή τι γίνεται ρε παιδιά; Αντέχουν;
Βασίλη είδες την ερώτηση που έκανα πιο πάνω;
 
Αν μιλάμε για το σύνολο των κυνηγών 1 στους 100 φορά ωτοασπιδες στο κυνήγι και το ίδιο ποσοστό έχει εξιδικευμενο τσοκ.Οι υπόλοιποι 99 είναι κουφοι μάλλον. Δεν λέω από κάποια εξιδικευμενα τσοκ καλυτερα ωτοασπίδες.Αν πας επαρχία που υπάρχουν μανιώδης καθημερινά με το κυνήγι και τους πεις 500 ευρώ ωτοασπίδες θα σε κυνηγάνε με τις πέτρες
αν ακούσουν τι ειπες
 
Έτσι είναι. Δεν αδικώ κανέναν γιατί αν δεν έχει θέμα δεν μπορεί να το καταλάβει. Η εμβοή που εχω κι εγώ ωρες ωρες σε τρελαίνει, δε μπορείς να ηρεμήσεις και φτάνεις να πεις ότι αν μπορούσες να το προλάβεις θα έδινες όσα όσα για να το γλιτώσεις. Από την αλλη σίγουρα το 500ρικο δε το διαθέτουν όλοι γι αυτό το σκοπό.
Είναι απλό .... Πόσο κοστολογεί ο κάθε ένας από εμάς την υγιή ακοή του ; Με γνώμονα αυτή τη σκέψη , πράττει ανάλογα και αγοράζει ή όχι τις ωτοασπίδες .
 
Θα προχωρήσω σε αγορά φέτος σε ψείρα για το αυτί κάτι σαν cens σε ποιο φτηνό .
Αυτό ακριβώς θα ήθελα και εγώ, θα ήθελα όμως να μάθω ποιές ενισχύουν τον ήχο, μέχρι να κόψουν, και μάλιστα με διαχωρισμό δεξί- αριστερό για να διατηρηθεί η στερεοφωνία και ο προσδιορισμός της κατεύθυνσης του ήχου.
Με την ελπίδα ότι μπορεί να ακούσω πάλι καμιά τσίχλα... :confused:, τουλάχιστον τις κοντινές, που έρχονται να μου πάρουν το τουφέκι!
 
Είναι απλό .... Πόσο κοστολογεί ο κάθε ένας από εμάς την υγιή ακοή του ; Με γνώμονα αυτή τη σκέψη , πράττει ανάλογα και αγοράζει ή όχι τις ωτοασπίδες .
Ναι δεν κοστολογητε ,αλλά ο άνθρωπος άλλες φορές σκέφτεται με την τσέπη ,άλλες με την απόλαυση ..κλπ .ένας καπνιστής πόσο κοστολογεί την υγεία του άραγε....hair..sarcastic.
 
Αυτό ακριβώς θα ήθελα και εγώ, θα ήθελα όμως να μάθω ποιές ενισχύουν τον ήχο, μέχρι να κόψουν, και μάλιστα με διαχωρισμό δεξί- αριστερό για να διατηρηθεί η στερεοφωνία και ο προσδιορισμός της κατεύθυνσης του ήχου.
Με την ελπίδα ότι μπορεί να ακούσω πάλι καμιά τσίχλα... :confused:, τουλάχιστον τις κοντινές, που έρχονται να μου πάρουν το τουφέκι!
Έχω δει και αυτές τις δοκίμασα κ στον καλκατζακο καλές μου φάνηκαν
https://www.kalkantzakos.com/Product/6000/rope,-ilektronika-oto-vusmata-walkers
 
Back
Top