Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Πεταμένα λεφτά τζάμπα ρε φίλε τα σφουγγάρια κ οι σιλικόνες οι διαφανές. Όλα τα έχω δοκιμάσει. Δίνεις 100 ε σου φτιάχνει στα αυτιά σου ωτασπιδες στο κουτάκι τους κ ησυχάζεις
Εγώ κάνω την δουλειά μου και με 5€ από Cabela παλιότερα και τώρα από ebay.
 
εγώ πάντως , αν είχα την γνώση από νέος ,
πριν αποκτήσω αυτήν την μόνιμη εμβοή που μου τσακίζει τα νεύρα μερικές φορές ,
θα έδινα και τα πενταπλάσια....
Συμφωνώ και επαυξάνω...
...και σε συνδυασμό με την πτώση της ακουστικής ικανότητας, που χάνεις τις υψηλές συχνότητες είναι διπλό το κακό!
Έχω μία δεκαετία να ακούσω τσίχλα...
Γι αυτό παλληκάρια, ειδικά οι νεώτεροι, φροντίστε νωρίς, όχι σαν και μένα ''α, δεν έχω ανάγκη εγώ''...
 
σε ανθρώπους που κανουν το χομπι τους ευκολα πουλας ωτοασπιδες 150 ευρώ. Αν εισαι σε δυσκολα εργασιακά περιβάλλον αυτα τα προβλήματα λύνονται με 30 ευρώ βαριά βαριά.
 
Last edited:
Νομιζω σε βάθος χρόνων πολοι κυνηγοι( οπως και εγω) αποκτουν ενα βουητό (έντονο, ή μη ) συνεχόμενο στα αυτιά..
Εγώ, που εδώ και 28 χρόνια δεν φόρεσα ποτέ κάποιου είδους ωτοασπίδες, λόγο του συνεχούς βουητό ( εδώ και λίγα χρονια) στα αυτια, φέτος πήρα τις peltor sportac...τις έβαλα στο κυνήγι τρυγονιου, και παρόλο που δεν έβρισκε η αριστερή στο κοντάκι λίγο με ενοχλούσε η πίεση των βραχιωνων..αλλά εάν θέλεις να προστατεύσεις την ακοή σου, συμβιβάζεσαι...
Βέβαια η cems, ειναι από τις κορυφαίες...με την ανάλογη τιμή βεβαίως βεβαίως ;)
 
Το θέμα είναι νομίζω και για ποια χρήση το προορίζεις. Δηλαδή αν θες να το έχεις στο κυνήγι όπου θες να ακούς και το τσικ θα πρέπει να τα σκάσεις, να δώσεις περισσότερα από 5-10 ευρώ. Στο σκοπευτήριο από τις λίγες επισκέψεις που έχω κάνει νομίζω πως και με απλά μπαμπάκια που μειώνουν πολύ τον ήχο κάνεις τη δουλειά σου, δεν λέω να μην ακούς τίποτα γιατί προφανώς υπάρχουν και θέματα ασφαλείας.

Στο παρελθόν ούτε που θα σκεφτόμουν να πάρω κάτι τέτοιο. Με τις επισκέψεις μου στο σκοπευτήριο και τις συζητήσεις μου εδώ και βλέποντας ότι ο κόσμος που έχει από μικρό μέχρι μεγάλο θέμα με την ακοή του λόγω της χρήσης λειόκαννου είναι αρκετός, έχω μπει σε σκέψεις να πάρω κάτι καλύτερο από τα μεγάλα ακουστικά που έχω. Τα μεγάλα ακουστικά εκτός από όγκο, κάποιες φορές που δεν τα έχω βάλει σχετικά ψηλά, με δυσκολεύουν στην σκόπευση, άσε που πιέζουν και τα αυτά και δεν είναι για πολύωρη χρήση. 1 ποσό 100-150 ευρώ τα δίνει κάποιος πιο εύκολα πάντως από 500.
 
Αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα , έστω και με τον οικονομικότερο τρόπο πρέπει να διαφυλάξει την ακοή του.
Οταν όμως τα πράγματά αρχίζουν δυσκολεύουν παρα πολύ, τότε αλλάζει το πράμα και εστω με οικονομίες παίρνεις κάτι καλύτερο.
Οι εμβοές υπάρχουν εδώ και είκοσι χρόνια . Απο το δεξι αυτί που η ακοή σ αυτο τωρα ειναι το πολύ στο 20%.
Υπήρχαν βράδια που νόμιζα οτι θα τρελαθώ.Ιδιαίτερα όταν ήμουν στο χωρίο μόνος τον Χειμώνα ,
Τα βράδια που μαζευόμουν στο σπίτι άρχιζε το μαρτύριο.
Οσο τα χρόνια περνούσαν άρχισε κάπως να εξισορροπείται η κατάσταση και δεν ήταν εκείνο το ανυπόφορο σφυριγμα που σου τρυπούσε το μυαλό. Ομως αυτό δεν ήταν για καλό. Είχε αρχίσει να χάνει αρκετα και το αριστερό αυτί ακοή, όποτε όπως μου είπαν οι γιατροί υπήρχε αυτή η μείωση της έντασης των εμβοών.
Οσο για τσίχλα έχω να την ακούσω γύρω στα 20 χρόνια.
Η κατάσταση λοιπόν όλο και χειροτέρευε και οι γιατροί μου ελεγαν αν δεν σταματήσω αυτο που το επιδεινώνει και αυτο δεν ήταν αλλο απο τις τουφεκιές , σε λίγο δεν θα ακούω τίποτα.
Χρησιμοποιούσα πότε σφουγγαράκια ,πότε κάποιες σηλικονούχες ,αλλά ένοιωθα να μην παταω καλά και να χάνω την ισορροπία μου.Ασε που οταν ήμουν με άλλους δεν τους άκουγα και μου έκαναν συνέχεια πλάκα ....ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑ... .sarcastic.
Δεν μπορούσα να ακούσω ούτε τον συνομιλητή μου που ήταν δίπλα μου , ειδικά αν υπήρχει και ο ελάχιστος θόρυβος. Οπως και μέσα στο αυτοκίνητο αν ειμαι πίσω ,τους μπροστά δεν τους ακούω με τίποτα.
Ζορίστηκα ,απελπίστηκα και κανοντας καποα οικονομία σε ενάμισι χρόνο και τελικά πήρα τις ceens σε μια καλύτερη τιμή.
Δεν ξέρω αν τελικά θα βοηθησουν . Ομως έκανα την υπέρβαση και εκανα το παραπάνω απ οτι μπορούσα .
Ο χρόνος θα δειξει .
 
Κι εγω πήρα τις cens μετά κι από προτροπή κάποιων παιδιών που τις έχουν από το site. Πραγματικά είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Προχθές που βγήκα μια βόλτα κι έριξα κάτι δοκιμαστικές και σε κάτι καρακάξες, το όπλο ακουγόταν σα φλομπερ. Μπορείς να τουφεκας όλη μέρα. Βέβαια στην αρχη κι εμένα σφυριζαν λίγο και τις χαμήλωσα. Ένα άλλο θεματάκι που είχα είναι ότι ίσως επειδή δεν άκουγα την τουφεκιά δεν έσφιγγα με τη συνήθη δύναμη στον ώμο το όπλο και ένιωσα αρκετό κλωτσημα. Επίσης αν ήταν οι καρακάξες τρυγόνια θα είχα αυτοκτονήσει αφου τουφέκισα 4 σε καλή βολή και δεν πήρα καμία! Ελπίζω να μη με αποσυντονιζουν και αποσπάται η προσοχή μου, δε ξέρω θα το δω ξανά.
Πάντως από απόδοση κι άνεση είναι ότι καλύτερο.
 
Εμένα οι Walker's GWP-SLCR μου βγήκαν με τα μεταφορικά και τον φόρο 168 ευρώ.Πιστευω δεν είναι τόσο υπερβολικό το ποσό για την δουλειά που κάνουν.
Με τα σφουγγαράκια τι γινεται ποσα εφεδρικά ειχε και κάθε πότε τα αλλάζεις ;
 
Με τα σφουγγαράκια τι γινεται ποσα εφεδρικά ειχε και κάθε πότε τα αλλάζεις ;
ενα μήνα περίπου τις εχω και μου εχει δωσει 3 ζευγαρια σφουγγαράκια διαφορετικά νουμερα αλλα στο ebay τα πουλανε και ως ανταλακτικά
 
Πήρα τις miltec ηλεκτρονικές 35 ευρώ από special forces πριν ένα χρόνο φανταστικές δεν περνούσε η τουφεκιά η ομιλία μέχρι και οι ψίθυροι κανονικά ακουγόταν, αλλά μόλις περνούσε κάνα τέταρτο όσο και να τις χαλαρωνα αισθανόμουν μια μέγγενη στο κεφαλι μου πήρα ένα ζευγάρι 3m με 5 ευρώ ακούς την τουφέκια σα φλομπερ αλλά απομονώνεται ο έξω κόσμος με οτι συνεπάγεται αυτό
 
Όσο για κάτι cens η SILENCER Ποιός πάει σήμερα από το μέσο κυνηγό να πάρει ωτοασπίδες με 300 και 500 ευρώ?
Ειπαμε ,οταν εχεις φτάσει λιγο πριν την ολική κουφαμάρα και δεν εχεις επιλογές ,θα τα μαζέψεις σιγα και θα πας. Αν σου περισσεύουν πας με τη μια .
Σήμερα υπαρχουν πολυ περισσότερες επιλογές απ οτι ακόμη και πριν 3 χρόνια.
Οσο για τον μέσο κυνηγο που λες ,ειναι ο ιδιος που δίνει 100 για παντελόνι,300 για μποτάκια ,περισσοτερα για τα τσοκ κλπ ...κλπ....
 
Last edited:
Όσο για κάτι cens η SILENCER Ποιός πάει σήμερα από το μέσο κυνηγό να πάρει ωτοασπίδες με 300 και 500 ευρώ?
Ειπαμε ,οταν εχεις φτάσει λιγο πριν την ολική κουφαμάρα και δεν εχεις επιλογές ,θα τα μαζέψεις σιγα και θα πας. Αν σου περισσεύουν πας με τη μια .
Σήμερα υπαρχουν πολυ περισσότερες επιλογές απ οτι ακόμη και πριν 3 χρόνια.
Οσο για τον μέσο κυνηγο που λες ,ειναι ο ιδιος που δίνει 100 για παντελόνι,300 για μποτάκια ,περισσοτερα για τα τσοκ κλπ ...κλπ....
Ακριβώς αυτό. Εδώ αγοράζουμε τσοκακια που αν τα βάλουμε κάτω έχουμε δώσει τα λεφτά για τις καλές ωτασπιδες! Κοιτάμε να βελτιώσουμε την κατανομή του όπλου μας ...3% , αλλά να χάσουμε το 50 % ακοής δε μας πειράζει!
 
Ακριβώς αυτό. Εδώ αγοράζουμε τσοκακια που αν τα βάλουμε κάτω έχουμε δώσει τα λεφτά για τις καλές ωτασπιδες! Κοιτάμε να βελτιώσουμε την κατανομή του όπλου μας ...3% , αλλά να χάσουμε το 50 % ακοής δε μας πειράζει!
Αν μιλάμε για το σύνολο των κυνηγών 1 στους 100 φορά ωτοασπιδες στο κυνήγι και το ίδιο ποσοστό έχει εξιδικευμενο τσοκ.Οι υπόλοιποι 99 είναι κουφοι μάλλον. Δεν λέω από κάποια εξιδικευμενα τσοκ καλυτερα ωτοασπίδες.Αν πας επαρχία που υπάρχουν μανιώδης καθημερινά με το κυνήγι και τους πεις 500 ευρώ ωτοασπίδες θα σε κυνηγάνε με τις πέτρες
 
Αν μιλάμε για το σύνολο των κυνηγών 1 στους 100 φορά ωτοασπιδες στο κυνήγι και το ίδιο ποσοστό έχει εξιδικευμενο τσοκ.Οι υπόλοιποι 99 είναι κουφοι μάλλον. Δεν λέω από κάποια εξιδικευμενα τσοκ καλυτερα ωτοασπίδες.Αν πας επαρχία που υπάρχουν μανιώδης καθημερινά με το κυνήγι και τους πεις 500 ευρώ ωτοασπίδες θα σε κυνηγάνε με τις πέτρες
Κι επειδή οι μανειώδεις κυνηγοί της επαρχίας όπως τους αποκαλείς θα με πάρουν με τις πέτρες τι σημαίνει αυτο; Ότι είναι σωστοί; Η μήπως επειδή το 99 % κυνηγάει χωρις ωτασπιδες πρεπει να το κανω κι εγω; Τι σόι νοοτροπία είναι αυτη; Κι εγώ χωρίς ωτασπιδες κυνηγούσα έπαθα κι έμαθα, όπως άλλοι χωρίς γυαλιά και πάει λέγοντας...
 
Back
Top