Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Καμια σχεση με αυτες που λες και που απλά φραζουν τον ακουστικό πόρο και όχι μονο δεν ακους ,αλλά δυσκολεύεσαι και στο περπάτημα . Με τις ηλεκτρονικές ακους τα πάντα και μάλιστα έχουν αυξομείωση της έντασης οποτε ρυθμίζεις την ένταση εκει που εσυ θέλεις. Καθε ήχο πάνω απο καποια db τον πνίγουν. Επι παραδείγματι ακομη και παλαμάκια να βαράς ,ακους ενα πολύ χαμηλό "πλατς".
Τωρα όσο για το σφύριγμα που εχεις στο αυτί ,πάρτο αποφαση οτι το παντρεύτηκες.Αυτο θα αρχίσει να "συνηθίζεται" ή να μην γίνεται τοσο ενοχλητικό τελος πάντων ,οταν αρχίσεις να χανεις και απο το άλλο σου αυτι ,οπως εχω παθει εγώ.


δυσκολεύομαι πολύ στο κυνήγι ..μου λέει ο άλλος ρε μαλακα έρχεται ...μιλάμε για το αγριογούρουνο πάντα ..και λέω νέ ρε το ξέρω το ακούω ..η αλήθεια είναι ότι άκουσα πάπαλα :):):)

το βουητό το έχω συνηθίσει δεν ήτανε όπως τους πρώτους τρις μήνες λες και είχες βάλει κοχύλι στα αυτιά σου και άκουγες την θάλασσα κόντευα να τρελαθώ ούτε το κεφάλι στο μαξιλάρι δεν άντεχα τώρα είναι λες και βγήκα από μπαράκι και έκατσα διπλα σε ηχείο..
ρε φιλε είναι πολύ ακριβά μιλάμε 500 euro και βάλε
 
δυσκολεύομαι πολύ στο κυνήγι ..μου λέει ο άλλος ρε μαλακα έρχεται ...μιλάμε για το αγριογούρουνο πάντα ..και λέω νέ ρε το ξέρω το ακούω ..η αλήθεια είναι ότι άκουσα πάπαλα :):):)
Σε καταλαβαίνω απόλυτα :D
Πάντως να ξέρεις οτι η κατάσταση επιδεινώνεται σταδιακά και πολλές φορές δεν το καταλαβαίνουμε εγκαίρως.Ειδικά αν είναι σε κάπως προχωρημένο στάδιο η απώλεια ακοής ,ακόμη και ελάχιστες τουφεκιές που μπορει να μην τις υπολογίζουμε και να μην φοράμε ωτοασπίδες επιδεινώνουν το πρόβλημα.
Προσωπικά ακόμη και τα δυο τελευταία χρόνια που εχω τις Cens ProFlex Digital 1e , ο κατήφορος συνεχίζεται.
 
πέσμου σε παρακαλώ αφού τις έχεις ακούς το παραμικρό δηλαδή και το μικρό σπάσιμο του κλαδιού.? πρέπει να στρέψης το αυτή σου προς την κατευθυνση για να ακούσεις βοηθησε με λίγο να καταλάβω..
σε πιάς απόσταση ακούς καλά και μέχρι ποσο μακριά..δηλαδή μέχρι τα 30m ακούγεται και το παραμικρό..? συγγνώμη αν κάνω βλακεία ερώτηση αλλα δεν είναι κάτι που μπορούμε να το δοκιμάσουμε για αυτό ρωτάω
https://www.censdigital.com/
 
Για τις cens δεν γνωριζω, παντως οι howard leight impact που χρησιμοποιώ αν τις ανοιξεις δυνατά ακους πραγματα που με γυμνο αυτι δεν τα ακους και επισης καταλαβαινεις απο που ερχεται ο ηχος, δεν χρειάζεται να στριψεις. Απλα αν τις βαλεις να ακουνε δυνατά σε μπερδευει γιατι δυναμωνει πολυ ο ήχος και π.χ. να ακους μια τσίχλα στα 30 μέτρα και να νομιζεις οτι ειναι στα 5 ή τα βηματα του φιλου σου να ειναι διπλα σου ενω ειναι περπατάει στα 15 μετρα πιο διπλα η ενα αμαξι στα 200 μετρα να νομιζεις οτι ειναι πισω σου κ θα σε πατήσει!
 
Και μια που ανεφερα για τις impact, παρότι ειναι σχετικά μαζεμενες, μου βρισκουν σε ολα τα κοντάκια. Σκεφτομαι η να κοψω την γωνια της που βρισκει στο κοντάκι και την κλεισω με σιλικονη ή να ζεστάνω την γωνία και να την χωσω λιγο μεσα για να μην ενοχλεί. Εχει κάνει κανείς καμμια τετοια πατέντα;
 
πέσμου σε παρακαλώ αφού τις έχεις ακούς το παραμικρό δηλαδή και το μικρό σπάσιμο του κλαδιού.? πρέπει να στρέψης το αυτή σου προς την κατευθυνση για να ακούσεις βοηθησε με λίγο να καταλάβω..
σε πιάς απόσταση ακούς καλά και μέχρι ποσο μακριά..δηλαδή μέχρι τα 30m ακούγεται και το παραμικρό..? συγγνώμη αν κάνω βλακεία ερώτηση αλλα δεν είναι κάτι που μπορούμε να το δοκιμάσουμε για αυτό ρωτάω
https://www.censdigital.com/
Πρώτα απ όλα να σου δώσω να καταλάβεις σε τι κατάσταση είναι τα αυτιά μου για να έχεις ενα μέτρο σύγκρισης.
Αν υπάρχει έστω ένας ελάχιστος θόρυβος από φασαρία δρόμου και είμαι με ανοιχτό παράθυρο σε κλειστό χώρο,πολλές φόρες χάνω λέξεις απο τον συνομιλητή μου.Μάλιστα μερικές φορές δυσκολεύομαι αρκετά.
Πολλές φορές αντι για κάποιες λέξεις ακουω άλλες .:D
Μέσα στο αυτοκίνητο ,αν είμαι μπροστά ,δυσκολεύομαι να ακούσω τους πίσω εαν μιλάνε κανονικά.Αν είμαι πίσω ,αντε γειά! Δεν ακουω τους μπροστά ,παρά μόνο αν γυρίσουν το κεφάλι τους πίσω .
Στο αμάξι τελειώνει το υγραέριο ,βαράει το μπάζερ και ακομη και με κλειστά παράθυρα δεν το ακούω καθόλου.Κάτι που δεν συνέβαινε μεχρι πριν 3 χρόνια.Και σου θυμίζω οτι το πρόβλημά μου ήταν μεγάλο απο 25 χρόνια.Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι επιδεινώνεται η κατάσταση όλο και περισσότερο.
Να φανταστείς οτι στα περπατητά ,μου μιλάγανε και δεν τους άκουγα. Τώρα σίγουρα ειναι διαφορετικά.Ασχετα αν μου τα χώνουν καμια φορα γιατι ...."κάνω επανεκίνηση ".:D Μάλιστα με τις ωτοασπίδες όταν τις πρωτοπήρα ,άκουσα και το τσιν" απο τσίχλα ,που έχω να το ακούσω πάνω από 15 χρόνια.
Το δεξί αυτί έχει υποστεί τεράστια ζημιά αλλά το χειρότερο είναι οτι τα τελευταία χρόνια επιδεινώθηκε πάρα πολύ πολύ και το αριστερό το οποίο δεν ήταν κι αυτό εντάξει. Και τώρα το πρόβλημα μεγάλωσεαφου χανω τις συχνότητες ομιλίες και σ αυτό.
Πιστεύω να κατάλαβες σε τι κατάσταση είμαι οπότε πάμε παρακάτω.
Το θέμα λοιπόν είναι το εξής. Αν λοιπόν έχεις πολύ μεγάλο πρόβλημα και αγοράσεις τις ωτοασπίδες, ίσως να περίμενες ακουστικά κάτι καλύτερο απ αυτό που θα εισπράξεις.Ομως σκέψου οτι η ζημιά δεν σταματάει. Αντίθετα με τις τουφεκιές επιδεινώνεται ραγδαία.
Αν πάλι έχεις ένα θέμα αλλά είσαι σε μια καλύτερη κατάσταση θα πρέπει να σκεφτείς τι θα γίνει στη συνέχεια .
Για μενα ειναι μονόδρομος. Είναι και το πόσο μεγάλο αλλά τελικά τι μετράει ; κι αυτό το καταλαβαίνεις όταν δεις τα πολύ χειρότερα. Έτσι κι εγώ το κωλοβάραγα 2 χρόνια .Μια σκεφτόμουν το οικονομικά , μια αν αξίζουν κλπ.Τελικά αφού εχασα δυο χρονιές,έκανα οικονομίες ενα χρόνο και τις πήρα τον επόμενο.
Πιστεύω να σε βοήθησα .
Τις έχουν πάρει κι άλλοι απο δω μέσα με μικρότερα προβλήματα απο μένα ίσως ,οπότε ας σου πουν κι αυτοί τη γνώμη τους.
Και κατι τελευταιο.Μπαταρίες συμφερει πάρα πάρα πολύ να παρει κανείς με παραγγελία απο ebay.
Εγω πήρα απο Αγγλία energizer πολλές καρτέλες και τις πήρα κάτω απο 2€ την καρτέλα ,όταν εδώ θέλεις περι τα 5,5€
 
Καλησπέρα φίλε και πατριώτη Tommy,
Εγω με 2-3 εξάδες μπαταρίες , των 3 ευρώ η εξάδα , έβγαλα όλη τη περυσινη χρονιά, κυνήγι και σκοπευτήριο... το κοστος χρήσης ειναι ασήμαντο , το κόστος κτήσης ειναι σημαντικό .:)
 
Δηλαδή για τι ετήσιο κόστος μιλάμε για μπαταρίες στις cens; Μου κάνει εντύπωση διότι στις sportac με 2 ΑΑΑ βγάζω όλη τη σεζόν.
Ανάλογα την χρήση Χρυσόστομε.
Με τις ίδιες μπαταρίες έχω βγάλει και 6 μέρες συνεχόμενα ,φορεμένες σχεδόν όλη την μέρα.
Αν όμως τις βάλεις και τις δουλέψεις π.χ. σήμερα και μετά τις ξαναβάλεις μετά μια βδομάδα ,την τρίτη φορά που μπορεί να τις βάλεις μπορεί να σε αφήσουν.Πέρα απ αυτά όμως ,λάβε υπόψιν οτι παίζει ρόλο και σε τι ένταση τις δουλεύεις.Εγω στα περπατητά τις έχω τέρμα.Οταν όμως είμαι μόνος και ειδικά στα καρτέρια , τις δουλεύω χαμηλά.
 
σημερα παρελαβα τις sportac ...ειναι αρκετα ποιοτικες...ο ηχος αυξομειωνεται, και γενικα, δειχνουν πολυ στιβαρές...
μενει ναδοκιμαστουν στην πραξη...
Α, και το κοντάκι του δίκαννου, εαν απο δεξιά μεριά, τις βαλεις ελαχιστα πιο πανω ( οχι εξω απο το αυτι,ουτε έστω λιγο εξω, απλα τις ρυθμισεις λίγο πιο πανω) δεν εχεις προβλημα με την επωμιση;)
 
σημερα παρελαβα τις sportac ...ειναι αρκετα ποιοτικες...ο ηχος αυξομειωνεται, και γενικα, δειχνουν πολυ στιβαρές...
μενει ναδοκιμαστουν στην πραξη...
Α, και το κοντάκι του δίκαννου, εαν απο δεξιά μεριά, τις βαλεις ελαχιστα πιο πανω ( οχι εξω απο το αυτι,ουτε έστω λιγο εξω, απλα τις ρυθμισεις λίγο πιο πανω) δεν εχεις προβλημα με την επωμιση;)
Καλορίζικες..... .shake hands.
 
πέσμου σε παρακαλώ αφού τις έχεις ακούς το παραμικρό δηλαδή και το μικρό σπάσιμο του κλαδιού.? πρέπει να στρέψης το αυτή σου προς την κατευθυνση για να ακούσεις βοηθησε με λίγο να καταλάβω..
σε πιάς απόσταση ακούς καλά και μέχρι ποσο μακριά..δηλαδή μέχρι τα 30m ακούγεται και το παραμικρό..? συγγνώμη αν κάνω βλακεία ερώτηση αλλα δεν είναι κάτι που μπορούμε να το δοκιμάσουμε για αυτό ρωτάω
https://www.censdigital.com/
Γιάννη
Όποτε θες να βρεθουμε να σου φέρω τις δικές μου να τις δοκιμάσεις.
Δεν χρειαζεται τουφέκι. Μπορεί να γινει και με άλλο οπλο (π.χ. Πιρούνι ;))
 
σημερα παρελαβα τις sportac ...ειναι αρκετα ποιοτικες...ο ηχος αυξομειωνεται, και γενικα, δειχνουν πολυ στιβαρές...
μενει ναδοκιμαστουν στην πραξη...
Α, και το κοντάκι του δίκαννου, εαν απο δεξιά μεριά, τις βαλεις ελαχιστα πιο πανω ( οχι εξω απο το αυτι,ουτε έστω λιγο εξω, απλα τις ρυθμισεις λίγο πιο πανω) δεν εχεις προβλημα με την επωμιση;)

Καλορίζικες ....
 
Παιδιά η δεξιά ωτοασπίδα βρίσκει πάνω στο κοντάκι και θέλω της βάλω χέρι... Να την κόψω με το dremel την γωνία της και να βάλω σιλικόνη ή εποξική κολλα κλπ ή να το ζεστάνω με το θερμοπιστόλι και να προσπαθησω να το σκουντηξω λιγο μέσα; Αν κάνω το δευτερο ειναι πολυ πιθανό τα πλαστικά να μαζεψουν ανομοιομορφα και να μην κουμπωνουν τα πλαστικά μεταξύ τους. Το σημειο που θελω να κοψω δεν έχει μεσα κάτι απο τον μηχανισμό της.
 
Παιδιά η δεξιά ωτοασπίδα βρίσκει πάνω στο κοντάκι και θέλω της βάλω χέρι... Να την κόψω με το dremel την γωνία της και να βάλω σιλικόνη ή εποξική κολλα κλπ ή να το ζεστάνω με το θερμοπιστόλι και να προσπαθησω να το σκουντηξω λιγο μέσα; Αν κάνω το δευτερο ειναι πολυ πιθανό τα πλαστικά να μαζεψουν ανομοιομορφα και να μην κουμπωνουν τα πλαστικά μεταξύ τους. Το σημειο που θελω να κοψω δεν έχει μεσα κάτι απο τον μηχανισμό της.

μην σκύβεις το κεφάλι δεξιά ( ή αριστερά ) επάνω στο κοντάκι , και δεν θα βρίσκει.

λάθος επώμιση , κλασικό σύμπτωμα.
 
Δεν σκύβω, τα ματια οριζοντια είναι αλλα παλι βρισκει

δεν θέλω να επιμείνω , αλλά θα σου έλεγα να σε δει κάποιος τρίτος όταν επωμίζεις .
το ίδιο έκανα και εγώ στις αρχές και χτύπαγε μονίμως , τώρα έχω πάρει τις peltor sportac που είναι πιό μεγάλες από αυτές που έχεις και δεν έχω απολύτως κανένα θέμα.
 
Back
Top