Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Παιδιά καλες οι μικρές ηλεκτρονικές ωτοασπιδες βολικές αλλα με το vhf τι κάνετε στο καρτέρι; Το έχετε απο το μεγάφωνο να ακούγεται;
Γιατι εγω αναγκαστικά εχω κάτω απο τις κλασικές ηλεκτρονικές Walker's που καλύπτουν το αυτιά το ακουστικό του vhf.
 
Last edited:
Αυτές εχω πάρει κι εγώ εδώ και δυο χρόνια Τάσο. Αργά βέβαια για μένα γιατί η ζημιά ξεκίνησε πριν το 2000 και τώρα το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο. Το χειρότερο στην περίπτωση των αυτιών απ ότι κατάλαβα μετά από χρόνια και όταν άρχισαν τα προβλήματα να φαίνονται ,ειναι καποιες ντουφεκιές που έκανα κοντά σε βράχους.Θυμάμαι τα αυτιά μου να βουίζουν . Ασε που υπήρξαν φορές που είχα πυροβολήσει απο το σπίτι.Απο κει και μετά όλα λειτουργούν προσθετικά και το πρόβλημα διογκώνεται .
Το δεξί αυτί μου είναι κυριολεκτικά καμένο αλλά το χειρότερο είναι οτι σε πρόσφατο ακουόγραμμα που έκανα ,το αριστερό που ήταν σε μέση κατάσταση,η ζημιά μεγάλωσε πολύ τα 3 τελευταία χρόνια και είμαι και λίγο προβληματισμένος ,αν τελικά οι ωτοασπίδες βοήθησαν ή όχι,Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση που το πρόβλημα ήταν πολύ μεγάλο.
Πάντως έκανα αυτό που μπορούσα και βλέπουμε.
Οι μαλακίες ,η άγνοια και ο ωχ ωχαδερφισμός της νιότης ,κάποια μέρα πληρώνονται .
Εμένα ξεκίνησε πιστεύω από το στρατό σε μια βολή τα αυτιά μου βουλωσαν τελείως. Έπειτα είχα μια μικρη εμβοή η οποία δυστυχώς μεγάλωσε. Κυρίως όταν έριχνα με ένα 525 κοντοκανο τα αυτιά μου σφυριζαν. Δεν έδινα σημασία...Όπως είπες οι μαλακιες πληρώνονται...
 
Οι ωτοασπιδες τις θεωρω απαραιτητες σε μας που ειμαστε αρκετα συχνα εκτεθειμενοι σε τοσα πολλα ντεσιμπελ και αποτομα οπως η τουφεκια..το μεγαλυτερο πακετο δεν το εχω φαει τοσο με το κυνηγετικο αλλα σε βολες με το 9mm..μετα απο 150 σφαιρες τα αυτια μου βουιζαν και ειχα μιση μερα πονοκεφαλο παρολο που ειχα κατι απλες ωτοασπιδες της remington..οσο για το κυνηγι θελω να παρω σαν της cens που δεν κουραζουν αλλα ειναι προβλημα το vhf..παλιοτερα ειχα δει εναν συναδελφο σε γουρουνοκυνηγι που ειχε ωτοασπιδες howards και με ενα καλωδιο με καρφι 4.5mm ειχε συνδεδεμενο το vhf αλλα τις ειχε φερει απο σουηδια
 
...αλλα ειναι προβλημα το vhf..παλιοτερα ειχα δει εναν συναδελφο σε γουρουνοκυνηγι που ειχε ωτοασπιδες howards και με ενα καλωδιο με καρφι 4.5mm ειχε συνδεδεμενο το vhf αλλα τις ειχε φερει απο σουηδια
Οι ωτοασπίδες της Walker's που έχω έχουν καρφί, το vhf δεν εχει :)
 
Οι ωτοασπίδες της Walker's που έχω έχουν καρφί, το vhf δεν εχει :)
Αν συνδεσεις το καλωδιο χουφτα που ειναι το μικροφωνο και με αλλο καλωδιο το ακουστικο για να ακους δεν θα κανει λες δουλεια;τωρα θα μου πεις αν ωγει θηραμα παιζει και με τοσο καλωδιο να μπλεχτεις κιολας..διλημμα ειναι
 
Αν συνδεσεις το καλωδιο χουφτα που ειναι το μικροφωνο και με αλλο καλωδιο το ακουστικο για να ακους δεν θα κανει λες δουλεια;τωρα θα μου πεις αν ωγει θηραμα παιζει και με τοσο καλωδιο να μπλεχτεις κιολας..διλημμα ειναι
Έχω το ακουστικό του vhf κανονικα στο αυτί(αρκετά χαμηλα την ένταση) και απο πανω βαζω τις ηλεκτρονικές ωτοασπιδες.
Θα ηθελα τυπου cens στο κυνήγι αλλά είναι όπως είπες θεμα με το vhf στο καρτέρι.
 
Έχω το ακουστικό του vhf κανονικα στο αυτί(αρκετά χαμηλα την ένταση) και απο πανω βαζω τις ηλεκτρονικές ωτοασπιδες.
Θα ηθελα τυπου cens στο κυνήγι αλλά είναι όπως είπες θεμα με το vhf στο καρτέρι.
Τακη τι κυνηγι κανεις;αν ειναι για γουρουνι ή λαγο μπορει και να μην εβαζα καθολου μιας και 4-5 τουφεκιες την μερα δεν μου ειναι ενοχλητικο..εγω φετος ψηλοζοριστηκα περισσοτερο με την ss που εχει porting ειδικα σε αμφιθεατρικα κομματια που ακουγα την τουφεκια στερεοφωνικα και λεω δεν παει κατι πρεπει να γινει..τις απλες remington δεν μπορω να τις βαλω γιατι εχω παρατηρησει οτι μου κοβουν την ακοη και απο το στρες ανεβαζω πολυ ανασες
 
Τακη τι κυνηγι κανεις;αν ειναι για γουρουνι ή λαγο μπορει και να μην εβαζα καθολου μιας και 4-5 τουφεκιες την μερα δεν μου ειναι ενοχλητικο..εγω φετος ψηλοζοριστηκα περισσοτερο με την ss που εχει porting ειδικα σε αμφιθεατρικα κομματια που ακουγα την τουφεκια στερεοφωνικα και λεω δεν παει κατι πρεπει να γινει..τις απλες remington δεν μπορω να τις βαλω γιατι εχω παρατηρησει οτι μου κοβουν την ακοη και απο το στρες ανεβαζω πολυ ανασες
Γουρούνι κυνηγάω. Βέβαια να πω την αληθεια εχω την εντύπωση οτι λογω του καλού μικροφώνου ακούω παραπάνω με τις ωτοασπίδες, σα να μεγεθύνει τον ήχο. Επισης στο κρυο κρατάν ζεστά τα αυτια. Όμως τον 1ο μηνα της κυνηγετικης περιόδου που εχει ζεστη ιδρώνουν. Εκει θα ηταν καλύτερα μικρές ωτοασπίδες ή καθόλου οπως είπες λογω ελάχιστων ή και καθόλου πυροβολισμών.Αν και εχω ακούσει οτι κάποιοι ειχαν "θεμα και σε λιγες τουφεκιές σε κλειστά μέρη.
 
Γουρούνι κυνηγάω. Βέβαια να πω την αληθεια εχω την εντύπωση οτι λογω του καλού μικροφώνου ακούω παραπάνω με τις ωτοασπίδες, σα να μεγεθύνει τον ήχο. Επισης στο κρυο κρατάν ζεστά τα αυτια. Όμως τον 1ο μηνα της κυνηγετικης περιόδου που εχει ζεστη ιδρώνουν. Εκει θα ηταν καλύτερα μικρές ωτοασπίδες ή καθόλου οπως είπες λογω ελάχιστων ή και καθόλου πυροβολισμών.Αν και εχω ακούσει οτι κάποιοι ειχαν "θεμα και σε λιγες τουφεκιές σε κλειστά μέρη.
Εγω να σου πω που κυνηγαω γουρουνι δεν βαζω γιατι ειμαι παντα καρτερι και οι τουφεκιες περιοριζοντε πολυ μεσα στην μερα..αν εμπαινα παγανα θα χα θεμα..βεβαια επειδη μεχρι τωρα που δεν ειχα οπλο με πορτινγκ δεν ειχα προβλημα θς δειξει στην πορεια γιατι με 600-800 φυσιγγια στο κυνηγι την χρονια και με αλλα 500 9mm αργα ή γρηγορα το βλεπω να γινομαι κουφαλογο
 
Εγώ κυνηγάω τσίχλα όλα μου τα χρόνια και Ρίχνω με 12 άρια όπλα από 14 χρονών. Είναι αρκετή η επιβάρυνση που έχουν δεχτεί τα αυτιά απροστάτευτα δυστυχώς. Έπρεπε όμως δυστυχώς να πάθω ζημιά για να το καταλάβω και να έχω ένα μόνιμο σφύριγμα στα αυτιά που ειδικά όταν του δίνεις σημασία δεν το λες και λίγο.
 
Καλησπέρα και απο εμένα , κάτοχος αρκετά χρόνια των cens ... στο γουρούνι, φοράω κανονικά τις ωτοασπίδες και κουμπώνω στο αυτί το hands free του ασύρματου... το ηχείο σχεδόν ακουμπά την ωτοασπίδα... ακόμα και σε χαμηλή ένταση του vhf ακούω κανονικά τις ομιλίες λόγω ενίσχυσης του χαμηλού ήχου απο τις cens ... αν καποιος ειναι δίπλα μου δεν ακούει τίποτα , ελπίζω να μην ακούει και το καπρί στο πυκνό χαχα ;)
 
Τις αφήνω πάνω δεν ξεφορτίζουν,,οι δικές σου ανοίγω κλείνουν με διακοπτακι η όταν τοποθετήσεις τις μπαταρίες ανοίγουν και όταν τις βγαλεις κλείνουν ;

Επίσης σε αλλαγή μπαταρίας να βγάζεις το αυτοκόλλητο της μπαταρίας τουλάχιστον 5 λεπτά πριν τις τοποθετήσεις, ενεργοποιείται η χημική ουσία της μπαταρίας έτσι ( zinc air ) και κρατάνε περισσότερο απ'οτι να τις έβαζες κατευθείαν
 
Γεια και χαρα σε ολους! Ομοιοπαθεις και εγω με τον ηχο στα αυτια ο οποιος μια με πιανει μια με αφηνει! Δυστυχως με επιασε μετα απο πολλες τουφεκιες που εριξα σε μια μερα! Πηγα στον γιατρο με εξετασε μου βρηκε ζημια στο αριστερο αυτι και μου λεει απο αποτομο δυνατο ηχο (μεχρι τοτε δεν του ειχα πει οτι ειμαι κυνηγος.sarcastic.)! Του το λεω και λεει "θα πρεπει να το κοψετε κυριε γιατι θα κουφαθειτε οσο μεγαλωνετε" (με ελουσε κρυος ιδρωτας)! Του λεω αν βαζω ωτοασπιδες? Γιατι να το κοψω δεν....! Μου λεει στο αυτι δεν εισαγεται ηχος μονο απο εκει που βλεπουμε κυριε αλλα και απο ολη την επιφανεια γυρω του!! Δυστυχως ωτοασπιδες δεν μπορω να κρατησω με τπτ! Εδω κ τα ακουστικα απο το vhf τα κρεμαω απλα στα αυτια...! Ας ζησουμε μεχρι να γερασουμε και βλεπουμε.big smile.! (Προσωπικη εμπειρια καταθετω και δεν ακυρωνω την χρηση ωτοασπιδων...)
 
Γεια και χαρα σε ολους! Ομοιοπαθεις και εγω με τον ηχο στα αυτια ο οποιος μια με πιανει μια με αφηνει! Δυστυχως με επιασε μετα απο πολλες τουφεκιες που εριξα σε μια μερα! Πηγα στον γιατρο με εξετασε μου βρηκε ζημια στο αριστερο αυτι και μου λεει απο αποτομο δυνατο ηχο (μεχρι τοτε δεν του ειχα πει οτι ειμαι κυνηγος.sarcastic.)! Του το λεω και λεει "θα πρεπει να το κοψετε κυριε γιατι θα κουφαθειτε οσο μεγαλωνετε" (με ελουσε κρυος ιδρωτας)! Του λεω αν βαζω ωτοασπιδες? Γιατι να το κοψω δεν....! Μου λεει στο αυτι δεν εισαγεται ηχος μονο απο εκει που βλεπουμε κυριε αλλα και απο ολη την επιφανεια γυρω του!! Δυστυχως ωτοασπιδες δεν μπορω να κρατησω με τπτ! Εδω κ τα ακουστικα απο το vhf τα κρεμαω απλα στα αυτια...! Ας ζησουμε μεχρι να γερασουμε και βλεπουμε.big smile.! (Προσωπικη εμπειρια καταθετω και δεν ακυρωνω την χρηση ωτοασπιδων...)
Αλλαξε γιατρο αν σου λεει κατι τετοια..αν ηταν να εισαγεται ηχος και απο την γυρω περιοχη το τυμπανο θα ηταν σε ολο το αυτι και οχι μονο στο τελος του ακουστικου πορου..αλλα και παλι υπαρχουν ωραιοτατες ωτοασπιδες που καλυπτουν ολο το αυτι..μωρε καλυτερα κουφος και να κυνηγαω παρα να ακουω και τον ψυλο και να καθομαι σαν χαραμοφαης στις καφετεριες
 
Μια ερώτηση σε όσους έχουν cens. Όταν δεν χρησιμοποιείτε τις ωτασπιδες π.χ για 2 εβδομάδες τις βγάζετε τις μπαταρίες από μεσα; Ή απλά τις κλείνεις για να μην ξεφορτιζουν;
Οι συγκεκριμένες τις οποιες εχω κι εγω δεν έχουν διακόπτη. Ετσι, πάντα μετά το κυνήγι βγάζω τις μπαταρίες. Εδω να σημειώσω κι εγώ αυτό που γράφει πιο πάνω και ο Παυλος για την ταινία που ειναι κολλημένη πάνω στις μπαταρίες.
Επισης να σου πω οτι αρχικά ειχα παρει απο τον Γερνανο μια καρτέλα η οποία ειχε 6 ή 8 μπαταρίες ,δεν θυμάμαι καλά , οι οποίες κόστιζαν κάπου στα 5,5€ και δεν ειχαν διαρκεια. Ασχετα ομως με τη διάρκεια δεν συνέφερε και το εψαξα στο διαδικτυο. Οπότε αγόρασα απο ebay και συγκεκριμένα απο Αγγλία ,κάπου 15 καρτέλες των 8 με κοστος 22€ μαρκας energizer.
 
την είχα πάθει και εγώ με τις μπαταρίες του Γερμανού Renata αν θυμάμαι καλά,αλλά γυρνόντας την καρτέλα πίσω είδα πώς είχαν λήξει με βάση την ημερομηνία,,,βαρέθηκα να πάω πίσω να τις πετάξω στα μούτρα τους ,,,από τότε σε τοπικό κατάστημα Γερμανός πάντα βλέπω την ημερομηνία και όλα καλά

Δημήτρη δεν φοβήθηκες μη σου στείλει ληγμένες ;
 
Αλλαξε γιατρο αν σου λεει κατι τετοια..αν ηταν να εισαγεται ηχος και απο την γυρω περιοχη το τυμπανο θα ηταν σε ολο το αυτι και οχι μονο στο τελος του ακουστικου πορου..αλλα και παλι υπαρχουν ωραιοτατες ωτοασπιδες που καλυπτουν ολο το αυτι..μωρε καλυτερα κουφος και να κυνηγαω παρα να ακουω και τον ψυλο και να καθομαι σαν χαραμοφαης στις καφετεριες
Φίλε μου ακούμπα ένα ταλαντούμενο διαπασών στη μαστοειδή απόφυση πίσω από ένα απ' τα δύο σου αυτιά και πες μου αν ακούς κι από κει ή όχι :)
 
Τις αφήνω πάνω δεν ξεφορτίζουν,,οι δικές σου ανοίγω κλείνουν με διακοπτακι η όταν τοποθετήσεις τις μπαταρίες ανοίγουν και όταν τις βγαλεις κλείνουν ;

Επίσης σε αλλαγή μπαταρίας να βγάζεις το αυτοκόλλητο της μπαταρίας τουλάχιστον 5 λεπτά πριν τις τοποθετήσεις, ενεργοποιείται η χημική ουσία της μπαταρίας έτσι ( zinc air ) και κρατάνε περισσότερο απ'οτι να τις έβαζες κατευθείαν

Οι συγκεκριμένες τις οποιες εχω κι εγω δεν έχουν διακόπτη. Ετσι, πάντα μετά το κυνήγι βγάζω τις μπαταρίες. Εδω να σημειώσω κι εγώ αυτό που γράφει πιο πάνω και ο Παυλος για την ταινία που ειναι κολλημένη πάνω στις μπαταρίες.
Επισης να σου πω οτι αρχικά ειχα παρει απο τον Γερνανο μια καρτέλα η οποία ειχε 6 ή 8 μπαταρίες ,δεν θυμάμαι καλά , οι οποίες κόστιζαν κάπου στα 5,5€ και δεν ειχαν διαρκεια. Ασχετα ομως με τη διάρκεια δεν συνέφερε και το εψαξα στο διαδικτυο. Οπότε αγόρασα απο ebay και συγκεκριμένα απο Αγγλία ,κάπου 15 καρτέλες των 8 με κοστος 22€ μαρκας energizer.
Ναι δεν έχουν όντως on off κι εγώ το...έψαχνα. Με διακόπτη θα ήταν καλύτερα, βάλε βγάλε μπαταριες είναι λίγο λαλακια. Πόσο καιρό σε βγάζει μια 8αδα στο κυνηγι;
 
Back
Top