Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Ναι δεν κοστολογητε ,αλλά ο άνθρωπος άλλες φορές σκέφτεται με την τσέπη ,άλλες με την απόλαυση ..κλπ .ένας καπνιστής πόσο κοστολογεί την υγεία του άραγε....hair..sarcastic.
Άρα προτιμά να είναι κουφός με τα λεφτά όμως στην τσέπη .... ο καπνιστής από την άλλη έχει πρόβλημα εθισμού όποτε πάμε σε άλλα θέματα υγείας ...
 
άντε καλά σε συγχωρώ................ ;) ;) ;)

τώρα σοβαρά , για κυνήγι μόνο cens.

ότι άλλο θα σου σπάσει τα νεύρα , είτε γιατί θα ιδρώνεις , είτε γιατί θα μπλέκετε στα κλαδιά είτε γιατί θα βρίσκει στο κοντάκι σε μία ξαφνική και λίγο λάθος επώμιση και θα ακούς ένα " ΝΤΟΥΚ " μέσα στο μυαλό σου και η τουφεκιά θα πηγαίνει στον γάμο.

τα έχω περάσει , και τα έχω πληρώσει.
αν μιλάμε για κυνήγι , μόνο cens , ή κάτι αντίστοιχο , αν μιλάς για σκοπευτήριο και τα σφουγγαράκια είναι μιά χαρά.
Γιώργο μπορείς να μας πείς πόσο σου πήγε το service που έκανες πρόσφατα στις cens?θα ήταν χρήσιμη πληροφορία.
 
Δεν θα ξεχάσω όταν έκανα τα μαθήματα οπλοκατοχης τα οποία διαρκούσαν δυο μέρες , άκουσα να λένε 50 φορές τουλάχιστον για ωτοασπίδες και γυαλιά ότι είναι υποχρεωτικά να τα φοράμε πριν πιάσουμε όπλο στα χέρια μας .
 
Γιώργο μπορείς να μας πείς πόσο σου πήγε το service που έκανες πρόσφατα στις cens?θα ήταν χρήσιμη πληροφορία.

Άρη , τις CENS τις αγόρασα τον 11/2016. Έκτοτε τις χρησιμοποιώ ανελλιπώς και στο κυνήγι και στο σκοπευτήριο.
Στο σκοπευτήριο ξέρεις πόσο συχνά έρχομαι , στο κυνήγι σου λέω ότι ζήτημα να έχω χάσει 20 ημέρες που δεν θα έχω βγεί την σαιζόν. Τις δε περισσότερες βγαίνω και πρωί και απόγευμα.
Από συντήρηση δε τίποτα. Ούτε μπαταρίες έβγαζα ούτε τις καθάριζα , όπως ήταν τις έβαζα στο κουτάκι και τις άνοιγα την επόμενη φορά.
Θέλω δλδ να πω ότι η χρήση που έκανα εγώ δεν είναι ο μέσος όρος.

Πριν κανά μήνα ( δεν θυμάμαι ακριβώς ) η αριστερή ενώ άνοιγε δεν είχε ένταση , σαν να είχε χαλάσει ο ροοστάτης.
Τις έστειλα στον Δουράκο , μου είπαν ότι είχε χαλάσει το ηχείο ( μου έβαλαν και χέρι ( πλάκα κάνω ) ότι δεν τις προσέχω καθόλου ) και αφού τις καθάρισαν γιατί και καλά ήταν σε πολύ κακή κατάσταση , και αλλάξανε το ηχείο , μου τις έστειλαν πίσω.
Κόστος 100 €.
Φτηνά δεν το λες , αλλά εγώ δεν κάνω εκπτώσεις σε ότι αφορά τέτοια θέματα.
Εδώ χαλάμε του κόσμου τα λεφτά αυτό μας μάρανε , ή η αύξηση των 5-10 ευρώ στην άδεια που βλέπω ότι γκρινιάζουν αρκετοί.
 
Για ένα τουφέκι θα δώσουμε 1000 και 2000€ αλλά για την υγεία μας / ακοή μας είναι πολλα τα 500 ;
Για κάποιον που δεν τα έχει είναι πολλά, σου φαίνετε παράξενο; τουφέκι κάποιος περνει 1 φορά η και καθόλου αν το κληρονομήσει.Προσωπικα γνωρίζω άτομα που δέν έβγαλαν άδεια κάποιες χρονιές λόγου οικονομικού προβλήματος και από ότι βλέπω οι περισσότεροι που σκασανε 500 εδώ μέσα τα έσκασαν αφού την πάτησαν προσωπικά βολεύομαι με miltec 35 euro και όταν με κουράζουν με 3m του 5ληρου
 
Καθόλου παράξενο αλλά αυτό δεν αλλάζει το πιθανό αποτέλεσμα της κώφωσης , αυτή δεν ρωτάει άμα έχεις ή δεν έχεις λεφτά . Θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι και η φθηνή λύση είναι καλή και δεν χρειάζεται πάντα να σκορπάμε τα χρήματα .
 
Για ένα τουφέκι θα δώσουμε 1000 και 2000€ αλλά για την υγεία μας / ακοή μας είναι πολλα τα 500 ;
Ναι πιστεύω οτι είναι υπερβολικά πολλά τα 500 ευρώ για ωτοασπίδες!!! Φυσικά κ θα προσέξεις την υγεία σου κ εσυ κ γω κ ο καθένας.....αλλά καπου υπερβάλουμε.Βέβαια ο καθένας οτι θέλει κάνει τα λεφτα του δεν το συζητάμε.Όσον αφορά το 5 ευρω στην άδεια δεν γκρινιάζει κανεις γιατι θα τ λειψει το 5 ευρω...αλλά γιατι βλέπει αυξήσεις χωρίς αντίκρισμα!!
 
Ναι πιστεύω οτι είναι υπερβολικά πολλά τα 500 ευρώ για ωτοασπίδες!!! Φυσικά κ θα προσέξεις την υγεία σου κ εσυ κ γω κ ο καθένας.....αλλά καπου υπερβάλουμε.Βέβαια ο καθένας οτι θέλει κάνει τα λεφτα του δεν το συζητάμε.Όσον αφορά το 5 ευρω στην άδεια δεν γκρινιάζει κανεις γιατι θα τ λειψει το 5 ευρω...αλλά γιατι βλέπει αυξήσεις χωρίς αντίκρισμα!!
Υπερβάλουμε όταν όλα μας φταίνε , ακουμπάει το κοντάκι η ωτοασπίδα , είναι βάρια στο κεφάλι και με πιέζει , κτλ ,κτλ .... ΟΚ ! πάρε τις άπλες από αφρώδες υλικό ( μμμμ δεν ακούω καλά ) , πάρε τις ηλεκτρονικές που καλύπτουν τα αυτιά πλήρως ( μμμμμ βρίσκει στο κοντάκι ) , πάρε τις ηλεκτρονικές που όμως κάνουν 500 ευρώ ( μμμμ πολύ ακριβές είναι !!! ) . Αν δεν σπάσουμε αυγά δεν τρώμε ομελέτα κύριοι !
Μια πληροφορία επιβεβαιωμενη , ο αμερικάνικος στρατός επιβάλει εδώ και δέκα πέντε χρονια στους στρατιώτες του να φορούν γυαλιά προστασίας και ωτοασπίδες μετά από έρευνα που έκανε και κατάλαβε ότι αυτά τα δυο προστατευτικα υλικά προλαμβάνουν τα προβλήματα όρασης και ακοής ...μάλλον αυτοί είναι χαζοί.... ( και για οποίον γελάσει με το παραπάνω να σας θυμίσω ότι ειδικά οι χρήστες σκοπευτηρίων δέχονται πολλούς εκατοντάδες ήχους από πυροβολισμους στα αυτιά τους διότι δεν είναι το ποσα φυσίγγια βάλεις εσυ ο ίδιος αλλά και ποσά πέφτουν από τους γύρω σου . )
Όσο για το αντίκρισμα που λες φίλε , παντού σχεδόν σε όλες τις χώρες αυτου του πλανήτη υπάρχουν αυξήσεις από το εκάστοτε κράτος χωρίς λόγο και χωρίς αντίκρισμα ... έτσι είναι η ζωή δυστυχώς τι να κάνουμε ?
 
Οι δίκες μου ωτοασπίδες που τις έχω εδώ και δέκα χρονιά είναι ηλεκτρονικές και τις πήρα τότε στα 120 περίπου ευρό ( τύπου ear muff , καλύπτουν όλο το αυτί ) . Όταν έχει ζεστή μετά από ώρα ιδρώνουν τα αυτιά , όταν τΙς φοράω πάνω από τρεις ώρες νιώθω πίεση από το έλασμα , με κάποια από τα όπλα που έχω βρίσκουν στο κοντάκι .... αυτά είχα να διαθέσω , αυτά διέθεσα και πορεύομαι με ότι έχω ...Ευτυχώς όμως η ακοή μου δεν έχει προβλήματα !
 
Υπερβάλουμε όταν όλα μας φταίνε , ακουμπάει το κοντάκι η ωτοασπίδα , είναι βάρια στο κεφάλι και με πιέζει , κτλ ,κτλ .... ΟΚ ! πάρε τις άπλες από αφρώδες υλικό ( μμμμ δεν ακούω καλά ) , πάρε τις ηλεκτρονικές που καλύπτουν τα αυτιά πλήρως ( μμμμμ βρίσκει στο κοντάκι ) , πάρε τις ηλεκτρονικές που όμως κάνουν 500 ευρώ ( μμμμ πολύ ακριβές είναι !!! ) . Αν δεν σπάσουμε αυγά δεν τρώμε ομελέτα κύριοι !
Μια πληροφορία επιβεβαιωμενη , ο αμερικάνικος στρατός επιβάλει εδώ και δέκα πέντε χρονια στους στρατιώτες του να φορούν γυαλιά προστασίας και ωτοασπίδες μετά από έρευνα που έκανε και κατάλαβε ότι αυτά τα δυο προστατευτικα υλικά προλαμβάνουν τα προβλήματα όρασης και ακοής ...μάλλον αυτοί είναι χαζοί.... ( και για οποίον γελάσει με το παραπάνω να σας θυμίσω ότι ειδικά οι χρήστες σκοπευτηρίων δέχονται πολλούς εκατοντάδες ήχους από πυροβολισμους στα αυτιά τους διότι δεν είναι το ποσα φυσίγγια βάλεις εσυ ο ίδιος αλλά και ποσά πέφτουν από τους γύρω σου . )
Όσο για το αντίκρισμα που λες φίλε , παντού σχεδόν σε όλες τις χώρες αυτου του πλανήτη υπάρχουν αυξήσεις από το εκάστοτε κράτος χωρίς λόγο και χωρίς αντίκρισμα ... έτσι είναι η ζωή δυστυχώς τι να κάνουμε ?
Δεν ειπα ποτέ οτι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε ωτοασπιδες....απλα καποια ποσα τύπου 500 και 1000 ευρω μ φαίνεται υπερβολή απλα. Τώρα το μότο " παντού υπάρχουν αυξήσεις από το εκάστοτε κράτος χωρίς λόγο και χωρίς αντίκρισμα ... έτσι είναι η ζωή δυστυχώς τι να κάνουμε ?"
εμένα δεν μ λέει κατι κ δεν με ικανοποιεί. Τέλος πάντων αρκετα μακρυγορήσαμε .
 
Παιδιά ο καθένας περνει αναλογα με ότι έχει όλοι έχουν δίκιο και αυτοί με τα 50 cents και με τα 500€ το θέμα είναι η προστασια τις ακοής εγώ φοραω 50λεπτου
και ωτοκαλυπτρες αν είχα θα εδινα πόλα περισοτερα τι να κανουμε όσο παει το παπλομα πανε και τα ποδια
 
Να επισημάνω ότι οταν εισαι σε καρτέρι,μπορείς να βάλεις απο βαμβάκι ,σφουγγαράκια και οτι άλλο θελεις.Τα έχω κανει κι εγω άλλωστε.
Η δυσκολία είναι οταν κάνεις περπατητο κυνήγι .Εκει εγώ έχανα τα βήματα μου ,αλλά και την ισορροπία μου κάποιες φορές σε δυκολο τοπο.
Δεν γινεται να περπατάς π.χ. 5 ώρες και να έχεις τ αυτιά ταπωμένα .
 
Να επισημάνω ότι οταν εισαι σε καρτέρι,μπορείς να βάλεις απο βαμβάκι ,σφουγγαράκια και οτι άλλο θελεις.Τα έχω κανει κι εγω άλλωστε.
Η δυσκολία είναι οταν κάνεις περπατητο κυνήγι .Εκει εγώ έχανα τα βήματα μου ,αλλά και την ισορροπία μου κάποιες φορές σε δυκολο τοπο.
Δεν γινεται να περπατάς π.χ. 5 ώρες και να έχεις τ αυτιά ταπωμένα .
Περπατητο κυνήγι 5 ώρες δεν κάνω αλλά σε πολύωρο κυνήγι κάρτεριου το βαμβάκι δεν το νοιώθω καθόλου ούτε με επηρεάζει πουθενά. Σε περπατητο τσίχλας τον Φλεβάρη μια η δύο ώρες πάλι δεν το νοιώθω καθόλου
 
Να επισημάνω ότι οταν εισαι σε καρτέρι,μπορείς να βάλεις απο βαμβάκι ,σφουγγαράκια και οτι άλλο θελεις.Τα έχω κανει κι εγω άλλωστε.
Η δυσκολία είναι οταν κάνεις περπατητο κυνήγι .Εκει εγώ έχανα τα βήματα μου ,αλλά και την ισορροπία μου κάποιες φορές σε δυκολο τοπο.
Δεν γινεται να περπατάς π.χ. 5 ώρες και να έχεις τ αυτιά ταπωμένα .
Ειδικά όμως, όταν υπάρχει ούτως ή άλλως πτώση της ακοής, ένα απλό τάπωμα προστατεύει μεν, σε αποκόπτει δε από την επαφή με το περιβάλλον.
 
Back
Top