Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

υπαρχει καποια προταση σε ηλεκτρονικες σε αυτα τα λεφτα περιπου
εχω δει και αυτες απο ebay αλλα πανε πολλα
https://www.kalkantzakos.com/Product/5404/silencer,-ilektronika-oto-vusmata-walkers

Με λίγα παραπάνω χρήματα αγοράζετε ωτοασπίδες Cens ψηφιακές.. Οχι Universal αλλά Custom.. Τι εννοώ? Έρχεστε εδώ σας παίρνουμε μέτρα από τα αυτιά σας με ιατρική σιλικόνη και με όλη αυτήν την διαδικασία πετυχαίνουμε την τέλεια εφαρμογή των ωτοασπίδων σας.. Περισσότερα μπορείτε να δείτε εδώ..

https://www.hps-dourakos.gr/index.php/ta-proionta-mas/psifiakes-otoaspides-gia-kynigoys-skopeftes

Οι CENS® ProFlex digital 1e είναι το πρώτο βήμα στον κόσμο της προστασίας της ακοής με ψηφιακό κύκλωμα. Κατασκευάζονται στα μέτρα σας από ιατρική σιλικόνη με διαβάθμιση πυκνότητας για απόλυτη άνεση.

Προσφέρουν την δυνατότητα να ακούτε κανονικά ή και ενισχυμένα (4 επίπεδα έντασης) τις ομιλίες και τους ήχους του περιβάλλοντος και «κόβουν» μόνο τον ήχο του πυροβολισμού αυτόματα προστατεύοντας την ακοή σας!
 
Last edited:
Οι cens είναι πολύ καλές αλλά για τώρα ψάχνω κάτι άμεσα να με προστατεύει μέχρι 100€
της walkers της έχω δει σε παραπάνω ποστ στα 130-150 από ebay
Απλώς θελει προσοχή αγορές απο Αμερική τελευταία σταματάνε τα πακετα και βάζουν δασμούς το 24% του αναγραφόμενου κόστους +15€ εκτελονισμος.
Δε ξερω αν εχει το ebay τριγωνική μέθοδο αποστολής.
 
Οι cens είναι πολύ καλές αλλά για τώρα ψάχνω κάτι άμεσα να με προστατεύει μέχρι 100€
της walkers της έχω δει σε παραπάνω ποστ στα 130-150 από ebay
Στις τσίχλες ως τώρα δεν μέχουν βολέψει.
Δεν τις ακούω καλά. Την τουφεκιά την κλείνουν ικανοποιητικά αλλά δεν ακούω καλά το τσικ...Αλλες φορές καθόλου.Ψιλοχάνομαι ..3-4 φορές έχω βγεί για τσίχλες.θα κάνω λίγο υπομονή ακόμα κ βλέπουμε.
Τελευταία φορά άφησα μόνο την δεξιά..
Για τις walkers μιλάω.
Βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχ ει test drive για τις cens γιατί ΑΝ συμπεριφέρονται παρόμοια στο κυνήγι δεν..
 
Στις τσίχλες ως τώρα δεν μέχουν βολέψει.
Δεν τις ακούω καλά. Την τουφεκιά την κλείνουν ικανοποιητικά αλλά δεν ακούω καλά το τσικ...Αλλες φορές καθόλου.Ψιλοχάνομαι ..3-4 φορές έχω βγεί για τσίχλες.θα κάνω λίγο υπομονή ακόμα κ βλέπουμε.
Τελευταία φορά άφησα μόνο την δεξιά..
Για τις walkers μιλάω.
Βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχ ει test drive για τις cens γιατί ΑΝ συμπεριφέρονται παρόμοια στο κυνήγι δεν..
κριμα θα παρω καμια 3μ petrol και αμα βρισκει χαλαλι τι να κανω ειδομεν
 
με τις Cens στο κυνήγι πρώτα ακούς το τσιν ψάχνεσαι δεξιά αριστέρα εμπρός πίσω και μετά βλέπεις το τσιχλάκι να έρχεται,,σαν να κλέβεις εκκλησία κάτι :)
Με τον αέρα τί παίζει Παύλο?Ακούς παράσσιτα -βούισμα?Το τσιν το καταλαβαίνεις από πού σου έρχεται?
 
Με τις cens όπως είπε κι ο Παύλος ακούς πολύ καλά κόβουν τον ήχο τόσο όσο χρειάζεται, δεν έχουν κι αυτό το ενοχλητικό για το κυνήγι cut off. Εγώ πάντως που δεν τις έχω συνηθίσει ακόμα, νιώθω λίγο το μυαλό μου να ασχολείται με το ότι κάτι έχει στα αυτιά με αποτέλεσμα να μην ειμαι συγκεντρωμένος στη σκοπευση 100%. Αλλά τις έχω φορέσει 3-4 φορές όλες κι όλες.
 
Στις τσίχλες ως τώρα δεν μέχουν βολέψει.
Δεν τις ακούω καλά. Την τουφεκιά την κλείνουν ικανοποιητικά αλλά δεν ακούω καλά το τσικ...Αλλες φορές καθόλου.Ψιλοχάνομαι ..3-4 φορές έχω βγεί για τσίχλες.θα κάνω λίγο υπομονή ακόμα κ βλέπουμε.
Τελευταία φορά άφησα μόνο την δεξιά..
Για τις walkers μιλάω.
Βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχ ει test drive για τις cens γιατί ΑΝ συμπεριφέρονται παρόμοια στο κυνήγι δεν..

Φίλε Άρη αν δεν ακούς το τσιν με ψηφιακές ωτοασπίδες 2 πράγματα μπορούν να συμβαίνουν.. Ή οι ωτοασπίδες δεν είναι τόσο αποδοτικές ή έχεις ακουστικό τραύμα και πρέπει να ψαχτείς αλλού..
 
Με τις cens όπως είπε κι ο Παύλος ακούς πολύ καλά κόβουν τον ήχο τόσο όσο χρειάζεται, δεν έχουν κι αυτό το ενοχλητικό για το κυνήγι cut off. Εγώ πάντως που δεν τις έχω συνηθίσει ακόμα, νιώθω λίγο το μυαλό μου να ασχολείται με το ότι κάτι έχει στα αυτιά με αποτέλεσμα να μην ειμαι συγκεντρωμένος στη σκοπευση 100%. Αλλά τις έχω φορέσει 3-4 φορές όλες κι όλες.

Να τις φοράς συνέχεια όταν κρατάς όπλο και μετά δεν μπορείς να κυνηγήσεις χωρίς αυτές.. Μια φορά τις ξέχασα σπίτι και ένιωθα μισός.. Σου δίνει μεγάλο πλεονέκτημα..
 
καθόλου βουητό,τον έντονο αέρα τον κόβει από ένα σημείο και μετά,,ναι καταλαβαίνεις από που έρχονται και αρκετές φορές με έχει σώσει σε καρτέρι που έρχονται από πίσω μου

Θύμισε μου ποιές έχεις? Έχουμε βγάλει ένα πακέτο αναβάθμισης με κάποια δώρα και πίστεψε με οι καινούργιες DX3 με 3 προγράμματα και οι DX5 με 5 προγράμματα είναι οτι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει στην αγορά ως Ωτοασπίδα.. Μέχρι και σύνδεση με το κινητό μπορείς να κάνεις και αν σε πάρει κάποιος απλά μιλάς και ακούς τον ήχο στην ωτοασπίδα και επίσης με μια συσκευή ppt συνδέεις και το vhf-cb σου.

Εδώ είναι μερικά απο τα χαρακτηριστικά τους..

5066

Καταγραφή1.PNGΚαταγραφή2.PNG
 
Καλησπέρα παιδιά έχετε άποψη για τις παρακάτω ωτοςσπιδες;;https://www.earmedical.gr/shop/gia-kinigous-kai-skopeutes/soundz-uni-gun-bc-detail
Για να Μν είναι εντελώς εκτεθημενα τα αυτιά..έχει κ σχετικά βιντεάκια για το πώς λειτουργούν όταν ντουφεκας...

Να ξέρεις οτι είναι Universal σε ωτοασπίδα απλά δεν σου προσφέρει τέλεια εφαρμογή που αυτό συνεπάγεται οτι δεν θα έχεις τέλεια προστασία.
Υπάρχει η δυνατότητα να φτιάξεις ένα ζευγάρι ωτοασπίδες Passive (Με παθητική βαλβίδα) και μετά αν θες να τις μετατρέψεις σε ψηφιακές να πληρώσεις την διαφορά.
 
2 παρατηρήσεις έχω να κάνω μόνο όσο αφορά τις cens που εχω με τη μικρή μπαταρία τις οικονομικές. Τελικά οι πιο ακριβές με το on off διακόπτακι είναι πιο εξυπηρετικες. Γιατί το πρωί πριν το κυνήγι πρέπει να βάζεις τις μπαταρίες και να τις ετοιμάζεις στο αυτοκίνητο πριν βγεις. Προχθές ξέχασα και πήγα να το κανω στο καρτέρι. Μου έπεσε η μπαταρία μέσα στα χόρτα την έχασα και δε τις φόρεσα τελικά. Η δεύτερη παρατήρηση είναι ότι αν πηγαίνεις μια φορά την εβδομάδα κυνήγι οι μπαταρίες βγάζουν 3 φορές γιατί από τη στιγμή που ενεργοποιούνται χάνουν ενέργεια. Κατά τα άλλα ότι βολικοτερο και ότι καλύτερο σε ήχο έχω χρησιμοποιήσει.
 
Back
Top