Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Ειδικά όμως, όταν υπάρχει ούτως ή άλλως πτώση της ακοής, ένα απλό τάπωμα προστατεύει μεν, σε αποκόπτει δε από την επαφή με το περιβάλλον.
Σιγουρα,αλλά η κουβέντα γίνεται για να. προλάβουμε κάποιον να μην φτάσει στο σημείο να εχει προβλημα. Η πρόληψη πανω απ όλα και οσο πιο εγκαιρα ,τοσο πιο ανώδυνα και οικονομικότερα.
Σημερα υπαρχει η δυνατοτητα της ενημέρωσεις και οι λύσεις ειναι πολλές.
 
Να επισημάνω ότι οταν εισαι σε καρτέρι,μπορείς να βάλεις απο βαμβάκι ,σφουγγαράκια και οτι άλλο θελεις.Τα έχω κανει κι εγω άλλωστε.
Η δυσκολία είναι οταν κάνεις περπατητο κυνήγι .Εκει εγώ έχανα τα βήματα μου ,αλλά και την ισορροπία μου κάποιες φορές σε δυκολο τοπο.
Δεν γινεται να περπατάς π.χ. 5 ώρες και να έχεις τ αυτιά ταπωμένα .
Αρα στο περπατητό η γνώμη σου είναι ότι η καλύτερη επιλογή είναι ηλεκτρονικές ωτοασπίδες τύπου cens;
 
Αρα στο περπατητό η γνώμη σου είναι ότι η καλύτερη επιλογή είναι ηλεκτρονικές ωτοασπίδες τύπου cens;
Και όχι μόνο στο περπατητό κατά την άποψή μου, αλλά και στο καρτέρι, στο σκοπευτήριο, παντού. Φτάνει να ξεπεράσεις το μικρό προβληματάκι με την τιμή .sarcastic.
 
Αρα στο περπατητό η γνώμη σου είναι ότι η καλύτερη επιλογή είναι ηλεκτρονικές ωτοασπίδες τύπου cens;
Αν δεν υπάρχει ήδη πρόβλημα ,οτιδήποτε να κοβει ,αλλά να έχεις ταυτόχρονα και επαφή με το περιβάλλον. Σιγουρα οι ηλεκτρονικες ειναι αυτο που ειναι ,αλλά ακόμη και οι απλές αυτες με την ταπίτσα που σου επιτρέπουν να ακούς ,ειναι καλές.
https://www.vendors.gr/el/ωτοασπιδες-γυαλια/αυτιού/3147-ωτοασπιδες-surefire-earpro-ep3.html

Τις είχα δοκιμάσει κι αυτες για μεγάλο διάστημα,αλλά ειπαμε .Εγω ειχα παρει ήδη τον δρόμο της κουφαμαρας οποτε δεν ειχα πολλά περιθωρια επιλογών απο ενα σημειο και μετα.
 
Δεν ειπα ποτέ οτι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε ωτοασπιδες....απλα καποια ποσα τύπου 500 και 1000 ευρω μ φαίνεται υπερβολή απλα. Τώρα το μότο " παντού υπάρχουν αυξήσεις από το εκάστοτε κράτος χωρίς λόγο και χωρίς αντίκρισμα ... έτσι είναι η ζωή δυστυχώς τι να κάνουμε ?"
εμένα δεν μ λέει κατι κ δεν με ικανοποιεί. Τέλος πάντων αρκετα μακρυγορήσαμε .
Μας ικανοποιεί 'η όχι δεν μου λέει κάτι , αυτή είναι η τιμή αυτό θα πληρώσουμε ( 5 ευρω επιπλεον , κτλ) . Έχεις δίκιο πάντως στο ότι μαρκυγορησαμε άλλα πιστεύω με αυτή την ανταλλαγή απόψεων ίσως να βοηθήσαμε κάποιον που δεν φόραγε έως τώρα , στο μέλλον να φοράει και να προστατεύσει την ακοή του που είναι μοναδική και πολύτιμη .
 
Μας ικανοποιεί 'η όχι δεν μου λέει κάτι , αυτή είναι η τιμή αυτό θα πληρώσουμε ( 5 ευρω επιπλεον , κτλ) . Έχεις δίκιο πάντως στο ότι μαρκυγορησαμε άλλα πιστεύω με αυτή την ανταλλαγή απόψεων ίσως να βοηθήσαμε κάποιον που δεν φόραγε έως τώρα , στο μέλλον να φοράει και να προστατεύσει την ακοή του που είναι μοναδική και πολύτιμη .
Αυτο ειναι το ζητουμενο και πριν αρχισουν τα βιολια να παιζουν .sarcastic.
 
Αυτο ειναι το ζητουμενο και πριν αρχισουν τα βιολια να παιζουν .sarcastic.
Φίλε dim έβγαλα χτες την ωτοασπίδα για 2 δευτερολεπτα , στην ουσία την τράβηξα λίγο γιατί ίδρωναν τα αυτιά πολύ και λίγο πιο διπλά ένας σκοπευτής έριξε με ένα τουφέκι ( πάνω από ,308 σίγουρα ήτανε ) .... λες και έφαγα σφυριά στο κεφάλι ένιωσα .....o_O
 
Περπατητο κυνήγι 5 ώρες δεν κάνω αλλά σε πολύωρο κυνήγι κάρτεριου το βαμβάκι δεν το νοιώθω καθόλου ούτε με επηρεάζει πουθενά. Σε περπατητο τσίχλας τον Φλεβάρη μια η δύο ώρες πάλι δεν το νοιώθω καθόλου
Ισως γιατι το βαμβάκι δεν κανει πλήρη εμφραξη Δημήτρη . Κοβει μεν αλλά όχι πλήρως οποτε ακους και λίγο απο το περιβάλλον ,οποτε εισαι καλα.
Εχεις κανει ποτε περπατητο δυο ωρες με σφουγγαρακια η κατι άλλο που να σου σφραγίζει τ αυτιά ;
 
Αυτές με την βαλβίδα καλή μαγκια μου φενοντε εντυπωσεις μπωρει καπιός να μας πει που να τις έχει
Τις εχω εγω ,αφου ειπα οτι ειχα χρησιμοποιησει για ενα διαστημα. Καλές ειναι αλλά πρεπει να σου ταιριάξει το νουμερο.
Μετα απο ώρες με ενοχλούσαν λιγο ,αλλά οχι και ανυπόφορα.
 
Last edited:
Σε ευχαριστώ γ την βοήθεια σκοπευω να τις προμυθευτω γτ χρειαζετε στο βουνό καπιός βαθμός επαφής με το περιβαλον και επήδη φοραω σκούφο δεν βολευουν οι ηλεκτρονικές ωτοκαλυπτρες
 
Ισως γιατι το βαμβάκι δεν κανει πλήρη εμφραξη Δημήτρη . Κοβει μεν αλλά όχι πλήρως οποτε ακους και λίγο απο το περιβάλλον ,οποτε εισαι καλα.
Εχεις κανει ποτε περπατητο δυο ωρες με σφουγγαρακια η κατι άλλο που να σου σφραγίζει τ αυτιά ;
Τα σφουγγαράκια για μένα ότι πιο άχρηστο. Μόνο με βαμβάκι κυνηγάω. Σκοπευτήριο έχω πολλά άλλα κόλπα
 
σκεφτομαινα παρω της napier pro 10 για το κυνηγι ειναι αποτελεσματικες τις εχει κανεις;;;
γιατι βλεπω δεν ειναι ηλεκτρονικες ακριβως λειτουργουν με εναν αλλο τροπο ακους τις ομιλιες το περιβαλλον αλλα τη τουφεκια τη κοβουν (κοβουν αρκετο ηχο θεωρητικα)
τις εχω βρει στα 63 ε
https://www.vendors.gr/el/ωτοασπιδες-γυαλια/κλειστού-τύπου/746-ωτοασπιδες-pro-10-max3-napier.html
 
σκεφτομαινα παρω της napier pro 10 για το κυνηγι ειναι αποτελεσματικες τις εχει κανεις;;;
γιατι βλεπω δεν ειναι ηλεκτρονικες ακριβως λειτουργουν με εναν αλλο τροπο ακους τις ομιλιες το περιβαλλον αλλα τη τουφεκια τη κοβουν (κοβουν αρκετο ηχο θεωρητικα)
τις εχω βρει στα 63 ε
https://www.vendors.gr/el/ωτοασπιδες-γυαλια/κλειστού-τύπου/746-ωτοασπιδες-pro-10-max3-napier.html
Τις έχω εγώ.κοβουν όντως αρκετό ήχο.αλλα,δεν βολεύουν καθόλου διότι είναι σα να φοράς μια στέκα στο κεφάλι που σε κάθε απότομη κίνηση σου φεύγει.αυτο βελτιώνεται λίγο άμα φοράς καπέλο.επισης θα σε δυσκολέψει όταν φοράς γυαλιά κ αν περάσεις μέσα από κλαδιά ακούγεται κάπως το χτύπημα μέσα στ αυτιά σου.εγω τις έχω παροπλισει κ τις βάζω μόνο σκοπευτηριο
 
το βαμβακι κόβει περίπου 5db...δηλαδή τίποτα..ειναι για να μην κρυώνει το αυτί στο ποδήλατο:p

μόνο ηλεκτρονικές για να έχεις κ επαφή με το περιβάλλον..τώρα το τι βολεύει τον καθένα είναι άλλο θέμα..
 
Back
Top