Φυσιγγιοθήκες, πουλιάστρες, θήκες όπλων αξεσουάρ.

Μου προέκυψε κατά λάθος στη πρώτη θήκη που έφτιαξα, πήγα για ομοιόμορφο καφέ αλλά δεν έστρωνε και τη πήγα πίσω τη βαφή .Μετά μου άρεσε που έδειχνε σαν παλιά και την πέρασα λίπος αγριόχοιρου που περνάμε τις μπότες.View attachment 55566View attachment 55567
Για να γδερνεις καραμέλες το έχεις?
 
Πάντως εγώ δεν τα έβαλα προς πώληση απλώς για να δώσω μερικές ιδέες για ορισμένους φίλους που τυχόν θέλουν να ασχοληθούν. Εμένα πχ με ενθουσίασε.
Αφκορς νατ‼️στον τίτλο αναφέρθηκα‼️
By the way ...έφτιαχνα κ γω για χαλάρωση....ξεκίνησα με απλούς κόμπους κ σχέδια κ κατέληξα στα 6 χρώματα, 16 διμετρές κλωστές για 15 εκ.βραχιολι....στο πλείστον αζτεκικα‼️το πιο χρονοβόρο 8.5) ώρες(3μερες)‼️κόστος υλικών 10€ πόσο να πουλήσεις?όταν τα κινέζικα τα πασάρουν με 1.5 κ 2 €‼️ βέβαια το χειροποίητο είναι η μέρα με τη νύχτα αλλλλλλα‼️
 
Έγινε και μια μικρή ανανέωση εξοπλισμού. Φυσιγγιοθήκη από ιμάντα 35 θέσεων και ελαστικός αορτήρας με μεταλλικά κουμπώματα (τύπου στρατιωτικό) μάρκας Αετός. Πολύ καλή ποιότητα. Μένει να δείξουν αντοχή στο χρόνο.
IMG_20221206_182448.jpgIMG_20221206_182616.jpg
 
Τον τελευταίο καιρό το έχω ρίξει στις κατασκευές με σχοινί paracord 550. Ξεκίνησα μαθαίνοντας ορισμένους βασικούς κόμπους και έπειτα με τη βοήθεια και video στο youtube ετοίμασα ορισμένα χρήσιμα και πρακτικά αξεσουάρ με μικρό κόστος. Το πιο απολαυστικό όμως είναι ότι είναι ιδιοκατασκευές και μόνο η φαντασία σου σε περιορίζει.

Αορτήρας, πουλιάστρες 2 ειδών, lanyard είναι ορισμένες από τις κατασκευές που μπορεί κάποιος να φτιάξει σχετικά εύκολα.
View attachment 57983

View attachment 57984
View attachment 57985

View attachment 57986

View attachment 57987
Μάνο καλημέρα!πολύ ωραία αξεσουάρ έκανες!! αυτό στο κόκκινο τετράγωνο του παζλ τι είναι και πως χρησιμοποιείται?
 
Τον τελευταίο καιρό το έχω ρίξει στις κατασκευές με σχοινί paracord 550. Ξεκίνησα μαθαίνοντας ορισμένους βασικούς κόμπους και έπειτα με τη βοήθεια και video στο youtube ετοίμασα ορισμένα χρήσιμα και πρακτικά αξεσουάρ με μικρό κόστος. Το πιο απολαυστικό όμως είναι ότι είναι ιδιοκατασκευές και μόνο η φαντασία σου σε περιορίζει.

Αορτήρας, πουλιάστρες 2 ειδών, lanyard είναι ορισμένες από τις κατασκευές που μπορεί κάποιος να φτιάξει σχετικά εύκολα.
View attachment 57983

View attachment 57984
View attachment 57985

View attachment 57986

View attachment 57987
Αυτό τι κορδόνι είναι Μάνο που το βρίσκουμε?
 
Και επειδή ως γνωστόν τα βρωμόλαδα δεν κάνουν καλό στα όπλα ας δούμε που κάνουν καλό.
Στα δέρματα!
Κάθε δερμάτινο αξεσουάρ στο τέλος της κυνηγητικής περιόδου το λαδώνω με αυτό το λάδι το οποίο κάνει πολύ καλή δουλειά στα δέρματα. Heatsfoot Oil λέγεται, στα ελληνικά δε ξέρω.
Αυτή είναι μία θήκη για δίκαννο που αγόρασα σήμερα και όπως φαίνεται τα δερμάτινα μέρη είναι κατάξερα. Το δέρμα όταν είναι ξερό μπορεί να κάνει ρωγμές και να σπάσει. Επίσης χάνει την ελαστικότητά του.
View attachment 53557 View attachment 53558



Πέρασμα με λάδι που το ρουφούσε σα διψασμένο φίδι και το δέρμα βρήκε την ελαστικότητά του αλλά και το σωστό του χρώμα.
View attachment 53560





Εκεί στο κατάστημα βρήκα και αυτό το πορτοκαλί λάστιχο 6χιλ και πήρα ένα μέτρο για να τυλίγω την Ουσάνκα μου μη με πετύχει κανένας Μάριος σε κυνήγι χοίρου και μου ρίξει τα βρωμοδράμια του. (Με μονόβολο σιγά μη με πετύχει)
View attachment 53562
Τώρα είδα τις αναρτήσεις σας στα δερμάτινα κλπ είδη. Να προσθέσω ένα λάδι περιποίησης δέρματος που χρησιμοποιω τα τελευταία 5 χρόνια και έχει αποδειχτεί άριστο στο μαλακωμα και την συντήρηση σε μποτάκια κυνηγίου και λοιπά δερμάτινα είδη. Συμφέρει η μεγάλη συσκευασία
https://www.vachetta.gr/saddlery-oil-500ml
saddlery Oil-260x332.jpg
 
Μάνο καλημέρα!πολύ ωραία αξεσουάρ έκανες!! αυτό στο κόκκινο τετράγωνο του παζλ τι είναι και πως χρησιμοποιείται?
Στην Αμερική το χρησιμοποιούν για τους κραχτες..... έχουν σε κάθε θέση κραχτη για πρασινοκεφαλα,σφυριχταρια κτλ μπορείς όμως αφού θα φτιάξεις μόνος σου να κάνεις μια ή δύο θέσεις για σφυρίχτρα και μαγνήτη για το μπιπερ ή δύο διαφορετικές σφυριχτρες.....
 
Τον τελευταίο καιρό το έχω ρίξει στις κατασκευές με σχοινί paracord 550. Ξεκίνησα μαθαίνοντας ορισμένους βασικούς κόμπους και έπειτα με τη βοήθεια και video στο youtube ετοίμασα ορισμένα χρήσιμα και πρακτικά αξεσουάρ με μικρό κόστος. Το πιο απολαυστικό όμως είναι ότι είναι ιδιοκατασκευές και μόνο η φαντασία σου σε περιορίζει.

Αορτήρας, πουλιάστρες 2 ειδών, lanyard είναι ορισμένες από τις κατασκευές που μπορεί κάποιος να φτιάξει σχετικά εύκολα.
View attachment 57983

View attachment 57984
View attachment 57985

View attachment 57986

View attachment 57987
Μάνο καλημέρα! Ζήλεψα τις κατασκευές σου και σε αντέγραψα ΧΑ ΧΑ.
 
Back
Top