Φυσιγγιοθήκες, πουλιάστρες, θήκες όπλων αξεσουάρ.

Για πειτε ρε παλικάρια το παρακάτω χρωμα δέρματος υπάρχει έτοιμο ή πρέπει να το βάψω κάπως;

View attachment 53564
Υπάρχουν προϊόντα που αρχικά μαλακώνουν το δέρμα αλλά και η απλή βαζελίνη ενυδατωνει και μαλακώνει. Όσο αφορά το χρώμα υπάρχουν σε καταστήματα ειδών υποδηματοποιίας έτοιμα χρώματα για να επαναφέρεις ή και να αλλάξεις χρώμα
 
Χαίρεται παλικάρια. Έχω έναν αορτήρα από αντιολισθητικό ιμάντα καλής ποιότητας αλλά πολλές φορές με εμποδίζει στις κινήσεις μου. Σκέφτομαι για αγορά ενός ελαστικού αορτήρα ώστε να είναι πιο μαζεμένος όταν δεν χρησιμοποιείται. Υπάρχει κάποια πρόταση ; Ευχαριστώ.
 
Και επειδή ως γνωστόν τα βρωμόλαδα δεν κάνουν καλό στα όπλα ας δούμε που κάνουν καλό.
Στα δέρματα!
Κάθε δερμάτινο αξεσουάρ στο τέλος της κυνηγητικής περιόδου το λαδώνω με αυτό το λάδι το οποίο κάνει πολύ καλή δουλειά στα δέρματα. Heatsfoot Oil λέγεται, στα ελληνικά δε ξέρω.
Αυτή είναι μία θήκη για δίκαννο που αγόρασα σήμερα και όπως φαίνεται τα δερμάτινα μέρη είναι κατάξερα. Το δέρμα όταν είναι ξερό μπορεί να κάνει ρωγμές και να σπάσει. Επίσης χάνει την ελαστικότητά του.
View attachment 53557 View attachment 53558



Πέρασμα με λάδι που το ρουφούσε σα διψασμένο φίδι και το δέρμα βρήκε την ελαστικότητά του αλλά και το σωστό του χρώμα.
View attachment 53560





Εκεί στο κατάστημα βρήκα και αυτό το πορτοκαλί λάστιχο 6χιλ και πήρα ένα μέτρο για να τυλίγω την Ουσάνκα μου μη με πετύχει κανένας Μάριος σε κυνήγι χοίρου και μου ρίξει τα βρωμοδράμια του. (Με μονόβολο σιγά μη με πετύχει)
View attachment 53562

Neatsfoot oil. Κάτι σαν αυτό https://www.stak.gr/el/leather-care/786-lincoln-blended-neatsfoot-oil-4043.html.

Έκανε καταπληκτική δουλειά. Αν θέλεις επιβεβαίωσε μου για το παραπάνω λάδι, αν γνωρίζεις ότι κάνει για δερμάτινη φυσιγγιοθήκη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Neatsfoot oil. Κάτι σαν αυτό https://www.stak.gr/el/leather-care/786-lincoln-blended-neatsfoot-oil-4043.html.

Έκανε καταπληκτική δουλειά. Αν θέλεις επιβεβαίωσε μου για το παραπάνω λάδι, αν γνωρίζεις ότι κάνει για δερμάτινη φυσιγγιοθήκη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αυτό δεν είναι καθαρό Neatsfoot oil που έχω χρησιμοποιήσει εγώ και δεν ξέρω να σου απαντήσω στα σίγουρα. Εγώ χρησιμοποιώ καθαρό Neatsfoot oil και όχι Blended.
Αυτό που δείχνεις είναι Blended Neatsfoot oil. Μίγμα δηλαδή με Neatsfoot oil και κάτι άλλο που δεν ξέρω τί είναι.

Έτσι όπως το βλέπω στην ιστοσελίδα που δείχνεις όμως το πιο πιθανό είναι να είναι ακόμα καλύτερο για τα δέρματα από το σκέτο που χρησιμοποιώ εγώ δεδομένου ότι το αγοράζεις από κατάστημα με εξειδίκευση στα είδη ιππασίας.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτά:

DSC01745.JPG
 
Για πειτε ρε παλικάρια το παρακάτω χρωμα δέρματος υπάρχει έτοιμο ή πρέπει να το βάψω κάπως;

View attachment 53564
Μου προέκυψε κατά λάθος στη πρώτη θήκη που έφτιαξα, πήγα για ομοιόμορφο καφέ αλλά δεν έστρωνε και τη πήγα πίσω τη βαφή .Μετά μου άρεσε που έδειχνε σαν παλιά και την πέρασα λίπος αγριόχοιρου που περνάμε τις μπότες.IMG_20220913_195454.jpgIMG_20220913_195401.jpg
 
Τον τελευταίο καιρό το έχω ρίξει στις κατασκευές με σχοινί paracord 550. Ξεκίνησα μαθαίνοντας ορισμένους βασικούς κόμπους και έπειτα με τη βοήθεια και video στο youtube ετοίμασα ορισμένα χρήσιμα και πρακτικά αξεσουάρ με μικρό κόστος. Το πιο απολαυστικό όμως είναι ότι είναι ιδιοκατασκευές και μόνο η φαντασία σου σε περιορίζει.

Αορτήρας, πουλιάστρες 2 ειδών, lanyard είναι ορισμένες από τις κατασκευές που μπορεί κάποιος να φτιάξει σχετικά εύκολα.
b2.jpg

b3.jpg
duck strap.jpg

st1.jpg

εικόνα_Viber_2022-10-13_15-28-04-656.jpg
 
Τον τελευταίο καιρό το έχω ρίξει στις κατασκευές με σχοινί paracord 550. Ξεκίνησα μαθαίνοντας ορισμένους βασικούς κόμπους και έπειτα με τη βοήθεια και video στο youtube ετοίμασα ορισμένα χρήσιμα και πρακτικά αξεσουάρ με μικρό κόστος. Το πιο απολαυστικό όμως είναι ότι είναι ιδιοκατασκευές και μόνο η φαντασία σου σε περιορίζει.

Αορτήρας, πουλιάστρες 2 ειδών, lanyard είναι ορισμένες από τις κατασκευές που μπορεί κάποιος να φτιάξει σχετικά εύκολα.
View attachment 57983

View attachment 57984
View attachment 57985

View attachment 57986

View attachment 57987
Cobra knot λέγεται‼️ υπάρχει κ ο snake knot ,πιο μπανικος ...πιο λεπτός‼️
 
Αυτό το θέμα ακούγεται σαν παζάρι....πάρε πάρε πάρε‼️
Πάντως εγώ δεν τα έβαλα προς πώληση απλώς για να δώσω μερικές ιδέες για ορισμένους φίλους που τυχόν θέλουν να ασχοληθούν. Εμένα πχ με ενθουσίασε.
 
Τον τελευταίο καιρό το έχω ρίξει στις κατασκευές με σχοινί paracord 550. Ξεκίνησα μαθαίνοντας ορισμένους βασικούς κόμπους και έπειτα με τη βοήθεια και video στο youtube ετοίμασα ορισμένα χρήσιμα και πρακτικά αξεσουάρ με μικρό κόστος. Το πιο απολαυστικό όμως είναι ότι είναι ιδιοκατασκευές και μόνο η φαντασία σου σε περιορίζει.

Αορτήρας, πουλιάστρες 2 ειδών, lanyard είναι ορισμένες από τις κατασκευές που μπορεί κάποιος να φτιάξει σχετικά εύκολα.
View attachment 57983

View attachment 57984
View attachment 57985

View attachment 57986

View attachment 57987
Ξήλωσες την αποχη σου??? .yelling.

Μπράβο Εμμανουήλ, ωραίες δημιουργίες!!
 
Πάντως εγώ δεν τα έβαλα προς πώληση απλώς για να δώσω μερικές ιδέες για ορισμένους φίλους που τυχόν θέλουν να ασχοληθούν. Εμένα πχ με ενθουσίασε.
Δηλαδή άμα θέλουμε ένα τέτοιο δεν γίνεται τίποτα;
Screenshot_20221015-144710_Samsung Internet.jpg
 
Δηλαδή άμα θέλουμε ένα τέτοιο δεν γίνεται τίποτα;
View attachment 57992
Κυριάκο πέτυχες το μόνο που έφτιαξα εντελώς μόνος μου και δεν υπάρχει βίντεο να σου δείξω. χεχε. Δεν είναι δύσκολο όμως αν έχεις 1 ωρίτσα.
 
Τον τελευταίο καιρό το έχω ρίξει στις κατασκευές με σχοινί paracord 550. Ξεκίνησα μαθαίνοντας ορισμένους βασικούς κόμπους και έπειτα με τη βοήθεια και video στο youtube ετοίμασα ορισμένα χρήσιμα και πρακτικά αξεσουάρ με μικρό κόστος. Το πιο απολαυστικό όμως είναι ότι είναι ιδιοκατασκευές και μόνο η φαντασία σου σε περιορίζει.

Αορτήρας, πουλιάστρες 2 ειδών, lanyard είναι ορισμένες από τις κατασκευές που μπορεί κάποιος να φτιάξει σχετικά εύκολα.
View attachment 57983

View attachment 57984
View attachment 57985

View attachment 57986

View attachment 57987
Πάντα γεμάτες Μάνο. Ωραίο αποτέλεσμα.
Και εγώ όλο λέω να κάτσω να ασχοληθώ να φτιάξω μία για υδρόβια-φάσσες και όλο το αμελώ.
 
Back
Top