Φυσίγγια μικρών διαμετρημάτων

Προ ημερών πήρα ένα κουτάκι Lambro cal.36 (.410) magnum. Είχα σφάξει ένα να δω τα υλικά.
IMG_20181002_205819.jpg

Ο κάλυκας (μάγκνουμ 76 χιλ.) στη βάση γύρω από το καψούλι γράφει NOBEL SPORT 410 (... ναι, με ένα μεγεθυντικό φακό "κατάφερα" να το διαβάσω !!! :D ) αλλά το καψούλι παίρνω όρκο ότι είναι Fiocchi 615. (εντελώς επίπεδο από πάνω, και στην τρύπα έχει κόκκινο χαρτάκι που δεν φαίνεται στις φωτό γιατί δεν έκοψα χαμηλά τον κάλυκα ... Είχα λόγο να τον κόψω ακριβώς στα 63,5 mm ... ;)

IMG_20181002_211201.jpg

IMG_20181002_211547.jpg

IMG_20181002_211557_1.jpg

Πυρίτιδα SP3 - ιδανική για το διαμέτρημα .410 .shake hands. . Μόνο που θέλει προσοχή στο χειρισμό, να μη χυθεί, γιατί οι κόκκοι της είναι μικροσκοπικά σφαιρίδια (ολοστρόγγυλα) και "τρέχουν" και σκορπίζουν ... όπως και τα σκάγια, αλλά πιο δύσκολο να μαζευτούν !!! :D .yel.
Το βύσμα είναι μισόταπα Gualandi mini-bior 21 mm.
Τα σκάγια παρότι γράφει 9, είναι στην ουσία 9,5 ... Φ 2,0 mm - 21, 5 σκ/γρ. - Και καλύτερα έτσι, για τη δουλειά που το ήθελα !!!;)
Ωραίο, προσεγμένο φυσιγγάκι !!! .shake hands.
 
Άψογος ο Στελαρας...shake hands.


Καπου παει ο νους μου..έχουν μακριά ουρά?.sarcastic.
Χαχαχα !!! Εδώ έπεσες έξω !!! Σιγά μη χαλάσω την πανάκριβη SP3 για πάρτη τους .yel. Κάτι έχω σκεφτεί και γι' αυτούς ... μισοριξιές 8-9 γρ. υποηχητικά με καμιά csb5 ή csb6, έτσι κι αλλιώς στα 10-15 μέτρα δεν θέλουν κάτι περισσότερο, αλλά θα το δω από τη νέα σεζόν ...;)
Ο λόγος που τα πήρα είναι ο εξής: Ως γνωστόν το Winchester 9410 που έχω, δεν είναι μάγκνουμ, παίρνει μόνο φυσίγγια 2,5 ιντσών (63,5 mm). Η κλασική γόμωση για αυτά στην Αμερική είναι 1/2 oz. (14 gr) με υπερπροοδευτικές πυρίτιδες μικρού όγκου. Απεναντίας εδώ τα κοντά 36αρια είναι 10-11 γρ. με συνήθεις πυρίτιδες 12αριού, και σε κάλυκες με πολύ κοντό μέταλλο, που είναι προβληματικοί, ιδίως σε επαναληπτικά και αυτογεμή όπλα.
Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω magnum φυσίγγια, που έχουν και καλύτερο κάλυκα και την κατάλληλη πυρίτιδα, και να τα μεταποιήσω καταλλήλως ... ;)
Αυτό δοκίμασα σήμερα το απόγευμα πίνοντας το φραπέ μου ... Κόβω τον κάλυκα στα 63,5 χιλ. και παίρνω τα υλικά. Ζυγίζω και ξαναβάζω 1 γρ. πυρίτιδα (η Nobelsport δίνει για την SP3 1,10 x 14 kai 1,25 x 19) και 14 γρ. σκάγια. Για βύσμα έβαλα Gualandi Mini-container 27 mm, που είχα πάρει παλιά από Siarm. Χαρτονάκι και ρέλιασμα στα 60 χιλ.
Αντι για καλυκοκόφτη, χρησιμοποίησα σαν οδηγό το μεταλλικό τμήμα ενός καλυμπραδόρου (που είχα πάρει επίσης από Siarm) τυλίγοντας τον κάλυκα με ένα χαρτάκι για να σφηνώνει και να κρατιέται σταθερά στο σωστό μήκος.
IMG_20181009_183747.jpg

IMG_20181009_183913.jpg

IMG_20181009_191528.jpg

Το Mini-bior που είχε το αρχικό μάγκνουμ φυσίγγι, δεν ταίριαζε στον κοντό κάλυκα των 63,5 χιλ. γιατί δεν άφηνε αρκετό χώρο για τα 14 γρ. σκάγια και το κλείσιμο-ρέλιασμα (προφανώς λόγω του ύψους του αμορτισέρ). Ενώ το Mini-container του ήρθε ακριβώς όπως πρέπει !!!
Κάποιο άλλο απόγευμα θα φτιάξω και τα υπόλοιπα. Σκέφτομαι να κάνω και παραλλαγές με μάλλινη τάπα. Έχω κάμποσες μάλλινες ταπούλες (επίσης από Siarm), λέω να κόψω και τις φούστες από τα mini-bior να τις βάζω σαν couvette ... δεν ξέρω αν βρω και σγρόμπια 11 χιλ. να κόψω και φελλούς (έχω φύλλα των 2 και 3 χιλ.) ... ;)
Ανάλογα με τα αποτελέσματα όταν τα δοκιμάσω, σκέφτομαι να πάρω το καραμπινάκι φέτος σε κανένα απογευματινό στις τσίχλες ... έτσι κι αλλιώς, οι περισσότερες περνάνε αργά το βράδυ και πολύ χαμηλά κ κοντά ...
 
σκέφτομαι να πάρω το καραμπινάκι φέτος σε κανένα απογευματινό στις τσίχλες ...
Απολαυση Στελιο!!
Το κανω κι εγω 2-3 φορες με το .410.
Σε κλειστα καρτερακια.
12-14 γραμμαρια 9.5ακια....
Βαρας καμιά και το καταχαιρεσαι!!:)
 
Παρελαβα από τασκοφ.. καλυκας φιοκι κλείσιμο ρελι πολύ προσεγμενα μπουμπουκια ένα και ένα .

Λίγο μικρό το σιδερο ελπιζω να μην έχω θέμα.

Διαφορες τουφεκιες που έριξα σε πέρδικα και φασιανο . Μπαρτσερι Λονγκ ρειντζ no6 νικελομενα κόβει σαν τον διάολο .

Speed 7.5 το ίδιο

Λάμπρο κλασικ 25 γρ σε 7 αρι και αυτό καλό.
 
Παρελαβα από τασκοφ.. καλυκας φιοκι κλείσιμο ρελι πολύ προσεγμενα μπουμπουκια ένα και ένα .

Λίγο μικρό το σιδερο ελπιζω να μην έχω θέμα.

Διαφορες τουφεκιες που έριξα σε πέρδικα και φασιανο . Μπαρτσερι Λονγκ ρειντζ no6 νικελομενα κόβει σαν τον διάολο .

Speed 7.5 το ίδιο

Λάμπρο κλασικ 25 γρ σε 7 αρι και αυτό καλό.
Δεν θα χεις πρόβλημα Νικόλα με τον κοντό παφυλα είναι και από καλή εταιρεία ο καλυκας.
Ωραίο..κ θυμίζει άλλες εποχές..
Θα τα δεις κ στην πράξη..καλοριχτα..
Με πρόλαβες θα ζητούσα φώτο, καλοφτιαγμένο φαίνεται και όπως λέει ο Τάσος θυμίζει άλλες εποχές ( Τάσο μου θυμίζει τα 36αρια της fiocchi με την κεφαλή του σεττερ τυπωμένη).
 
Estate θυγατρική της federal και λίγο ποιό οικονομικά στις τιμες τους γεμίζει με ίδια υλικά κάλυκες, καψυλια ,βύσματα ίσως να βάζει ποιο φτηνές πυριτιδες και ποιο μαλακά σκάγια. Έχω ρίξει αρκετά δωδεκαρια στο σκοπευτήριο πολύ βρώμικα σε όπλα αερίων το πιστονι μετά από μερικά φυσίγγια μαυρίζει λες και έχεις ρίξει κούτες.







upload picture and get link
Το ποτηράκι μου δίνει ιδέες για κάποια πατέντα Max Double.
 
Estate θυγατρική της federal και λίγο ποιό οικονομικά στις τιμες τους γεμίζει με ίδια υλικά κάλυκες, καψυλια ,βύσματα ίσως να βάζει ποιο φτηνές πυριτιδες και ποιο μαλακά σκάγια. Έχω ρίξει αρκετά δωδεκαρια στο σκοπευτήριο πολύ βρώμικα σε όπλα αερίων το πιστονι μετά από μερικά φυσίγγια μαυρίζει λες και έχεις ρίξει κούτες.







upload picture and get link
Το ποτηράκι μου δίνει ιδέες για κάποια πατέντα Max Double.
Το αστέρι έτσι στραβό είναι σε όλα μέσα στο κουτί?
 
Estate θυγατρική της federal και λίγο ποιό οικονομικά στις τιμες τους γεμίζει με ίδια υλικά κάλυκες, καψυλια ,βύσματα ίσως να βάζει ποιο φτηνές πυριτιδες και ποιο μαλακά σκάγια. Έχω ρίξει αρκετά δωδεκαρια στο σκοπευτήριο πολύ βρώμικα σε όπλα αερίων το πιστονι μετά από μερικά φυσίγγια μαυρίζει λες και έχεις ρίξει κούτες.







upload picture and get link
Το ποτηράκι μου δίνει ιδέες για κάποια πατέντα Max Double.

Πολυ κακοστημενο φυσιγγι,το κλεισιμο τραγικο.Ακομα πιο τραγικο ειναι οτι τα ειδαν και τα συσκευασαν κιολας.
 
Το αστέρι έτσι στραβό είναι σε όλα μέσα στο κουτί?
Πολυ κακοστημενο φυσιγγι,το κλεισιμο τραγικο.Ακομα πιο τραγικο ειναι οτι τα ειδαν και τα συσκευασαν κιολας.
Εύρημα από το σκοπευτήριο αλλά και σε αλλα που έχω δει και σε federal top gun τυχαίνει να υπάρχουν κάποια στο κουτί κλεισμένα έτσι. Τώρα κατά πόσο επηρεάζει την απόδοση ποιός ξέρει?
 
Αυτος που τα ριχνει σε χαρτονι πρωτα και μετα σε δισκακια:D
Γι'αυτό κάνουν ιδιογομωση σχεδόν όλοι φαίνεται .sarcastic. . Παραλειψα να πω και για την πατουρα του καλυκα που είναι χάρτινη δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στην φώτο.

Μερικοί αποφεύγουν την αναγομωση σε τέτοιους κάλυκες, τους έχουμε βρει μια χαρά αν και είναι προτιμότερο να γεμιζονται με ευρωπαϊκά βύσματα.
 
Μάλλον η B&P τα βγάζει λίγο διαφορετικά για την αμερικανική αγορά, αν κρίνω από το τύπωμα πάνω στον κάλυκα (με τα στοιχεία στο αγγλοσαξωνικό σύστημα κι όχι στο μετρικό) ... Σε μας εδώ, ένα παρόμοιο φυσίγγι έρχεται με το όνομα B&P Sporting & Compak 28 gr. Είναι σχεδόν ίδιο, κάλυκας Gordon μαύρος, καψούλι Cx2000, πυρίτιδα G2000x28, ίδιος συγκεντρωτήρας (Ζ2Μ-24, φωτοδιασπώμενος όπως σωστά είπες) με μόνη διαφορά ότι ο μεταλλικός πάφυλας είναι ψηλότερος (12 mm) και η δόση της πυρίτιδας (τουλάχιστον μέχρι πριν 2 χρόνια που τα χρησιμοποιούσα) ήταν 1,35-1,38 γρ.
Πολύ σωστά τώρα γιατί το κάνει έτσι ποιός ξέρει? έχω πάρει κατι σκοπευτικα της σε 24 και 28γρ και ενώ στην σελίδα της είναι τα f2 legend (δεν έχει κιαλα) εδώ τα φέρνει σαν competition one .
https://www.baschieri-pellagri.com/en/catalogo_tiro/cartucce+da+tiro/1/1/20.aspx


Νομίζω ότι είναι τα ίδια εν καιρό θα σφαξω κανένα να δούμε, στο σάιτ λέει για τα 24γρ πυρίτιδα f2×32 και για τα 28γρ f2×36 και τα δύο με σκάγια gold colored, ο παφυλας είναι ποιο κοντός 8αρις αλλά και και παλιότερα που είχα πάρει από δω τα classic πάλι 8αρι είχαν αλλά στην ουσία ήταν το long range με επινικελωμενα σκάγια και σε κουτί των 25 .
 
Όλα τα καλούδια εεε?
Το τανγκστεν είναι είναι ο θάνατος των μάγκνουμ και σούπερ μαγκνουμ! Και των σούπερ συγκεντρωτικών τσοκ! Μόλις μπει σε ποιο ευρεία κυκλοφορία θα καταργιθεί το ατσάλι!! Και εν συναιχεία τα σούπερ μαγκνουμ!
 
Back
Top