Φυσίγγια μικρών διαμετρημάτων

Νίκο κυκλοφορούν χρόνια στην αγορά φυσίγγια με διαφορά κραματα αλλά η τιμή είναι φαρμάκι, σε ευγενή κυνηγια εντάξει δεν λέω ,αυτά μου τα στείλε φώτο ο Μάνος τις προάλλες που πήγε cabelas είναι θυγατρική της gamebore και φτιάχνονται στην Αμερική βλέπω την τιμή και λέω σκέψου στην Ελλάδα πόσο θα πήγαιναν.




Του πα αν έβρισκε και τα καινούργια της federal με tss έτσι για να υπάρχουν αλλά δεν τα έχουν ακόμη.
 
Βλέπω τους καταλόγους των μεγάλων εταιριών με τα φυσίγγια του διαμετρήματος 20 και μου τρέχουν τα σάλια! :D
Θέλω να τα δοκιμάσω και να τα ρίξω όλα!! .terror.
Δεν είσαι μόνος σου Γιώργο συμπασχουμε .sarcastic. , βλέπω κάτι ιταλικά από βιοτεχνίες και τα λιγουρευομαι τι ποικιλία έχουν οι άνθρωποι, ciafonni, rm, la balistica (που πρέπει να βγάζει φυσιγγαρες) από γαλλικά τα mary arm .
 
Τιμή φαρμάκι τα φυσίγγια tss, bismuth κτλ. Αλλά στην πραγματικότητα είναι φαρμάκι? Αν αναλογιστείς ότι για την καταβολή ενός μεγάλου παπιού ή μιας χήνας χρειάζεσαι 3-4 φυσίγγια ατσαλιού και αν τελικά πάρεις το θήραμα ή πάει χαμένο, μήπως με τα ακριβά αυτά φυσίγγια όπου θα χρειάζεσαι 1 μόνο φυσίγγιο για την καταβολή του θηράματος σου γυρίζει τουλάχιστον το ίδιο οικονομικά με τα ατσάλινα σκάγια! Και το ποιο βασικό ότι θα έχεις άμεση καταβολή του θηράματος και δεν θα τρέχεις και θα βλαστιμάς για το που πήγε το παπί κτλ. με τα φυσίγγια με ατσάλινα σκάγια? Γιατί είναι ελάχιστες οι χώρες που επιτρέπουν μεγάλο αριθμό θηρεύσιμων υδροβίων, οπότε δεν θα σε νοιάζει να δώσεις παραπάνω χρήματα και να ξέρεις ότι δεν θα φύγεις απογοητευμένος ότι άφησες πίσω σου ένα κάρο τραυματισμένα!!
Και από ότι φαίνεται γενικά από τη χρήση ατσάλινων σκαγιών, υπάρχουν πολλά παράπονα από πολλές κυνηγετικές οργανώσεις του εξωτερικού για τραυματισμένα θηράματα αλλά και ανθρώπους από την χρήση τους. Οπότε μάλλον τα ατσάλινα σκάγια σιγά σιγά πάνε για κατάργηση, και επικράτηση των άλλων μη τοξικών κραμάτων.
 
Οι δοκιμες συνεχίζονται...Cal 20

Παρά πολυ καλό το διασπορας της b&p .....σε κατι σφιχτά κομμάτια με άγριο ελιές που έχεις ένα δευτερο να ρίξεις μια χαρά τις τουμπαρει τις πέρδικες ακόμα και σε νούμερο 8.5.

Σήμερα με lm έριξα 3 κουρουνες( τερατα) από 30 έως 40 μέτρα μια με speed 7.5 πολύ καλό all around για ότι θηραμα θελεις. Και 2 με b&p long range 6αρι που πραγματικα δεν σταματαει πουθενα διαμπερη τραυματα ακόμα και μακρια.

Σφικτο το lm της μπριλει...η μια έπεσε ζωντανη αλλα ανήμπορη μέσα στην θάλασσα και όπως έριξα από ψηλα για να την αποτελειωσω παρατήρησα ότι δεν άνοιξε πολύ η τουφεκιά για την απόσταση αλλά πέσαν με πολύ δύναμη τα σκάγια στο νερο.

Έριξα και μερικα Ναβάρο σε 8. Οκ καλό και μαλακό αλλά για τσιχλα, δεν θα το έριχνα σε δύσκολα θηράματα.

Έχω ακόμα πολλά για δοκιμή βαριέμαι να βγάζω και να βαζω στην Μπαλάσκα .sarcastic.
 
Οι δοκιμες συνεχίζονται...Cal 20

Παρά πολυ καλό το διασπορας της b&p .....σε κατι σφιχτά κομμάτια με άγριο ελιές που έχεις ένα δευτερο να ρίξεις μια χαρά τις τουμπαρει τις πέρδικες ακόμα και σε νούμερο 8.5.

Σήμερα με lm έριξα 3 κουρουνες( τερατα) από 30 έως 40 μέτρα μια με speed 7.5 πολύ καλό all around για ότι θηραμα θελεις. Και 2 με b&p long range 6αρι που πραγματικα δεν σταματαει πουθενα διαμπερη τραυματα ακόμα και μακρια.

Σφικτο το lm της μπριλει...η μια έπεσε ζωντανη αλλα ανήμπορη μέσα στην θάλασσα και όπως έριξα από ψηλα για να την αποτελειωσω παρατήρησα ότι δεν άνοιξε πολύ η τουφεκιά για την απόσταση αλλά πέσαν με πολύ δύναμη τα σκάγια στο νερο.

Έριξα και μερικα Ναβάρο σε 8. Οκ καλό και μαλακό αλλά για τσιχλα, δεν θα το έριχνα σε δύσκολα θηράματα.

Έχω ακόμα πολλά για δοκιμή βαριέμαι να βγάζω και να βαζω στην Μπαλάσκα .sarcastic.
Νικόλα οπότε μπορέσεις θα ήθελα να δω μια σύγκριση μεταξύ speed και long range στον πίνακα αν θέλεις βέβαια.
 
Νικόλα οπότε μπορέσεις θα ήθελα να δω μια σύγκριση μεταξύ speed και long range στον πίνακα αν θέλεις βέβαια.
Φίλε πολύ δύσκολα .sarcastic. δεν έχω κανέναν που να έχει το μικροβιο των δοκιμών και βαριέμαι μονος μου

Άσε που έχω 4 σκυλια όλα θέλουν εξόδους τώρα.
Θα με χωρισει η γυναικα στο τελος.bye.
 
Του Ρουμελιώτη με CSB-1 που ρίχνω τώρα,μου έχουν αφήσει άριστες εντυπώσεις!
Εχθές μια κοκκινότσιχλα έπεσε από εκεί που λες ρίχνω δεν ρίχνω (πάνω από 40 μέτρα) πατσαβούρα με δύο σκάγια ένα στο στήθος και ένα στην κοιλιακή περιοχή και ένα στην βάση της φτερούγας.Άντε να δω πότε θα βρω χρόνο να κάνω δοκιμές στο χαρτί.
 
Λοιπόν σήμερα γεμιζω Μπαλάσκα με μπελοτ φαβοριτ 9αρια τσοκ 4 brilley ....

Ξεκινάω χαροπος μπαμ η πρωτη πέφτει ολοζώντανη λέω δεν βαριέσαι ηταν δύσκολη μπαμ η δευτερη αστοχια μπαμ η τρίτη συννεφάκι και ακόμα πάει καπάκι αλλά 2 ξεπουπουλιασματα ...
Λέω τι μαλακίες φυσσιγγια είναι αυτά ..... Ε παρακάτω 2 μακρινές βάζω μπροστά μπαμ πανια και οι 2 ....
εν τέλη διαπιστωσα ότι ναι μεν δεν κοβανε και λογο καιρού αλλά είναι και πολύ αργα σαν φυσσιγγια και όταν το κατάλαβα βελτιωθηκε η κατάσταση.
 
https://www.clevervr.com/en/competition-loads/cal-20-trap-skeet






Υλικά τώρα δεν είμαι 100% σίγουρος όπιο λάθος θα διορθώσει ο γκουρού ;)
Καψυλι 688 .

Πυρίτιδα Α1


Σκάγια η εταιρεία στην σελίδα της λέει περιεκτικότητα 6% αντιμονιο.

Τελευταίο άφησα το κυαθιο που δεν γνωρίζω ποιο είναι αλλά έχει ενδιαφέρον γιατί είναι κομμένο δίπλα στις είδη υπάρχοντες εγκοπες περιμετρικά?
image upload
 
Δοκιμών συνέχεια....

Τασκοφ κομπρα 25γρ συγκεντρωτηρας γκαλαντι πυρίτιδα καποια της μαξαμ κλείσιμο ρελι στο χερι με χαρτάκι καλυκας φιοκι. Πραγματικά πολύ καλό με μακρινά σκοτωματα και μπορώ να πω στο όταν κρυωσε ο καιρος ήταν καλύτερο. Έχω γραψει και πλάνα στην κάμερα. Τιμή 7 ευρώ τα 24

Σήμερα Saga 28 γρ 8αρι φαντάζομαι όλο το στήσιμο σπανιολικο.. σχετικά μαλακο για 28 αλλά άκρως φονικό και γρήγορο. Και καλή η τιμή για εισαγωγής 7.5 νομίζω.

Είχα και μισό κουτί rc 7.5 που μου τα έδωσε μαζι με το οπλο ο κύριος που το αγορασα.... Αυτά και αν είναι φυσιγγαρες για χοντροτερα θηραματα. Είχε φέρει από ιταλια κιβώτιο πριν από χρόνια.
 
Δοκιμών συνέχεια....

Τασκοφ κομπρα 25γρ συγκεντρωτηρας γκαλαντι πυρίτιδα καποια της μαξαμ κλείσιμο ρελι στο χερι με χαρτάκι καλυκας φιοκι. Πραγματικά πολύ καλό με μακρινά σκοτωματα και μπορώ να πω στο όταν κρυωσε ο καιρος ήταν καλύτερο. Έχω γραψει και πλάνα στην κάμερα. Τιμή 7 ευρώ τα 24

Σήμερα Saga 28 γρ 8αρι φαντάζομαι όλο το στήσιμο σπανιολικο.. σχετικά μαλακο για 28 αλλά άκρως φονικό και γρήγορο. Και καλή η τιμή για εισαγωγής 7.5 νομίζω.

Είχα και μισό κουτί rc 7.5 που μου τα έδωσε μαζι με το οπλο ο κύριος που το αγορασα.... Αυτά και αν είναι φυσιγγαρες για χοντροτερα θηραματα. Είχε φέρει από ιταλια κιβώτιο πριν από χρόνια.
Ωραίος Νίκο τα rc 28γρ η 24
 
Δοκιμών συνέχεια.... Εριξα χθές b&p legend 24 g σε 9.5 .... Με δυσκολο καιρο ήταν πάρα πολύ καλά ειδικά σε μακρινες καταβολες . Κοντα θέλει ανοιχτο τσοκ γιατί με το lm πάει μπαλα αλλά μόλις στρωνανε λίγο ήταν εντυπωσιακο .


Το Λάμπρο κίτρινο σε 8 που εριχνε η παρεα ήταν χειροτερο είχαμε κατι τσιχλες λαζαρους .
https://www.baschieri-pellagri.com/en/catalogo_tiro/cartucce+da+tiro/1/1/20.aspx
Τώρα βλέπω ότι εχει και special σκαγια
 
Last edited:
Δοκιμών συνέχεια.... Εριξα χθές b&p legend 24 g σε 9.5 .... Με δυσκολο καιρο ήταν πάρα πολύ καλά ειδικά σε μακρινες καταβολες . Κοντα θέλει ανοιχτο τσοκ γιατί με το lm πάει μπαλα αλλά μόλις στρωνανε λίγο ήταν εντυπωσιακο .


Το Λάμπρο κίτρινο σε 8 που εριχνε η παρεα ήταν χειροτερο είχαμε κατι τσιχλες λαζαρους .
https://www.baschieri-pellagri.com/en/catalogo_tiro/cartucce+da+tiro/1/1/20.aspx
Τώρα βλέπω ότι εχει και special σκαγια
Ωραίος Νικόλα τα βαμμένα σκάγια από ότι φαίνεται κάνουν δουλειά ;) .
 
Back
Top