Φυσίγγια μικρών διαμετρημάτων

Καλά έκανες σε 6 η 7,5
Σε 7.5 πήρα

Θυμάμαι ότι είναι μαλακά τα φυσσιγγια της εταιρείας θα δοκιμάσω και αν μαρεσουν θα πάρω παραπάνω για τσίχλα .

Έπιασα ένα κουνελι με τα φαβοριτ σε 7αρι σήμερα και ic brilley στα 25 μέτρα νορμάλ αποσταση αλλά καθαρο σκότωμα με πολύ ζέστη μου αρεσε. Είχε μπόλικα σκάγια πάνω του, έχει μέτρα σιγουρα και με το ic .
 
Σε 7.5 πήρα

Θυμάμαι ότι είναι μαλακά τα φυσσιγγια της εταιρείας θα δοκιμάσω και αν μαρεσουν θα πάρω παραπάνω για τσίχλα .

Έπιασα ένα κουνελι με τα φαβοριτ σε 7αρι σήμερα και ic brilley στα 25 μέτρα νορμάλ αποσταση αλλά καθαρο σκότωμα με πολύ ζέστη μου αρεσε. Είχε μπόλικα σκάγια πάνω του, έχει μέτρα σιγουρα και με το ic .
Η καλύτερη επιλογή Νικόλα και μένα μαρεσει αυτό το νούμερο all around που λένε για πέρδικα, κουνέλι, τρυγονι ιδανικό.
Αλλά και τσίχλα και ορτυκι ακόμα καλά είναι.
 
Παρελαβα!
Είναι τα 24 γραμμάρια με μάλλινη τάπα ...

Εντυπώσεις μετά τις δοκιμές
Καλόκαφτα Νίκο, εύχομαι να τα ευχαριστηθείς ... .shake hands.
Πριν 4 χρόνια τα έριχνε ένας φίλος στο σκοπευτήριο (με ένα σ/π Browning 525) και ήταν πολύ ευχαριστημένος. Τα δούλεψε και στις πέρδικες με πολύ καλά αποτελέσματα, απ'ότι μου είχε πει. Μου είχε δώσει 2 για σφάξιμο. Κρατούσα σημειώσεις τότε, αλλά όχι φωτογραφίες. Τα είχα κρατήσει όμως, και τα φωτογράφησα τώρα ;)
Το πρώτο:
IMG_20180926_200417.jpg
IMG_20180926_200843.jpg

Και το δεύτερο:
IMG_20180926_201215.jpg
IMG_20180926_201701.jpg

Οι φωτογραφίες δεν αποδίδουν σωστά τα χρώματα, ειδικά της πυρίτιδας, αλλά είναι πράσινη, αναμφίβολα πρόκειται για Α1 ή Α1 Speciale.
Αυτά που μου έκαναν εντύπωση, είναι που το βύσμα είναι σκέτη DIANA, χωρίς ούτε πλαστικό cuvette, ούτε χαρτονάκι overpowder card πάνω στην πυρίτιδα. Δεν είχε πρόβλημα πάντως ...
Και τα σκάγια, που ενώ γράφει 24 γρ. είναι γύρω στα 25,5 γρ. ... Ούτε αυτό το βρίσκω κακό, απεναντίας ... 17-18 σκάγια παραπάνω !!!
Και εδώ οι σημειώσεις μου από τότε:
114. VICTORY FELT WAD CAL.20 – 24 gr (20/8/2014) [?,?? €]
ΚΑΛΥΚΑΣ : ??? – 20/70/10 – ΚΙΤΡΙΝΟΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ :Cx2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : A1 (SPECIALE ?) => 1,23 / 1,24 gr
ΒΥΣΜΑ : DIANA FIBER WAD 19 mm.
ΣΚΑΓΙΑ : No. 7,5 – 25,45 / 25,66 gr – [12 p/gr – 340 p/oz] – 305 / 308
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (59,7 – 60,0 mm)
------------------------------------------------------------------------
;):)
 
Καλόκαφτα Νίκο, εύχομαι να τα ευχαριστηθείς ... .shake hands.
Πριν 4 χρόνια τα έριχνε ένας φίλος στο σκοπευτήριο (με ένα σ/π Browning 525) και ήταν πολύ ευχαριστημένος. Τα δούλεψε και στις πέρδικες με πολύ καλά αποτελέσματα, απ'ότι μου είχε πει. Μου είχε δώσει 2 για σφάξιμο. Κρατούσα σημειώσεις τότε, αλλά όχι φωτογραφίες. Τα είχα κρατήσει όμως, και τα φωτογράφησα τώρα ;)
Το πρώτο:
IMG_20180926_200417.jpg
IMG_20180926_200843.jpg

Και το δεύτερο:
IMG_20180926_201215.jpg
IMG_20180926_201701.jpg

Οι φωτογραφίες δεν αποδίδουν σωστά τα χρώματα, ειδικά της πυρίτιδας, αλλά είναι πράσινη, αναμφίβολα πρόκειται για Α1 ή Α1 Speciale.
Αυτά που μου έκαναν εντύπωση, είναι που το βύσμα είναι σκέτη DIANA, χωρίς ούτε πλαστικό cuvette, ούτε χαρτονάκι overpowder card πάνω στην πυρίτιδα. Δεν είχε πρόβλημα πάντως ...
Και τα σκάγια, που ενώ γράφει 24 γρ. είναι γύρω στα 25,5 γρ. ... Ούτε αυτό το βρίσκω κακό, απεναντίας ... 17-18 σκάγια παραπάνω !!!
Και εδώ οι σημειώσεις μου από τότε:
114. VICTORY FELT WAD CAL.20 – 24 gr (20/8/2014) [?,?? €]
ΚΑΛΥΚΑΣ : ??? – 20/70/10 – ΚΙΤΡΙΝΟΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ :Cx2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : A1 (SPECIALE ?) => 1,23 / 1,24 gr
ΒΥΣΜΑ : DIANA FIBER WAD 19 mm.
ΣΚΑΓΙΑ : No. 7,5 – 25,45 / 25,66 gr – [12 p/gr – 340 p/oz] – 305 / 308
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (59,7 – 60,0 mm)
------------------------------------------------------------------------
;):)
Ωραίος ρε φιλε!

Θα το δουλεψω με το lm αφού είναι σκέτη Ντιάνα πιστεύω θα κάνει όμορφη διασπορα
 
Κύριοι θέλω τα φώτα σας...
Το συγκεκριμένο φυσίγγι έχει μη τοξικά σκάγια ή όχι;
https://eshop.kirgias.gr/el/κυνηγετικά-φυσίγγια/1560-federal-pfs207fs-flitecontrol-prairie-storm-c20-3-.html
Κωνσταντίνε @konstantinos έχεις υπόψιν σου;
Ψάχνω φυσίγγια με μη τοξικά για το 20άρι η τιμή δεν με ενδιαφέρει.
Αυτά είναι ατσάλινα Γιώργο!
Προσοχή με το τσοκαρισμα διότι έχουν πολύ μεγάλες ταχύτητες (440-490m/s) και μερικές εταιρίες με τσοκ τα απαγορεύουν από μια σύσφιξη και κάτω..
 
Κύριοι θέλω τα φώτα σας...
Το συγκεκριμένο φυσίγγι έχει μη τοξικά σκάγια ή όχι;
https://eshop.kirgias.gr/el/κυνηγετικά-φυσίγγια/1560-federal-pfs207fs-flitecontrol-prairie-storm-c20-3-.html
Κωνσταντίνε @konstantinos έχεις υπόψιν σου;
Ψάχνω φυσίγγια με μη τοξικά για το 20άρι η τιμή δεν με ενδιαφέρει.
Γιώργο, έχουν βάλει στο site λάθος φωτό με σωστή περιγραφή αναφορικά με τον τίτλο.
Το σωστό είναι αυτό:
https://www.federalpremium.com/products/shotshell/prairie-storm/prairie-storm-fs-lead/pf258fs-4
 
Last edited:
Με μπερδεύει στην περιγραφή που λέει επιχαλκωμένα και επινικελωμένα.
Η λάθος φωτογραφία η λάθος περιγραφή... αυτά τις φωτό είναι ατσάλι..
Γιώτγο, έχουν βάλει στο site λάθος φωτό με σωστή περιγραφή αναφορικά με τον τίτλο.
Το σωστό είναι αυτό:
https://www.federalpremium.com/products/shotshell/prairie-storm/prairie-storm-fs-lead/pf258fs-4
Είναι αυτό που έχω πει κι άλλες φορές για την αξιοπιστία των site διαφόρων εταιρειών και αντιπροσώπων ... .yel.
Το PRAIRIE STORM βγαίνει και σε μολύβδινα και σε ατσάλινα ... το steel είναι αυτό:
https://www.federalpremium.com/products/shotshell/prairie-storm/prairie-storm-fs-steel/pfs207fs-3
Αυτό έχει 50% κανονικά ατσάλινα (σφαιρικά) και 50% flitestopper (επίσης ατσάλινα - με το εξόγκωμα-δαχτυλίδι περιφερειακά) ...
Το Lead έχει 70% κανονικά μολύβδινα επιχαλκωμένα και 30% flitestopper μολύβδινα επινικελωμένα !!!
 
Σας ευχαριστώ κύριοι.
Θα περάσω από τον Κύργια κάποια στιγμή να δω τι παίζει.
Εάν έχει και θες να πάρεις federal, πάρε αυτά που λέει ο Στέλιος πιο πάνω.. ατσάλινα με σκάγια τύπου "Κρόνος"... εκεί να δεις φρενάρισμα..
 
Κύριοι θέλω τα φώτα σας...
Το συγκεκριμένο φυσίγγι έχει μη τοξικά σκάγια ή όχι;
https://eshop.kirgias.gr/el/κυνηγετικά-φυσίγγια/1560-federal-pfs207fs-flitecontrol-prairie-storm-c20-3-.html
Κωνσταντίνε @konstantinos έχεις υπόψιν σου;
Ψάχνω φυσίγγια με μη τοξικά για το 20άρι η τιμή δεν με ενδιαφέρει.
Γειά σου Γιώργη όπως λένε τα παιδιά άλλη φωτογραφία και άλλη περιγραφή φυσιγγιου, τα ατσάλινα είναι σε γκρι κουτί και τα μολυβδινα στο κίτρινο.
Το καλύτερο είναι αν μπορείς να πας να τα δεις η να το σιγουρεψεις μέσω τηλεφώνου, τα ατσάλινα στα σκαγια είναι μισά κανονικά στρογγυλά και μισά τύπου κρονου.
https://www.federalpremium.com/products/shotshell/prairie-storm/prairie-storm-fs-steel/pfs207fs-3
Από review's πάντως σκίζει το συγκεκριμένο.
 
Remington gun club το φθηνότερο φυσιγγι της εταιρείας πλην όμως κάτι παραπάνω από τίμιο.

Σπύρο (Ωρίωνα) αυτή την φορά το αστεράκι είναι τέλειο χωρίς κενό.

Καλυκας για πολλαπλές αναγομωσεις (πρέπει να έχουμε ξεπεράσει τις 10 σίγουρα) ότι πρέπει για χρήση σε τσιχλοφυσιγγα και σκοπευτήριο.
picture share

Ο συγκεντρωτηρας δεν υπάρχει στο εμπόριο μοιάζει με αυτόν που δίνει η εταιρία για την 1 oz με λιγότερα κενά στο αμορτισέρ και κολλημένα τα πεταλακια.
 
Back
Top