Φυσίγγια μικρών διαμετρημάτων

Μπράβο Κωνσταντίνε! Μάζευε πράμα!
Όντως το κλείσιμό τους εάν εξαιρέσεις μερικά είναι για κλάματα! Απαράδεκτη είναι και η στάμπα του κάθε φυσιγγίου, που αν την βάλεις σε φυσιγγίοθίκη μια δυο φορές θα σβυστεί!
Από ταχύτητες αρκετά χαμηλές για να κρατάνε πυκνότητα και κατανομή σε μεγάλες αποστάσεις.
Πάντως Κωνσταντίνε αν τα φέρεις αυτά εδώ και τα πουλήσεις, αγοράζεις Perazzi 20άρη!
 
Μπράβο Κωνσταντίνε! Μάζευε πράμα!
Όντως το κλείσιμό τους εάν εξαιρέσεις μερικά είναι για κλάματα! Απαράδεκτη είναι και η στάμπα του κάθε φυσιγγίου, που αν την βάλεις σε φυσιγγίοθίκη μια δυο φορές θα σβυστεί!
Από ταχύτητες αρκετά χαμηλές για να κρατάνε πυκνότητα και κατανομή σε μεγάλες αποστάσεις.
Πάντως Κωνσταντίνε αν τα φέρεις αυτά εδώ και τα πουλήσεις, αγοράζεις Perazzi 20άρη!
Αν κρίνω από την τιμή που πωλούνται τα express σίγουρα. Μακάρι να βγουν αποδοτικά Νικηφορε, οι ταχύτητες χαμηλές στα αμερικανικά ότι πρέπει για το δικανακι.
 
Καλησπέρα φίλοι μου. Νέος στο φόρουμ. Μπήκα μόνο για τα φυσίγγια μας. Να πω κι εγώ τη γνώμη μου και να βοηθηθούμε για φτηνότερα φυσίγγια φυσικά κάπως. Προσφάτως στο κλείσιμο κονομησα μια δεκάδα VICTORY. Καλά φυσίγγια αλλά κάνουν πάρα πάρα πολύ θόρυβο. Μόνο με ωτοασπιδες τουφεκας. Και με ωτοασπιδες μετά το δεύτερο κουτάκι σε πιάνει πονοκέφαλος. Τα βρήκα με 7,5 ευρώ. Κλασικά με 90 ευρώ μετά 10 κουτάκια μιξ, Lambro, Kyrgias, Dorkas, Για μπεκάτσα b&p με 10 ευρώ το κουτάκι. Υπάρχει κάτι άλλο φτηνό να δοκιμάσω;
 
Καλησπέρα φίλοι μου. Νέος στο φόρουμ. Μπήκα μόνο για τα φυσίγγια μας. Να πω κι εγώ τη γνώμη μου και να βοηθηθούμε για φτηνότερα φυσίγγια φυσικά κάπως. Προσφάτως στο κλείσιμο κονομησα μια δεκάδα VICTORY. Καλά φυσίγγια αλλά κάνουν πάρα πάρα πολύ θόρυβο. Μόνο με ωτοασπιδες τουφεκας. Και με ωτοασπιδες μετά το δεύτερο κουτάκι σε πιάνει πονοκέφαλος. Τα βρήκα με 7,5 ευρώ. Κλασικά με 90 ευρώ μετά 10 κουτάκια μιξ, Lambro, Kyrgias, Dorkas, Για μπεκάτσα b&p με 10 ευρώ το κουτάκι. Υπάρχει κάτι άλλο φτηνό να δοκιμάσω;
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Σταυρό κοίταξε σε αυτό το θέμα.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Προσφορές-Τιμές.107/
 
Καλημέρα Κώστα ποιας εταιρείας είναι το ανωτέρω; έχει και ιδιαίτερο συγκεντρωτήρα
Είναι της winchester το ΑΑ, 24γρ βλέπω όμως στα σκάγια μια απόκλιση 0,50 .xm.. Το καλό με τους αμερικανικούς συγκεντρωτηρες είναι ότι είναι όλοι με ξεχωρισμενα πτερύγια σε σχέση με τούς ευρωπαϊκούς που δεν ξεχωρίζουν πολλές φορές.
 
Είναι της winchester το ΑΑ, 24γρ βλέπω όμως στα σκάγια μια απόκλιση 0,50 .xm.
Μια χαρά είναι Κωνσταντίνε, εξάλλου η ονομαστική του γόμωση δεν είναι 24 γρ. αλλά 7/8 oz. (7/8 X 28,35 = 24,80 gr.) Αλλά γενικώς μικρές αποκλίσεις στα σκάγια είναι αποδεκτές. Και στα ευρωπαϊκά φυσίγγια θα βρεις τέτοιες διακυμάνσεις, π.χ. στα 24αρια από 23,70 - 24,40 γρ. ή και λίγο μεγαλύτερες ... ;)
https://www.midwayusa.com/product/2...s-ammunition-20-gauge-2-3-4-7-8-oz-7-1-2-shot
 
Μια χαρά είναι Κωνσταντίνε, εξάλλου η ονομαστική του γόμωση δεν είναι 24 γρ. αλλά 7/8 oz. (7/8 X 28,35 = 24,80 gr.) Αλλά γενικώς μικρές αποκλίσεις στα σκάγια είναι αποδεκτές. Και στα ευρωπαϊκά φυσίγγια θα βρεις τέτοιες διακυμάνσεις, π.χ. στα 24αρια από 23,70 - 24,40 γρ. ή και λίγο μεγαλύτερες ... ;)
https://www.midwayusa.com/product/2...s-ammunition-20-gauge-2-3-4-7-8-oz-7-1-2-shot
.buy buy.
Με πρώτη ευκαιρία θα σφαξω και ένα rio 24γρ για να μου πείτε πυρίτιδα και καψουλι (ισπανικά θα είναι βέβαια αλλά ποια?)
 
.buy buy.
Με πρώτη ευκαιρία θα σφαξω και ένα rio 24γρ για να μου πείτε πυρίτιδα και καψουλι (ισπανικά θα είναι βέβαια αλλά ποια?)
Αναμένουμε !!! :D :)
Εν τω μεταξύ να κάνω μια μαντεψιά ! Πυρίτιδα CSB-1, με δόση κάπου στο 1,30 gr ... ;)
Όσο για το καψούλι, έτσι κι αλλιώς ένα μόνο τύπο βγάζει η ΜΑΧΑΜ, που θα το δεις με διάφορες ονομασίες: τύπου 209, G-1000, G-209, RIO 209 κλπ... μάλλον αυτό θα έχει ... .xm.
Θα διακινδυνεύσω και μια πρόβλεψη για το βύσμα, κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι ισπανικό, αφού από τους καταλόγους της ΜΑΧΑΜ φαίνεται ότι δεν παράγει συγκεντρωτήρες μικρών διαμετρημάτων παρά μόνο 12 ga. Θεωρώ πολύ πιθανό το 20αρι να έχει κανένα Gualandi ή B&P ...
(Παλαιότερα είχα βρει και είχα πάρει μερικά RIO cal.16 και cal.36(410) αλλά δε θυμάμαι τώρα τι συγκεντρωτήρες είχαν .hit.... Έχω κρατήσει όμως σημειώσεις, που μπορώ να δω το βράδυ ... Πυρίτιδα πάντως είχαν CSB-1 και τα δυο, 1,40 Χ 28 γρ. και 0,50 Χ 11 γρ. αντίστοιχα, αν θυμάμαι καλά ... ) :)
 
Αναμένουμε !!! :D :)
Εν τω μεταξύ να κάνω μια μαντεψιά ! Πυρίτιδα CSB-1, με δόση κάπου στο 1,30 gr ... ;)
Όσο για το καψούλι, έτσι κι αλλιώς ένα μόνο τύπο βγάζει η ΜΑΧΑΜ, που θα το δεις με διάφορες ονομασίες: τύπου 209, G-1000, G-209, RIO 209 κλπ... μάλλον αυτό θα έχει ... .xm.
Θα διακινδυνεύσω και μια πρόβλεψη για το βύσμα, κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι ισπανικό, αφού από τους καταλόγους της ΜΑΧΑΜ φαίνεται ότι δεν παράγει συγκεντρωτήρες μικρών διαμετρημάτων παρά μόνο 12 ga. Θεωρώ πολύ πιθανό το 20αρι να έχει κανένα Gualandi ή B&P ...
(Παλαιότερα είχα βρει και είχα πάρει μερικά RIO cal.16 και cal.36(410) αλλά δε θυμάμαι τώρα τι συγκεντρωτήρες είχαν .hit.... Έχω κρατήσει όμως σημειώσεις, που μπορώ να δω το βράδυ ... Πυρίτιδα πάντως είχαν CSB-1 και τα δυο, 1,40 Χ 28 γρ. και 0,50 Χ 11 γρ. αντίστοιχα, αν θυμάμαι καλά ... ) :)
Κάτι μου λέει πως θα γίνει άδικα η σφαγή .sarcastic. , νομίζω έχει συγκεντρωτηρα της b&p .
 
... Θεωρώ πολύ πιθανό το 20αρι να έχει κανένα Gualandi ή B&P ...
(Παλαιότερα είχα βρει και είχα πάρει μερικά RIO cal.16 και cal.36(410) αλλά δε θυμάμαι τώρα τι συγκεντρωτήρες είχαν .hit.... Έχω κρατήσει όμως σημειώσεις, που μπορώ να δω το βράδυ ... Πυρίτιδα πάντως είχαν CSB-1 και τα δυο, 1,40 Χ 28 γρ. και 0,50 Χ 11 γρ. αντίστοιχα, αν θυμάμαι καλά ... )

Κάτι μου λέει πως θα γίνει άδικα η σφαγή .sarcastic. , νομίζω έχει συγκεντρωτηρα της b&p .
Λοιπόν, οφείλω κάποιες διορθώσεις, γιατί δυστυχώς δεν τα θυμόμουν πολύ καλά !!! :(
Για μεν το 16αρι σωστά τα είπα, μόνο που στις σημειώσεις μου δεν είχα γράψει τη μάρκα του συγκεντρωτήρα (μάλλον δεν τους γνώριζα τότε ή δεν ήμουν σίγουρος) έγραφα μόνο "πλαστικό κυάθιο με 4 πτερύγια" ... Έψαξα να βρω κανένα φυσίγγι να ξανασφάξω αλλά δεν βρήκα, μάλλον τα είχα καταναλώσει όλα. Αλλά πιστεύω ότι είχε συγκεντρωτήρα της B&P (Z2M), γιατί του Gualandi SG cal.16 το κυάθιο χωρίζεται σε 2 πτερύγια (όπως και του cal.20) και όχι σε 4 ... ;)
Όσο για το 36αρι ... άλλα αντ' άλλων .yel.:D ... Πυρίτιδα PSB-2 ... και βύσμα μισόταπα Gualandi Mini Bior H26. ;)
Από αυτά έχω πάνω από το μισό κουτί, κι έσφαξα τώρα ένα, γιατί μάλλον δεν είχα σφάξει παλιά. (Να πω ότι και τα 16αρια και τα 36αρια τα είχα πάρει πολύ παλιά, γύρω στο 2004 ή 2005, πριν την ίδρυση της ΜΑΧΑΜ, όταν η εταιρεία λεγόταν ακόμη UEE-Cartucheria Deportiva ...
IMG_20180402_205608.jpg
IMG_20180402_205927.jpg
IMG_20180402_210839.jpg
IMG_20180402_211152.jpg

Κώστα, σφάξε όποτε μπορέσεις κανένα 20αρι, έτσι για να βεβαιωθούμε ... παίζει να έχουν κι αυτά PSB-2 ή CSB-2 ... Να δούμε και τη δοσολογία ... ;)
 
Στελαρα οι φωτο δεν είναι τόσο καθαρές αλλά πιστεύω να βγάλεις άκρη.






Γεια σου Κώστα, νάσαι καλά! Μια χαρά φαίνονται οι φωτογραφίες. Όπως τα είχαμε πει! Πυρίτιδα CSB-1, κάλυκας και καψούλι MAXAM και βύσμα B&P Z2M ...
Μόνο στη δόση έπεσα έξω και αρκετά μάλιστα! Λάθος μου, θεώρησα ότι θα είναι πιο δυνατά και γρήγορα, γιατί δεν έλαβα υπόψη ότι οι Αμερικανοί δεν αρέσκονται στις σούπερ υψηλές ταχύτητες και ειδικά στα μικρά διαμετρήματα και τα σκοπευτικά φυσίγγια, τα προτιμούν γύρω στα 1200 - 1250 fps ... Και επίσης ότι η ίδια η εταιρεία παλιότερα έδινε την CSB-1 στο 1,65 γρ. για το 12αρι και όχι 1,75+++ που την γέμιζαν συνήθως εδώ! Οπότε κατ' αναλογία και σε συνδυασμό με το ισχυρό καψούλι, αυτή που βρήκες (1,15) είναι μάλλον κανονική δοσολογία για 24γρ στο cal.20 ... ;)
 
Όσο για το 36αρι ... άλλα αντ' άλλων .yel.:D ... Πυρίτιδα PSB-2 ... και βύσμα μισόταπα Gualandi Mini Bior H26. ;)
Εγω το ειχα βρει πολυ καλο φυσιγγακι,από τα καλά "απλά" για το Cal 36..
Έιχες ρίξει στο κυνήγι?
Έψαξα να βρω κανένα φυσίγγι να ξανασφάξω αλλά δεν βρήκα, μάλλον τα είχα καταναλώσει όλα. Αλλά πιστεύω ότι είχε συγκεντρωτήρα της B&P (Z2M),
Εχεις καλο θυμητικο(και αυτό απο εποχής uee)...shake hands.


Το περίεργο ειναι γιατί η rio κατασκεύαζε βύσματα για τα φυσίγγια της στο Cal 12 και όχι για τα υπόλοιπα διαμετρήματα..
 
Εγω το ειχα βρει πολυ καλο φυσιγγακι,από τα καλά "απλά" για το Cal 36..
Έιχες ρίξει στο κυνήγι?
Στο κυνήγι δεν έχω ρίξει κανένα 36αρι. Μόνο στο σκοπευτήριο μερικά, από διάφορες μάρκες, και στον πίνακα ...
Εχεις καλο θυμητικο(και αυτό απο εποχής uee)...shake hands.
Που το βρήκες ρε Τάσο ;;; Αυτό ακριβώς είχα κι εγώ !!!! .shake hands. .shake hands. Πολύ μου άρεσε πάντως. Ακόμα θυμάμαι μερικές φανταστικές τουφεκιές σε τσίχλες !!! :) Και αρκετά πιο μαλακό από τα Rottweil της ΔΟΡΚΑΣ που είχαν επίσης ισπανική μπαρούτη (PSB-1 στο 1,50-1,55 γρ.) ;)
Το περίεργο ειναι γιατί η rio κατασκεύαζε βύσματα για τα φυσίγγια της στο Cal 12 και όχι για τα υπόλοιπα διαμετρήματα..
Που είναι το περίεργο ;;; Η μόνη είναι ;;;; Ούτε η Nobelsport φτιάχνει, ούτε η Cheddite, κλπ ....... ;)
 
Που το βρήκες ρε Τάσο ;;;
E ναι χμ κοιτα να δεις τωρα με προσβαλεις...sarcastic..sarcastic.
Ενας μπαρμπας μου ειχε δωσει λιγα,εχει ενα παλιο16αρι πλαγιο με δεικτες οπλισης νομιζω τσεχοσλοβακικο αλλο πραμα...pray to God.
πολύ μου άρεσε πάντως. Ακόμα θυμάμαι μερικές φανταστικές τουφεκιές σε τσίχλες !!! :)
Rio ειναι αυτα...:):):):)
Και οπως ελεγε κ η παλια διαφημιση του Βραχνου
Tα πρώτα στο εμπο-Rio....sarcastic..sarcastic.
Αυτη η εταιρια ηταν κ ειναι η αδυναμια μου απο οποιαδηποτε αλλη εταιρεία εισαγωμενων...love.
Δεν μου αρεσει που παλι αλλαξε τα κουτια..καλυτερα να αφηνε τα παλια με το πρασινοκεφαλο..:)

Στο κυνήγι δεν έχω ρίξει κανένα 36αρι. Μόνο στο σκοπευτήριο μερικά, από διάφορες μάρκες, και στον πίνακα ...

Που το βρήκες ρε Τάσο ;;; Αυτό ακριβώς είχα κι εγώ !!!! .shake hands. .shake hands. Πολύ μου άρεσε πάντως. Ακόμα θυμάμαι μερικές φανταστικές τουφεκιές σε τσίχλες !!! :) Και αρκετά πιο μαλακό από τα Rottweil της ΔΟΡΚΑΣ που είχαν επίσης ισπανική μπαρούτη (PSB-1 στο 1,50-1,55 γρ.) ;)

Που είναι το περίεργο ;;; Η μόνη είναι ;;;; Ούτε η Nobelsport φτιάχνει, ούτε η Cheddite, κλπ ....... ;)
Γιατι αυτο??Δεν τους συμφερει η κατασκευη?το θεωρω χαζο να φτιαχνουν ολα τα υπολοιπα κ οχι αυτο..
 
Γιατι αυτο??Δεν τους συμφερει η κατασκευη?το θεωρω χαζο να φτιαχνουν ολα τα υπολοιπα κ οχι αυτο..
Μάλλον αυτό, θεωρούν ότι δεν τους συμφέρει ... Εξάλλου η γκάμα και η ποσότητα φυσιγγίων μικρών διαμετρημάτων που παράγουν είναι σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με τον όγκο και την ποικιλία στο διαμέτρημα 12 ...
Υ.Γ.1. Να κάνω και μια διόρθωση που τώρα θυμήθηκα, μάλλον είναι η εξαίρεση στον κανόνα! Είχα πάρει παλιά ένα κουτί NSI S4 TITAN CAL.16 και είχε συγκεντρωτήρα σαν το γνωστό antigelo, αποσπώμενου πάτου! και μάλιστα δεν σου γέμιζε το μάτι γιατί είχε 4 πολύ μικρά σκισιματάκια στο χείλος που ούτε του ίδιου βάθους ήταν, ούτε σε συμμετρικές θέσεις γύρω-γύρω !!!
Υ.Γ.2. Και μια διευκρίνιση, αν δεν το κατάλαβες ... Το "άλλα αντ' άλλων" που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα για τα RIO Cal.36 δεν πήγαινε για τα φυσίγγια ότι ήταν κακά ή κακογεμισμένα, αλλά για μένα που δεν τα θυμόμουν καλά κι είχα γράψει ότι είχαν CSB-1 ενώ μετά είδα ότι είχαν PSB-2 !!!! .yel. .buy.
.sarcastic.
 
Back
Top