Φυσίγγια μικρών διαμετρημάτων

Γεια σου Κώστα, νάσαι καλά! Μια χαρά φαίνονται οι φωτογραφίες. Όπως τα είχαμε πει! Πυρίτιδα CSB-1, κάλυκας και καψούλι MAXAM και βύσμα B&P Z2M ...
Μόνο στη δόση έπεσα έξω και αρκετά μάλιστα! Λάθος μου, θεώρησα ότι θα είναι πιο δυνατά και γρήγορα, γιατί δεν έλαβα υπόψη ότι οι Αμερικανοί δεν αρέσκονται στις σούπερ υψηλές ταχύτητες και ειδικά στα μικρά διαμετρήματα και τα σκοπευτικά φυσίγγια, τα προτιμούν γύρω στα 1200 - 1250 fps ... Και επίσης ότι η ίδια η εταιρεία παλιότερα έδινε την CSB-1 στο 1,65 γρ. για το 12αρι και όχι 1,75+++ που την γέμιζαν συνήθως εδώ! Οπότε κατ' αναλογία και σε συνδυασμό με το ισχυρό καψούλι, αυτή που βρήκες (1,15) είναι μάλλον κανονική δοσολογία για 24γρ στο cal.20 ... ;)
Στέλιο σου βγάζω το καπέλο φίλε και όμως δεν έχεις πέσει έξω όταν αγόρασα αυτά υπήρχαν και μερικά κουτάκια μάλλον πιο παλιά επειδή αναγράφεται η δόση της πυριτιδας νομίζω ότι έχουν παραπάνω αυτά.
Αν δεν κάνω λαθος αναφέρει 2 3/4 drams και ταχυτητες όμως δίνει τις ίδιες 1,250 fps
 
Εγω το ειχα βρει πολυ καλο φυσιγγακι,από τα καλά "απλά" για το Cal 36..
Έιχες ρίξει στο κυνήγι?

Εχεις καλο θυμητικο(και αυτό απο εποχής uee)...shake hands.


Το περίεργο ειναι γιατί η rio κατασκεύαζε βύσματα για τα φυσίγγια της στο Cal 12 και όχι για τα υπόλοιπα διαμετρήματα..

Στο κυνήγι δεν έχω ρίξει κανένα 36αρι. Μόνο στο σκοπευτήριο μερικά, από διάφορες μάρκες, και στον πίνακα ...

Που το βρήκες ρε Τάσο ;;; Αυτό ακριβώς είχα κι εγώ !!!! .shake hands. .shake hands. Πολύ μου άρεσε πάντως. Ακόμα θυμάμαι μερικές φανταστικές τουφεκιές σε τσίχλες !!! :) Και αρκετά πιο μαλακό από τα Rottweil της ΔΟΡΚΑΣ που είχαν επίσης ισπανική μπαρούτη (PSB-1 στο 1,50-1,55 γρ.) ;)

Που είναι το περίεργο ;;; Η μόνη είναι ;;;; Ούτε η Nobelsport φτιάχνει, ούτε η Cheddite, κλπ ....... ;)
Όπως τα λέει ο Στέλιος είναι Τάσο οι περισσότερες ιταλικές εταιρείες μεγάλες και βιοτεχνιες στα μικρά χρησιμοποιούν συγκεντρωτηρες gualandi επί το πλείστον, ίσως τους συμφέρει περισσότερο.
 
Τάσο μου έδωσες και μια ιδέα φίλε και ευτυχώς μου έκοψε πριν να τους φουνταρω, έβαλα το ιταλικό κυαθιο στον αμερικανικό καλυκα και το αμερικανικό στον ισπανικό έτσι για να δω και από τι φαίνεται εφαρμόζουν καλά.

 
Τάσο μου έδωσες και μια ιδέα φίλε και ευτυχώς μου έκοψε πριν να τους φουνταρω, έβαλα το ιταλικό κυαθιο στον αμερικανικό καλυκα και το αμερικανικό στον ισπανικό έτσι για να δω και από τι φαίνεται εφαρμόζουν καλά.

Κώστα, καλά τα αμερικάνικα βύσματα σε ευρωπαικούς κάλυκες δεν έχουν θέμα ... αλλά το βύσμα της Β&Ρ κατέβηκε μέχρι κάτω στον κάλυκα Winchsester ???
Δεν ξέρω, ίσως και οι αμερικάνοι τους κάλυκες των μικρών διαμετρημάτων να μην τους κάνουν κωνικούς όπως τους 12αρηδες, ή μήπως τώρα τελευταία τείνουν να καταργήσουν αυτή την κωνική διαμόρφωση του εσωτερικού του κάλυκα... Πάντως παλαιότερα προσπάθησα, από περιέργεια, να γεμίσω ριγμένους κάλυκες Remington Express, σε 12 και 16 cal. με αντίστοιχους συγκεντρωτήρες Gualandi SG, και σφήνωναν μόλις λίγο κάτω από τη μέση ... με καμία δύναμη δεν κατέβαιναν πιο κάτω να πατήσουν στην πυρίτιδα !!!
 
Κώστα, καλά τα αμερικάνικα βύσματα σε ευρωπαικούς κάλυκες δεν έχουν θέμα ... αλλά το βύσμα της Β&Ρ κατέβηκε μέχρι κάτω στον κάλυκα Winchsester ???
Δεν ξέρω, ίσως και οι αμερικάνοι τους κάλυκες των μικρών διαμετρημάτων να μην τους κάνουν κωνικούς όπως τους 12αρηδες, ή μήπως τώρα τελευταία τείνουν να καταργήσουν αυτή την κωνική διαμόρφωση του εσωτερικού του κάλυκα... Πάντως παλαιότερα προσπάθησα, από περιέργεια, να γεμίσω ριγμένους κάλυκες Remington Express, σε 12 και 16 cal. με αντίστοιχους συγκεντρωτήρες Gualandi SG, και σφήνωναν μόλις λίγο κάτω από τη μέση ... με καμία δύναμη δεν κατέβαιναν πιο κάτω να πατήσουν στην πυρίτιδα !!!
Γιαυτο λέω ότι δεν παίζεσαι με τίποτα, μου πέρασε από το μυαλό Στέλιο η διαφορετική πατουρα του καλυκα και μου φαίνεται ότι κάθεται καλά στην φούστα και οι δύο συγκεντρωτηρες έχουν το βάθος μάλλον.
Οι παλιοί κάλυκες ήταν ολοσωμο πλαστικό και πολύ κωνικοι στο χώρο καύσης (μόνο οι remington νομίζω είναι ακόμα έτσι) οι καινούργιοι της winchester έχουν πλαστική βάση ένθετη όπως τα ευρωπαϊκά αλλά πιο κωνικη, δεν ξέρω αν ξεχωρίζει στην φώτο.

Διαβάζω και από τους αμερικανούς ιδιογωμοτες ότι καλύτερα αποτελέσματα με αυτόν τον καλυκα δίνει ο φθηνός claybuster πάρα ό καθευατου της εταιρείας.
 
Επειδή η τρέλα πάει και στα βουνά δεν βασταξα στον πειρασμό .sarcastic. και μουνταρα δύο κουτάκια fiocchi 21γρ, από ότι φαίνεται ο συγκεντρωτηρας είναι gualandi εν καιρό θα γίνει και σφαγή για να πάρω καμία ιδέα για ορτυκοφυσιγγο η τσίχλα σε ποιο ψιλά σκάγια.

upload photo to forum
 
Επειδή η τρέλα πάει και στα βουνά δεν βασταξα στον πειρασμό .sarcastic. και μουνταρα δύο κουτάκια fiocchi 21γρ, από ότι φαίνεται ο συγκεντρωτηρας είναι gualandi εν καιρό θα γίνει και σφαγή για να πάρω καμία ιδέα για ορτυκοφυσιγγο η τσίχλα σε ποιο ψιλά σκάγια.

upload photo to forum
Ωραίο τεύχος πρέπει να είναι αυτό...έχει και παρουσίαση της breda?
 
Πάρα πολύ αργά! Νομίζω ότι είναι για κυνήγια σε καθιστά και πολύ κοντινά θηράματα που κάνουν από εξώστες οι Ιταλοί!
Για εκπαίδευση μάλλον παιδιών και γυναικών στην σκοποβολή αλλά και αυτό που λες Νικηφορε παίζει όλα αυτά τα φυσίγγια silenziata που κυνηγούν οι ιταλοί στο παραδοσιακό τους κυνήγι στους εξώστες είναι της ίδιας φιλοσοφίας.
 
Το βρήκα στο σκοπευτήριο, 28αρι δεν έχω ε αμαρτία ήταν να πάει χαμένο .sarcastic. . Τα ΑΑ για τους νοσταλγικους είναι τα μόνο που παρέμειναν με λείο καλυκα και θυμίζουν κάτι από τα παλιά super x, είναι και άριστο υλικό για επαναγομωση τους έχουμε ξαναγεμίσει ως και 5 φορές και ακόμα τραβάνε εκτός από την αντιαισθητική μαυρίλα που πιάνουν στα χείλη.




 
Μάζεψα την προίκα που είχα σκορπισμενη από δω και από κεί, τελικά το cabelas μου την έκανε την λαδια.wash. ενώ στην σελίδα του προμοταριζε αυτά τα φυσίγγια από την gamebore.
https://www.shootinguk.co.uk/reviews/ammunition/20-bore-high-game-cartridge-review

Και είχα επικοινωνήσει τότε τηλεφωνικός μάλιστα, τους είχα ταράξει στις ερωτήσεις αν είναι όντως αυτά και σε εφταρι που ήθελα και οι απαντήσεις ήταν καταφατικες (γυναίκα τι περιμένεις) τελικά μέσα στο δέμα ήταν αυτά.
https://www.shootinguk.co.uk/reviews/shotgun/small-bore-cartridge-review
Τώρα βέβαια είναι αργά για δάκρια έχουν περάσει χρόνια ούτως ή άλλως επιστροφές δεν γίνονται, τουλάχιστον είναι μαλινοταπα(diana) και 7αρια.sarcastic..

free screenshot

screengrab


Παραδοσιακό δεν έχω να πω ακόμα και το ύψος του καλυκα diamond shot δεν είναι όμως.hair., ελπίζω να κάνουν τίποτα στα περδικια αλλιώς θα τα φάει η τσίχλα.
 
Στο link γράφει cal-28gr, αλλα ειναι 24 γραμμάρια.
Ξέρουμε ποιος ειναι ο κατασκευαστής;
Μήπως απο Κύπρο;
Ή ειναι όπως τα 12αρια τα ...Ισπανικά (Imperial ή κανω λάθος; ) απο τον Πύργο ;;;;;
Τα εχει κανείς άλλος στην Αθήνα; Ή τα κάνει εισαγωγή μόνος του ο πωλητής;
 
Στο link γράφει cal-28gr, αλλα ειναι 24 γραμμάρια.
Ξέρουμε ποιος ειναι ο κατασκευαστής;
Μήπως απο Κύπρο;
Ή ειναι όπως τα 12αρια τα ...Ισπανικά (Imperial ή κανω λάθος; ) απο τον Πύργο ;;;;;
Τα εχει κανείς άλλος στην Αθήνα; Ή τα κάνει εισαγωγή μόνος του ο πωλητής;
Τα Victory είναι κυπριακά και άριστα φυσίγγια. Τα συγκεκριμένα βγαίνουν και σε 24 και σε 28 γραμμάρια και η αλήθεια είναι ότι τα 24αρια τα έψαχνα και ήθελα να τα δοκιμάσω, αλλά δεν υπήρχαν πουθενά. Αυτά στο link είναι 24γρ, από ό,τι γράφεται εντός. Εισαγωγή στην Αθήνα η Dispan
 
Back
Top