Φυσίγγια για τρυγόνι

Και όμως σήμερα έγινε το ανάποδο Δημήτρη... 6 το πρωί τα ξεκωλα ήταν είδη στη βοσκη... Τα τρυγόνια άρχισαν μετά τις 7 το κατέβασμα...
Και εγώ ανάποδα το περίμενα το σενάριο...
Ανωμάλεψαν και οι πουριτανές ντοπιάρες ;:D
Απο κόσμο έμαθες αν μαζευει εκεί πρώτη μέρα ;
 
Καλησπέρα.εχει κάποιος συνάδερφος να προτείνει ένα καλό φυσιγγακι για τρυγόνια..σήμερα πρόσεξα πως περνάνε λίγα όμως σχετικά ψηλά και με μεγάλη ταχύτητα .έχω προμηθευτεί αρκετά rio target 28 no 8 ,για τις τσίχλες φυσικά με το δίκανο 525..θα κάνουν για τα τρυγονια???
 
Καλησπέρα.εχει κάποιος συνάδερφος να προτείνει ένα καλό φυσιγγακι για τρυγόνια..σήμερα πρόσεξα πως περνάνε λίγα όμως σχετικά ψηλά και με μεγάλη ταχύτητα .έχω προμηθευτεί αρκετά rio target 28 no 8 ,για τις τσίχλες φυσικά με το δίκανο 525..θα κάνουν για τα τρυγονια???
Σφιξε τσοκ και είσαι καλά μ αυτή τη ζεστη
 
Καλησπέρα.εχει κάποιος συνάδερφος να προτείνει ένα καλό φυσιγγακι για τρυγόνια..σήμερα πρόσεξα πως περνάνε λίγα όμως σχετικά ψηλά και με μεγάλη ταχύτητα .έχω προμηθευτεί αρκετά rio target 28 no 8 ,για τις τσίχλες φυσικά με το δίκανο 525..θα κάνουν για τα τρυγονια???
Φωτια ειναι!
Ριξε στα τρυγονια τα 8αρια και για τις τσιχλες πάρε 9 ή ακομη καλυτερα 9.5!
 
παρε μια ρε βασιληηηη πιστευω να πρωτοτιπησηηη.shake hands..shake hands. .tired.
Η γλώσσα έξω?
Ιδρώτας?
Σφίξιμο στο στήθος?
Ηλικία πανω απο 45?

ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟΟΟΟΟ;)
πού σε Dr V????

Υ/Γ
1. Τι να πρωτο-τυπίσεις σε Σακη,
Το θέμα ειναι να ......πρώτο-τρυπήσεις .sarcastic.
2. Φάτε μάτια ...... ψάρια εμείς οι ....ώριμοι,
Αφήστε τα ...πιτσουνάκια για τα παιδια
 
Θα ήταν ωραία και μια αναφορά στα φυσίγγια στο ανάλογο θέμα βλέπω ποικιλία ανάμεσα τους και τα federal.

Οπως ειπα κ στο θεμα τρυγονιου, ενα θεμα που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ηταν η υπερδιατρηση στα τρυγονια που προκαλουνταν απο πολλα φυσιγγια στη ζεστη του Αυγουστου κ στους 30-33 βαθμους Κελσιου... Απο παντα γινοταν αυτο, αλλα τωρα επειδη το δειγμα των τουφεκιων ηταν πολυ μεγαλυτερο, το συμπερασμα ηταν κ πιο ασφαλες...
Καταρχην τα ανοιχτα τσοκ κ τα ψιλα σκγια σκοτωναν εξαιρετικα μακρια σε αυτες τις συνηθηκες, ειδικα αν δεν ηταν πολυ φορτωμενα...
Απο εκει κ περα, υπηρχαν τρυγονια που χτυπιονταν κατω απο τα 30 μετρα, επαιρναν 3-4-5 σκαγια επανω τους και επφταν μεν, αλλα οχι ξερα οπως θα επρεπε σε καθε αλλη περιπτωση... Εχω πουλια στην καμερα που πεφτουν χτυπιοντας τα φτερα τους κ ειχαν ενα σωσρο σκαγια επανω τους... Το ιδιο συνεβαινε με 3-4 διαφορεικα οπλα...

Κωστα τα federal δεν δοκιαμστηκαν ποτε τελικα, αλλα δοκιματσηκαν Κουτουμανος Ωμεγα, Tordo30, fantom 32, κενταυρος 28 κ ιδιογομωση στα 32 και 33,5 γραμμαρια...
Δεν ηταν θεμα βαρους γομωσης το θεμα ομως, ηταν θεμα ισορροπιας ταχυτητων κ πιεσεων... Τα 33,5 γρ ας πουμε που ηταν πολυ μαλακο κ συγκρατημενο, εκαιγαν τα τρυγονια χωρις ιχνος αιματος, τη στιγμη που αλλα ελαφρυτερα τα περναγαν κ εβγαιναν στην πλατη τα σκαγια...
Εξαιρετικο κ το 28αρι του Κενταυρου που εριξε ο Γιωργος κ ξεραιναν τα πουλια σε ολες τις αποστασεις...
 
Εγώ τελικά θα τολμησω να.πω ότι το.καλυτερο φυσιγγι στο τρυγονι είναι αυτό που έχει περισσεψει από την τσίχλα. Μου ήρθαν αυτόματα οι εικόνες προσκοπευσης από το χειμώνα και το φυσιγγακι (gorilla quail 9,5) σκότωνε ικανοποιητικα σε βαθμό που με άφησε άφωνο καθότι είχα τη νοοτροπία ότι θέλει δυνατό φυσιγγι και πιο χοντρό σκαγι το τρυγονι. Όταν όμως δεν βγαίνεις από το καλούπι που είχες μπει το χειμώνα, παρα το.εξαμηνο απραγιας, οι επιτυχίες επανέρχονται αμέσως. Για μένα τέλος τα πειράματα δλδ, θα αφήνω από το χειμώνα ένα κουτάκι για το καλοκαίρι πλέον.
 
Εγώ τελικά θα τολμησω να.πω ότι το.καλυτερο φυσιγγι στο τρυγονι είναι αυτό που έχει περισσεψει από την τσίχλα.
Μην το λες....μην το λες!
Ένας έμπειρος ιδιογομωτης κατά καιρούς "κερνάει" κάνα φυσιγγακι που γεμίζει, έτσι για να γίνεται κουβέντα. Πέρσι μου είχε δώσει να δοκιμάσω ένα εξαιρετικό φυσιγγι. Τόσο καλό που λυπόμουν να το χαλάω στην τσίχλα. Αυτό, σκέφτηκα, θα είναι ιδανικό στο τρυγόνι. Θα τα φυλάξω ως κόρη οφθαλμού. Η πολυπόθητη στιγμή έφτασε και ξημέρωμα της 20ης Αυγούστου μπήκαν στην θαλάμη. Έμελλε οι δύο πρώτες τουφεκιές στα πρώτα δύο πουλιά, να με προσγειώσουν ανώμαλα. Κατέβασα το όπλο και στα δύο και ξεκίνησα να πάω να τα πάρω και στο πρώτο βήμα μου έπεφτε το σαγόνι όταν έβλεπα τα τρυγόνια λίγο πριν χτυπήσουν κάτω, να ανοίγουν τα φτερά τους , να συνεχίζουν κουτσα στραβά και να γυρνάνε ανάποδα μετά από 50-100 μέτρα. Το φυσιγγι ήταν δυνατό.....ξαναμπήκε στην άκρη!
Το τρυγόνι τον Αύγουστο θέλει όσο πιο μαλακό φυσιγγι γίνεται.
 
Back
Top