Φυσίγγια για τρυγόνι

Μην το λες....μην το λες!
Ένας έμπειρος ιδιογομωτης κατά καιρούς "κερνάει" κάνα φυσιγγακι που γεμίζει, έτσι για να γίνεται κουβέντα. Πέρσι μου είχε δώσει να δοκιμάσω ένα εξαιρετικό φυσιγγι. Τόσο καλό που λυπόμουν να το χαλάω στην τσίχλα. Αυτό, σκέφτηκα, θα είναι ιδανικό στο τρυγόνι. Θα τα φυλάξω ως κόρη οφθαλμού. Η πολυπόθητη στιγμή έφτασε και ξημέρωμα της 20ης Αυγούστου μπήκαν στην θαλάμη. Έμελλε οι δύο πρώτες τουφεκιές στα πρώτα δύο πουλιά, να με προσγειώσουν ανώμαλα. Κατέβασα το όπλο και στα δύο και ξεκίνησα να πάω να τα πάρω και στο πρώτο βήμα μου έπεφτε το σαγόνι όταν έβλεπα τα τρυγόνια λίγο πριν χτυπήσουν κάτω, να ανοίγουν τα φτερά τους , να συνεχίζουν κουτσα στραβά και να γυρνάνε ανάποδα μετά από 50-100 μέτρα. Το φυσιγγι ήταν δυνατό.....ξαναμπήκε στην άκρη!
Το τρυγόνι τον Αύγουστο θέλει όσο πιο μαλακό φυσιγγι γίνεται.
ναι έχετε απόλυτο δίκιο, γι αυτό έγραψα ότι κακώς πίστευα ότι θέλει δυνατό φυσιγγι το τρυγονι. Εμένα μου ταιριαξαν γιατί ρίχνω ελαφριά και το χειμώνα στην τσίχλα. Παρότι δεν.ειναι στα μέτρα μου δεν κατάλαβα ανακρουση ούτε στους 33 βαθμούς.
Αντίθετα το score νο7 που Πέρσι ήταν μαλακό καιν φονικό, το καινούριο φέτος μου μαυρισε τον ώμο και δεν σκότωσε κιόλας. Τα άφησα αμέσως στην άκρη για μέρες με πολύ κρύο και υγρασία
 
Στο ντοπιαρικο το 7 είναι υπερβολή.
το εφταρι το πρωι στο λισπορο σε ανοικτα κοματια που δεν ξερεις που περνανε τα πουλια και ειναι σε ολες τις αποστασης με εφτιαρα δεν θα ειχες προβλημα το ιδιο και ο αρης .[οσο ζεις μαθαινεις!]
 
Στο ντοπιαρικο το 7 είναι υπερβολή.
Ναι, εχεις δικιο. Το ντοπιαρικο ειναι κομματι πιο ευκολο τις πρωτες μερες, ειδικα αν ξερεις και ροτες. 8αρι ή 8μιση ισως.
Στο δικανο,βαλτε στην ανοιχτη ενα "9ρακι"!
Θα το ξαναβαλετε!:)
 
Εγω δεν ειχα θεμα με τα πουλια, επεφταν μια χαρα... Απλα καποια που με τα σκαγια που ειχαν επρεπε να ειναι πανιά, επεφταν σε κατασταση σοκ... Ολα αυτα ειχαν διαμπερη, κ ειχαν με ενα συγκεκριμενο φυσιγγι δικο μου που το ριχνω στα μπεκατσινια... Τα ειχα παρει μαζι γιατι δεν ειχα προβλεψει το 'ανεβασμα" αυτο στο βορρα κ ειχα αφησει λιγο πισω το γεμισμα για τα σεπτεμβριανα...
Δεν θα αναφερω για 3-4 που εμεινε η τουφεκια πισω κ επεσαν λιγο αργοτερα, αυτα ειχαν σκαγια στην κοιλια, θα γινονταν με οποιοδηποτε φυσιγγι...
Οποτε εμπαινε το 33αρι μου με 7/8 μιξ που ειναι φτιαγμενο για τα τρυγονι δεν ελεγαν νερο οπου κ αν πεταγαν... Απλα χωνευαν... Ειχα μονο δυο κουτια τετοια ομως...
 
Φέτος εριξα ενα σετ απ στα 29γρ σε νο 7.5 όλα διαμπερη, κρέμασαν φτερο και πήγαιναν πλαναριστα σαν να έχαναν την ισορροπία τους. Μέτρησα 5 σκαγια πάνω στο πουλί σε απόσταση 30 σχεδόν μέτρων που έσκασε στον αέρα. Όταν πήγα να το παρω ήταν ζωντανό. Εκεί τα έχασα.
 
Οπως ειπα κ στο θεμα τρυγονιου, ενα θεμα που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ηταν η υπερδιατρηση στα τρυγονια που προκαλουνταν απο πολλα φυσιγγια στη ζεστη του Αυγουστου κ στους 30-33 βαθμους Κελσιου... Απο παντα γινοταν αυτο, αλλα τωρα επειδη το δειγμα των τουφεκιων ηταν πολυ μεγαλυτερο, το συμπερασμα ηταν κ πιο ασφαλες...
Καταρχην τα ανοιχτα τσοκ κ τα ψιλα σκγια σκοτωναν εξαιρετικα μακρια σε αυτες τις συνηθηκες, ειδικα αν δεν ηταν πολυ φορτωμενα...
Απο εκει κ περα, υπηρχαν τρυγονια που χτυπιονταν κατω απο τα 30 μετρα, επαιρναν 3-4-5 σκαγια επανω τους και επφταν μεν, αλλα οχι ξερα οπως θα επρεπε σε καθε αλλη περιπτωση... Εχω πουλια στην καμερα που πεφτουν χτυπιοντας τα φτερα τους κ ειχαν ενα σωσρο σκαγια επανω τους... Το ιδιο συνεβαινε με 3-4 διαφορεικα οπλα...

Κωστα τα federal δεν δοκιαμστηκαν ποτε τελικα, αλλα δοκιματσηκαν Κουτουμανος Ωμεγα, Tordo30, fantom 32, κενταυρος 28 κ ιδιογομωση στα 32 και 33,5 γραμμαρια...
Δεν ηταν θεμα βαρους γομωσης το θεμα ομως, ηταν θεμα ισορροπιας ταχυτητων κ πιεσεων... Τα 33,5 γρ ας πουμε που ηταν πολυ μαλακο κ συγκρατημενο, εκαιγαν τα τρυγονια χωρις ιχνος αιματος, τη στιγμη που αλλα ελαφρυτερα τα περναγαν κ εβγαιναν στην πλατη τα σκαγια...
Εξαιρετικο κ το 28αρι του Κενταυρου που εριξε ο Γιωργος κ ξεραιναν τα πουλια σε ολες τις αποστασεις...
Αρι ευχαριστώ, αυτό πιστεύω και γω δεν θέλει γρήγορο (δυνατό) φυσιγγι η έναρξη έπρεπε να ρίξετε μερικά αμερικανάκια είναι αυτό που λες χαμηλές ταχύτητες και απόδοση.
 
Για μένα το τρυγόνι θέλει nsi classica 7,5...όσο θεωρητικά να μην είναι η πιο ενδεδειγμένη επιλογή αλλά μου δίνει τεράστια αυτοπεποίθηση και ακαριαια σκοτωματα!
Ενδεδειγμενη επιλογή είναι αυτή που δουλεύει αποτελεσματικα στον καθένα μας ;)

Κ εμενα μου λένε συνέχεια ότι η μβ32 κ τα 33 γρ είναι ακατάλληλα για το τρυγονι αλλά το έχω ξεπεράσει πια... :) Δεν είναι ανάγκη να πείσω κανέναν...
 
Εγω δεν ειχα θεμα με τα πουλια, επεφταν μια χαρα... Απλα καποια που με τα σκαγια που ειχαν επρεπε να ειναι πανιά, επεφταν σε κατασταση σοκ... Ολα αυτα ειχαν διαμπερη, κ ειχαν με ενα συγκεκριμενο φυσιγγι δικο μου που το ριχνω στα μπεκατσινια... Τα ειχα παρει μαζι γιατι δεν ειχα προβλεψει το 'ανεβασμα" αυτο στο βορρα κ ειχα αφησει λιγο πισω το γεμισμα για τα σεπτεμβριανα...
Δεν θα αναφερω για 3-4 που εμεινε η τουφεκια πισω κ επεσαν λιγο αργοτερα, αυτα ειχαν σκαγια στην κοιλια, θα γινονταν με οποιοδηποτε φυσιγγι...
Οποτε εμπαινε το 33αρι μου με 7/8 μιξ που ειναι φτιαγμενο για τα τρυγονι δεν ελεγαν νερο οπου κ αν πεταγαν... Απλα χωνευαν... Ειχα μονο δυο κουτια τετοια ομως...

Να σε δω τη θα κανεις μολλης σου τελιωση η 32αρα.....thinkthink
Σε κοβω να πηδας προς ισπανια μερια.....!!!.yel..yel.
.my man..my man..my man.
 
Ενδεδειγμενη επιλογή είναι αυτή που δουλεύει αποτελεσματικα στον καθένα μας ;)

Κ εμενα μου λένε συνέχεια ότι η μβ32 κ τα 33 γρ είναι ακατάλληλα για το τρυγονι αλλά το έχω ξεπεράσει πια... :) Δεν είναι ανάγκη να πείσω κανέναν...
Εγώ να δεις συνέχεια με 33γρ και δεν αλλαζω, σπάνια και με 32 όπως το νιώθει ο καθένας...
 
Back
Top