Φυσίγγια για τρυγόνι

καλημερα σε ολους.ns 20 classica σε 7,5 νουμερο.σφικτες τουφεκιες και αριστες κατανομες
Με τεσσαρι τσοκ δουλευει ακομα καλυτερα ο ιδιαιτερος συγκεντρωτηρας του κ πραγματικα ειναι πολυ αποτελεσματικο...
 
Oντως αποτελεσματικοτατο, αν και αρκετα συγκεντρωτικο.

Αν δεν γεμιζα, θα το προτιμουσα για δευτερο φυσιγγι σε συνδυασμο με ανοικτοτερο τσοκ οπως λεει ο Αρης
 
Αυτό το φυσίγγι αν δεν κάνω λάθος είναι το παλιό AZ-20. Τότε που έριχνα φυσίγγια της αγοράς ήταν το καλύτερο φυσίγγι που είχα. Το είχα βολευτεί απίστευτα!!!
 
αυτο ακριβως ειναι κι εχω ακομα 1 κουτι 6αρια τα οποια θα παιχτουν σε καλοκαιρινες φασσες
 
καλημερα σε ολους.ns 20 classica σε 7,5 νουμερο.σφικτες τουφεκιες και αριστες κατανομες
Πολλοί το παρεξηγησαν λόγω σφιχτων κατανομων.
Είχαν αποτυχίες και τους έφταιγε γενικά το φυσίγγι.
 
ασε jnp οπως λεει η παροιμια της κακιας ............. και οι τριχες της φταινε και δεν βγαζω τον εαυτο μου εξω.πριν μαθω μερικα πραγματακια για 2φθαλμη σκοπευση κι επωμιση τα οποια ακομα μαθαινω αμα εβλεπες το γιλεκο μου οχι απλα θα πεθαινες απ τα γελια ητανε ασπρα κοκκιινα κιτρινα μπλε καραβακια.μολις εχανα ενα πουλι αλλαζα ολα τα φυσιγιια.κι ευτυχως ελεω σκοπευτηριου και 2-3 ατομων ας ειναι καλα τα παιδια εβαλα μυαλο.γι αυτο οσοι ξεκινανε το κυνηγι τωρα πρεπει να πανε στο σκοπευτηριο πρωτα
 
οπως λεει η παροιμια της κακιας ............. και οι τριχες της φταινε
Τώρα μην ξύνεις πληγές και έχουμε και κάποιους προικισμένους εδώ μέσα ... .sarcastic..ha ha ha.

αμα εβλεπες το γιλεκο μου οχι απλα θα πεθαινες απ τα γελια ητανε ασπρα κοκκιινα κιτρινα μπλε καραβακια
.very funny.

γι αυτο οσοι ξεκινανε το κυνηγι τωρα πρεπει να πανε στο σκοπευτηριο πρωτα
Μπα και προχθές να το ξεκίνησαν, πάλι πρέπει να πάνε. ;)
 
Μιας κ σε αλλο θεμα ειχαμε πιασει την κουβεντα των τιμων, το ΝS-20 ειναι ενα φυσιγγι με αρκετα υψηλη τιμη... Ολη η τιμη βασιζεται στην πατεντα του συγκεντρωτηρα οποτε ναι, να το πληρωσω λιγα παραπανω χρηματα... Αντιθετα το αδερφακι του, Nsi Tortora ειναι υπερβολικα κοστολογημενο κατα τη γνωμη μου, παρολο που ειναι εξαιρετικο...
Γενικα οσων αφορα τα φυσιγγια της εταιριες με τον αποσπομενο πατο στο συγκεντρωτηρα, εχω παρατηρησει μεσα απο τις δοκιμες οτι στα τσοκ απο Demi και πιο ανοιχτο (πχ IC) αποδδουν εξαιρετικα σφιχτες κατανομες... Αν βληθουν με πιο κλειστα τσοκ αποδιδουν μεν καλα, αλλα οπως κ καποιο αλλο προσεγμενο φυσιγγι... Με iC, LM κτλ οι κατανομες τους ακομα και σε πολυ μεγαλες αποστασεις ειναι υποδειγματικες...
 
To γελοιο ομως ειναι οτι οταν τα ΑΖ-20 εβγαιναν ακομα ως Maionchi η τιμη τους ηταν εξαιρετικα χαμηλη, θυμαμαι γυρω στις 1400δρχ ενω καποια αλλα Ελληνικης κατασκευης στα ιδια γραμμαρια ειχαν παραπανω. Το πως αλλαξε τουμπα και ακριβυναν αρκετα δεν το καταλαβα, στο μεταξυ σταματησα και να αγοραζω.

Το ευχαριστο για μενα ηταν ομως οτι παντοτε δεν κατηγορουσα το φυσιγγι που χρησιμοποιουσα, ασχετως αν μου αρεσε να δοκιμαζω διαφορα. Παντοτε θυμαμαι εριχνα τα μαυρα C7 και τα AZ-20. Τοτε δε με ενοιαζαν ανακρουσεις και τα σχετικα, ή ετσι νομιζα, καθως οταν αρχισα να γεμιζω καταλαβα τι σημαινει να ριχνεις με ενα φυσιγγι που δε σε κανει να ψαχνεις που ειναι το οπλο σου μετα απο καθε βολη.
 
Αρη, το NS ειναι γεμισμενο με C7 ενω το Τortora αν δε κανω λαθος με διβασικη. Αυτο διαπιστωσα ανοιγοντας και τα 2, τοσο παλια ομως που ηταν ακομα οι δραχμες. Τωρα δε ξερω τι εχουν μεσα, φανταζομαι ομως οτι δεν εχει αλλαξει, ειδικα το NS-20 που ειναι best seller
 
  • Like
Reactions: jnp
βικτωρα δεν κανεις κανενα λαθος το tortora ειναι γεμισμενο με tecna νομιζω αλλα δεν ειναι αυτο που το κανει ακριβο υποτιθεται οτι ειναι (εξειδικευμενο) για τα περιστεροειδη και καλα αλλα μαλλον ειναι εξειδικευμενο για να σου αδειαζει τη τσεπη.ασε που στη ζεστη χτυπαει πολυ
 
Φαντασου πως υπηρχε κοσμος που εριχνε και το αντιστοιχο Tordo της σειρας στις τσιχλες. .asking.
 
Τα Tortora εχουν βρεθει να ειναι γεμισμενα και με Tecna και με S4... H διαφορα στο ειδος της πυριτιδας δεν αντιπροσωπευει για μενα την υψηλη τιμη του...
 
Σε καμμια περιπτωση. Απλα πολλες φορες οι εταιριες βρισκουν το πατημα της "εξειδικευσης" για να πουλησουν πανακριβα. Τρανο παραδειγμα και η σειρα αυτη της NSI αλλα και η αντιστοιχη Mygra της B&P
 
Το NS 20 Classica σε νούμερο 7,5 αλλά και το Tortora τα ρίχνω εδώ και 5-6 χρόνια στα τρυγόνια.
Μπορεί να είναι λίγο ακριβούτσικα αλλά για το τρυγόνι χαλάλι...
Φωτιά και τα δύο.Δεν με έχουν προδώσει ποτέ!!!
Με τέσσερα άστρα στην καραμπίνα και τον συνδυασμό τέσσερα και τρία άστρα στο δίκαννο.
 
Τα Tortora εχουν βρεθει να ειναι γεμισμενα και με Tecna και με S4... H διαφορα στο ειδος της πυριτιδας δεν αντιπροσωπευει για μενα την υψηλη τιμη του...

Eτσι ακριβως. Νομιζω ειχαν κυκλοφορησει στην αρχη με ΤΕCNA και το γυρισαν στην S4
 
Φαντασου πως υπηρχε κοσμος που εριχνε και το αντιστοιχο Tordo της σειρας στις τσιχλες. .asking.
αυτο παλι ειναι μαλινοταπα νομιζω και την τελευται φορα που ρωτησα τη τιμη του ητανε γυρω στα 12 ευρω.μολις τ ακουσα επαθα τουλαχιστον 10 εγκεφαλικα.shoot.
 
Back
Top