Φυσίγγια για τρυγόνι

Οι φασσες πεφτουν ανετα με 8αρια εναρξη με νεαρα πουλια που ερχοντε μπρωστα μας μετα ζοριζουν τα πραγματα
Συμφωνώ το έχω δει με τα μάτια μου στην αρχή που μπαίνουν πουλιά με καλό καιρό και σε μέτρια απόσταση, 25μ περίπου συν πλην κάποια μέτρα.
 
Ρε Κωστή με τη γεμίζεται το free shot...;;;
Στο set up που γεμίζεις MBX32 στα 32 γρ κι'είσαι ευχαριστημένος αν είναι με 688 ανέβα 0.5 με βύσμα freeshot ή gulandi bior me 33gr σκάγια
Αν το set up σου στα 32γρ είναι με cx2000 μείνε στην ίδια δοσολογία πυρίτιδας κι'άλλαξε καψούλι σε 688 με 33γρ .
 
Όντως, η κοντή άτρακτος του συννέφου των σκαγιών είναι κάτι το επιθυμητό και ένα ποιοτικό χαρακτηριστικό της ντουφεκιάς μας...!
Κι αυτό, διότι όσο μακραίνει η άτρακτος των σκαγιών καθώς ταξιδεύει προς τον στόχο, τόσο αυξάνονται τα ενδιάμεσα κενά στο σύννεφο των σκαγιών, με κίνδυνο το θήραμα να πέσει σε ένα τέτοιο κενό και να μάς διαφύγει, είτε εντελώς αλώβητο, είτε επιπόλαια τραυματισμένο (ό,τι χειρότερο αυτό)... Απεναντίας, η κοντή άτρακτος του συννέφου των σκαγιών που είναι πυκνή σε σκάγια, μάς δίνει πολύ περισσότερες πιθανότητες ώστε να βάλουμε τον στόχο μας με αρκετά έως πολλά σκάγια και να τον καταβάλουμε άμεσα...
Στην κοντή άτρακτο των σκαγιών, λοιπόν, βοηθάνε τα εξής χαρακτηριστικά του εξοπλισμού μας:
(α) Κοντή στήλη σκαγιών στο φυσίγγι, δηλ. μικρές σε βάρος γομώσεις με λίγα bars, άρα "τετράγωνες" γομώσεις (δηλ. σχεδόν ίσο ύψος και πλάτος της στήλης των σκαγιών μέσα στο φυσίγγι)...
(β) Ανοιχτές έως μεσαίες συσφίγξεις και όχι στενές, διότι οι δεύτερες τείνουν να "στραγγαλίζουν" τη γόμωση/στήλη των σκαγιών, με επακόλουθο να "τσαλακώνουν"/παραμορφώνουν τα σκάγια και να επιμηκύνουν την άτρακτο, πράγμα το οποίο "φθείρει" την κατανομή μας όπως προανέφερα...
(γ) Όσο το δυνατόν πιο σφαιρικά και καλά λειασμένα σκάγια, καθώς και αρκετά σκληρά σκάγια (αρκετό αντιμόνιο στη σύνθεσή τους), διότι έτσι, δεν θα παραμορφώνονται καθόλου εύκολα από την τριβή τους με τα εσωτερικά τοιχώματα κάννης και τσοκ, θα διατηρούν ικανοποιητική τη σφαιρικότητά τους, παρέχοντάς μας ένα σαφές όφελος μιας κατανομής σκαγιών ποιοτικής, ομοιόμορφης και πυκνής, με όσο το δυνατόν πιο κοντή άτρακτο...
Τα στενα τσοκ προσφερουν κοντη ατρακτο φιλε , επισης τα τσοκ φρενου πιο πυκνη ακομα
 
Τα έχεις ρίξει? Εγώ δεν είδα διαφορά, ανάλογα το τσοκ δουλεύουν.

Ναι με φουλ και 2** την μαζευει την τουφεκια και βγαζει μετρα....αλλα ποιος κυνηγαει με φουλ ή 2**
σε κυνηγι φερμας!! Τουλαχιστον οσους ξερω με κυλινδρο η 4**** πανε. Ετσι κανω και εγω φιλε μου!!
 
Ναι με φουλ και 2** την μαζευει την τουφεκια και βγαζει μετρα....αλλα ποιος κυνηγαει με φουλ ή 2**
σε κυνηγι φερμας!! Τουλαχιστον οσους ξερω με κυλινδρο η 4**** πανε. Ετσι κανω και εγω φιλε μου!!
Μα δεν μιλάμε για κυνήγια Φέρμας , για τρυγόνι μιλάω.δοκιμασετο είναι πολύ καλό φυσιγγι.
 
Ναι με φουλ και 2** την μαζευει την τουφεκια και βγαζει μετρα....αλλα ποιος κυνηγαει με φουλ ή 2**
σε κυνηγι φερμας!! Τουλαχιστον οσους ξερω με κυλινδρο η 4**** πανε. Ετσι κανω και εγω φιλε μου!!
Εγω με τριαρι τσοκ στα 25 μετρα ειδα αντιναξεις και ενα αλλο πια η διαφορα στην αποδωση μεταξυ μαλλινης και βιορ
 
Εγω με τριαρι τσοκ στα 25 μετρα ειδα αντιναξεις και ενα αλλο πια η διαφορα στην αποδωση μεταξυ μαλλινης και βιορ

Ναι σωστα τα λες τα 25 μετρα με 3*** τα εχεις....τα 25 μετρα ειναι στην κατηγορια των μεσαιων αποστασεων
οτι και τσοκ να βαλουμε 2** η ακομα και φουλ δεν πιανεις στα 35 μετρα μια αξιοπρεπη συγκεντρωση
του 85-90 %. Οι μισοταπες ειναι για μεσαιες αποστασεις.....αυτος ειναι ο ''ρολος'' τους....γι'αυτο τις
εβγαλαν. Ολες οι μισοταπες ειναι βυσματα μεσαιων αποστασεων. Καμια μισοταπα δεν μπορει ΠΧ να
συναγωνιστει εναν DRAGO στα 45 και 50 μετρα....
 
Ναι σωστα τα λες τα 25 μετρα με 3*** τα εχεις....τα 25 μετρα ειναι στην κατηγορια των μεσαιων αποστασεων
οτι και τσοκ να βαλουμε 2** η ακομα και φουλ δεν πιανεις στα 35 μετρα μια αξιοπρεπη συγκεντρωση
του 85-90 %. Οι μισοταπες ειναι για μεσαιες αποστασεις.....αυτος ειναι ο ''ρολος'' τους....γι'αυτο τις
εβγαλαν. Ολες οι μισοταπες ειναι βυσματα μεσαιων αποστασεων. Καμια μισοταπα δεν μπορει ΠΧ να
συναγωνιστει εναν DRAGO στα 45 και 50 μετρα....
Αυτος ο Drago καλο παιδι μου ακουγετε βαραει 90 αρια με μαμα οπλο ???
 
Οι μισοταπες ειναι για μεσαιες αποστασεις.....αυτος ειναι ο ''ρολος'' τους....γι'αυτο τις
εβγαλαν
Και οι Εγγλέζοι που κατεβάζουν "στεγνά" κάτι φασιανούς με φυσιγγάκια μαλλινόταπα, ελαφριών γομώσεων μάλιστα, σε Νο 5 & 6...???
Και το μαλλινόταπο και το μισόταπο φυσιγγάκι, με χοντρούτσικα και ποιοτικά σκαγάκια μια χαρά την κάνει τη δουλίτσα του ακόμη και στα 40 - 50 μέτρα...!!! Βέβαια, αυστηρές προϋποθέσεις σ' αυτές τις αποστάσεις είναι να ντουφεκάμε σωστά (εξοικείωση με μακρινούς στόχους) και με κλειστές συσφίγξεις (μισό τσοκ και κάτω)... Διότι απλούστατα, εάν δεν τηρούνται αυτές οι προϋποθέσεις, τότε δεν μάς φταίει ούτε η μάλλινη τάπα, ούτε και η μισόταπα...!
 
Ολοι μας εχουμε τις αποψεις μας....και ολες ειναι σεβαστες!!! Ωστοσο επαναλαμβανω οτι ολες οι μισοταπες
ειναι βυσματα μεσαιων αποστασεων....και γι'αυτο βγηκαν. !!!! Εαν οι μισοταπες μπορουσαν να καλυψουν
σε ολες τις αποστασεις.....ποιος ο λογος να υπαρχουν συγκεντρωτηρες ?? Ποιος ο λογος υπηρχε να βγαλουν
τον spark - rex - drago κτλ κτλ ??? Ποιος ο λογος για τον LB6.?? Παντα φιλικα και χωρις ιχνος αντιπαρεθεσης
θα σου προτεινα να βαλεις τα ιδια ποιοτικα σκαγιακια στις μισοταπες και σε οποιον συγκεντρωρα σου προ
ανεφερα και δοκιμασεις στα 50 μετρα σε σταθερο στοχο .....και να δεις τι θα δωσει ο συγκεντρωτηρας και τι
η μισοταπα.....μετα εαν θελεις το ξανα συζηταμε!!!
Ποτε δεν λεω αερολογιες....οτι λεω ειναι αποτελεσματα δοκιμων μου!!!!
 
Εξαρτάται και το μέρος που τα κυνηγάμε παιδιά. Αν ξέρεις ότι στο μέρος που πας περνάνε κοντά σχετικά βάζεις και μισοταπο και είναι καλύτερα, γιατί λίγο η αποχή λίγο η απώλεια ψυχραιμίας λίγο η κούραση της πρώτης μέρας επηρεάζουν. Το λέω γιατί έχει τύχει πρώτη μέρα να πάθω πανωλεθρία στα τρυγόνια, που περνούσαν κοντά. Εκεί ίσως μια πιο ανοιχτή τουφεκιά να μας δώσει καλύτερα αποτελέσματα. Λέω ίσως γιατί πάντα ήθελα να δοκιμάσω μάλλον η τάπα ή μισοταπο στα τρυγόνια και τελικά δεν το έκανα ποτέ!
 
Back
Top