Φυσίγγια για τρυγόνι

Εξαρτάται και το μέρος που τα κυνηγάμε παιδιά. Αν ξέρεις ότι στο μέρος που πας περνάνε κοντά σχετικά βάζεις και μισοταπο και είναι καλύτερα, γιατί λίγο η αποχή λίγο η απώλεια ψυχραιμίας λίγο η κούραση της πρώτης μέρας επηρεάζουν. Το λέω γιατί έχει τύχει πρώτη μέρα να πάθω πανωλεθρία στα τρυγόνια, που περνούσαν κοντά. Εκεί ίσως μια πιο ανοιχτή τουφεκιά να μας δώσει καλύτερα αποτελέσματα. Λέω ίσως γιατί πάντα ήθελα να δοκιμάσω μάλλον η τάπα ή μισοταπο στα τρυγόνια και τελικά δεν το έκανα ποτέ!
Πο ρε φιλε να πας πρωτη μερα μετα απο 6 μηνες τρυγωνι και με τουφεκια δυφραγγο να σου περνανε στα 15 -20 μετρα ποπο ζιμια
 
Πο ρε φιλε να πας πρωτη μερα μετα απο 6 μηνες τρυγωνι και με τουφεκια δυφραγγο να σου περνανε στα 15 -20 μετρα ποπο ζιμια
Το έχω πάθει και ήθελα να πετάξω το όπλο στο Ρέμα και να φύγω. Βασικά εγώ έπρεπε να πέσω στο ρεμα εκείνη τη μέρα... Αλλά οκ δεν παραπονιέμαι έτυχε κι αυτό μια φορά...
 
Το έχω πάθει και ήθελα να πετάξω το όπλο στο Ρέμα και να φύγω. Βασικά εγώ έπρεπε να πέσω στο ρεμα εκείνη τη μέρα... Αλλά οκ δεν παραπονιέμαι έτυχε κι αυτό μια φορά...
Ελα φιλε αμα σου ρχοντε κοντα και η τουφεκιες Εινα πεντε ποντους διαμετρο και να το πετυχεις δε το περνεις στο χερι
 
Ελα φιλε αμα σου ρχοντε κοντα και η τουφεκιες Εινα πεντε ποντους διαμετρο και να το πετυχεις δε το περνεις στο χερι
Μεγάλη πίκρα σου λέω. Είχα τέτοια υπερένταση που έτρεμαν τα χέρια μου. Είχα πάθει σοκ, αλλά μετά λέω αυτό ήταν να γράψει ιστορία , θα το θυμάμαι για πάντα και τώρα πια το θυμάμαι και γελάω. Έτσι είναι το κυνήγι. Αλλος ένας λόγος που είναι όμορφο! Εντωμεταξύ στο ίδιο μέρος άλλες φορές περνούσαν μακριά και τα περισσότερα τραβερσατα, κι έβαζα παλιότερα ** φαντάσου.
 
Ολοι μας εχουμε τις αποψεις μας....και ολες ειναι σεβαστες!!! Ωστοσο επαναλαμβανω οτι ολες οι μισοταπες
ειναι βυσματα μεσαιων αποστασεων....και γι'αυτο βγηκαν. !!!! Εαν οι μισοταπες μπορουσαν να καλυψουν
σε ολες τις αποστασεις.....ποιος ο λογος να υπαρχουν συγκεντρωτηρες ?? Ποιος ο λογος υπηρχε να βγαλουν
τον spark - rex - drago κτλ κτλ ??? Ποιος ο λογος για τον LB6.?? Παντα φιλικα και χωρις ιχνος αντιπαρεθεσης
θα σου προτεινα να βαλεις τα ιδια ποιοτικα σκαγιακια στις μισοταπες και σε οποιον συγκεντρωρα σου προ
ανεφερα και δοκιμασεις στα 50 μετρα σε σταθερο στοχο .....και να δεις τι θα δωσει ο συγκεντρωτηρας και τι
η μισοταπα.....μετα εαν θελεις το ξανα συζηταμε!!!
Ποτε δεν λεω αερολογιες....οτι λεω ειναι αποτελεσματα δοκιμων μου!!!!
Κ.Νικο πιστεύεις ότι με τσοκ φρένου θα δεις τόσο μεγάλες διαφορες στην συγκέντρωση από μια μισοταπα και έναν συγκεντρωτηρα;
 
Παραθέτω αμέσως παρακάτω, ένα βλητικό πείραμα που πραγματοποίησε κάποτε ένας γνωστός βλητικός, ο Δρ Τζόουνς, και τα ευρήματα που προέκυψαν απ' αυτό...

Κατ' αρχάς, πριν το πείραμα, να αναφερθεί ότι ο πλαστικός συγκεντρωτήρας προσφέρει αδιαμφισβήτητα προστασία από την τριβή με τα τοιχώματα της κάννης, άρα περισσότερα σκάγια διατηρούν τη σφαιρικότητά τους και, έτσι, πάνε στον στόχο σε μια αποτελεσματική συγκέντρωση και κατανομή... Επίσης, ο πλαστικός συγκεντρωτήρας δρα κάπως σαν δεύτερο τσοκ επί του ήδη υπάρχοντος τσοκ στο στόμιο της κάννης... Όλ' αυτά, αναφέρονται σε αντιδιαστολή με τη μάλλινη τάπα βέβαια, όπου τα σκάγια είναι εντελώς εκτεθειμένα στα εσωτερικά τοιχώματα της κάννης και του τσοκ...

Πάμε λοιπόν: ο βλητικός αυτός, ο Δρ Τζόουνς, αποφάσισε να κάνει ένα πείραμα, συγκρίνοντας βολές με την ίδια γόμωση από το ίδιο όπλο και το ίδιο τσοκάρισμα, στην ίδια απόσταση, για να εξακριβώσει εάν πράγματι υπάρχει σημαντική διαφορά στο βλητικό αποτέλεσμα μεταξύ πλαστικού συγκεντρωτήρα και μάλλινης τάπας...

Τα φυσίγγια που χρησιμοποίησε ήτανε της ίδιας εταιρείας, με 28γρ σκάγια, νούμερο 7μισό. Η μία έκδοση είχε πλαστικούς συγκεντρωτήρες και η άλλη μάλλινες τάπες. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή των φυσιγγίων της δοκιμής, και τα δύο φυσίγγια (και με μάλλινη τάπα και με συγκεντρωτήρα) παρήγαγαν ταχύτητα στομίου 427 μέτρα/δευτερόλεπτο. Επίσης, και τα δύο είχαν σκάγια με 3% αντιμόνιο (σκληρούτσικα).

Το όπλο της δοκιμής ήτανε ένα Browning B25 με κάννες 76εκ. και εναλασσόμενα τσοκάκια καλής ποιότητας. Το τσοκ για το τεστ ήτανε το μισό τσοκ (3*) για να αποφευχθεί η υποψία υπερβολικής σύσφιγξης που ίσως να παραμόρφωνε τα σκάγια.

Οι βολές πραγματοποιήθηκαν σε πίνακες σε απόσταση 23 μέτρων.

Πάμε στο διά ταύτα τώρα, στα ευρήματα της έρευνας αυτής:
Λοιπόν, το συνολικό άνοιγμα της τουφεκιάς με μάλλινη τάπα στα 23 μέτρα ήτανε 49εκ. κατά μέσο όρο. Η μέση αυξομείωση του ανοίγματος υπολογίστηκε στα 2,7εκ.
Στον αντίποδα, οι βολές με πλαστικό συγκεντρωτήρα έδωσαν ένα συνολικό άνοιγμα ντουφεκιάς της τάξης των 44εκ. στην ίδια πάντα απόσταση, των 23 μέτρων, με μέση αυξομείωση ανοίγματος της κατανομής τα 3εκ..
Η διαφορά του ανοίγματος, 49 μείον 44 εκατοστά, δείχνει ότι ο πλαστικός συγκεντρωτήρας μειώνει το συνολικό άνοιγμα της τουφεκιάς μόλις κατά 10% περίπου.

Επιπλέον, ένα ενδιαφέρον στοιχείο της δοκιμής, ήταν ότι η ποιότητα της κατανομής στον πίνακα δεν είχε μεγάλη διαφορά μεταξύ συγκεντρωτήρα και μάλλινης τάπας! Δηλαδή, τα κενά της τουφεκιάς ήτανε περίπου όμοια, και ένα πιατάκι σκοπευτηρίου θα θα είχε τις ίδιες περίπου πιθανότητες να περάσει αλώβητο, τόσο μέσα από τις βολές με πλαστικό συγκεντρωτήρα, όσο και από αυτές με μάλλινη τάπα!

Ακόμη, τα βλητικά αποτελέσματα από τη μάλλινη τάπα ήτανε πιο σταθερά από τα αντίστοιχα με τον συγκεντρωτήρα! Η σταθερότητα αυτή αφορούσε στη μέγιστη και ελάχιστη διαφορά ανοίγματος και στον αριθμό των κενών από βολή σε βολή...

Τα συμπεράσματα δικά σας...
 
Last edited:
Παραθέτω αμέσως παρακάτω, ένα βλητικό πείραμα που πραγματοποίησε κάποτε ένας γνωστός βλητικός, ο Δρ Τζόουνς, και τα ευρήματα που προέκυψαν απ' αυτό...

Κατ' αρχάς, πριν το πείραμα, να αναφερθεί ότι ο πλαστικός συγκεντρωτήρας προσφέρει αδιαμφισβήτητα προστασία από την τριβή με τα τοιχώματα της κάννης, άρα περισσότερα σκάγια διατηρούν τη σφαιρικότητά τους και, έτσι, πάνε στον στόχο σε μια αποτελεσματική συγκέντρωση και κατανομή... Επίσης, ο πλαστικός συγκεντρωτήρας δρα κάπως σαν δεύτερο τσοκ επί του ήδη υπάρχοντος τσοκ στο στόμιο της κάννης... Όλ' αυτά, αναφέρονται σε αντιδιαστολή με τη μάλλινη τάπα βέβαια, όπου τα σκάγια είναι εντελώς εκτεθειμένα στα εσωτερικά τοιχώματα της κάννης και του τσοκ...

Πάμε λοιπόν: ο βλητικός αυτός, ο Δρ Τζόουνς, αποφάσισε να κάνει ένα πείραμα, συγκρίνοντας βολές με την ίδια γόμωση από το ίδιο όπλο και το ίδιο τσοκάρισμα, στην ίδια απόσταση, για να εξακριβώσει εάν πράγματι υπάρχει σημαντική διαφορά στο βλητικό αποτέλεσμα μεταξύ πλαστικού συγκεντρωτήρα και μάλλινης τάπας...

Τα φυσίγγια που χρησιμοποίησε ήτανε της ίδιας εταιρείας, με 28γρ σκάγια, νούμερο 7μισό. Η μία έκδοση είχε πλαστικούς συγκεντρωτήρες και η άλλη μάλλινες τάπες. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή των φυσιγγίων της δοκιμής, και τα δύο φυσίγγια (και με μάλλινη τάπα και με συγκεντρωτήρα) παρήγαγαν ταχύτητα στομίου 427 μέτρα/δευτερόλεπτο. Επίσης, και τα δύο είχαν σκάγια με 3% αντιμόνιο (σκληρούτσικα).

Το όπλο της δοκιμής ήτανε ένα Browning B25 με κάννες 76εκ. και εναλασσόμενα τσοκάκια καλής ποιότητας. Το τσοκ για το τεστ ήτανε το μισό τσοκ (3*) για να αποφευχθεί η υποψία υπερβολικής σύσφιγξης που ίσως να παραμόρφωνε τα σκάγια.

Οι βολές πραγματοποιήθηκαν σε πίνακες σε απόσταση 23 μέτρων.

Πάμε στο διά ταύτα τώρα, στα ευρήματα της έρευνας αυτής:
Λοιπόν, το συνολικό άνοιγμα της τουφεκιάς με μάλλινη τάπα στα 23 μέτρα ήτανε 49εκ. κατά μέσο όρο. Η μέση αυξομείωση του ανοίγματος υπολογίστηκε στα 2,7εκ.
Στον αντίποδα, οι βολές με πλαστικό συγκεντρωτήρα έδωσαν ένα συνολικό άνοιγμα ντουφεκιάς της τάξης των 44εκ. στην ίδια πάντα απόσταση, των 23 μέτρων, με μέση αυξομείωση ανοίγματος της κατανομής τα 3εκ..
Η διαφορά του ανοίγματος, 49 μείον 44 εκατοστά, δείχνει ότι ο πλαστικός συγκεντρωτήρας μειώνει το συνολικό άνοιγμα της τουφεκιάς μόλις κατά 10% περίπου.

Επιπλέον, ένα ενδιαφέρον στοιχείο της δοκιμής, ήταν ότι η ποιότητα της κατανομής στον πίνακα δεν είχε μεγάλη διαφορά μεταξύ συγκεντρωτήρα και μάλλινης τάπας! Δηλαδή, τα κενά της τουφεκιάς ήτανε περίπου όμοια, και ένα πιατάκι σκοπευτηρίου θα θα είχε τις ίδιες περίπου πιθανότητες να περάσει αλώβητο, τόσο μέσα από τις βολές με πλαστικό συγκεντρωτήρα, όσο και από αυτές με μάλλινη τάπα!

Ακόμη, τα βλητικά αποτελέσματα από τη μάλλινη τάπα ήτανε πιο σταθερά από τα αντίστοιχα με τον συγκεντρωτήρα! Η σταθερότητα αυτή αφορούσε στη μέγιστη και ελάχιστη διαφορά ανοίγματος και στον αριθμό των κενών από βολή σε βολή...

Τα συμπεράσματα δικά σας...
Νικολαε ποιος το υπογράφει αυτό;
 
Παραθέτω αμέσως παρακάτω, ένα βλητικό πείραμα που πραγματοποίησε κάποτε ένας γνωστός βλητικός, ο Δρ Τζόουνς, και τα ευρήματα που προέκυψαν απ' αυτό...

Κατ' αρχάς, πριν το πείραμα, να αναφερθεί ότι ο πλαστικός συγκεντρωτήρας προσφέρει αδιαμφισβήτητα προστασία από την τριβή με τα τοιχώματα της κάννης, άρα περισσότερα σκάγια διατηρούν τη σφαιρικότητά τους και, έτσι, πάνε στον στόχο σε μια αποτελεσματική συγκέντρωση και κατανομή... Επίσης, ο πλαστικός συγκεντρωτήρας δρα κάπως σαν δεύτερο τσοκ επί του ήδη υπάρχοντος τσοκ στο στόμιο της κάννης... Όλ' αυτά, αναφέρονται σε αντιδιαστολή με τη μάλλινη τάπα βέβαια, όπου τα σκάγια είναι εντελώς εκτεθειμένα στα εσωτερικά τοιχώματα της κάννης και του τσοκ...

Πάμε λοιπόν: ο βλητικός αυτός, ο Δρ Τζόουνς, αποφάσισε να κάνει ένα πείραμα, συγκρίνοντας βολές με την ίδια γόμωση από το ίδιο όπλο και το ίδιο τσοκάρισμα, στην ίδια απόσταση, για να εξακριβώσει εάν πράγματι υπάρχει σημαντική διαφορά στο βλητικό αποτέλεσμα μεταξύ πλαστικού συγκεντρωτήρα και μάλλινης τάπας...

Τα φυσίγγια που χρησιμοποίησε ήτανε της ίδιας εταιρείας, με 28γρ σκάγια, νούμερο 7μισό. Η μία έκδοση είχε πλαστικούς συγκεντρωτήρες και η άλλη μάλλινες τάπες. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή των φυσιγγίων της δοκιμής, και τα δύο φυσίγγια (και με μάλλινη τάπα και με συγκεντρωτήρα) παρήγαγαν ταχύτητα στομίου 427 μέτρα/δευτερόλεπτο. Επίσης, και τα δύο είχαν σκάγια με 3% αντιμόνιο (σκληρούτσικα).

Το όπλο της δοκιμής ήτανε ένα Browning B25 με κάννες 76εκ. και εναλασσόμενα τσοκάκια καλής ποιότητας. Το τσοκ για το τεστ ήτανε το μισό τσοκ (3*) για να αποφευχθεί η υποψία υπερβολικής σύσφιγξης που ίσως να παραμόρφωνε τα σκάγια.

Οι βολές πραγματοποιήθηκαν σε πίνακες σε απόσταση 23 μέτρων.

Πάμε στο διά ταύτα τώρα, στα ευρήματα της έρευνας αυτής:
Λοιπόν, το συνολικό άνοιγμα της τουφεκιάς με μάλλινη τάπα στα 23 μέτρα ήτανε 49εκ. κατά μέσο όρο. Η μέση αυξομείωση του ανοίγματος υπολογίστηκε στα 2,7εκ.
Στον αντίποδα, οι βολές με πλαστικό συγκεντρωτήρα έδωσαν ένα συνολικό άνοιγμα ντουφεκιάς της τάξης των 44εκ. στην ίδια πάντα απόσταση, των 23 μέτρων, με μέση αυξομείωση ανοίγματος της κατανομής τα 3εκ..
Η διαφορά του ανοίγματος, 49 μείον 44 εκατοστά, δείχνει ότι ο πλαστικός συγκεντρωτήρας μειώνει το συνολικό άνοιγμα της τουφεκιάς μόλις κατά 10% περίπου.

Επιπλέον, ένα ενδιαφέρον στοιχείο της δοκιμής, ήταν ότι η ποιότητα της κατανομής στον πίνακα δεν είχε μεγάλη διαφορά μεταξύ συγκεντρωτήρα και μάλλινης τάπας! Δηλαδή, τα κενά της τουφεκιάς ήτανε περίπου όμοια, και ένα πιατάκι σκοπευτηρίου θα θα είχε τις ίδιες περίπου πιθανότητες να περάσει αλώβητο, τόσο μέσα από τις βολές με πλαστικό συγκεντρωτήρα, όσο και από αυτές με μάλλινη τάπα!

Ακόμη, τα βλητικά αποτελέσματα από τη μάλλινη τάπα ήτανε πιο σταθερά από τα αντίστοιχα με τον συγκεντρωτήρα! Η σταθερότητα αυτή αφορούσε στη μέγιστη και ελάχιστη διαφορά ανοίγματος και στον αριθμό των κενών από βολή σε βολή...

Τα συμπεράσματα δικά σας...
Πιστεύω αν η δοκιμή γινόταν στα 35 40 μέτρα με σκάγια λίγο πιο μαλακά το 10% θα μεγάλωνε
 
Παραθέτω αμέσως παρακάτω, ένα βλητικό πείραμα που πραγματοποίησε κάποτε ένας γνωστός βλητικός, ο Δρ Τζόουνς, και τα ευρήματα που προέκυψαν απ' αυτό...
Το όπλο της δοκιμής ήτανε ένα Browning B25 με κάννες 76εκ. και εναλασσόμενα τσοκάκια καλής ποιότητας. Το τσοκ για το τεστ ήτανε το μισό τσοκ (3*) για να αποφευχθεί η υποψία υπερβολικής σύσφιγξης που ίσως να παραμόρφωνε τα σκάγια.
Τα συμπεράσματα δικά σας...
Συμπέρασμα..απλά τα πράγματα..Στα Β25 ότι και να τους βάλεις μέσα(μάλλινες,βαμβακερές..) μαμάνε.. .sarcastic. .sarcastic. .very funny.



 
Πιστεύω αν η δοκιμή γινόταν στα 35 40 μέτρα με σκάγια λίγο πιο μαλακά το 10% θα μεγάλωνε
Με χρήση πιο μαλακών σκαγιών, η μάλλινη τάπα θα είχε σαφώς περισσότερα παραμορφωμένα και εκτρεπόμενα σκάγια, σε αντίθεση με τον συγκεντρωτήρα, ο οποίος με τα πτερύγιά του θα τα προστάτευε πολύ καλύτερα από την τριβή με το εσωτερικό της κάννης και το στόμιο... Με άλλα λόγια, θα άνοιγε ακόμη περισσότερο η κατανομή της μάλλινης τάπας, σίγουρα πάνω από 10% διαφορά σε σύγκριση με τον συγκεντρωτήρα... Επίσης, η κατανομή από τη μάλλινη τάπα θα είχε αρκετά κενά και ανομοιομορφία, ακριβώς λόγω των αρκετών τσαλακωμένων και εκτρεπόμενων σκαγιών...
 
Οταν ενα μαλινο η μισοταπο με καλα πιοτικα σκαγια βληθη απο με ενα τσοκ 2 και φουλ δεν πιανετε απο κανενα σηγκετροτιρα σημβατικο.αν ομος βληθη απο 2 και κατο παλη δεν φτανη το σηγκετροτηρα
Αυτο το βλεπουμε εκει που γινοντε η πραγματικες δωκιμασιες στην αγγλια και φαινετε οτι η μαλλινη δεν εχει αντιπαλο
 
Κ.Νικο πιστεύεις ότι με τσοκ φρένου θα δεις τόσο μεγάλες διαφορες στην συγκέντρωση από μια μισοταπα και έναν συγκεντρωτηρα;


Καλημερα Ηλια !!! Δεν εχω δοκιμασει με τσοκ φρενου , αλλα πιστευω οτι οι διαφορές θα ειναι παλι
μεγαλες. Ο λογος ειναι η ακτινικες τριβες και η παραμορφωση των σκαγιων.....οσα περισσοτερα μετρα
ταξιδευει ενα παραμορφωμενο τοσο παρεκτρεπεται της πορειας του. Μην ''μπερδευετε'' τις μαλλινες
με τις μισοταπες.... Οι μαλλινες υπακουουν αριστα στα οποια τσοκ του οπλου.....οι μισοταπες οχι...με
οτι αυτο συνεπαγεται. Οι δοκιμες μου στα ψιλα νουμερα σκαγια 7 - 8 -9 εχουν γινει ολες με απλα
μολυβδινα σκαγια χωρις 3 ή 5% αντιμονιο ή επινικελωμενα.....αλλωστε ποιος ριχνει τετοια σκαγια στην
τσιχλα ή στο τρυγονι. Οι δοκιμες στα 23 και 27 μετρα εμενα δεν με εντυπωσιαζουν ειναι μεσαιες
αποστασεις.....τα πραγματα αρχιζουν να αλλαζουν δραστικα απο τα 35 μετρα και πανω. Μια δοκιμη
στα 50 μετρα με μισοταπα και ειδικοτερα με την freeshot που το ποτηρι της ειναι το μισο απο τις
biorientabile 18 -21 - 25....θα ψαχνεις να βρεις σκαγια πανω στον στοχο. Αυτα ειναι τα δικα μου
συμπερασματα απο τις δοκιμες μου. Σεβομαι ολες τις αποψεις.....ασχετα εαν δεν τις αποδεχομαι.!!!
Ας πορευτει ο καθε ενας μας με τις δικες του αποψεις και τα δικα του συμπερασματα φιλε μου!!!
 
Διαλεξτε ενα με g3000 να βρειτε το φως ρε παιδια 30 γρ νο8 ειναι οτι πρεπει
Μου εκαναν περσι g3000 chedite 1,60x33 και δεν ξαναβαζω g3000 απο τα λιγοστα κιολας τρυγονια που ειδα/ειχε χανοντουσαν κιολας και απο φυσιγγι σαφως και απο σκοπευση αλλα να ξεπουπουλιαζεις και ορτυκια με τα ιδια εεεε δεν παει πολυ?
 
Μου εκαναν περσι g3000 chedite 1,60x33 και δεν ξαναβαζω g3000 απο τα λιγοστα κιολας τρυγονια που ειδα/ειχε χανοντουσαν κιολας και απο φυσιγγι σαφως και απο σκοπευση αλλα να ξεπουπουλιαζεις και ορτυκια με τα ιδια εεεε δεν παει πολυ?
Τι να πω φιλε εμενε μου αρε σει πολυ αλλα μηπως εισαι λιγι υπερβολικος εγω δουλευω 30 γρμ
Μου εκαναν περσι g3000 chedite 1,60x33 και δεν ξαναβαζω g3000 απο τα λιγοστα κιολας τρυγονια που ειδα/ειχε χανοντουσαν κιολας και απο φυσιγγι σαφως και απο σκοπευση αλλα να ξεπουπουλιαζεις και ορτυκια με τα ιδια εεεε δεν παει πολυ?
Η
 
Τι να πω φιλε εμενε μου αρε σει πολυ αλλα μηπως εισαι λιγι υπερβολικος εγω δουλευω 30 γρμ

Η

Ισως φιλε μου να φταιει αυτο, αλλα περσι δεν ειχα δικη μου μηχανη και τα γεμισε φιλος!Απλα σαν ριξια και μπαρουτι δεν με ενθουσιασε!Τωρα αυτα ειναι και στο καθενα μας πως καθονται καλυτερα
 
Back
Top