Φυσίγγια για τρυγόνι

Την GM3 την προτιμούσα για τσίχλα...παλιά έφτιαχνε ένα φυσιγγι η Οπλοτεχνική με μπλε κάλυκα και GM3 στα 32γρ....την πρώτη χρονιά δεν προλάβαινε να δίνει κούτες...κάτι είχα ακούσει οτι τα γέμιζε στον Κύργια δεν ξέρω εάν ήταν αλήθεια....αλλά ήταν τρομερά φυσίγγια...την επόμενη χρονιά....κάτι άλλαξε....γιατί είχα μάθει το φυσίγγι απ' έξω... αυτά κάνουν δυστυχώς πολλές φορές και μετά στρέφεσαι σε μεγάλα ονόματα και τέλος..
 
Τολη για μένα η κοντή ατρακτος είναι κάτι που θέλω
Θεωρω ότι βοηθάει να έχουμε καλύτερο πλήγμα στο θήραμα
Βεβαια ότι αρέσει και ότι βολεύει τον καθένα είναι και το καλύτερο γι αυτόν.
Σκετη σφαλιαρα στο πουλι ειναι και μενα μου αρεσει αυτο
 
Την GM3 την προτιμούσα για τσίχλα...παλιά έφτιαχνε ένα φυσιγγι η Οπλοτεχνική με μπλε κάλυκα και GM3 στα 32γρ....την πρώτη χρονιά δεν προλάβαινε να δίνει κούτες...κάτι είχα ακούσει οτι τα γέμιζε στον Κύργια δεν ξέρω εάν ήταν αλήθεια....αλλά ήταν τρομερά φυσίγγια...την επόμενη χρονιά....κάτι άλλαξε....γιατί είχα μάθει το φυσίγγι απ' έξω... αυτά κάνουν δυστυχώς πολλές φορές και μετά στρέφεσαι σε μεγάλα ονόματα και τέλος..
Τα ειδαμε και τα μεγαλα ονοματα ελληνικα κυριος με λιγοτερες πυριτιδες και τερμα πατημα σε φυσιγγια ακριβα κιωλας δε σου τη λεω υπαρχουν και αξιοπιστοι και καλο ειναι να λεμε τα ονοματα τους και τους αλλους ας τους αφησουμε να πουλανε κανα σκοπευτικο λογο τιμης και μονο
 
Παρομοίως
Εγώ έχει δύο σεζόν και φέτος θα είναι η τρίτη που γνώρισα τον ρουμελιώτη (το φυσίγγι) και μέσω τηλ τον ίδιο και δεν αλλάζω.
Πολύ καλά φυσίγγια και σε τιμές...
καμιά σχέση με τους εδώ πάνω κατασκευαστές.
Φετος πιστευω θα κοπουν αυτες οι τιμες γινανε καιπιες αλαγες να το πω ρυθμισεις να το πω για να δουμε φετος μακαρι να υπαρξουν παλι χαμηλα κοστολογια ειδωμεν
 
Τολη για μένα η κοντή ατρακτος είναι κάτι που θέλω
Θεωρω ότι βοηθάει να έχουμε καλύτερο πλήγμα στο θήραμα
Βεβαια ότι αρέσει και ότι βολεύει τον καθένα είναι και το καλύτερο γι αυτόν.
Όντως, η κοντή άτρακτος του συννέφου των σκαγιών είναι κάτι το επιθυμητό και ένα ποιοτικό χαρακτηριστικό της ντουφεκιάς μας...!
Κι αυτό, διότι όσο μακραίνει η άτρακτος των σκαγιών καθώς ταξιδεύει προς τον στόχο, τόσο αυξάνονται τα ενδιάμεσα κενά στο σύννεφο των σκαγιών, με κίνδυνο το θήραμα να πέσει σε ένα τέτοιο κενό και να μάς διαφύγει, είτε εντελώς αλώβητο, είτε επιπόλαια τραυματισμένο (ό,τι χειρότερο αυτό)... Απεναντίας, η κοντή άτρακτος του συννέφου των σκαγιών που είναι πυκνή σε σκάγια, μάς δίνει πολύ περισσότερες πιθανότητες ώστε να βάλουμε τον στόχο μας με αρκετά έως πολλά σκάγια και να τον καταβάλουμε άμεσα...
Στην κοντή άτρακτο των σκαγιών, λοιπόν, βοηθάνε τα εξής χαρακτηριστικά του εξοπλισμού μας:
(α) Κοντή στήλη σκαγιών στο φυσίγγι, δηλ. μικρές σε βάρος γομώσεις με λίγα bars, άρα "τετράγωνες" γομώσεις (δηλ. σχεδόν ίσο ύψος και πλάτος της στήλης των σκαγιών μέσα στο φυσίγγι)...
(β) Ανοιχτές έως μεσαίες συσφίγξεις και όχι στενές, διότι οι δεύτερες τείνουν να "στραγγαλίζουν" τη γόμωση/στήλη των σκαγιών, με επακόλουθο να "τσαλακώνουν"/παραμορφώνουν τα σκάγια και να επιμηκύνουν την άτρακτο, πράγμα το οποίο "φθείρει" την κατανομή μας όπως προανέφερα...
(γ) Όσο το δυνατόν πιο σφαιρικά και καλά λειασμένα σκάγια, καθώς και αρκετά σκληρά σκάγια (αρκετό αντιμόνιο στη σύνθεσή τους), διότι έτσι, δεν θα παραμορφώνονται καθόλου εύκολα από την τριβή τους με τα εσωτερικά τοιχώματα κάννης και τσοκ, θα διατηρούν ικανοποιητική τη σφαιρικότητά τους, παρέχοντάς μας ένα σαφές όφελος μιας κατανομής σκαγιών ποιοτικής, ομοιόμορφης και πυκνής, με όσο το δυνατόν πιο κοντή άτρακτο...
 
Last edited:
Άγγελε πέρα της τιμής τι αλλο σε έχει Εντυπωσιάσει στον ρουμελιωτη;
Ηλία
τώρα είδα το μνμ σου.
Λόγω τιμής τα πήρα και τα δοκίμασα, αλλά μ άρεσαν και για άλλους λόγους.
Για το 32αρι που χρησιμοποίησα κυρίως για το τρυγόνι θα σου πω.
Δεν είχε δυνατή ανάκρουση, έχει πολύ καλη συγκεντρωση και καταβολές άμεσες σε αποστάσεις που δεν περίμενα να πάρω πουλιά. Δεν έκανα δοκιμή σε χαρτόνι αλλά συγκρινα με παλιότερες χρονιές μιας και κυνηγάω στα ίδια μέρη με ίδια καρτέρι οπότε ξέρω τις αποστάσεις που ρίχνω.
Σχεδόν κανένα (το πολύ 2-3) θυμάμαι που έπεσε τραυματισμενο.
Τα ίδια και με το 30αρι που το χρησιμοποίησα λίγο στο τρυγονι.
Στην τσίχλα κυρίως τα έριξα και έμεινα και εκεί ευχαριστημένος.
Πέρσι πήρα 28αρια αλλά εκτός από τσίχλα δεν τα έριξα αλλού ούτε και σκοπευτήριο πουβειχα σκοπό κλείνοντας το κυνήγι.
 
Τα ειδαμε και τα μεγαλα ονοματα ελληνικα κυριος με λιγοτερες πυριτιδες και τερμα πατημα σε φυσιγγια ακριβα κιωλας δε σου τη λεω υπαρχουν και αξιοπιστοι και καλο ειναι να λεμε τα ονοματα τους και τους αλλους ας τους αφησουμε να πουλανε κανα σκοπευτικο λογο τιμης και μονο

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ της nsi και τα direct του Lambro.....αυτά με ικανοποιούν...αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο του καθενός.
 
Τα ειδαμε και τα μεγαλα ονοματα ελληνικα κυριος με λιγοτερες πυριτιδες και τερμα πατημα σε φυσιγγια ακριβα κιωλας δε σου τη λεω υπαρχουν και αξιοπιστοι και καλο ειναι να λεμε τα ονοματα τους και τους αλλους ας τους αφησουμε να πουλανε κανα σκοπευτικο λογο τιμης και μονο
Τόλη η λύση είναι: Όταν μια τάδε μάρκα φυσιγγίων νομίζεις πως σε κοροϊδεύει, τότε ΑΠΛΑ δν την ξανά παίρνεις...κ δν χρειάζεται να δισφιμούμε κανέναν......μια απλή κριτική όμορφα κ ωραία. :)
 
Τόλη η λύση είναι: Όταν μια τάδε μάρκα φυσιγγίων νομίζεις πως σε κοροϊδεύει, τότε ΑΠΛΑ δν την ξανά παίρνεις...κ δν χρειάζεται να δισφιμούμε κανέναν......μια απλή κριτική όμορφα κ ωραία. :)
Φιλε Κωστα με κοροιδεψαν σημενει εχασα χρηματα δευτερον εγω ειπα να λεμε τα ονιματα των αξιωπιστων δεν ειναι κακο επιβαλετε
 
Φετος πιστευω θα κοπουν αυτες οι τιμες γινανε καιπιες αλαγες να το πω ρυθμισεις να το πω για να δουμε φετος μακαρι να υπαρξουν παλι χαμηλα κοστολογια ειδωμεν
Θα δούμε τι θα παίξει φέτος.
Αν και όσο να ανέβει δεν πιστεύω να φτάσει τις εδώ τιμές.
Φαντάσου εδώ το 32αρι του κυργια το Navaro το βρίσκεις από 7,3-7,5€ μπορει και πιο πάνω.
Το 30αρι 6,9 -7,0€.
Από το 6,0+που έχει το 32αρι του ρουμελιώτη έχει διαφορά.
Μαζί με τα μεταφορικά βγαίνουν πάλι πιο οικονομικά και όταν είναι ποσότητα βγαίνει κέρδος.
 
Όντως, η κοντή άτρακτος του συννέφου των σκαγιών είναι κάτι το επιθυμητό και ένα ποιοτικό χαρακτηριστικό της ντουφεκιάς μας...!
Κι αυτό, διότι όσο μακραίνει η άτρακτος των σκαγιών καθώς ταξιδεύει προς τον στόχο, τόσο αυξάνονται τα ενδιάμεσα κενά στο σύννεφο των σκαγιών, με κίνδυνο το θήραμα να πέσει σε ένα τέτοιο κενό και να μάς διαφύγει, είτε εντελώς αλώβητο, είτε επιπόλαια τραυματισμένο (ό,τι χειρότερο αυτό)... Απεναντίας, η κοντή άτρακτος του συννέφου των σκαγιών που είναι πυκνή σε σκάγια, μάς δίνει πολύ περισσότερες πιθανότητες ώστε να βάλουμε τον στόχο μας με αρκετά έως πολλά σκάγια και να τον καταβάλουμε άμεσα...
Στην κοντή άτρακτο των σκαγιών, λοιπόν, βοηθάνε τα εξής χαρακτηριστικά του εξοπλισμού μας:
(α) Κοντή στήλη σκαγιών στο φυσίγγι, δηλ. μικρές σε βάρος γομώσεις με λίγα bars, άρα "τετράγωνες" γομώσεις (δηλ. σχεδόν ίσο ύψος και πλάτος της στήλης των σκαγιών μέσα στο φυσίγγι)...
(β) Ανοιχτές έως μεσαίες συσφίγξεις και όχι στενές, διότι οι δεύτερες τείνουν να "στραγγαλίζουν" τη γόμωση/στήλη των σκαγιών, με επακόλουθο να "τσαλακώνουν"/παραμορφώνουν τα σκάγια και να επιμηκύνουν την άτρακτο, πράγμα το οποίο "φθείρει" την κατανομή μας όπως προανέφερα...
(γ) Όσο το δυνατόν πιο σφαιρικά και καλά λειασμένα σκάγια, καθώς και αρκετά σκληρά σκάγια (αρκετό αντιμόνιο στη σύνθεσή τους), διότι έτσι, δεν θα παραμορφώνονται καθόλου εύκολα από την τριβή τους με τα εσωτερικά τοιχώματα κάννης και τσοκ, θα διατηρούν ικανοποιητική τη σφαιρικότητά τους, παρέχοντάς μας ένα σαφές όφελος μιας κατανομής σκαγιών ποιοτικής, ομοιόμορφης και πυκνής, με όσο το δυνατόν πιο κοντή άτρακτο...
Ευχαριστω για τις πληρωφοριες δεν ηξερα ολες αυτες τις πληρωφοριες απλα ειδα οτι δυο φυσιγγια το ενα μεσοταπα το αλλο συγγεντρωτηρα σε οσο το δυνατον ιδιων συστατικων και στησιματος φυσιγγι σε δωκιμες που εγιναν σε κουρουνες σε ιδιες αποστασεις την ιδια ωρα ο συγγεντρωτηρας εδωσε τραυματισμενα πουλια και η μεσοταπα αντιναγμενα και μου εκανε τρομερη εντυπωση
 
Αυτό με την GM3 το έχει δοκιμάσει κανένας;
Το παίρνει φίλος και δεν το αλλάζει.
Είναι δυνατουτσικο σε ανάκρουση.
Συγκεντρωτικό και γρηγορο.
Το έριξε και σε φασσες σε no8 και είχε και εκεί αποτέλεσμα.
Απ αυτά που μου είπε αυτά αναφέρω.
Εγώ δεν το έριξα.
Θέλω πιο μαλακα φυσίγγια.
 
Θα δούμε τι θα παίξει φέτος.
Αν και όσο να ανέβει δεν πιστεύω να φτάσει τις εδώ τιμές.
Φαντάσου εδώ το 32αρι του κυργια το Navaro το βρίσκεις από 7,3-7,5€ μπορει και πιο πάνω.
Το 30αρι 6,9 -7,0€.
Από το 6,0+που έχει το 32αρι του ρουμελιώτη έχει διαφορά.
Μαζί με τα μεταφορικά βγαίνουν πάλι πιο οικονομικά και όταν είναι ποσότητα βγαίνει κέρδος.
Μακαρι να μπωρεσουν γτ δε μας βλεπω καλα και δεν εχω και πιστοτηκη να βγαλω αδεια με δωσεις αχαχαχχα
 
Το παίρνει φίλος και δεν το αλλάζει.
Είναι δυνατουτσικο σε ανάκρουση.
Συγκεντρωτικό και γρηγορο.
Το έριξε και σε φασσες σε no8 και είχε και εκεί αποτέλεσμα.
Απ αυτά που μου είπε αυτά αναφέρω.
Εγώ δεν το έριξα.
Θέλω πιο μαλακα φυσίγγια.
Οι φασσες πεφτουν ανετα με 8αρια εναρξη με νεαρα πουλια που ερχοντε μπρωστα μας μετα ζοριζουν τα πραγματα
 
Πέρυσι πήρα του Ρουμ 32γρ. 9άρια μισόταπα. Αν ήταν 8άρια αυτό θα έβαζα πρώτο καθώς μου άρεσε περισσότερο από κάθε φυσίγγι του. Μεταξύ 30 και 32 προτιμώ το 30άρι του. Να σας πω την αλήθεια επειδή με τρώει λίγο, μπορεί σε κάποια από τις επισκέψεις μου σε κυνηγομάγαζο να πάρω κάποιο από τα "ειδικά" φυσίγγια τρυγονιού. Αλλά θέλει ψάξιμο ώστε να είναι για την έναρξη της Ελλάδας.
 
Back
Top