Φυσίγγια για τρυγόνι

Μένοντας στην κατηγορία 28άρια πρέπει να διαχωρίσουμε ότι υπάρχουν διακριτές διαφορές απο 28άρι Χ σε 28άρι Ψ .
Αυτό για γίνει κατανοητό σε νέους κυνηγούς που διαβάζουν . Δέν είναι δηλαδή όλα ίδια στα χαρακτηριστικά τους .
Από την φώτο που έβαλα πιο πάνω 3-4 τρυγόνια ''κατέβηκαν '' από τα 40 + μέτρα ύψος .
Το θέμα είναι πώς .
28άρι φυσίιγγι πλήν όμως φωτοβολίδα !!
Gamebore dark storm 28 ( cx2000 F2 X32 1.65 X28 6*) η δοσολογία για ιδιογομωτές για να πάρουν την εικόνα της ενέργειας του .
Όχι μόνο τα κατέβασε αλλά τα δίπλωνε σ'αυτό το ύψος .
Έχω την άποψη ότι με ''συμβατικό '' 28άρι το έργο μας θάταν δύσκολο .
Με V Zero ειναι κ φυσικα τι αλλο ;;; φουλ κοντρα δοση , η διαφορα σε αυτο το φυσιγγι ειναι στα σκαγια του φιλε
 
Είναι σε όλα μητσο τα σκαγια ποιοτικά ή μόνο σε αυτά για τα βιντεάκια;
Σε ολα τα Gamebore φιλε , φτιαχνει δικα της σκαγια , το μυστικο ειναι στο τελος οχι στην θαλαμη , φυσικα υπαρχουν στην ελληνικη αγορα 28 γρ φυσιγγια που με στενο τσοκ πραγματικα τριβουμε τα ματια μας
 
Μένοντας στην κατηγορία 28άρια πρέπει να διαχωρίσουμε ότι υπάρχουν διακριτές διαφορές απο 28άρι Χ σε 28άρι Ψ .
Αυτό για γίνει κατανοητό σε νέους κυνηγούς που διαβάζουν . Δέν είναι δηλαδή όλα ίδια στα χαρακτηριστικά τους .
Από την φώτο που έβαλα πιο πάνω 3-4 τρυγόνια ''κατέβηκαν '' από τα 40 + μέτρα ύψος .
Το θέμα είναι πώς .
28άρι φυσίιγγι πλήν όμως φωτοβολίδα !!
Gamebore dark storm 28 ( cx2000 F2 X32 1.65 X28 6*) η δοσολογία για ιδιογομωτές για να πάρουν την εικόνα της ενέργειας του .
Όχι μόνο τα κατέβασε αλλά τα δίπλωνε σ'αυτό το ύψος .
Έχω την άποψη ότι με ''συμβατικό '' 28άρι το έργο μας θάταν δύσκολο .

Μία από τις καλύτερες εταιρείες φυσιγγίων στην Αγγλία...με φανατικούς οπαδούς....και με άπειρα παραδείγματα σε βίντεο στο you tube από <<διάσημους>> χρήστες όπως ο Dave Carrie
 
Σε ολα τα Gamebore φιλε , φτιαχνει δικα της σκαγια , το μυστικο ειναι στο τελος οχι στην θαλαμη , φυσικα υπαρχουν στην ελληνικη αγορα 28 γρ φυσιγγια που με στενο τσοκ πραγματικα τριβουμε τα ματια μας
Το ξέρω πως έχει δικά της απλά ελεγα ξέρεις μην γινονται αλχημείες όπως εδώ που οι σκοπευτές για προμοσιον έχουν ανώτερα φυσίγγια από ότι παίρνουμε οι υπόλοιποι από το ράφι στην ίδια συσκευασία !
 
Σε ολα τα Gamebore φιλε , φτιαχνει δικα της σκαγια , το μυστικο ειναι στο τελος οχι στην θαλαμη , φυσικα υπαρχουν στην ελληνικη αγορα 28 γρ φυσιγγια που με στενο τσοκ πραγματικα τριβουμε τα ματια μας
Diamond shot στην όψη μοιάζουν με νικελ αλλά δεν είναι, απλά καλογυαλισμενα δεν ξέρω περιεκτικότητα σε αντιμονιο.
Αυτά είναι από την θυγατρική Kent.
top arabic boy names 2016
 
Ουδεμία σχέση η Gamebore με βύσματα gualandi..... o_O fiber έχει... και το παν είναι τα σκάγια... ταχύτητα 440...
Γεμίζει με z2 σε όσα γεμίζει με συγκεντρωτηρα συνήθως βγάζει ένα με πλαστικό και ένα με φιμπερ.
 
Γεμίζει με z2 σε όσα γεμίζει με συγκεντρωτηρα συνήθως βγάζει ένα με πλαστικό και ένα με φιμπερ.
Ακριβώς... γενικά με τη b&p αδερφέ έχει καλή σχέση... αλλά μόνο με αυτή την ιταλική... κάλυκας πυριτιδες και το μόνο με συγκεντωτηρα που βγάζει είναι όλα από b&p... αααα και το cx2000 που φοράει στα περισσότερα...
 
Ακριβώς... γενικά με τη b&p αδερφέ έχει καλή σχέση... αλλά μόνο με αυτή την ιταλική... κάλυκας πυριτιδες και το μόνο με συγκεντωτηρα που βγάζει είναι όλα από b&p... αααα και το cx2000 που φοράει στα περισσότερα...
Γενικά τα υλικά της είναι b&p , νομίζω σε κάποια βαριά και αμερικανικές πυριτιδες.
 
Γενικά τα υλικά της είναι b&p , νομίζω σε κάποια βαριά και αμερικανικές πυριτιδες.
Κωστα το White gold το εφτιαχνε παντα με ΑS , κ σε αυτο κ στο BLack εβαζε V Zero στην εκδοση Plastic wad , τωρα βαζει δικο της συγκεντρωτηρα που τον φτιαχνει η ιδια ,
 
Last edited by a moderator:
Κωστα το White gold το εφτιαχνε παντα με ΑS , κ σε αυτο κ στο BLack εβαζε V Zero στην εκδοση Plastic wad , τωρα βαζει δικο της συγκεντρωτηρα που τον φτιαχνει η ιδια , πεταχτηκαν ολοι οι ειδικοι να με διαψευσουν
Μητσο ο πράσινος την φωτο έπεσε τελικά; .sarcastic. .sarcastic.
 
Κωστα το White gold το εφτιαχνε παντα με ΑS , κ σε αυτο κ στο BLack εβαζε V Zero στην εκδοση Plastic wad , τωρα βαζει δικο της συγκεντρωτηρα που τον φτιαχνει η ιδια , πεταχτηκαν ολοι οι ειδικοι να με διαψευσουν , δεν απευθυνομαι σε εσενα φυσικα
Ναι πολύ σωστά και vectan πυριτιδες, και μένα να το λες Δημήτρη δεν παρεξηγιεμαι .sarcastic. συζήτηση κάνουμε.
 
Κωστα το White gold το εφτιαχνε παντα με ΑS , κ σε αυτο κ στο BLack εβαζε V Zero στην εκδοση Plastic wad , τωρα βαζει δικο της συγκεντρωτηρα που τον φτιαχνει η ιδια , πεταχτηκαν ολοι οι ειδικοι να με διαψευσουν , δεν απευθυνομαι σε εσενα φυσικα
AS 1.32 έχει .
Αλλά !!! Για να βγάζει αυτό που βγάζει ειναι AS απο άλλο καζάνι .....οχι σαν την δική μας .
 
Last edited:
Τα τρυγόνια είναι από τα ευάλωτα θηραματα στην ντουφεκια...ειδικά στην έναρξη 8-9 νούμερο και άμα το βρουν 2-3 σκαγια παρτο κατω!η πολύμηνη απραξία μας τρώει!
ευαλωτα δεν θα το ελεγα !αλλα 3 σκαγια με την απαιτουμενη κινητικη ενεργεια ναι θα το καταβαλεις ,αλλα μην ξεχναμε οτι ακομα και στην εναρξη υπαρχουν και μεγαλα και μικρα πουλια και βεβαια παιζει ρολο και που κυνηγαμε.
 
ευαλωτα δεν θα το ελεγα !αλλα 3 σκαγια με την απαιτουμενη κινητικη ενεργεια ναι θα το καταβαλεις ,αλλα μην ξεχναμε οτι ακομα και στην εναρξη υπαρχουν και μεγαλα και μικρα πουλια και βεβαια παιζει ρολο και που κυνηγαμε.
Ίσως το ευάλωτα να έχει να κάνει γιατί ως επι το πλείστον βαράμε τα μικρά πουλιά άρα λογικό να φαίνονται ετσι,πάντως γενικά δεν μπορώ να πω πως είναι από τα θηραματα που κρατάνε σκαγια!φταινε και οι καιρικές συνθήκες που με τόση ζεστη τα σκαγια τρυπάνε καλά,βάζα και σχετικά χοντρο νούμερο 7,5
 
Το 9άρι είναι υπέρ αρκετό για το τρυγόνι από την εμπειρία που έχω σε αυτό το θήραμα!
Απλά για ψυχολογικούς λόγους οι περισσότεροι συνάδελφοι χρησιμοποιούν το 8άρι ή ακόμη και το 7άρι!
Στο λιόσπορο με ένα καλό φυσίγγι 30 - 31 γραμμάρια νούμερο 9 και τεσσάρι τσοκ θα κάνεις ''κηδεία'' κοντά μακριά!
 
Το 9άρι είναι υπέρ αρκετό για το τρυγόνι από την εμπειρία που έχω σε αυτό το θήραμα!
Απλά για ψυχολογικούς λόγους οι περισσότεροι συνάδελφοι χρησιμοποιούν το 8άρι ή ακόμη και το 7άρι!
Στο λιόσπορο με ένα καλό φυσίγγι 30 - 31 γραμμάρια νούμερο 9 και τεσσάρι τσοκ θα κάνεις ''κηδεία'' κοντά μακριά!

Γιώργο συμφωνώ μαζί σου, να προσθέσω όμως ότι εφόσον στην τσίχλα ρίχνω 8-10 νούμερο για το γαμώτο δεν θέλω να βάλω τα ίδια και στο τρυγόνι. Ένα 8άκι είναι ιδανικό για εμένα σε μια γόμωση 30-32γρ για να μου καλύψει και την όποια ανασφάλεια αλλά και να κάνω το χόμπι μου να έχω διαφορετικό φυσίγγι. Και από κει και πέρα παίζεις με τα τσοκ 3-4* και είσαι άρχοντας.

Για μένα ο καφές τον Αύγουστο είναι από αυτούς που ευχαριστιέμαι περισσότερο στο βουνό.
 
Back
Top