Φυσίγγια για τρυγόνι

Φέτος θα στην έναρξη θα δοκιμάσω σκάγια No:8,5 στα 31gr και ΙΣΩΣ σετάρω ένα μάλλινο με το δίκαννο...
(Νο8 που έριχνα άλλοτε)....έτσι κι αλλιώς είναι μετρημένα στα δάκτυλα τα τρυγόνια στην έναρξη.....στα περάσματα λίαν επιεικώς 33gr No7...
 
Φέτος θα στην έναρξη θα δοκιμάσω σκάγια No:8,5 στα 31gr και ΙΣΩΣ σετάρω ένα μάλλινο με το δίκαννο...
(Νο8 που έριχνα άλλοτε)....έτσι κι αλλιώς είναι μετρημένα στα δάκτυλα τα τρυγόνια στην έναρξη.....στα περάσματα λίαν επιεικώς 33gr No7...
φιλαρακο εισαι ιδιογομοτης εσυ πλεον! .sarcastic. να φυγετε να πατε αλλου.sarcastic.[θα σε φανε τα αγριοπεριστερα κακομοιρη μου!]
 
στα περάσματα λίαν επιεικώς 33gr No7
Για εμένανε Κώστα, κάντα 8αράκια και θα είναι η ιδανική επιλογή, ειδικά για τα περάσματα που συνήθως τα πουλιά είναι πιο "ξεγυρισμένα" (στα ντοπιάρικα τα 9ρια είναι κομπλέ)... Έτσι, θα είναι σαφώς πιο πυκνή η κατανομή σου, απ' ό,τι θα ήτανε με τα 7ρια, και θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να σκαγιάσεις το τρυγόνι, ακόμη και όταν "στραβοσημαδέψεις" λιγάκι... Το ζητούμενο στο λειόκαννο, είναι πρώτα η απαιτούμενη πυκνότητα σε σκάγια της κατανομής, και κατόπιν η μεμονωμένη κινητική ενέργεια του κάθε σκαγιού ξεχωριστά... Με άλλα λόγια: η ντουφεκιά στο λειόκαννο, πρώτα πάσχει από πυκνότητα σε σκάγια και πολύ ύστερα από την κινητική ενέργεια του κάθε σκαγιού ξεχωριστά... (Η Φυσική το λέει αυτό, όχι εγώ προσωπικά...)
 
Το 9άρι είναι υπέρ αρκετό για το τρυγόνι από την εμπειρία που έχω σε αυτό το θήραμα!
Απλά για ψυχολογικούς λόγους οι περισσότεροι συνάδελφοι χρησιμοποιούν το 8άρι ή ακόμη και το 7άρι!
Στο λιόσπορο με ένα καλό φυσίγγι 30 - 31 γραμμάρια νούμερο 9 και τεσσάρι τσοκ θα κάνεις ''κηδεία'' κοντά μακριά!

Αναμένω επιβεβαίωση.
Σήμα από εμένα για εσένα καθαρό.
 
Το alectoris 31 light σε τρυγόνια το έχει ρίξει κάνεις; Έριξα ένα κουτί σε τσίχλες και πήγαινε πολύ καλά, αλλά για καλοκαίρι δεν ξέρω.
Τάσο καλημέρα.
Αν θυμάμαι καλά τα Alectoris light 31gr τα ρίχνει κ ο Κώστας... @kos kas μπορείς να τν ρωτήσεις κ αυτόν αν θες... ;)
 
Καλημέρα
Έχει τύχει σε πολλούς όσους κυνηγούν παραλιακά μπασίματα να δούν μέχρι και 20-25 κοπαδάκια των 10-15 πουλιών και να μην πάρουν ούτε φτερό .
Αν συνήθως τα 1-2 πρώτα μπούν σε ύψος 50 + μέτρων συνήθως και'αυτά που ακολουθούν εκεί πάνω θα είναι .
Ένα ύψος που πολλές φορές κατεβήκαμε μέχρι και σε 4άρια σκάγια αλλά μας έμεινε το άγνάντεμα ,οι .....προσκοπεύσεις
καί το τσιγάρο της παρηγοριάς ......:D:D:D
 
Το alectoris 31 light σε τρυγόνια το έχει ρίξει κάνεις; Έριξα ένα κουτί σε τσίχλες και πήγαινε πολύ καλά, αλλά για καλοκαίρι δεν ξέρω.
Από τα καλύτερα φυσίγγια στα 31 γραμμάρια που έχω ρίξει! Απλά είναι λίγο δυνατό!
 
Από τα καλύτερα φυσίγγια στα 31 γραμμάρια που έχω ρίξει! Απλά είναι λίγο δυνατό!
Το κατάλαβα από τα λίγα που έριξα το χειμώνα πήγαιναν πολύ καλά αλλά τα ένιωθα αρκετά με το δικαννο. Το καλοκαίρι θα είναι πιο έντονο.
 
Αν και μαλακό είναι λίγο πιο χειμωνιάτικο, άσε που τα έχει σταματήσει και αυτά που υπάρχουν όπου υπάρχουν είναι κι ακριβά.
Είναι ακριβά αλλά για τρυγόνι αξίζει.αμα θες πολύ μαλακά πήγαινε στα lambro tordo 30 gr.
 
Εφέτος λέω να ξεκινήσω στα ντοπιάρικα είτε με τα 28άρια Jordan Sporter σε Νο 9, είτε, με τα 32άρια Winchester με μαλλινόταπα σε Νο 9 κι αυτά...
Κάθε γνώμη σας καλοδεχούμενη...
Νικόλα τόσο κοντά σου περνάνε που θα ρίξεις Νο9;;
Ρίξε παιδάκι μου τα J&B Fast 30gr σε Νο8 να χαζέψεις.......τα άλλα 2 δν τα ξέρω κ δν τα έχω ρίξει.
 
Νικόλα τόσο κοντά σου περνάνε που θα ρίξεις Νο9;;
Ρίξε παιδάκι μου τα J&B Fast 30gr σε Νο8 να χαζέψεις.......τα άλλα 2 δν τα ξέρω κ δν τα έχω ρίξει.
Κώστα,εγώ είχα ρίξει 1 κούτα πριν 2 χρόνια το light 31γρ νο 8 και είχα κάνει μία απο τις πιο μακρινές τουφεκιές μου...
 
Back
Top