Φυσίγγια για τρυγόνι

Eγώ επέρυσι στα ντοπιάρικα τρυγονάκια του Αυγούστου - Σεπτεμβρίου έκανα χρήση των πράσινων ημιδιάφανων Jordan Sporter του Μηνά Ιορδάνογλου σε Νο 9... Γεμισμένα με aquila στα 28γρ. γόμωση, μαλακά και ευχάριστα στη χρήση... Επαρκείς οι καταβολές μέχρι και τα ~35 μέτρα που είχα πάρει ένα...

Εφέτος δεν είμαι ακόμη σίγουρος τι στο καλό να πάρω... Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ μερικών τύπων που έχω ήδη στην κατοχή μου:

(α) τα αγωνιστικά 28γρ. της Λάμπρο από τη σειρά 5 με ιδιαίτερα σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε Νο 8,5...
(β) Τα 33άρια tortora που έχουν ανάμεικτα σκάγια 7άρια και 8άριατης NobelSport από τη special, πολυτελή συλλογή της με τα ειδικά φυσίγγια ανά θήραμα...
(γ) Τα 33άρια tortora με πολύ σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε νούμερο 7,5 από την ειδική συλλογή της B&P ανά θήραμα...
(δ) Τα νέα Royal Classic της Λάμπρο, 29,5γρ. σε Νο 9 ή 8...

Όλα τα ανωτέρω διαθέτουν συγκεντρωτήρα φυσικά...


Κάθε σας γνώμη, σεβαστή και δεκτή...!
 
Last edited:
Eγώ επέρυσι στα ντοπιάρικα τρυγονάκια του Αυγούστου - Σεπτεμβρίου έκανα χρήση των πράσινων ημιδιάφανων Jordan Sporter του Μηνά Ιορδάνογλου σε Νο 9... Γεμισμένα με aquila στα 28γρ. γόμωση, μαλακά και ευχάριστα στη χρήση... Επαρκείς οι καταβολές μέχρι και τα ~35 μέτρα που πήρα ένα...

Εφέτος δεν είμαι ακόμη σίγουρος τι στο καλό να πάρω... Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ μερικών τύπων που έχω ήδη στην κατοχή μου:
(α) τα αγωνιστικά 28γρ. της Λάμπρο από τη σειρά 5 με ιδιαίτερα σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε Νο 8,5...
(β) Τα 33άρια tortora που έχουν ανάμεικτα σκάγια 7άρια και 8άριατης NobelSport από τη special, πολυτελή συλλογή της με τα ειδικά φυσίγγια ανά θήραμα...
(γ) Τα 33άρια tortora με πολύ σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε νούμερο 7,5 από την ειδική συλλογή της B&P ανά θήραμα...
(δ) Τα νέα Royal Classic της Λάμπρο, 29,5γρ. σε Νο 9 ή 8...

Κάθε σας γνώμη, σεβαστή και δεκτή...!
(β),(γ) για μένα θα έμεναν στο ντουλαπάκι, δεν ταιριάζουν γομώσεις 33γρ για τον καύσωνα του Αυγούστου θεωρώ.
πιθανώς ομοίως και το (α), διότι για μένα το ντόπιο τρυγονάκι της έναρξης δεν είναι δυσκολοκατάβλητο ώστε να απαιτεί σκληρά σκάγια αφενός κι αφετέρου το συγκεκριμένο σκοπευτικό λογικά θα έχει πολύ σφιχτές κατανομές και μικρή άτρακτο, που δεν θα βοηθήσει καθόλου στις πρώτες τουφεκιές της σεζόν στα πρώτα ανυποψίαστα τρυγόνια. Τις επόμενες μέρες θα ταιριάζει πιο πολύ ;)
εγώ με το (δ) θα ξεκινούσα στη θέση σου Νικόλαε, εφόσον είσαι διατεθειμένος να ρίξεις φυσίγγια των 10 ευρώ το κουτάκι!
 
(β),(γ) για μένα θα έμεναν στο ντουλαπάκι, δεν ταιριάζουν γομώσεις 33γρ για τον καύσωνα του Αυγούστου θεωρώ.
πιθανώς ομοίως και το (α), διότι για μένα το ντόπιο τρυγονάκι της έναρξης δεν είναι δυσκολοκατάβλητο ώστε να απαιτεί σκληρά σκάγια αφενός κι αφετέρου το συγκεκριμένο σκοπευτικό λογικά θα έχει πολύ σφιχτές κατανομές και μικρή άτρακτο, που δεν θα βοηθήσει καθόλου στις πρώτες τουφεκιές της σεζόν στα πρώτα ανυποψίαστα τρυγόνια. Τις επόμενες μέρες θα ταιριάζει πιο πολύ ;)
εγώ με το (δ) θα ξεκινούσα στη θέση σου Νικόλαε, εφόσον είσαι διατεθειμένος να ρίξεις φυσίγγια των 10 ευρώ το κουτάκι!
Πολύ ενδιαφέρουσα και άκρως αιτιολογημένη η άποψή σου Βασίλη... Σ' ευχαριστώ!
 
Eγώ επέρυσι στα ντοπιάρικα τρυγονάκια του Αυγούστου - Σεπτεμβρίου έκανα χρήση των πράσινων ημιδιάφανων Jordan Sporter του Μηνά Ιορδάνογλου σε Νο 9... Γεμισμένα με aquila στα 28γρ. γόμωση, μαλακά και ευχάριστα στη χρήση... Επαρκείς οι καταβολές μέχρι και τα ~35 μέτρα που είχα πάρει ένα...

Εφέτος δεν είμαι ακόμη σίγουρος τι στο καλό να πάρω... Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ μερικών τύπων που έχω ήδη στην κατοχή μου:
(α) τα αγωνιστικά 28γρ. της Λάμπρο από τη σειρά 5 με ιδιαίτερα σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε Νο 8,5...
(β) Τα 33άρια tortora που έχουν ανάμεικτα σκάγια 7άρια και 8άριατης NobelSport από τη special, πολυτελή συλλογή της με τα ειδικά φυσίγγια ανά θήραμα...
(γ) Τα 33άρια tortora με πολύ σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε νούμερο 7,5 από την ειδική συλλογή της B&P ανά θήραμα...
(δ) Τα νέα Royal Classic της Λάμπρο, 29,5γρ. σε Νο 9 ή 8...

Κάθε σας γνώμη, σεβαστή και δεκτή...!
Δν έχω ρίξει κανένα από αυτά τα φυσίγγια που αναφέρεις.....Θα έλεγα να ξεκινούσες με τα 28gr που έχεις ή το 30gr Royal Classic που'χεις....Και τα 33gr άστα για τα πρωινά καρτέρια του σεπτέμβρη....διότι σίγουρα τα 33gr των παραπάνω οίκων είναι μελετημένα για τα περάσματα......τουλάχιστο έτσι θα έκανα εγώ.
Η απόφαση δική σου φυσικά.....
 
Οταν κατουραμε στο κυνηγι δεν κοιταμε κατω..καλυτερα να βραχουμε λιγο παρα να φυγει ατουφεκιστο θηραμα εντος βολης.. .sarcastic.
Νsi tortora καλυτερα για πολυ νωρις το πρωι πριν βγει για τα καλα ο ηλιος..
Αν κ για τα τωρινα tortora δεν εχω γνωμη αλλα δεν νομιζω(και αυτα.....) να εχουν καμια σχεση με τα παλια...
 
) θα ξεκινούσα στη θέση σου Νικόλαε, εφόσον είσαι διατεθειμένος να ρίξεις φυσίγγια των 10 ευρώ το κουτάκι!
ναι αλλα εχουν δυβασηκη πυρητηδα την S4 , που ταιριαζει ποιο πολυ τον οκτωβριο με υγρασιες
 
Eγώ επέρυσι στα ντοπιάρικα τρυγονάκια του Αυγούστου - Σεπτεμβρίου έκανα χρήση των πράσινων ημιδιάφανων Jordan Sporter του Μηνά Ιορδάνογλου σε Νο 9... Γεμισμένα με aquila στα 28γρ. γόμωση, μαλακά και ευχάριστα στη χρήση... Επαρκείς οι καταβολές μέχρι και τα ~35 μέτρα που είχα πάρει ένα...

Εφέτος δεν είμαι ακόμη σίγουρος τι στο καλό να πάρω... Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ μερικών τύπων που έχω ήδη στην κατοχή μου:

(α) τα αγωνιστικά 28γρ. της Λάμπρο από τη σειρά 5 με ιδιαίτερα σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε Νο 8,5...
(β) Τα 33άρια tortora που έχουν ανάμεικτα σκάγια 7άρια και 8άριατης NobelSport από τη special, πολυτελή συλλογή της με τα ειδικά φυσίγγια ανά θήραμα...
(γ) Τα 33άρια tortora με πολύ σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε νούμερο 7,5 από την ειδική συλλογή της B&P ανά θήραμα...
(δ) Τα νέα Royal Classic της Λάμπρο, 29,5γρ. σε Νο 9 ή 8...

Όλα τα ανωτέρω διαθέτουν συγκεντρωτήρα φυσικά...


Κάθε σας γνώμη, σεβαστή και δεκτή...!
Τα royal δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για την τιμή που έχουν.. πήρα 10 κουτιά όταν βγήκαν έριξα τα 2 στα τρυγόνια και πρωί και απόγευμα έμεινα ευχαριστημένος από τις καταβολές τους αλλά δεν με τρέλαναν το ίδιο καλά θα έλεγα με τα b&p light που Ρίχνω τα τελευταία 2χρόνια με ποιο έντονο λάκτισμα! Τα b&p light εγγύηση για εμένα τα τελευταία 2 χρόνια όπως είπα απλά θέλουν λίγο ποιο σφιχτό τσοκ δεν είναι και πολύ συγκεντρωτικά. Φέτος πάντως θα δουλέψω τα fantom 28 bior στα 4.5€ Που ήταν πολύ καλά στο σκοπευτήριο!
 
Eγώ επέρυσι στα ντοπιάρικα τρυγονάκια του Αυγούστου - Σεπτεμβρίου έκανα χρήση των πράσινων ημιδιάφανων Jordan Sporter του Μηνά Ιορδάνογλου σε Νο 9... Γεμισμένα με aquila στα 28γρ. γόμωση, μαλακά και ευχάριστα στη χρήση... Επαρκείς οι καταβολές μέχρι και τα ~35 μέτρα που είχα πάρει ένα...

Εφέτος δεν είμαι ακόμη σίγουρος τι στο καλό να πάρω... Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ μερικών τύπων που έχω ήδη στην κατοχή μου:

(α) τα αγωνιστικά 28γρ. της Λάμπρο από τη σειρά 5 με ιδιαίτερα σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε Νο 8,5...
(β) Τα 33άρια tortora που έχουν ανάμεικτα σκάγια 7άρια και 8άριατης NobelSport από τη special, πολυτελή συλλογή της με τα ειδικά φυσίγγια ανά θήραμα...
(γ) Τα 33άρια tortora με πολύ σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε νούμερο 7,5 από την ειδική συλλογή της B&P ανά θήραμα...
(δ) Τα νέα Royal Classic της Λάμπρο, 29,5γρ. σε Νο 9 ή 8...

Όλα τα ανωτέρω διαθέτουν συγκεντρωτήρα φυσικά...


Κάθε σας γνώμη, σεβαστή και δεκτή...!
Αφού είσαι ευχαριστημενος με του jordan γιατί να ψάχνεσαι, αν δεν έχουν κάποια αλλαγή στα υλικά
 
Εγω παλι φετος θα κανω εναρξη (αν δεν δουλευω) με φυσιγγια δικα μου βεβαιως βεβαιως γεμισμενα με gp στα 31 για τα ντοπιαρικα σε πρωινο καρτερι και θα σπασω και λιγο τη σταθερα μου και θα παιξω και με nsi due που μου εδωσε ενα φιλαρακι στα απογευματινα που θα καιει ο τοπος γιατι αργοτερα με τις υγρασιες δεν υπαρχει περιπτωση να τραβανε,μην πανε χαμενα κριμα ειναι και αυτα..και βασικο κομματι φραπεδαρα εξτρα παγωμενη μετρια χωρις γαλα και αντηλιακο 50αρη για να μην γινω σαν τον αραπη

Μη παρεις ορκο πως δε θα τραβανε τα due με τις υγρασιες
 
Εγω παλι φετος θα κανω εναρξη (αν δεν δουλευω) με φυσιγγια δικα μου βεβαιως βεβαιως γεμισμενα με gp στα 31 για τα ντοπιαρικα σε πρωινο καρτερι και θα σπασω και λιγο τη σταθερα μου και θα παιξω και με nsi due που μου εδωσε ενα φιλαρακι στα απογευματινα που θα καιει ο τοπος γιατι αργοτερα με τις υγρασιες δεν υπαρχει περιπτωση να τραβανε,μην πανε χαμενα κριμα ειναι και αυτα..και βασικο κομματι φραπεδαρα εξτρα παγωμενη μετρια χωρις γαλα και αντηλιακο 50αρη για να μην γινω σαν τον αραπη

Μίλτο με τα nsi due είχα διαμπερή όταν κυνήγησα προπέρσι με 42c και έβλεπα το τρυγόνι να τρώει την τουφεκιά να συνεχίζει μέχρι να κάτσει στο κλαρί και να πέφτει μετά χωρίς να ξέρει το γιατί ,,,ευτυχώς είχα και άλλα φυσίγγια μαζί και έσωσα το τριήμερο μου
 
Οποιοδηποτε σοβαρα γεμισμενο 30γρ φυσιγγι, 8αρι, ειναι καλο για το τρυγονι. Υπερβολικες ταχυτητες δεν χρειαζονται, γιατι εχουμε αυτο που λεει ο Παυλος, αντιθετως φυσιγγια με ταχυτητες ως 380-390μ/δ ειναι μια χαρα.
 
Εγω παλι φετος θα κανω εναρξη (αν δεν δουλευω) με φυσιγγια δικα μου βεβαιως βεβαιως γεμισμενα με gp στα 31 για τα ντοπιαρικα σε πρωινο καρτερι και θα σπασω και λιγο τη σταθερα μου και θα παιξω και με nsi due που μου εδωσε ενα φιλαρακι στα απογευματινα που θα καιει ο τοπος γιατι αργοτερα με τις υγρασιες δεν υπαρχει περιπτωση να τραβανε,μην πανε χαμενα κριμα ειναι και αυτα..και βασικο κομματι φραπεδαρα εξτρα παγωμενη μετρια χωρις γαλα και αντηλιακο 50αρη για να μην γινω σαν τον αραπη
Αυτά με την prima λες εμένα πολυ μου άρεσαν αλλά για υγρασία δε γνωρίζω αν τραβανε
 
Οποιοδηποτε σοβαρα γεμισμενο 30γρ φυσιγγι, 8αρι, ειναι καλο για το τρυγονι. Υπερβολικες ταχυτητες δεν χρειαζονται, γιατι εχουμε αυτο που λεει ο Παυλος, αντιθετως φυσιγγια με ταχυτητες ως 380-390μ/δ ειναι μια χαρα.
εχω φτάσει σ ένα ασφαλές συμπερασμα εδώ και χρόνια ότι τα παεριστεροειδη αντέχουν σε διαμπεροι τραύματα αντίθετος μια τουφεκια σφηχτη κ κανονική σε ταχύτητες είναι ότι πρεπει
 
Eγώ επέρυσι στα ντοπιάρικα τρυγονάκια του Αυγούστου - Σεπτεμβρίου έκανα χρήση των πράσινων ημιδιάφανων Jordan Sporter του Μηνά Ιορδάνογλου σε Νο 9... Γεμισμένα με aquila στα 28γρ. γόμωση, μαλακά και ευχάριστα στη χρήση... Επαρκείς οι καταβολές μέχρι και τα ~35 μέτρα που είχα πάρει ένα...

Εφέτος δεν είμαι ακόμη σίγουρος τι στο καλό να πάρω... Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ μερικών τύπων που έχω ήδη στην κατοχή μου:

(α) τα αγωνιστικά 28γρ. της Λάμπρο από τη σειρά 5 με ιδιαίτερα σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε Νο 8,5...
(β) Τα 33άρια tortora που έχουν ανάμεικτα σκάγια 7άρια και 8άριατης NobelSport από τη special, πολυτελή συλλογή της με τα ειδικά φυσίγγια ανά θήραμα...
(γ) Τα 33άρια tortora με πολύ σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε νούμερο 7,5 από την ειδική συλλογή της B&P ανά θήραμα...
(δ) Τα νέα Royal Classic της Λάμπρο, 29,5γρ. σε Νο 9 ή 8...

Όλα τα ανωτέρω διαθέτουν συγκεντρωτήρα φυσικά...


Κάθε σας γνώμη, σεβαστή και δεκτή...!
Αφού ρωτάς θα σου πω τη γνώμη μου tortora πανάκριβο φυσιγγι που κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογεί τη φήμη του γεμισμένο με tecna ή s4 κατά το site της nsi άρα προορισμένο για πρωινά με κρύο ή υγρασία οπότε δεν κάνει για έναρξη.λαμπρο σειρά πέντε δηλαδή σκάγια με 5% αντιμόνιο.πανακριβο κι αυτό και κατά τη γνώμη μου αχρειαστα αυτα τα σκάγια στο τρυγωνακι.αν θες κάτι τέτοιο μπορείς να πας στη σειρά 3.royal classic 10 ευρώ το κουτί γιατί? Υπάρχουν φυσίγγια 28 γραμμαρίων αξιοπρεπεστατα για τρυγωνι και πιο φτηνά όπως υπάρχουν και 30αρια πολύ καλύτερα από 28αρια άψογα για εναρξη όπως λέγεται για το mblight όπως είναι το tordo το 30αρι όπως μαλακό είναι το alfa game στα 31 γραμμάρια όπως είναι το rio των 30 γραμμαριων το clever mirage και παααρα πολλά άλλα.τωρα εσύ βεβαίως θ αποφασισεις
 
Βασικά αυτό που προκαλεί η κατανάλωση καφέ τις πρώτες πρωινές ώρες είναι η αιτία που έχουν χαθεί αμέτρητα θηράματα...το κάλεσμα της φύσης είναι ανίκητο..Και κάτι ακόμη αν κάνετε το λάθος και τραβήξετε σκανδάλη εκείνη την ώρα από προσωπική εμπειρία γύρω στο μήνα θέλουν τα αγκάθια για να βγουν από το κωλομερι....very shoked.
εμένα παντος που είμαι δυσκοιλιος πιό πολυ χαλαστρα μου κανει το κινιτο μια ο ένας έχει πουλια να ερθω μια η γυναίκα μου είναι ο νόμος του μερφυ βλεπετε αλλά το ρεσιτάλ το δίνω με τη γυναίκα μου ξέρετε όταν κάνεις μια μακρυνη βολή και κλειδωνεις το στόχο που επσε και πας προς τα εκεί και λες να το βρω να δω πόσα σκαγια του χω βάλει ντριν η γυναίκα τηλεφωνο και αντε βρες το μετά μες τα ηλιοσπορα κ τα αγριοχορτα
 
Μίλτο με τα nsi due είχα διαμπερή όταν κυνήγησα προπέρσι με 42c και έβλεπα το τρυγόνι να τρώει την τουφεκιά να συνεχίζει μέχρι να κάτσει στο κλαρί και να πέφτει μετά χωρίς να ξέρει το γιατί ,,,ευτυχώς είχα και άλλα φυσίγγια μαζί και έσωσα το τριήμερο μου
Θα συμφωνήσω μαζί σου Παύλο το ίδιο έπαθα κι εγώ πρόπερσι που είχα μαζί μου ένα κουτί την πρώτη μέρα που είχε μείνει από το σκοπευτήριο μόλις άλλαξα σε b&p30 όλα καλα..
 
Αφού ρωτάς θα σου πω τη γνώμη μου tortora πανάκριβο φυσιγγι που κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογεί τη φήμη του γεμισμένο με tecna ή s4 κατά το site της nsi άρα προορισμένο για πρωινά με κρύο ή υγρασία οπότε δεν κάνει για έναρξη.λαμπρο σειρά πέντε δηλαδή σκάγια με 5% αντιμόνιο.πανακριβο κι αυτό και κατά τη γνώμη μου αχρειαστα αυτα τα σκάγια στο τρυγωνακι.αν θες κάτι τέτοιο μπορείς να πας στη σειρά 3.royal classic 10 ευρώ το κουτί γιατί? Υπάρχουν φυσίγγια 28 γραμμαρίων αξιοπρεπεστατα για τρυγωνι και πιο φτηνά όπως υπάρχουν και 30αρια πολύ καλύτερα από 28αρια άψογα για εναρξη όπως λέγεται για το mblight όπως είναι το tordo το 30αρι όπως μαλακό είναι το alfa game στα 31 γραμμάρια όπως είναι το rio των 30 γραμμαριων το clever mirage και παααρα πολλά άλλα.τωρα εσύ βεβαίως θ αποφασισεις
Το clever mirage μ έχει ενθουσιασει με αυτά που προσφερει στην τιμή που έχει 6€ το βρίσκω απλα με τις υγρασιες δε ξέρω πως τα παει και έχουμε πολυ εδώ στη δράμα τα πρωινα
 
Back
Top