Φυσίγγια για τρυγόνι

Παντως εδώ στα μεροι μου 8 στα 10 τρυγωνια ειναι πιτσουνια οποτε μ ένα φτινιαρικο τσιχλοφυσιγγο την κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά μετά απο τρις τεσερις μέρες ομως παμε για τρυγωνο φυσιγγο καθαρό γτ πονηρευουν λιφοστευουν και η απετησεις ανεβαίνουν και λίγο αργότερα μπαινου κ οι φασσες στο ππαιχνίδι οποτε δε συνχορουντε λαθοι με φτηνοφυσιγγα
 
εμένα παντος που είμαι δυσκοιλιος πιό πολυ χαλαστρα μου κανει το κινιτο μια ο ένας έχει πουλια να ερθω μια η γυναίκα μου είναι ο νόμος του μερφυ βλεπετε αλλά το ρεσιτάλ το δίνω με τη γυναίκα μου ξέρετε όταν κάνεις μια μακρυνη βολή και κλειδωνεις το στόχο που επσε και πας προς τα εκεί και λες να το βρω να δω πόσα σκαγια του χω βάλει ντριν η γυναίκα τηλεφωνο και αντε βρες το μετά μες τα ηλιοσπορα κ τα αγριοχορτα

1757
 
Μήν βάζετε όλα τ'αυγά σας στα 28 αρια τα σκοπευτικά .Ο Μ'ιλτος πιό πάνω το εξήγησε ίσως αφού έπαθε - έμαθε όπως και εγώ .
Λαμπη λογω ιδιογομωσης εχω παθει και εχω μαθει οποτε ξερω ακριβως το ποτε και το γιατι θα ριξω το καθε φυσιγγι
Μη παρεις ορκο πως δε θα τραβανε τα due με τις υγρασιες
Δεν ξερω θα κρατησω λιγα να τα ριξω και κει να δω αν και τα στανταρ μου για τσιχλα ειναι με sipe και prima sv
Μίλτο με τα nsi due είχα διαμπερή όταν κυνήγησα προπέρσι με 42c και έβλεπα το τρυγόνι να τρώει την τουφεκιά να συνεχίζει μέχρι να κάτσει στο κλαρί και να πέφτει μετά χωρίς να ξέρει το γιατί ,,,ευτυχώς είχα και άλλα φυσίγγια μαζί και έσωσα το τριήμερο μου
Παυλο αυτο το χω ξανακουσει..η εξηγηση που δινω ειναι τα σκληρα του σκαγια σε σχεση με τα καθ αυτου κυνηγετικα..το ειχε αναφερει και ο Λεωνιδας ο Μητσιαλης καπου στο fb..εξυπακουεται οτι θα εχω και δικα μου φυσιγγια μαζι που ξερω τι ακριβως θα παρω απο τουφεκια..παντως σε 8 1/2 που εχω τα due πιστευω θα ειναι οριακα καλα και λογω piston skeet και το τσοκακι skeet θα ειναι καλη σκουπα
Αυτά με την prima λες εμένα πολυ μου άρεσαν αλλά για υγρασία δε γνωρίζω αν τραβανε
Οχι το due sporting το κλασσικο ειναι με As..για υγρασια η θεωρια λεει οτι δεν θα τραβανε αλλα η θεωρια με την πραξη διαφερει ενιοτε τουλαχιστον στην ιδιογομωση στα εμπορικα ειδωμεν
 
Λαμπη λογω ιδιογομωσης εχω παθει και εχω μαθει οποτε ξερω ακριβως το ποτε και το γιατι θα ριξω το καθε φυσιγγι

Δεν ξερω θα κρατησω λιγα να τα ριξω και κει να δω αν και τα στανταρ μου για τσιχλα ειναι με sipe και prima sv

Παυλο αυτο το χω ξανακουσει..η εξηγηση που δινω ειναι τα σκληρα του σκαγια σε σχεση με τα καθ αυτου κυνηγετικα..το ειχε αναφερει και ο Λεωνιδας ο Μητσιαλης καπου στο fb..εξυπακουεται οτι θα εχω και δικα μου φυσιγγια μαζι που ξερω τι ακριβως θα παρω απο τουφεκια..παντως σε 8 1/2 που εχω τα due πιστευω θα ειναι οριακα καλα και λογω piston skeet και το τσοκακι skeet θα ειναι καλη σκουπα

Οχι το due sporting το κλασσικο ειναι με As..για υγρασια η θεωρια λεει οτι δεν θα τραβανε αλλα η θεωρια με την πραξη διαφερει ενιοτε τουλαχιστον στην ιδιογομωση στα εμπορικα ειδωμεν
οπ λάθος μου τα uno λέω σορυ
 
Οποιοδηποτε σοβαρα γεμισμενο 30γρ φυσιγγι, 8αρι, ειναι καλο για το τρυγονι. Υπερβολικες ταχυτητες δεν χρειαζονται, γιατι εχουμε αυτο που λεει ο Παυλος, αντιθετως φυσιγγια με ταχυτητες ως 380-390μ/δ ειναι μια χαρα.
Βικτωρα κατσε να δεις στα περασματιαρικα τον σεπτεμβρη τι θα ριχνω οταν θα χει ριξει και λιγες βροχουλες και θα περνανε και λιγο ψηλουτσικα..φυσιγγακια special με gp σε ν8 στα 31 γρ και λιγο τσιμπημενο το γκαζι
 
Eυχαριστώ όλους τους φίλους που μπήκαν στον κόπο να μου γράψουν τη γνώμη τους, αλλά συγκλίνω πιότερο στην άποψη του Βασίλη "tortora" στην αρχή (3ο μήνυμα) της προηγούμενης σελίδας και μάλλον θα πάρω τελικά μαζί μου στην έναρξη τα Lambro royal classic (29,5γρ) σε Νο 9... Ίδωμεν...
 
Eγώ επέρυσι στα ντοπιάρικα τρυγονάκια του Αυγούστου - Σεπτεμβρίου έκανα χρήση των πράσινων ημιδιάφανων Jordan Sporter του Μηνά Ιορδάνογλου σε Νο 9... Γεμισμένα με aquila στα 28γρ. γόμωση, μαλακά και ευχάριστα στη χρήση... Επαρκείς οι καταβολές μέχρι και τα ~35 μέτρα που είχα πάρει ένα...

Εφέτος δεν είμαι ακόμη σίγουρος τι στο καλό να πάρω... Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ μερικών τύπων που έχω ήδη στην κατοχή μου:

(α) τα αγωνιστικά 28γρ. της Λάμπρο από τη σειρά 5 με ιδιαίτερα σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε Νο 8,5...
(β) Τα 33άρια tortora που έχουν ανάμεικτα σκάγια 7άρια και 8άριατης NobelSport από τη special, πολυτελή συλλογή της με τα ειδικά φυσίγγια ανά θήραμα...
(γ) Τα 33άρια tortora με πολύ σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε νούμερο 7,5 από την ειδική συλλογή της B&P ανά θήραμα...
(δ) Τα νέα Royal Classic της Λάμπρο, 29,5γρ. σε Νο 9 ή 8...

Όλα τα ανωτέρω διαθέτουν συγκεντρωτήρα φυσικά...


Κάθε σας γνώμη, σεβαστή και δεκτή...!
Αν πάρεις tortora για ντοπιάρικα του Αυγούστου θα στεναχωρηθεις.
 
Τα Nobel Sport tortora 33g No 7/8 mix, τα B&P tortora 33g No 7,5 καθώς και τα Λάμπρο sporting σειρά 5 28g No 8,5 θα τα κρατήσω για αργότερα, φθηνόπωρο - χειμώνα που θα πηγαίνω στα έλατα για καμιά τσαρτσάρα (turdus viscivorus)... Σ'αυτές, θα είναι ό,τι πρέπει αυτά τα φυσιγγάκια...!
 
Φαίνεται περίεργο αλλά το εχω δουλέψει τόσο και μου δίνει τέτοια σιγουριά που ακόμη και σε κοντινές βολές τα εχουμε βρει.
Αν είναι κεντρο το οπλο πεντε και δέκα εκατοστά μικρότερος κύκλος τουφεκιας δεν είναι κάτι οποτε βουρ κάτω απο το δέντρο στη σκια με φράπε και φουλ τσοκ πάρα στη μέση του χωραφιου στο λιοπυρι με τριαρι
 
Μιας και πλησιάζει ο καιρός για πείτε ρε παιδιά την γνώμη σας.Φυσιγγι για έναρξη στα 31-32γρ για χρήση με φουλ φρενάτο?
30γρ ιμπεριαλ και 32 γρ ιμπεριαλ και απο ρουμελιωτη το 28αρι του και το 30 αρι του.
 
Eγώ επέρυσι στα ντοπιάρικα τρυγονάκια του Αυγούστου - Σεπτεμβρίου έκανα χρήση των πράσινων ημιδιάφανων Jordan Sporter του Μηνά Ιορδάνογλου σε Νο 9... Γεμισμένα με aquila στα 28γρ. γόμωση, μαλακά και ευχάριστα στη χρήση... Επαρκείς οι καταβολές μέχρι και τα ~35 μέτρα που είχα πάρει ένα...

Εφέτος δεν είμαι ακόμη σίγουρος τι στο καλό να πάρω... Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ μερικών τύπων που έχω ήδη στην κατοχή μου:

(α) τα αγωνιστικά 28γρ. της Λάμπρο από τη σειρά 5 με ιδιαίτερα σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε Νο 8,5...
(β) Τα 33άρια tortora που έχουν ανάμεικτα σκάγια 7άρια και 8άριατης NobelSport από τη special, πολυτελή συλλογή της με τα ειδικά φυσίγγια ανά θήραμα...
(γ) Τα 33άρια tortora με πολύ σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) σε νούμερο 7,5 από την ειδική συλλογή της B&P ανά θήραμα...
(δ) Τα νέα Royal Classic της Λάμπρο, 29,5γρ. σε Νο 9 ή 8...

Όλα τα ανωτέρω διαθέτουν συγκεντρωτήρα φυσικά...


Κάθε σας γνώμη, σεβαστή και δεκτή...!
αμα ειναι το παλιο της nsi tortora το κιτρινο θα σου ελεγα αυτο με κλειστα τα ματια αλλα το καινουργιο ειναι πιο σκληρο και δεν του εχω εμπιστοσυνη ,της b&p με τιποτα ολα ζωντανα θα τα εχεις και θα πεφτουν μακρια οποτε πας στο royal στα 30γρ για μενα.
 
30γρ ιμπεριαλ και 32 γρ ιμπεριαλ και απο ρουμελιωτη το 28αρι του και το 30 αρι του.
Φιλέ έχεις υπόψη σου καπιες αντιγραφές στο συγγεκριμενο? Παλια στην έναρξη μονο αυτα δουλευα πλέων δε τα φέρνουν δραμα
 
Καλημέρα παιδιά...Την περυσινη σεζόν δούλεψα με πολύ μεγάλη επιτυχία το gm3 nsi και j&b commando.Σε νούμερο 10 και τα δύο.Μη σας ξεγελά το νουμερο.Είναι εξαιρετικά φονικό το δεκαρακι με σφιχτά τσοκ...Φέτος έχω περισευμα δύο κιβώτια rc 32.Θα δουλέψουν λέτε καλά με θερμοκρασία?
 
Back
Top