Φυσίγγια για την πέρδικα

Κριμα που δεν κυνηγάω γουρούνι..Να σας καλούσα στην ομαδα..Οχι για τα ρεμινγκτον προς θεού..Αλλα για το ενα κουτι απο τα δυο maionchi...sarcastic.
Αμαν ρε Τασο τι λυσσα ειναι κιαυτη με τα παλιοmaionchi,
αν ερθεις στην Αθηνα και δεν ταχω ριξει θα στα δωσω να ησυχασεις.
Αντε για υπνο τωρα και ονειρεψου οτι ταξιδευεις για Αθηνα !!!
 
Αμαν ρε Τασο τι λυσσα ειναι κιαυτη με τα παλιοmaionchi,
αν ερθεις στην Αθηνα και δεν ταχω ριξει θα στα δωσω να ησυχασεις.
Χα Χα Χα Χα Χα Χα !!!!! Ε τι να κάνω κ.Γιαννη..Τα πάθη δύσκολα κοβονται.
Όπως το είπατε λυσσα με τα φυσιγγια..Να σκεφτητε οτι μπορεί να δω κυνηγό και να μην τον ρωτήσω τι οπλο ειναι αυτο που κρατάει.Αλλα σίγουρα θα ρωτήσω με τι φυσιγγια κυνηγάς????.very funny..very funny.
 
Πριν λίγο μίλησα με τον κολλητό μου στο νησί, φέτος όπως και πέρσι χρησιμοποίησε τα lambro biturbo, παρότι είχε πολύ ζέστη έμεινε υπερευχαριστημενος καθαρά σκοτωματα.
picture upload
Με τι όπλο τα ρίχνει Κωνσταντίνε?Σίγουρα έχουν ανακρουση
 
Με τι όπλο τα ρίχνει Κωνσταντίνε?Σίγουρα έχουν ανακρουση
Με μια Benelli extra Light παλιό μοντέλο με εξωτερικά τσοκ, Τάσο δεν μου έχει αναφέρει ποτέ τίποτα αν και στο νησί είναι όλοι συνηθησμενοι μιας και ριχνουν από 36 και πανω στην πέρδικα.
 
ενδιαφέρουσα η κόκκινη ''μαλλινόταπα'' στο SUPER GIGANTE 36, συνδυασμός
τάπα κετσε-φελού-τάπα κετσε
αλλά με αντίθετη διάταξη από την SFS τάπα που είναι φελός-τάπα κετσε-φελος.
Λογικά θα είναι πιο ελαστική από την σκέτη κετσεδενια τάπα, νομίζω, θα δίνει προοδευτικότερη καύση στην πυρίτιδα και μικρότερη ανάκρουση.
Αν το έβγαζε και σε 32-33 γραμμάρια θα ήταν ιδανικό για τα γούστα μου.
 
Παίδες τα rc4 caccia serie oro τα ρίχνει κανείς και αν ναι,σε τι καιρό αποδίδουν καλύτερα? Για πρώτη τουφεκιά σε Νο 7 με 4* σκέφτομαι.

Παρα πολυ καλο φυσιγγι, αποδιδει τελεια σε ηπιους και σε ζεστους καιρους. Δεν ειναι για παγωνιες.
 
Ξέρουμε με τι πυρίτιδα γεμίζεται?
Καποτε γεμιζοταν με F2 αν δεν κανω λαθος, τωρα δεν ξερω... ΩΡαιο φυσιγγια για φυσιολογικες καιρικες συνθηκες, το εριχνα πολυ παλιοτερα σε παπια κ φασσα... Εγω παντως αν κυνηγαγα περδικα θα εριχνα νομιζω μονο Β&Ρ F2 Classic...
 
Αρι συνήθως ρίχνω λαμπρο καφέ το πρώτο,condor δορκας 6αρι δεύτερο κ τρίτο ή κ κανα remington express 6αρι σε πιο κρυο.καλό κ το b&p f2 classic που αναφερεις αν κ εχω ριξει ελαχιστα.Σαν πρωτη τουφεκιά ελεγα να δοκιμάσω κ απ τα nsi coturnice (νομιζω ετσι λέγονται) σε αναμεικτα 6/7 σκάγια.
 
Αρι συνήθως ρίχνω λαμπρο καφέ το πρώτο,condor δορκας 6αρι δεύτερο κ τρίτο ή κ κανα remington express 6αρι σε πιο κρυο.καλό κ το b&p f2 classic που αναφερεις αν κ εχω ριξει ελαχιστα.Σαν πρωτη τουφεκιά ελεγα να δοκιμάσω κ απ τα nsi coturnice (νομιζω ετσι λέγονται) σε αναμεικτα 6/7 σκάγια.
Άριστο φυσίγγι φίλε το χρησιμοποιώ χρόνια ως πρώτο και ως δεύτερο κρατάει καλές κατανομες και σε μακρινές αποστασεις, αν θες και εναλλακτική λύση το super felt της ιδιας εταιρειας στα 34γρ δεν είναι σαν το coturnice βέβαια αλλά το χω βρει πολύ καλό.
 
Σαν πρωτη τουφεκιά ελεγα να δοκιμάσω κ απ τα nsi coturnice (νομιζω ετσι λέγονται) σε αναμεικτα 6/7 σκάγια.
Εξαιρετικό φυσίγγι..Κ όχι μόνο σαν πρώτη τουφεκιά αλλα κ σαν δεύτερη μια χαρά ειναι,όπως τα λέει κ ο Κωνσταντινος;) Δοκιμασμένο με 3*..
 
Θα το δοκιμάσω τότε! Όχι οτι δεν είμαι ευχαριστημένος με αυτά που χρησιμοποιώ αλλά επειδή μ αρέσει να δοκιμάζω νέα φυσιγγια (Τάσο μάλλον ομοιοπαθής),καθώς κ το οτι εχθρός του καλού είναι το καλύτερο..!!
 
condor δορκας 6αρι δεύτερο
Ειχες τραυματισμενα πουλια με αυτό το φυσίγγι σε ζεστό καιρό?
Έμενα μου έχει δώσει αυτή την άποψη..Πιστεύω ίσως θέλει πιο κρύο καιρό..Κ σε κυνήγι περδικας είχα ρίξει σε ένα αγριοπεριστερο κ πήγε στα 50μ πιο πέρα κ έπεσε πλημμύρα στο αίμα.
 
Οι 3 τελευταίες πέρδικες που πήρα ήταν με condor. Θερμοκρασίες από 17-25 βαθμούς.Στο κρύο σίγουρα τα πάει καλά.(φάσσες,αγριοπερίστερα).Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πυρίτιδα,είχα 2-3 κουτιά αγορασμένα το 2009! (Μέχρι πέρυσι που άρχισα να τα ρίχνω,ειχα ριξει ελάχιστα).
 
Ειχες τραυματισμενα πουλια με αυτό το φυσίγγι σε ζεστό καιρό?
Έμενα μου έχει δώσει αυτή την άποψη..Πιστεύω ίσως θέλει πιο κρύο καιρό..Κ σε κυνήγι περδικας είχα ρίξει σε ένα αγριοπεριστερο κ πήγε στα 50μ πιο πέρα κ έπεσε πλημμύρα στο αίμα.
Τάσο το χρησιμοποιουσε φίλος μου φανατικά σε 7αρι, έχουν περάσει και κάποια χρόνια και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, ήταν πορτοκαλί κάλυκας μου είχε δώσει μερικά να δοκιμάσω αλλά είχαν έντονο λακτισμα και δεν έγινα φίλος τους.
Θα το δοκιμάσω τότε! Όχι οτι δεν είμαι ευχαριστημένος με αυτά που χρησιμοποιώ αλλά επειδή μ αρέσει να δοκιμάζω νέα φυσιγγια (Τάσο μάλλον ομοιοπαθής),καθώς κ το οτι εχθρός του καλού είναι το καλύτερο..!!
Δοκίμασε το και πιστεύω θα σου αφήσει άριστες εντυπώσεις, το έχω κυνηγήσει με διάφορα όπλα και δεν είχα παράπονο σε κανένα, remington, beretta, benelli.
 
Back
Top