Φυσίγγια για την πέρδικα

Aρι είσαι πολύ σωστός..Όμως το πιο βασικό,ακόμα πιο βασικό κ από την επιλογή του φυσιγγίου είναι ότι κάποιοι περδικαδες πρέπει να καταλάβουν ότι τουφεκιες σε μεγάλες αποστάσεις μόνο τραυματισμούς μπορεί να αποφέρουν..Έχω ξαναγράψει ότι έχω φίλο που τις κυνηγά με Ρίο μπλε 32γρ.Τουφεκαει μόνο σε φερμαριστα πουλιά κ σε κοντινές αποστάσεις..Δεν σημαίνει ότι σε όποια απόσταση κ αν τις δούμε θα σηκώσουμε το όπλο(κ όμως κάποιοι ανεγκέφαλοι το κάνουν..)
 
Στην περδικα κ πολλες τουφεκιες δεν ριχνουμε κ ειναι ειναι ενα θηραμα που απαιτει σεβασμο κ σωστη διαχειριση... Ειναι χρεος οσων την κυνηγουν να φροντιζουν με τις επιλογες τους να μην τραυματιζουν ασκοπα τα θηραματα... Αν ασχολιομουν με αυτο το κυνηγι θα εριχνα οτι ποιοτικοτερο υπαρχει με γνωμονα την παραπανω προσταση...

Ωραίος ο Άρης έτσι ακριβώς ΣΕΒΑΣΜΟΣ και όχι μόνο για την περδικα άλλα για όλα τα θηράματα. Όσο για το θέμα φυσιγγια τα διασπορας προσωπικά τα αποκλείω στο κυνήγι της, ο λόγος ότι θα πάρουν σκαγια και αλλά πουλιά από το κοπάδι με αποτέλεσμα να πεθάνουν μέρες αργοτερα.
 
Στην περδικα κ πολλες τουφεκιες δεν ριχνουμε κ ειναι ειναι ενα θηραμα που απαιτει σεβασμο κ σωστη διαχειριση... να φροντιζουν με τις επιλογες τους να μην τραυματιζουν ασκοπα τα θηραματα
oμως το πιο βασικό,ακόμα πιο βασικό κ από την επιλογή του φυσιγγίου είναι ότι κάποιοι περδικαδες πρέπει να καταλάβουν ότι τουφεκιες σε μεγάλες αποστάσεις μόνο τραυματισμούς μπορεί να αποφέρουν
Όσο για το θέμα φυσιγγια τα διασπορας προσωπικά τα αποκλείω στο κυνήγι της, ο λόγος ότι θα πάρουν σκαγια και αλλά πουλιά από το κοπάδι με αποτέλεσμα να πεθάνουν μέρες αργοτερα.
.shake hands..shake hands..shake hands.
 

image upload no limit

Για φασιανο αλλά θα ναι καλό και στην περδικα,τα σκάγια είναι όπως στα federal.
Την πέρδικα, την ντουφεκάμε από τα 20 έως τα 30μ, το πολύ. Σε κοντινότερες αποστάσεις την αφήνουμε και ξεμακρένει λίγο (ο βιοτοπός της συνήθως το επιτρέπει), σε μακρύτερες δεν ντουφεκάμε για την αποφυγή τραυματισμών, ειδικά στα κοπάδια, όπως έγραψαν και οι συνάδερφοι παραπάνω.
Στις παραπάνω αποστάσεις, δεν νομίζω να χρειάζεται κατι ''βαρύτερο'' και ''εξειδικευμένο'', από ένα κανονικό φυσίγγιο 32-33γρ και Νο 7 για την πρώτη ντουφεκιά και Νο 6 για την δευτερή, με τσόκ 5* και 3* στο δίκανο και κάτι σε 4* ή 3* στο αυτογεμές, συνδυάζει και επαρκή πυκνότητα ντουφεκιάς και επαρκή διάτριση.
Το παραπάνω φυσίγγιο που δείχνει, όντως, ποιοτικότατο προσωπικά θα το δοκίμαζα στη φάσα.
 
Την πέρδικα, την ντουφεκάμε από τα 20 έως τα 30μ, το πολύ. Σε κοντινότερες αποστάσεις την αφήνουμε και ξεμακρένει λίγο (ο βιοτοπός της συνήθως το επιτρέπει), σε μακρύτερες δεν ντουφεκάμε για την αποφυγή τραυματισμών, ειδικά στα κοπάδια, όπως έγραψαν και οι συνάδερφοι παραπάνω.
Στις παραπάνω αποστάσεις, δεν νομίζω να χρειάζεται κατι ''βαρύτερο'' και ''εξειδικευμένο'', από ένα κανονικό φυσίγγιο 32-33γρ και Νο 7 για την πρώτη ντουφεκιά και Νο 6 για την δευτερή, με τσόκ 5* και 3* στο δίκανο και κάτι σε 4* ή 3* στο αυτογεμές, συνδυάζει και επαρκή πυκνότητα ντουφεκιάς και επαρκή διάτριση.
Το παραπάνω φυσίγγιο που δείχνει, όντως, ποιοτικότατο προσωπικά θα το δοκίμαζα στη φάσα.
Φίλε Ωριωνα έχεις δίκιο αλλά παίζουν πολλά πράγματα προσωπικά αρχίζω με 34 γρ και προς το τέλος της σαιζόν έχω πάει μέχρι 38γρ. Αλλά η πλειοψηφία τοπικά πάντα μιλάω 36 μέχρι 40 τι να πω είμαστε μαγκνουμοπληκτοι.
 
Έχω κυνηγηση και πέρδικες με lambro tordo 32γρ ν7 μια μέρα και πήρα δυο πουλιά,απο ένα κοπαδακι που σηκώθηκε κοντά.ομως για να λέω την αλήθεια ρίχνω από 34γρ ως και 37γρ που είναι τα coturnice..περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους..Για τον ίδιο λόγο χρησιμοποιώ πάντοτε 6αρια.Εχω χτυπήσει κ κάτι λίγες με 8αρια και μπορώ να πω ότι κεραυνοβοληθηκαν..
 
Έχω κυνηγηση και πέρδικες με lambro tordo 32γρ ν7 μια μέρα και πήρα δυο πουλιά,απο ένα κοπαδακι που σηκώθηκε κοντά.ομως για να λέω την αλήθεια ρίχνω από 34γρ ως και 37γρ που είναι τα coturnice..περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους..Για τον ίδιο λόγο χρησιμοποιώ πάντοτε 6αρια.Εχω χτυπήσει κ κάτι λίγες με 8αρια και μπορώ να πω ότι κεραυνοβοληθηκαν..
Ξεκινοντας στην περδικα άκουγα τη γνώμη των παλιών και βλέποντας τι πουλιοταν στο κυνηγομαγαζο περισοτερο,άρχισα με τα lambro τα σεμι αργότερα διαβάζοντας κάποια άρθρα και βλέποντας ότι δεν υπήρχε λόγος να ταλαιπωρο τον ώμο μου και το οπλο μου χρησιμοποιοντας βαλτοφυσιγγα στο ξεροτοπο. Κατέληξα ότι 34 ως 36 αντέ μέχρι 38, είναι ιδανική γόμωση για μενα, μαλινοταπο στη θαλαμη και δύο με συγκεντωτηρα στην αποθηκη.
 
Στην περδικα κ πολλες τουφεκιες δεν ριχνουμε κ ειναι ειναι ενα θηραμα που απαιτει σεβασμο κ σωστη διαχειριση... Ειναι χρεος οσων την κυνηγουν να φροντιζουν με τις επιλογες τους να μην τραυματιζουν ασκοπα τα θηραματα... Αν ασχολιομουν με αυτο το κυνηγι θα εριχνα οτι ποιοτικοτερο υπαρχει με γνωμονα την παραπανω προσταση...
Να σου πω ρε ποιητή, τώρα που πήρες σκύλο και αυτοκίνητο κυνηγιάρικο, πάμε για καμιά πέρδικα που δεν έχω πάει ποτέ, έτσι για την εμπειρία; Τα κουτορνικοφύσιγγα τα βάζω εγώ ... .sarcastic.
 
Να σου πω ρε ποιητή, τώρα που πήρες σκύλο και αυτοκίνητο κυνηγιάρικο, πάμε για καμιά πέρδικα που δεν έχω πάει ποτέ, έτσι για την εμπειρία; Τα κουτορνικοφύσιγγα τα βάζω εγώ ... .sarcastic.

Πάμε Τζουμέρκα ; Θα σας πάω σε στρωτά να μη στραμπουλίσετε κανένα ποδάρι .....buy.
11-2009%20106.jpg
 
Last edited:
Κ για τρυγονακια αυτα θα ειναι μουρλια...
Για τρυγονια τα είχα πάρει στο νησί αλλα ριχτηκαν στην περδικα και δευτερη τουφεκιά στην μπεκατσα. Αυτό το κουτι το ανακάλυψα στο γκαραζ μου πριν μια βδομάδα και θα το δώσω κιαυτό του φίλου που κυνηγαμε παρέα.
 
Το νεότερος δεν έχει να κάνει..Μου έκανε εντύπωση πως μου ξέφυγε απαδεχτο για φυσιγγολογος..sarcastic. έβγαζε παλιά η winchester κατι 32αρια με την ονομασια upland (γνήσια αμερικανικα)με 8αρι κλείσιμο..Σκεφτητε μου τα έχει δώσε ένας μπάρμπας που ηταν στα καράβια..Απο εξωτερικό τα έφερε..
 
Το νεότερος δεν έχει να κάνει..Μου έκανε εντύπωση πως μου ξέφυγε απαδεχτο για φυσιγγολογος..sarcastic. έβγαζε παλιά η winchester κατι 32αρια με την ονομασια upland (γνήσια αμερικανικα)με 8αρι κλείσιμο..Σκεφτητε μου τα έχει δώσε ένας μπάρμπας που ηταν στα καράβια..Απο εξωτερικό τα έφερε..
Βγαζουν ακόμα Τάσο όλες οι αμερικανικες heavy game load συνήθως 32γρ. Το heavy τώρα σε 32γρ μάλλον για να ξεχωρίζουν από τα target loads που βγαίνουν στα ίδια γραμμάρια.
 
Το νεότερος δεν έχει να κάνει..Μου έκανε εντύπωση πως μου ξέφυγε απαδεχτο για φυσιγγολογος..sarcastic.

free image upload
Τασο επειδή γουστάρεις αρπα και τούτα.
Ότι καλύτερο της Federal σε επιχαλκωμενα.
36 γρ ν.6 για φασσες και σαρσελια,
42,5 γρ ν.4 για πρασινοκεφαλα και λαγό.
 
Last edited:
Back
Top