Φυσίγγια για την πέρδικα


free image upload
Τασο επειδή γουστάρεις αρπα και τούτα.
Ότι καλύτερο της Federal σε επιχαλκωμενα.
36 γρ ν.6 για φασσες και σαρσελια,
42,5 γρ ν.4 για πρασινοκεφαλα και λαγό.
Τα ξερω αυτα..Τα αλλά μου ξεφευγαν.sarcastic. Πράγματι κορυφαία!!!!.shake hands.
Βλέπω και ωραιότατα τεχνητά..;).shake hands..shake hands.
 
Εχθες η προχθές είδα ένα ωραίο ντοκιμαντέρ από το νησί σου την Κασο.
Παρόλο που είμαι στεριανος τα νησιά μας με συγκινουν περισσότερο.
Έχουν αλλά καλά, το δικό μου δεν ειναι ανεπτυγμένο τουριστικά αλλά μπορεί να ρθει κάποιος για διακοπές να βρει ηρεμία θάλασσα καλό φαί. Και καλύτερες τιμές σε καφετέριες κτλ.δεν θέλω να πάρει κάποιος σαν διαφήμιση και συγνώμη για .off topic.
 
, το δικό μου δεν ειναι ανεπτυγμένο τουριστικά αλλά μπορεί να ρθει κάποιος για διακοπές να βρει ηρεμία θάλασσα καλό φαί.
Εγώ φίλε μου αυτά εκτιμώ, γιατί την πόλη και την πολυκοσμια την τρώω κάθε μέρα κατάμουτρα.
 
Και γω εδώ έχω σιχαθει τη ζωή μου. Στην κουζίνα του Αγίου Μαμα ξωμοναστηρο πάνω στο βουνο έχει τα πάντα για προσκηνητες επισκέπτες και το Σεπτέμβρη κυνηγοί, εδώ η περδικοπαρεα για μεσημεριανό καφεδακι.


photo uploading
 

free image upload
Τασο επειδή γουστάρεις αρπα και τούτα.
Ότι καλύτερο της Federal σε επιχαλκωμενα.
36 γρ ν.6 για φασσες και σαρσελια,
42,5 γρ ν.4 για πρασινοκεφαλα και λαγό.
Και τα 36γρ Νο 6 μια χαρά κατεβάζουν τα πρασινοκέφαλα και στα όρια του ''τίρου'' ;). Σε ένα που είχα ''σφάξει'' παλαιότερα βρήκα διαμετρο σκαγίων μεταξύ 2,8 και 2,9χιλ, δηλ. σε Ιταλικό νούμερο 5,5 με 5
 
Και τα 36γρ Νο 6 μια χαρά κατεβάζουν τα πρασινοκέφαλα και στα όρια του ''τίρου'' ;). Σε ένα που είχα ''σφάξει'' παλαιότερα βρήκα διαμετρο σκαγίων μεταξύ 2,8 και 2,9χιλ, δηλ. σε Ιταλικό νούμερο 5,5 με 5
Είναι σκληρά και κόβουν μακριά. Η διάμετρος είναι όπως τα λες, λίγο μικρότερο νούμερο από το ιταλικό.
 
Επειδή παλιότερα συνηθιζα να κάνω σχεδόν τριήμερα κυνηγια μόνος μου και να κοιμάμαι στο βουνο, εκτος τα τσιχλοφυσιγγα έχω το βαλιτσακι με τα ειδικής χρησεως φυσιγγια πάντα μαζί.
Πρόβλημα είχα μια φορά κοντά στη Γλυφα όταν με σταμάτησε πριν δέκα χρόνια η αντιτρομοκρατικη για έλεγχο. Έψαχναν τον Παλαιοκωστα. Όταν είδαν στο αμαξι τρία όπλα και δυο κιβώτια φυσιγγια έπαθαν πλάκα. Είδα και έπαθα να τους πίσω ότι είναι φυσιολογικό κατι τετοιο για κάποιον που φεύγει μακριά για τρεις μέρες και δεν ξέρει τι θα συναντήσει.

invia immagini
 
Last edited:
.
Πρόβλημα είχα μια φορά κοντά στη Γλυφα όταν με σταμάτησε πριν δέκα χρόνια η αντιτρομοκρατικη για έλεγχο. Έψαχναν τον Παπακωστα. Όταν είδαν στο αμαξι τρία όπλα και δυο κιβώτια φυσιγγια έπαθαν πλάκα. Είδα και έπαθα να τους πίσω ότι είναι φυσιολογικό κατι τετοιο για κάποιον που φεύγει μακριά για τρεις μέρες και δεν ξέρει τι θα συναντήσει.

invia immagini
Ε όχι και φυσιολογικό για τριήμερο τουλαχιστον τα γουρουνοφύσιγγα φτάνουν για 3 ζωές γουρυνοκυνήγι.sarcastic., ο οποιοσδήποτε δεν έχει σχέση με το κυνήγι θα σε θεωρούσε τουλάχιστον ύποπτο τρομοκρατίας.sarcastic.
 
Επειδή παλιότερα συνηθιζα να κάνω σχεδόν τριήμερα κυνηγια μόνος μου και να κοιμάμαι στο βουνο, εκτος τα τσιχλοφυσιγγα έχω το βαλιτσακι με τα ειδικής χρησεως φυσιγγια πάντα μαζί.
Πρόβλημα είχα μια φορά κοντά στη Γλυφα όταν με σταμάτησε πριν δέκα χρόνια η αντιτρομοκρατικη για έλεγχο. Έψαχναν τον Παπακωστα. Όταν είδαν στο αμαξι τρία όπλα και δυο κιβώτια φυσιγγια έπαθαν πλάκα. Είδα και έπαθα να τους πίσω ότι είναι φυσιολογικό κατι τετοιο για κάποιον που φεύγει μακριά για τρεις μέρες και δεν ξέρει τι θα συναντήσει.

invia immagini
Πάλι καλά που σε αφήσανε τέτοιο οπλισμο δεν βρήκαν ούτε στη γιαυκα της οδού Δαμαρεως.
 
Πρόβλημα είχα μια φορά κοντά στη Γλυφα όταν με σταμάτησε πριν δέκα χρόνια η αντιτρομοκρατικη για έλεγχο. Έψαχναν τον Παπακωστα. Όταν είδαν στο αμαξι τρία όπλα και δυο κιβώτια φυσιγγια έπαθαν πλάκα. Είδα και έπαθα να τους πίσω ότι είναι φυσιολογικό κατι τετοιο για κάποιον που φεύγει μακριά για τρεις μέρες και δεν ξέρει τι θα συναντήσει.
Φαντάζομαι την έκφραση στα πρόσωπα των αστυνομικών μόλις τα είδαν......very funny. .sarcastic. .very funny.
 
Το χειρότερο από όλα ήταν το εξής. Ο πιο νεαρός, το στραβαδι ,έψαχνε το αμάξι μέσα έξω.Ο επικεφαλής αξιωματικός ήταν δίπλα μου στο ανοιχτό πορτ παγκαζ και αφού του έδωσα άδεια οδήγησης, ταυτότητα και τις άδειες των οπλων μου ζήτησε να αντιπαραβαλουμε τους αριθμούς των οπλων. Βγάζω πρώτα μια καραμπινα από τη θήκη και από συνήθεια τραβάω το κλείστρο να φανεί ότι είναι άδεια. Ακούω από πίσω μου που ήταν ένας φρουρός με θωρακιση ένα κραακ και βλέπω τον αξ/κο να του ρίχνει μια άγρια ματιά. Ο φρουρός όμως δεν έβλεπε τι είχα κάνει, άκουσε το κλείστρο μου και έκλεισε το δικό του κλείστρο για να ειναι σε ετοιμοτητα. Εκεί ψιλοχεστηκα. Δεύτερο όπλο βγάζω ένα σ/ποζέ, μισογυρνάω το κεφάλι στο φρουρο και του λέω: αυτό είναι δικαννο δεν έχει κλείστρο. Από συνήθεια πάλι σπάω το σ/π και κραακ πεταγονται τα ψεύτικα φυσιγγια στον αερα. Εκεί τα χρειάστηκα γιατί το όπλο του φρουρου ήταν ήδη γεμάτο. Οπότε γυρνάει ο αξιωματικός εκνευρισμενος και μου λέει: σας παρακαλώ κάντε πίσω να ελέγξω μόνος μου, γιατί θαχουμε ατύχημα όπως πάμε!!!
 
Last edited:
Ε όχι και φυσιολογικό για τριήμερο τουλαχιστον τα γουρουνοφύσιγγα φτάνουν για 3 ζωές γουρυνοκυνήγι.sarcastic., ο οποιοσδήποτε δεν έχει σχέση με το κυνήγι θα σε θεωρούσε τουλάχιστον ύποπτο τρομοκρατίας.sarcastic.
Δεν εχεις αδικο αλλά μου εχει τυχει τρεις φορές να με καλεσουν σε γουρουνοκυνηγι ξαφνικά, άνθρωποι που μόλις είχαμε γνωριστεί. Οπότε καλό είναι να έχεις εγγυημένα καλό πράμα, άσε που κάνεις και κανένα καλό φυσίγγι δώρο και βγάζεις την υποχρέωση.
 
Το χειρότερο από όλα ήταν το εξής. Ο πιο νεαρός, το στραβαδι έψαχνε το αμάξι μέσα έξω.Ο επικεφαλής αξιωματικός ήταν δίπλα μου στο ανοιχτό πορτ παγκαζ και αφού του έδωσα άδεια οδήγησης, ταυτότητα και τις άδειες των οπλων μου ζήτησε να αντιπαραβαλουμε τους αριθμούς των οπλων. Βγάζω πρώτα μια καραμπινα από τη θήκη και από συνήθεια τραβάω το κλείστρο να φανεί ότι είναι άδεια. Ακούω από πίσω μου που ήταν ένας φρουρός με θωρακιση ένα κραακ και βλέπω τον αξ/κο να του ρίχνει μια άγρια ματιά. Ο φρουρός όμως δεν έβλεπε τι είχα κάνει, άκουσε το κλείστρο και έκλεισε το δικό του κλείστρο. Εκεί ψιλοχεστηκα. Δεύτερο όπλο βγάζω ένα σ/ποζέ, μισογυρνάω το κεφάλι στο φρουρο και του λέω: αυτό είναι δικαννο δεν έχει κλείστρο. Από συνήθεια πάλι σπάω το σ/π και κραακ πεταγονται τα ψεύτικα φυσιγγια στον αερα. Εκεί τα χρειάστηκα γιατί το όπλο του φρουρου ήταν ήδη γεμάτο. Οπότε γυρνάει ο αξιωματικός εκνευρισμενος και μου λέει σας παρακαλώ κάντε πίσω να ελέγξω μόνος μου γιατί θαχουμε ατύχημα όπως πάμε!!!
Φαντάσου τι θα γινότανε αν έβγαζες κάνα όπλο τύπου saiga.exciting.
 
Δεν εχεις αδικο αλλά μου εχει τυχει τρεις φορές να με καλεσουν σε γουρουνοκυνηγι ξαφνικά, άνθρωποι που μόλις είχαμε γνωριστεί. Οπότε καλό είναι να έχεις εγγυημένα καλό πράμα, άσε που κάνεις και κανένα καλό φυσίγγι δώρο και βγάζεις την υποχρέωση.
Κριμα που δεν κυνηγάω γουρούνι..Να σας καλούσα στην ομαδα..Οχι για τα ρεμινγκτον προς θεού..Αλλα για το ενα κουτι απο τα δυο maionchi...sarcastic.
 
Back
Top