Φυσίγγια για την πέρδικα

Πολύ ωραίο και προσεγμένο φαίνεται το συγκεκριμένο από την γαλλική tunet, ανήκει βέβαια και αυτή στον όμιλο nobel sport, βγαίνει σε 36 και 32 γρ και σε κασετινες των δέκα φυσιγγίων.

free upload image
Φιλος μου λαγας μου λεει πολυ καλα λογια και γι'αυτο:
k0h9fjP.jpg

Ρελιαστο κλεισιμο με πλαστικο δισκακι..νικελ σκαγια..επισης ξεχασα και η Fob στην Nobelsport ανηκει..
 
Last edited:
Απο αυτά που διαβάζω ναί.Αρις τι λες εσύ?
Nα σου πω την αληθεια πιστευω οτι στα πιο "συγχρονα" μαλλινοταπα δεν υπαρχει κ τοσο εντονο το προβλημα της διαφυγης αεριων μιας κ σχεδον ολα χρησιμοποιουν πλαστικο εμφρακτηρα αναμεσα στην ταπα κ την πυριτιδα... Το πλαστικο λεγεται οτι απο την καυση της πυριτιδας διογκωνεται κ μειωνει σε μεγαλο βαθμο το φαινομενο... Θεωρω βαση λογικης, γιατι μεσα την καννη δεν ειναι κανενας, κ βαση εικονων με συσυματωσεις σκαγιων στον πινακα, οτι το προβλημα υφισταται με τους διευρυμενους κ καποιες φορες κ με τους κανονικους αυλους οταν δεν υπαρχει πλαστικος εμφρακτηρας κατω απο την μαλλινη, πραγμα σχετικα σπανιο στην πλειοψηφια των φυσιγγιων που κλυκλοφορουν...
 
Εχω κανει δοκιμες με μαλλινες ταπες αλλα με συμβατικο αυλο..καπου ειχα διαβασει οτι αν κατω απο την μαλλινη υπαρχει πλαστικος δισκος εμφραξης αεριων δεν υπαρχει θεμα,ακομα και με διευρυμενο αυλο.ισως κανω και λαθος.
Το έχω διαβάσει και γω Γιάννη αυτό για το πλαστικό και συνήθως τα πιο πολλά φυσίγγια με μάλλινη γεμίζονται έτσι.
Φιλος μου λαγας μου λεει πολυ καλα λογια και γι'αυτο:
k0h9fjP.jpg

Ρελιαστο κλεισιμο με πλαστικο δισκακι..νικελ σκαγια..επισης ξεχασα και η Fob στην Nobelsport ανηκει..
Ανήκουν στον ίδιο όμιλο nobel sport, δεν τα χω δοκιμάσει ποτέ, και γω προτιμώ σκάγια επινικελομενα πιστεύω ότι προσφέρουν πιο καθαρά σκοτωματα, διατρησεις .
 
Στην περδικα κ πολλες τουφεκιες δεν ριχνουμε κ ειναι ειναι ενα θηραμα που απαιτει σεβασμο κ σωστη διαχειριση... Ειναι χρεος οσων την κυνηγουν να φροντιζουν με τις επιλογες τους να μην τραυματιζουν ασκοπα τα θηραματα... Αν ασχολιομουν με αυτο το κυνηγι θα εριχνα οτι ποιοτικοτερο υπαρχει με γνωμονα την παραπανω προσταση...
Στην περδικα κ πολλες τουφεκιες δεν ριχνουμε κ ειναι ειναι ενα θηραμα που απαιτει σεβασμο κ σωστη διαχειριση... Ειναι χρεος οσων την κυνηγουν να φροντιζουν με τις επιλογες τους να μην τραυματιζουν ασκοπα τα θηραματα... Αν ασχολιομουν με αυτο το κυνηγι θα εριχνα οτι ποιοτικοτερο υπαρχει με γνωμονα την παραπανω προσταση...
Φίλε Άρη επειδή κυνηγάω μόνο πέρδικα και μπεκάτσα (πέρδικα φανατικά επί 23 χρόνια) και πολύ στην Κρήτη, παλιότερα με τον κουμπάρο μου, που είναι ίσως ο καλύτερος περδικάς που έχω γνωρίσει, με απίστευτα κυνήγια και πουλιά που υπήρχαν τότε με έμαθε να την κυνηγάω με ένα φυσίγγι που όταν σας το πω ή θα με βρίζετε ή θα με δουλεύετε. Όμως εγώ που το έχω χιλιοτσεκάρει σε φοβερές ζέστες αλλά και σε πολύ κρύο και αν θέλεις να έχεις σεβασμό σε αυτό το θήραμα που εκλείπει σιγά-σιγά και επειδή η πέρδικα τραυματίζεται εύκολα μία είναι η λύση: Rottweill 52g No 6 με Skeet ή 5*. Ακριβό, αλλά αξίζει για πολλούς λόγους ένας εκ των οποίων είναι ότι δεν παίζεται και στο λαγό που ενδεχομένως να χρειαστεί να ρίξεις ακόμα και μακριά.Σημειωτέον ότι όλα τα άλλα φυσίγγια της ίδιας εταιρείας ,ακόμα και τα ίδια σε άλλο νούμερο 2,4 ή 5 δεν έχουν καμία με το Νο 6.Σε φανατικούς παλιούς περδικάδες που τα έχω προτείνει όταν το πρωτοάκουσαν είχαν ενδοιασμούς αλλά μετά έπιναν νερό στο όνομα τους.Βέβαια όπως προείπα είναι ακριβά,περίπου 12Ε η δεκάδα.Έχω φίλους λαγάδες που δεν το αλλάζουν με τίποτα για 1ο στο λαγό.
 
Από τον πολύ σεβασμό έριχνε 52γρ στην πέρδικα ή για να πέσουν όσες περισσότερες γίνετε από το κοπαδι;
Φίλε "AltairLusso" ρίξε στην τύχη μέσα στο κοπάδι και αν πέσει καμία...Εγώ που έχω ρίξει πολλά φυσίγγια σ 'αυτές εάν δε σταθείς σωστά και δε σημαδέψεις το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σπάσεις τα πόδια σου!!!
 
Με όλο το σεβασμό "georiatr", θεωρώ κ΄εγώ ότι τα 52 γρ είναι υπερβολικά πολλά. Όταν όλες οι τελευταίες αρθρογραφίες κλείνουν ότι πάνω από 34-36 γραμ. είναι υπερβολή.
Σίγουρα φίλε ''Αlex'' σεβαστή πάντα η κάθε άποψη... Απλά συζητάμε... δεν υπάρχει λόγος να διαφωνούμε...
 
περδικα λοιπον. απο τα πιο αποδοτικα φυσιγγια n- speed της nobel στα 34 γρ. νο 7 και για πιο δυσκολους καιρους το παλιο κλασσικο και αψογο percorso caccia σε νο. 6 και τα δυο φοβερη αποδοση και αποτελεσματικοτητα
 
περδικα λοιπον. απο τα πιο αποδοτικα φυσιγγια n- speed της nobel στα 34 γρ. νο 7 και για πιο δυσκολους καιρους το παλιο κλασσικο και αψογο percorso caccia σε νο. 6 και τα δυο φοβερη αποδοση και αποτελεσματικοτητα
Θεωρώ πως μετά το coturnice που έχουν αναφέρει παραπάνω, δεν χρειάζεται να ψάξει κανείς για κάτι άλλο. :)
 
Φίλε Άρη επειδή κυνηγάω μόνο πέρδικα και μπεκάτσα (πέρδικα φανατικά επί 23 χρόνια) και πολύ στην Κρήτη, παλιότερα με τον κουμπάρο μου, που είναι ίσως ο καλύτερος περδικάς που έχω γνωρίσει, με απίστευτα κυνήγια και πουλιά που υπήρχαν τότε με έμαθε να την κυνηγάω με ένα φυσίγγι που όταν σας το πω ή θα με βρίζετε ή θα με δουλεύετε. Όμως εγώ που το έχω χιλιοτσεκάρει σε φοβερές ζέστες αλλά και σε πολύ κρύο και αν θέλεις να έχεις σεβασμό σε αυτό το θήραμα που εκλείπει σιγά-σιγά και επειδή η πέρδικα τραυματίζεται εύκολα μία είναι η λύση: Rottweill 52g No 6 με Skeet ή 5*. Ακριβό, αλλά αξίζει για πολλούς λόγους ένας εκ των οποίων είναι ότι δεν παίζεται και στο λαγό που ενδεχομένως να χρειαστεί να ρίξεις ακόμα και μακριά.Σημειωτέον ότι όλα τα άλλα φυσίγγια της ίδιας εταιρείας ,ακόμα και τα ίδια σε άλλο νούμερο 2,4 ή 5 δεν έχουν καμία με το Νο 6.Σε φανατικούς παλιούς περδικάδες που τα έχω προτείνει όταν το πρωτοάκουσαν είχαν ενδοιασμούς αλλά μετά έπιναν νερό στο όνομα τους.Βέβαια όπως προείπα είναι ακριβά,περίπου 12Ε η δεκάδα.Έχω φίλους λαγάδες που δεν το αλλάζουν με τίποτα για 1ο στο λαγό.
συγγνωμη στη κρητη που βαζεις 52 γρ. στη περδικα γιατι την εχω κυνηγησει σε ψηλορειτη ομαλο θερισσο και δεν εχω βαλει πανω απο 36 ακομα και το νοεμβρη εκτος αν κυνηγας και λαγο σε υψομετρο. προσωπικα νομιζω οτι 52 ειναι υπερβολη αλλα αν εσενα σε βολευει παω πασο
 
Θεωρώ πως μετά το coturnice που έχουν αναφέρει παραπάνω, δεν χρειάζεται να ψάξει κανείς για κάτι άλλο. :)
βασιλη γνωμη μου παντα οτι το cotturnice για να δουλεψει θελει κρυο καιρο για σεπτεμβρη κι οκτωβρη εδω κρητη δεν ειναι οτι καλυτερο . αυτο που δουλευει ειναι το feltro
 
Μου αρέσει ρε μάγκες που το κοπέλι σας λέει ή θα με βρίζετε ή θα με κοροϊδεύετε και εσείς ακριβώς αυτό κάνετε .sarcastic..sarcastic. Και στο παρελθόν είχε αναφέρει ένας συνάδελφος κάτι τέτοιο για super magnum φυσίγγια στην πέρδικα. Ίσως σε κάποιους να δουλεύει χωρίς να καταστρέφουν το κοπάδι σωστά? Άλλωστε ο φίλος παραπάνω μίλησε πρώτα απ 'όλα για τον σεβασμό του στο θήραμα...Φιλικά πάντα!
 
Μου αρέσει ρε μάγκες που το κοπέλι σας λέει ή θα με βρίζετε ή θα με κοροϊδεύετε και εσείς ακριβώς αυτό κάνετε .sarcastic..sarcastic. Και στο παρελθόν είχε αναφέρει ένας συνάδελφος κάτι τέτοιο για super magnum φυσίγγια στην πέρδικα. Ίσως σε κάποιους να δουλεύει χωρίς να καταστρέφουν το κοπάδι σωστά? Άλλωστε ο φίλος παραπάνω μίλησε πρώτα απ 'όλα για τον σεβασμό του στο θήραμα...Φιλικά πάντα!
μα το ιδιο πραμα λεμε βασιλη. προσωπικες αποψεις εκφραζουμε για να γινεται συζητηση. απο κει και περα οτι βολευει τον καθενα.δεν νομιζω να κοροιδευω καποιον γι αυτο που τον βολευει
 
Όπως και να το κάνουμε, είναι πολλά 52gr στην πέρδικα.Αν παίξεις πολλά θα πρέπει να πάρεις 2 depon 1000αρια μετά το κυνήγι, και κατά την γνώμη μου αν ρίξεις σε κοπαδιαστα πουλιά θα τραυματιστουν αρκετά.
 
με ένα φυσίγγι που όταν σας το πω ή θα με βρίζετε ή θα με δουλεύετε.
Καθόλου.Ο καθένας ρίχνει ότι θέλει..Παρόλα αυτα και εγώ το θεωρώ υπερβολή.Εγω γνωστό όμως που ρίχνει και νίτρο και rottweil 52 στην πέρδικα σε 4αρια..Η απάντηση του ειναι η θα πέσει η δεν θα πέσει..Όπως σκεφτετε κανείς!
Φίλε "AltairLusso" ρίξε στην τύχη μέσα στο κοπάδι και αν πέσει καμία...Εγώ που έχω ρίξει πολλά φυσίγγια σ 'αυτές εάν δε σταθείς σωστά και δε σημαδέψεις το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σπάσεις τα πόδια σου!!!
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ
Θελει διαλεγμα και σκόπευση κάθε πουλί ξεχωριστά.Αλλιως ούτε πούπουλο δεν θα δουμε να αιωρειτε.
 
Την πρώτη φορά που είχα πάει για πέρδικα ήταν στην Τήνο μαζί με τον θείο μου. Εγώ ήμουν 19 χωρίς σκύλο φυσικά. Στο μέρος που πήγαμε σηκώσανε 2 κοπάδια μόνο οι λοιποί της παρέας. Εγώ σήκωσα 2 λαγούς μαζί αλλά δεν πήρα κανέναν. Το μεσημέρι γύρισα στο αμάξι έχοντας πάθει αφυδάτωση αφού από την λύσσα μου πήγα τόσο μακρυά που μου τελείωσε το νερό πριν καν ξεκινήσω την επιστροφή. Έμαθα όμως ευτυχώς! Την πρώτη φορά που πήγα για πέρδικα από τότε που ήρθα μόνιμα Αθήνα, ήταν στην Εύβοια σε ένα δύσκολο βουνό. Αφού φτάνω πάνω στην κορυφή σηκώθηκε το κοπάδι και πέρασε από μπροστά μου σε απόσταση 30 μέτρων περίπου με ταχύτητα 190χλμ την ώρα. Θυμάμαι φυσούσε εκείνη την ημέρα και έκανε και λίγο κρύο. Ούτε που σήκωσα το όπλο και μάλιστα έμεινα με το στόμα ανοιχτά βλέποντάς της. Αργότερα μπήκα σε ένα διάσελο με την σκυλίτσα μου που τα πουρνάρια ήταν σε ύψος 1.60-2.00 μέτρα. Εγώ είμαι 1.80. Σήκωνε η σκύλα μου τις πέρδικες μία μία, εγώ τις άκουγα αλλά δεν τις έβλεπα. Σε κάποια φάση και αφού είχα τρελαθεί πήδηξα και είδα 2 χοντρές να πετάνε σύριζα με τα πουρνάρια. Φυσικά δεν τις ξανασήκωσα. Ήταν η τελευταία φορά που πήγα για πέρδικα. 2 κοτουρνίθια είχα στο ποζέ, όπως τα έβαλα τα έβγαλα. Τις πέρδικες τις σηκώσαμε πολλές φορές αλλά δεν τις καταφέραμε ποτέ. Είμαι τελείως άσχετος με το κυνήγι της βέβαια.

Συγνώμη για το off topic..





 
τη πρωτη φορα που πηγα ητανε στον ομαλο μ επανιελ φιλου πολυ εμπειρο. οτα φερμαρε το σκυλι το σμαρι μου υποδειξε σαν πιο εμπειρος που να κατσω και περιμεναμε το σκυλο να τις σηκωσει. ητανε περιπου 8 πουλια. εγω που δεν ειχα ξαναδει και ξανακουσει σμαρι οταν σηκωνεται απο το θορυβο που κανανε φοβηθηκα κι εσκυψα γιατι νομιζα οτι θα πεσουν πανω μου. ο φιλος πηρε 2 κι επεσε βεβαια το σχετικο δουλεμα. μετα ομως πηρα τα πανω μου. ειλικρινα για μενα προσωπικα ειναι το κορυφαιο κυνηγι. αλλα λιγο η δουλεια με τα πολλα σ/κ λιγο η υγεια το πολυ το σταματησα. παω βεβαια περιστασιαλα αλλα δεν ειναι το ιδιο. δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα να εισαι 7-8 το πρωι απανω σε μια κορυφη συνοδεια καφε να καθεσαι και ν ακους τις βασιλισσες να κραζουν και μετα να ξεκινας το ψαξιμο. μοναδικο κι ανεπαναληπτο. γι αυτο σεβασμο στον περδικα και τον μπεκατσα
 
βασιλη γνωμη μου παντα οτι το cotturnice για να δουλεψει θελει κρυο καιρο για σεπτεμβρη κι οκτωβρη εδω κρητη δεν ειναι οτι καλυτερο . αυτο που δουλευει ειναι το feltro
Καλο μεσημερι! Ευριπιδη εχω ριξει στη ζωη μου καμια 60αρια Coturnice..εχω παρει και περδικες και φασσες και 5-6 λαγους, ουδεποτε ενιωσα ενοχλητικη την ανακρουση του..αντιθετα θα το χαρακτηριζα πολυ γλυκο φυσιγγι,οσον αφορα την ανακρουση..τωρα οσον αφορα την αποτελεσματικοτητα απλα δηλητηριο..
uvLpElJ.jpg
 
Back
Top