Φυσίγγια για την Φάσσα

Φίλε Δημήτρη εγώ μετά από αρκετές φόλες που έχω φάει με το f2 34 γρ το ξέγραψα και ησύχασα.. Το bp mb 36 long range είναι από τα βασικά μου φυσιγγια στην φασσα. Μαλακό, με ωραία σκότωματα και ωραίες συγκεντρώσεις για νορμάλ καιρο μέχρι 3-4 βαθμούς. Στο πολύ κρύο και υγρασιες 90%+ κάνουν νερά.. Για αυτούς τους ζόρικους καιρούς προτείνω gorilla
Σε ευχαριστώ πολύ, φίλε μου.
 
Καλησπέρα φίλοι φασσάδες. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με την φάσσα. Όσες έχω χτυπήσει, είναι από κωλοφαρδία στα τσιχλομπασίματα, κοντά με 8άρια. Φέτος λέω να δοκιμάσω την τύχη μου. Μπορείτε να μου προτείνεται ένα φυσίγγι για μακρινές αποστάσεις για τον κάμπο και ένα για μεσαίες στο βουνό; Ενας γνωστός μου πρότεινε το Β&Ρ F2 34γρ Νο6, B&P ΜΒ 36γρ Long range No6 και ένα που βγάζει ο Ζώτος. Ευχαριστώ.
Φίλε στη φάσσα δοκίμασε percorsο είναι με νωρίς Tecna και πολύ σφιχτό θα σε καλύψει σε όλες τις καιρικές συνθήκες από πολύ υγρασία μέχρι κρύο τα bp δεν θα τα εμπιστευομουν στις συνθήκες που κυνηγάτε τη φάσσα
 
Φίλε στη φάσσα δοκίμασε percorsο είναι με νωρίς Tecna και πολύ σφιχτό θα σε καλύψει σε όλες τις καιρικές συνθήκες από πολύ υγρασία μέχρι κρύο τα bp δεν θα τα εμπιστευομουν στις συνθήκες που κυνηγάτε τη φάσσα
Τέλος εποχής για τα α percorso με tecna.
Μονο οτι υπάρχει σε στοκ. Απο δω και πέρα με Α0
 
Last edited:
Tecna edition


Μια που τα ανέφερες Σταύρο,
Να πω ότι μου αρέσουν οι πληροφοριες που παρεχει στα κουτιά αυτής της σειράς,κ που πολυ δυσκολα τις συναντας σε αλλα φυσίγγια, ουτε καν στα εισαγόμενα....
Ιδιαίτερα χρήσιμες για τον νέο κυνηγό αλλά κ για την ασφάλεια του...


IMG_20221006_190315.jpg

IMG_20221006_190341.jpg
 
σεβαστες ολες οι αποψεις,το φυσιγγι ειναι και προσωπικη αποψη,εδω και 4 χρονια χρησιμοποιω μονο 2 τυπους φυσιγγιων. percorso και ΛΑΜΠΡΟ διασπορας το κιτρινο..σε νο 5....σαν το percorso δεν εχω δει φυσιγγι να αποδιδει τοσο καλα απο τις ντοπιαρες του σεπτεμβρη μεχρι τους παγους του φλεβαρη,,,,αρε π....α tecna θα μας λειψεις ....δεν ξερω πως θα δουλεψει η Α0 με τον αντιτζελο,μακαρι να συμπεριφερθει αναλογα,το ΛΑΜΠΡΟ το δουλευω στις ομιχλες,και στα ρεματα..για βολες μεχρι τα 20 μετρα ειναι περιφημο...και τα 2 δουλευουν πολυ καλα και στα υψομετρα ....αυτα φασαδες μου,αντε να εχουμε μια καλη χρονια σαν την περσυνη...ΥΓ παντα με full....
 
ΛΑΜΠΡΟ διασπορας το κιτρινο..σε νο 5...
το ΛΑΜΠΡΟ το δουλευω στις ομιχλες,και στα ρεματα..για βολες μεχρι τα 20 μετρα ειναι περιφημο...
ΥΓ παντα με foul....
Γιατί ν5 το lambro διασποράς?
Εκτός κ αυτο το μέγεθος αφορά το percorso....

Eγω κ ετσι οπως το περιγραφεις θα εβαζα ψιλα σκάγια......
 
Γιατί ν5 το lambro διασποράς?
Εκτός κ αυτο το μέγεθος αφορά το percorso....

Eγω κ ετσι οπως το περιγραφεις θα εβαζα ψιλα σκάγια......

Γιατί ν5 το lambro διασποράς?
Εκτός κ αυτο το μέγεθος αφορά το percorso....

Eγω κ ετσι οπως το περιγραφεις θα εβαζα ψιλα σκάγια......
τασο η καταληξη στο 5 ειναι απο τα αποτελεσματα, ειναι η διαμετρος της φασας,σαν σκαγι,το ξερεις αλλωστε,και σε πολυ κρυο το ψιλο σκαγι λογω αντιστασεως του υγροποιημενου αερα κρυωνει πιο γρηγορα...πιο πολυ ομως το εχω δει εμπειρικα,ισως και να ειναι και ψυχολογια..που ειναι,...και αλλο ειναι να φαει 2 5αρια ,και αλλο 2 8αρια..το μονο κακο ειναι που ψιλοστραπατσαρει τα πουλια...και ομαδα που κερδιζει δεν αλαζει..δοκιμασε το....αν δεν το εχεις κανει ηδη..και συμπληρωνω στο ερωτημα σου..το 5 αφορα και τα 2 φυσιγγια
 
σεβαστες ολες οι αποψεις,το φυσιγγι ειναι και προσωπικη αποψη,εδω και 4 χρονια χρησιμοποιω μονο 2 τυπους φυσιγγιων. percorso και ΛΑΜΠΡΟ διασπορας το κιτρινο..σε νο 5....σαν το percorso δεν εχω δει φυσιγγι να αποδιδει τοσο καλα απο τις ντοπιαρες του σεπτεμβρη μεχρι τους παγους του φλεβαρη,,,,αρε π....α tecna θα μας λειψεις ....δεν ξερω πως θα δουλεψει η Α0 με τον αντιτζελο,μακαρι να συμπεριφερθει αναλογα,το ΛΑΜΠΡΟ το δουλευω στις ομιχλες,και στα ρεματα..για βολες μεχρι τα 20 μετρα ειναι περιφημο...και τα 2 δουλευουν πολυ καλα και στα υψομετρα ....αυτα φασαδες μου,αντε να εχουμε μια καλη χρονια σαν την περσυνη...ΥΓ παντα με full....
Απ τα λεγομενα σου φιλε σε εχω κοψει την κυνηγας γερα τη καριολα ετσι !!!
 
.και αλλο ειναι να φαει 2 5αρια ,και αλλο 2 8αρια..
Έχεις δικιο αλλα με ένα 8αρι σπάνια θα φάει μόνο στο σκάγια κ στις αποστάσεις που λες....

και σε πολυ κρυο το ψιλο σκαγι λογω αντιστασεως του υγροποιημενου αερα κρυωνει πιο γρηγορα...
Τα σκάγια όταν εξέρχονται είναι κρυα....
Αλλά δεν θέλω να το πιασουμε αυτό γιατί ο καθένας εχει κ μια αποψη...

δοκιμασε το....αν δεν το εχεις κανει ηδη
Πολυ ευχαρίστως να το δοκίμαζα, αλλά εδώ που είμαι.....
Η φασσες που εχω παρει μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριου...
Έχοντας όμως μια εμπειρία από θηράματα παρόμοιου μεγεθους δεν θεωρώ ότι θα είναι δυσκολη η καταβολή της από ψιλα σκαγια πχ ν8 κ ιδιαίτερα στην απόσταση που λες,κ παραπάνω θα έλεγα....
 
Μια που τα ανέφερες Σταύρο,
Να πω ότι μου αρέσουν οι πληροφοριες που παρεχει στα κουτιά αυτής της σειράς,κ που πολυ δυσκολα τις συναντας σε αλλα φυσίγγια, ουτε καν στα εισαγόμενα....
Ιδιαίτερα χρήσιμες για τον νέο κυνηγό αλλά κ για την ασφάλεια του...


View attachment 57317

View attachment 57318
Ναι η συγκεκριμένη σειρά είναι πολύ προσεγμένη και πολύ φθηνά για αυτά που προσφέρουν έχω ρίξει πολύ αυτά και τα διασποράς της ίδιας σειράς εξαιρετικά και τα δύο δυστηχος δεν τα βρίσκω πλέον
 
Η Νόμπελ σπορτ‼️
Δεν το πιστεύω όπως είπε και κάποιο μεγάλο αλάνι εδώ μέσα η Νobel δεν θα ξαναδώσει tecna στην Ελλάδα για να την χρησιμοποιήσει αυτή μόνο στα φυσεκια της καλού κακού θα πάω αύριο να πάρω 4 κουτιά που τα έχει ένα μαγαζί εδώ με tecna ακόμα που τα θέλω στο λαγό
 
Έχεις δικιο αλλα με ένα 8αρι σπάνια θα φάει μόνο στο σκάγια κ στις αποστάσεις που λες....


Τα σκάγια όταν εξέρχονται είναι κρυα....
Αλλά δεν θέλω να το πιασουμε αυτό γιατί ο καθένας εχει κ μια αποψη...


Πολυ ευχαρίστως να το δοκίμαζα, αλλά εδώ που είμαι.....
Η φασσες που εχω παρει μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριου...
Έχοντας όμως μια εμπειρία από θηράματα παρόμοιου μεγεθους δεν θεωρώ ότι θα είναι δυσκολη η καταβολή της από ψιλα σκαγια πχ ν8 κ ιδιαίτερα στην απόσταση που λες,κ παραπάνω θα έλεγα....
φιλε μου σωστα τα παντα..η καθε αποψη..αλλα σου λεω οτι ευτυχως που δεν εχεις αυτες τις πουτανες..εχουν πεταχτει πολλα ντουφεκια..εχουν παει πολλοι ψυχιατρο με αυτην,εχουν απαξιωθει φυσιγγια περιφημα...εχουν γραφτει τονοι αρθρα για αυτην....για εμενα το ατσαλενιο πουλι ειναι μυθος..πεφτει αν βληθει,αυτο που την εκανε μυθικη ειναι η ταχυτητα της και ογκος της,και οχι καθευατη η ταχυτητα οσο η επιταχυνση της..οταν βληθει η νιωσει κινδυνο φευγει με μετακαυση...η γνωμη μου που κουβεντιαζω με αλλους πολυ καλους κυνηγους σε τσιχλες και τρυγονια,εκει τα βρισκουν σκουρα,η γνωμη μου λοιπον οτι το 90% των αστοχιων ειναι ο λογος οτι μενουν πισω...η ταχυτητα σκοπευσης του δευτερου φυσιγγιου απο το πρωτο πρεπει να ειναι διπλασια...κατ εμε παντα!!
 
Back
Top