Φυσίγγια για την Φάσσα

Στις δικές μας υγρασίες την έχω δει να πέφτει κατακόρυφα ενώ ότι έχω ρίξει με tecna κενταγε

Την δοκιμασα στον κυνηγοτοπο ( ΑΟ ) με 100% υγρασια...αλλα με + 20 βαθμους...και δουλεψε !!!
Μην το ''δεσεις'' ομως......γιατι η τουφεκια ηταν στα 35 με φορτωμενο σεταπ 40 γραμμαρια και Ν4 σκαγια!!!
Με 4* αστρα και η φασσα στο κεντρο της τουφεκιας....πηρε 6 σκαγια επανω της...και παπι να ηταν
δεν γλυτωνε....
Με την πρωτη ευκαιρια το ιδιο σεταπ θα το δοκιμασω με φυσιγγια απο την καταψυξη....εκει θα μας
τα πει ολα η ΑΟ.
 
Νίκο κάνε τις δοκιμές της υγρασίας πρώτα
διάλεξε 2-3 κεμπαπ με μονοβασικές
και ρίχτα με φουλ υγρασία (90%+++) και χωρίς υγρασία
μέτρα αρχικές και V10

άντε να το λήξουμε το θέμα υγρασία...

Πρωτα ο Θεος.....υγεια να εχουμε και θα τις κανω αυτες τις δοκιμες...
Αυτο που με προβλητιζει ειναι το V10 ....Δεν μπορεις να φανταστεις ποση ''δουλεια'' χρειαζεται να
ευθυγραμμισεις τους ταχογραφους....+ να εχουν το ιδιο υψος....ειδικοτερα οταν το εδαφος ειναι
ανωμαλο !!! Στο πεδιο βολης του στρατου....το εδαφος ειναι αστα να πανε....Πηγα να δοκιμασω...
τα μαζεψα και εφυγα...Και ας εχω τριποδο με ενσωματωμενο αλφαδι επανω στον δευτερο ταχογραφο !!!
Οταν ειναι σε ισιωμα και εαν ειναι και μπετο...τοτε οκ...ολα ειναι πολυ ποιο ευκολα φιλε !!!
 
Χαιρετώ όλους! Είμαι νέος κυνηγός φάσας και έχω αφιερώσει πολλές ώρες διαβάσματος στο φυσίγγι της. Βλέπω παντού ότι λένε τα καλύτερα για το percorso όλοι όπως επίσης και ότι είναι αρκετά συγκεντρωτικό. Έχω καταλήξει στο super caccia 38gr. Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο για το φυσίγγι αυτό ή και για τις διαφορές με percorso (εκτός από μια μικρή διαφορά στην ταχύτητά τους) να βοηθήσει. Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!
 
Χαιρετώ όλους! Είμαι νέος κυνηγός φάσας και έχω αφιερώσει πολλές ώρες διαβάσματος στο φυσίγγι της. Βλέπω παντού ότι λένε τα καλύτερα για το percorso όλοι όπως επίσης και ότι είναι αρκετά συγκεντρωτικό. Έχω καταλήξει στο super caccia 38gr. Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο για το φυσίγγι αυτό ή και για τις διαφορές με percorso (εκτός από μια μικρή διαφορά στην ταχύτητά τους) να βοηθήσει. Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!
Αφού έχεις επικεντρωθεί σε αυτά Γιάννη τότε:
Percorso για τους περισσότερους καιρούς και Super Caccia όταν πιάσουν τα πολλά μείον.
Πολύ καλό επίσης και το Nsi speed για τώρα.
 
Χαιρετώ όλους! Είμαι νέος κυνηγός φάσας και έχω αφιερώσει πολλές ώρες διαβάσματος στο φυσίγγι της. Βλέπω παντού ότι λένε τα καλύτερα για το percorso όλοι όπως επίσης και ότι είναι αρκετά συγκεντρωτικό. Έχω καταλήξει στο super caccia 38gr. Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο για το φυσίγγι αυτό ή και για τις διαφορές με percorso (εκτός από μια μικρή διαφορά στην ταχύτητά τους) να βοηθήσει. Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!
Καλημερα Γιάννη, για το super caccia το κανονικό καθώς και για το ανάμεικτο θα σου πω ότι με όλα μου τα όπλα σε θερμοκρασίες 0 και μείον μου άφηνε μεγάλες ποσότητες πυρίτιδας στις κάννες ακαυτη.
Πάρα πολλές φορές μου έφυγαν πουλιά τραυματισμενα σε λογικές αποστάσεις και καθιστά μάλιστα.
 
Καλημερα Γιάννη, για το super caccia το κανονικό καθώς και για το ανάμεικτο θα σου πω ότι με όλα μου τα όπλα σε θερμοκρασίες 0 και μείον μου άφηνε μεγάλες ποσότητες πυρίτιδας στις κάννες ακαυτη.
Πάρα πολλές φορές μου έφυγαν πουλιά τραυματισμενα σε λογικές αποστάσεις και καθιστά μάλιστα.
Με προβλημάτισες τώρα Κώστα. Επειδή όπως είπα είμαι νέος στη φάσα και ψάχνω τα περισσότερα γραμμάρια, το nsi semi magnum PM40 το έχεις δοκιμάσει?
 
Με προβλημάτισες τώρα Κώστα. Επειδή όπως είπα είμαι νέος στη φάσα και ψάχνω τα περισσότερα γραμμάρια, το nsi semi magnum PM40 το έχεις δοκιμάσει?
Φίλε Γιάννη τα έχω και εγώ δοκιμάσει και έμεινα αρκετά ικανοποιημένος.
 
Γιάννη, άποψη μου πάντα είναι ότι εάν κυνηγήσεις φασσα στα μπασιματα δεν χρειάζεται να πας σε αυτά τα γραμμάρια... Δεν ξέρω βέβαια τα μέρη που κυνηγάς.
Τα ' βαριά ' τα δουλεύω μόλις μπούνε τα κρύα.
Κώστα αυτή την εποχή τι ρίχνεις στη φάσσα;
 
Γιάννη, άποψη μου πάντα είναι ότι εάν κυνηγήσεις φασσα στα μπασιματα δεν χρειάζεται να πας σε αυτά τα γραμμάρια... Δεν ξέρω βέβαια τα μέρη που κυνηγάς.
Τα ' βαριά ' τα δουλεύω μόλις μπούνε τα κρύα.
Δεν κυνηγάω στα μπασίματα αλλά στα μέρη που κυνηγάω ακόμα και Δεκέμβριο-Ιανουάριο η θερμοκρασία δύσκολα πέφτει κάτω από 5 βαθμούς. Περισσότερο θέλω αυξημένη γόμωση για ψυχολογικούς λόγους γιατί όπως είπα είμαι καινούριος στο κυνήγι αυτό.
 
Back
Top