Φυσίγγια για την Φάσσα

.shake hands.
Μην συγκρίνεται τις καιρικές συνθήκες της κεντρικής Στερεάς με την βόρεια Ελλάδα,ειναι άλλου παπα ευαγγέλιο ο καιρός εδω πάνω.Οταν από τέλη Νοέμβρη η θερμοκρασία πεφτει αρκετά κάτω από το 0 δεν μπορει ενα φυσίγγι να εχει την ίδια απόδοση,εγώ που κυνηγάω Φασσα και εδω και στο χωριό κατεβαίνω τουλάχιστον 2-3 νούμερα κάτω από το χωριό μου στην Αιτωλοακαρνανία εδω στις σερρες,ενα πρωινό χαλαρό στις σερρες με θερμοκρασία -5 και 100% υγρασία αλλάζει ολα τα δεδομένα γι’αυτο δεν δουλεύει το νο6 στη Φασσα σε τέτοιες καιρικές συνθήκες και θέλει να χοντραίνεις το σκαγι αρκετά και αν η θερμοκρασία πεφτει και κάτω από τους -10 εκει ρίχνω και νο3 ακομα!!
 
Για super pose τι φυσίγγια θα Μ προτείνατε στη φασσα;;όσων αφορά τα γραμμάρια κυριως

32 με 34 γραμμάρια όχι παραπάνω!
Νούμερα 7 και 6 και σε περιπτώσεις ανοιχτού πεδίου(κάμπος) βάλε και μερικά 5άρια στην τσέπη!
Ωραίο 32άρι το NSI Classica και από 34άρια πολύ καλά τα B&P,RC και τα Α1 τα Λάμπρο.
 
Για super pose τι φυσίγγια θα Μ προτείνατε στη φασσα;;όσων αφορά τα γραμμάρια κυριως
Εάν το αλληλεπίθετό σου (είτε κυνηγετικό, είτε σκοπευτικό) είναι μεσαίου ή μεγάλου βάρους, δηλ. 3.100γρ και άνω (όπως π.χ. κάποια βαριά, σκοπευτικά μοντέλα που προορίζονται για σκληρή χρήση), τότε μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις στη φάσσα ακόμη και φουσέκια των 36 ή ακόμη και 38 γραμμαρίων σχετικά άνετα, δίχως η ανάκρουση να προξενεί πρόβλημα...! Σε καμία περίπτωση παραπάνω γόμωση, είναι μία ανούσια υπερβολή...!

Εάν, ωστόσο, κυνηγάς αποκλειστικά με ένα light, κυνηγητικό αλληλεπίθετο με βάση από κράμα αλουμινίου, δηλ. κάτω από 3 με 3,1 κιλά βάρος, τότε καλύτερη λύση είναι φυσίγγια με 34, το πολύ 35 γρ. γόμωση...

Επίσης, καλό και φρόνιμο θα ήταν, να επιλέγεις φυσίγγια όχι magnum και που δεν αναγράφουν στο κουτί ή/και στον κάλυκα "max 1050 bar"! Ειδικά εάν το αλληλεπίθετό σου είναι με απλές 70άρες θαλάμες και δοκιμασμένο στα 900bar πίεση! Όλα τα απλά, 70άρια φυσίγγια παράγουν κάτω από 740 bar, βάσει των κανόνων της CIP, με εξαίρεση αυτά που αναγράφουν "max 1050 bar", τα οποία προορίζονται αυστηρά για όπλα με 76άρες, magnum θαλάμες, δηλαδή δοκιμασμένα τουλάχιστον στα 1320 ή 1370 bar!

Στα γράφω εξ ιδίας πείρας, αφού όλα μου τα χρόνια κυνηγάω αποκλειστικά με αλληλεπίθετα/ορθόκαννα (και για μερικά χρόνια στην αρχή με πλαγιόκαννο κιόλας)...
 
Last edited:
Αυτά είναι τα παλιά; Η τα ξανά έβγαλε; Αν δε κάνω λάθος το είχε σταματήσει αυτό.. το έχει δουλέψει κανένας;
https://www.kalkantzakos.com/Product/6583/special-palombe,-fusiggia-nsi-nobel-sport
Γιώργο αυτό είναι το κουτί είναι το παλιό. Και γράφει "Συγκεντρωτήρας".....Το new Special palombe είναι με βύσμα LB6 κ το έχω ρίξει στα παπιά....
Μήπως το κυκλοφορεί ξανά σε νέα έκδοση ΚΑΙ με συγκεντρωτήρα.....;;;; Όπως έκανε τις προάλλες με το 206 formula......;;;;
 
Ερωτηση εχω παιδες.
Επειδη πανε 15+ χρονια που εχω να αγορασω φυσιγγια για φασσα θα ηθελα
γνωμες αν επιρεπεται για κυνηγι κοντα στο Γραμμο μεταξυ 20 Οκτωβρη και 5 Δεκεμβρη.
Κατεληξα σε 3 υποψηφια. Τα δυο πρωτα ειναι απο οτι μου λενε αλλοι ενω το τριτο
ειναι προσωπικη μου εμπειρια πριν απο...15 χρονια!
Ποιο η ποια νομιζετε οτι θα ταιριαξει καλυτερα;
Τα οπλα μου ειναι Winchester SX4 και Benelli M2.

Percorso 36gr No5/6
Mygra 36gr No5.5
Rottweil magnum 52gr No5

Σας ευχαριστω
 
Ερωτηση εχω παιδες.
Επειδη πανε 15+ χρονια που εχω να αγορασω φυσιγγια για φασσα θα ηθελα
γνωμες αν επιρεπεται για κυνηγι κοντα στο Γραμμο μεταξυ 20 Οκτωβρη και 5 Δεκεμβρη.
Κατεληξα σε 3 υποψηφια. Τα δυο πρωτα ειναι απο οτι μου λενε αλλοι ενω το τριτο
ειναι προσωπικη μου εμπειρια πριν απο...15 χρονια!
Ποιο η ποια νομιζετε οτι θα ταιριαξει καλυτερα;
Τα οπλα μου ειναι Winchester SX4 και Benelli M2.

Percorso 36gr No5/6
Mygra 36gr No5.5
Rottweil magnum 52gr No5

Σας ευχαριστω
Στις φασες τα τελευταια 20 χρονια εχω μεσα τρια percorso n6.
Το τελευταιο (R) το έριξα καποτε σε καμμια 20 άρια καθιστες.σε ν2. Ε λοιπον δεν θα το ξεχάσω ποτε που σηκώθηκαν πρωτα όλες (μα όλες) απο τον ήχο της τουφεκιας και μετα έσπασαν κλαδιά απο τα σκάγια. 60-70 μ , 8-10 οC
Δυο χρονιές μετα απο την ίδια θεση και στο ιδιο δεντρο (ξερό πλατάνι σε ρεμα με αριές) επεσε μια απο 8 που ηταν με λαμπρό καφε ν4.
Ελπιζω καπως να σε βοήθησα
 
Last edited:
Back
Top