Φυσίγγια για την Φάσσα

Ερωτηση εχω παιδες.
Επειδη πανε 15+ χρονια που εχω να αγορασω φυσιγγια για φασσα θα ηθελα
γνωμες αν επιρεπεται για κυνηγι κοντα στο Γραμμο μεταξυ 20 Οκτωβρη και 5 Δεκεμβρη.
Κατεληξα σε 3 υποψηφια. Τα δυο πρωτα ειναι απο οτι μου λενε αλλοι ενω το τριτο
ειναι προσωπικη μου εμπειρια πριν απο...15 χρονια!
Ποιο η ποια νομιζετε οτι θα ταιριαξει καλυτερα;
Τα οπλα μου ειναι Winchester SX4 και Benelli M2.

Percorso 36gr No5/6
Mygra 36gr No5.5
Rottweil magnum 52gr No5

Σας ευχαριστω
εγω λεω να παρεις τους s400 του ερντογαν.terror.
 
Ερωτηση εχω παιδες.
Επειδη πανε 15+ χρονια που εχω να αγορασω φυσιγγια για φασσα θα ηθελα
γνωμες αν επιρεπεται για κυνηγι κοντα στο Γραμμο μεταξυ 20 Οκτωβρη και 5 Δεκεμβρη.
Κατεληξα σε 3 υποψηφια. Τα δυο πρωτα ειναι απο οτι μου λενε αλλοι ενω το τριτο
ειναι προσωπικη μου εμπειρια πριν απο...15 χρονια!
Ποιο η ποια νομιζετε οτι θα ταιριαξει καλυτερα;
Τα οπλα μου ειναι Winchester SX4 και Benelli M2.

Percorso 36gr No5/6
Mygra 36gr No5.5
Rottweil magnum 52gr No5

Σας ευχαριστω
Καλησπερα Μάριε. Το περκορσο είναι η πρώτη μου επιλογή στο κυνήγι της φασσας και δύσκολα θα βρεις κάποιον να σου πει αρνητικα για το συγκεκριμένο. Είναι αρκετά συγκεντρωτικο να γνωρίζεις. Το 2ο (mygra) επίσης πολύ συγκεντρωτικο με πολύ καλή απόδοση αλλά αρκετά ακριβό. Για το 3ο δν έχω άποψη. Επίσης ανάμεσα στα δύο πρώτα και στο 3ο πιθανότατα θα υπάρχει μεγάλη διαφορά στις ταχύτητες.
 
Last edited:
Ερωτηση εχω παιδες.
Επειδη πανε 15+ χρονια που εχω να αγορασω φυσιγγια για φασσα θα ηθελα
γνωμες αν επιρεπεται για κυνηγι κοντα στο Γραμμο μεταξυ 20 Οκτωβρη και 5 Δεκεμβρη.
Κατεληξα σε 3 υποψηφια. Τα δυο πρωτα ειναι απο οτι μου λενε αλλοι ενω το τριτο
ειναι προσωπικη μου εμπειρια πριν απο...15 χρονια!
Ποιο η ποια νομιζετε οτι θα ταιριαξει καλυτερα;
Τα οπλα μου ειναι Winchester SX4 και Benelli M2.

Percorso 36gr No5/6
Mygra 36gr No5.5
Rottweil magnum 52gr No5

Σας ευχαριστω

Τα 52 γραμμάρια σου είναι αχρείαστα σε αυτό το κυνήγι!
Το Percorso είναι φυσιγγάρα και σταθερή αξία!
Το Mygra δεν το ξέρω δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
 
Ερωτηση εχω παιδες.
Επειδη πανε 15+ χρονια που εχω να αγορασω φυσιγγια για φασσα θα ηθελα
γνωμες αν επιρεπεται για κυνηγι κοντα στο Γραμμο μεταξυ 20 Οκτωβρη και 5 Δεκεμβρη.
Κατεληξα σε 3 υποψηφια. Τα δυο πρωτα ειναι απο οτι μου λενε αλλοι ενω το τριτο
ειναι προσωπικη μου εμπειρια πριν απο...15 χρονια!
Ποιο η ποια νομιζετε οτι θα ταιριαξει καλυτερα;
Τα οπλα μου ειναι Winchester SX4 και Benelli M2.

Percorso 36gr No5/6
Mygra 36gr No5.5
Rottweil magnum 52gr No5

Σας ευχαριστω
Συμφωνώ με τα παιδιά!!
Σβήσε από το μυαλό σου τα 52gr.....
Το migra 36 No5.5 δν το έχω ρίξει ποτέ σε αντίθεση με το percorso το οποίο είναι από τα αξιόλογα φυσίγγια που ρίχνω σε ημερήσιο κυνήγη με χαμηλή θερμοκρασία...5oC ως και 17oC και με 2* παρακαλώ.....
Αν θες να ανέβεις λίγο ακόμα πήγαινε στο Super Caccia 38gr το οποίο και αυτό κεραυνοβολεί με ελάχιστα έως (0) παραπάνω ανάκρουση.....
 
Συμφωνώ με τα παιδιά!!
Σβήσε από το μυαλό σου τα 52gr.....
Το migra 36 No5.5 δν το έχω ρίξει ποτέ σε αντίθεση με το percorso το οποίο είναι από τα αξιόλογα φυσίγγια που ρίχνω σε ημερήσιο κυνήγη με χαμηλή θερμοκρασία...5oC ως και 17oC και με 2* παρακαλώ.....
Αν θες να ανέβεις λίγο ακόμα πήγαινε στο Super Caccia 38gr το οποίο και αυτό κεραυνοβολεί με ελάχιστα έως (0) παραπάνω ανάκρουση.....
Και με το special palombe έχει πιο ισχυρό φυσίγγι στα ίδια γραμμαρια εγώ αν τιs κυνηγούσα μόνο με αυτά τα δύο θα πήγαινα percorso και palombe
 
Αυτά λέω φίλε μου πλέον τα βγάζει με tecna μέχρι πριν 2 χρόνια είχαν mb36 και τότε ήταν πολύ καλά!!!!
Εχει καλα φυσιγγια ο Γιωργος με κορυφη το μαυρο (super)...αν και σε καποιες παρτιδες ειχε καποια θεματακια με το ρελιασμα...(φουσκωματα).
 
Ερωτηση εχω παιδες.
Επειδη πανε 15+ χρονια που εχω να αγορασω φυσιγγια για φασσα θα ηθελα
γνωμες αν επιρεπεται για κυνηγι κοντα στο Γραμμο μεταξυ 20 Οκτωβρη και 5 Δεκεμβρη.
Κατεληξα σε 3 υποψηφια. Τα δυο πρωτα ειναι απο οτι μου λενε αλλοι ενω το τριτο
ειναι προσωπικη μου εμπειρια πριν απο...15 χρονια!
Ποιο η ποια νομιζετε οτι θα ταιριαξει καλυτερα;
Τα οπλα μου ειναι Winchester SX4 και Benelli M2.

Percorso 36gr No5/6
Mygra 36gr No5.5
Rottweil magnum 52gr No5

Σας ευχαριστω
Αυτός που πρότεινε 52 γρ. Θα πρέπει να ήταν ματιασμενος!τα 2 πρώτα ...σουπερ
 
Στις φασες τα τελευταια 20 χρονια εχω μεσα τρια percorso n6.
Το τελευταιο (R) το έριξα καποτε σε καμμια 20 άρια καθιστες.σε ν2. Ε λοιπον δεν θα το ξεχάσω ποτε που σηκώθηκαν πρωτα όλες (μα όλες) απο τον ήχο της τουφεκιας και μετα έσπασαν κλαδιά απο τα σκάγια. 60-70 μ , 8-10 οC
Δυο χρονιές μετα απο την ίδια θεση και στο ιδιο δεντρο (ξερό πλατάνι σε ρεμα με αριές) επεσε μια απο 8 που ηταν με λαμπρό καφε ν4.
Ελπιζω καπως να σε βοήθησα
Κυνηγάς με το διαβολο 666
P.s houmor
 
Ευχαριστώ φίλε για την πληροφορία.....πολύ ωραία σκωτοματα έχει το άτιμο αλλά από 5 βαθμούς και κάτω δείχνει τι μπορεί να κάνει ;)
Το δούλευα κοντά στα 10 χρόνια δεν είχε αντίπαλο!!!!Αλλά δυστυχώς εδώ και 2 χρόνια το χάλασε πολύ...άνοιξα κάποια φυσίγγια σε εξαρι. Βρήκα κομμένα σκάγια αυγουλοειδες σχημα χαλιά ποιότητα.είχε μέσα από 4αρια μεχρι 7αρια και μέτρησα 190 σκάγια.Το συγκρινα με ενα παλιο που ειχα τα σκαγια δεν ειχανε καμια σχεαη.ξενερωσα και τέλος δεν τα ξαναπερνω...τώρα δουλεύω περκοσο και bp f2 long range.και δεν τα αλλάζω με τίποτα!!!και κάτω από -7c έχω τον δυναμίτη που λέγεται bp baby magnum 42gr!!!!
 
Το δούλευα κοντά στα 10 χρόνια δεν είχε αντίπαλο!!!!Αλλά δυστυχώς εδώ και 2 χρόνια το χάλασε πολύ...άνοιξα κάποια φυσίγγια σε εξαρι. Βρήκα κομμένα σκάγια αυγουλοειδες σχημα χαλιά ποιότητα.είχε μέσα από 4αρια μεχρι 7αρια και μέτρησα 190 σκάγια.Το συγκρινα με ενα παλιο που ειχα τα σκαγια δεν ειχανε καμια σχεαη.ξενερωσα και τέλος δεν τα ξαναπερνω...τώρα δουλεύω περκοσο και bp f2 long range.και δεν τα αλλάζω με τίποτα!!!και κάτω από -7c έχω τον δυναμίτη που λέγεται bp baby magnum 42gr!!!!
Όπως είπα δεν έχω ανοίξει να δω τι γίνεται αλλά μέχρι περισυ μου κάνανε τα κέφια φέτος θα δείξει!!!
 
Back
Top