Φυσίγγια για την Φάσσα

Ακριβώς...στην κίνηση το έχω δουλέψει και δεν σφιγγομαι ...στο σταθερό επειδή δεν το κάνω ενστικτωδώς σφιγγομαι και πάω ψηλά...
Μετακίνησε το όπλο κανονικά και όταν περάσεις από το κέντρο τραβά.. χαλαρά σαν να σημαδεύεις έναν πουλο
 

Μια δοκιμή απογευματινή ...δεν ξέρω αν διακρίνονται καλά τα σκάγια ...με πήρε η ώρα και βιαστικά έκανα την δοκιμή...λαμπρό Α1 speciale no6 στα 35 μέτρα με kicks full.Ευπροσδεκτες όλες οι παρατηρήσεις...
Όντως έχω φύγει ψηλά ...το κατάλαβα τελευταία στιγμη τραβώντας την σκανδάλη.Στη ζέστη αποδίδω και εγώ τα οποία κενά παρουσιάζονται...ο κύκλος βέβαια είναι 50 εκ για να με πάρει στο χαρτί...
Πέρα από το ότι έφυγε ψηλά η τουφεκιά, νομίζω ότι είναι μια χαρά !!! Αν ο κύκλος είναι διαμέτρου 50 εκ. εγώ βλέπω ότι η τουφεκιά έχει συνολικό άνοιγμα γύρω στα 30 εκ. (από το κάτω μέρος του κόκκινου σημαδιού μέχρι λίγο πριν την πάνω άκρη του χαρτονιού !!!) ... 30 εκ. στα 35 μέτρα !!! Μπάλα δηλαδή. Δεν ξέρω τι καλύτερο θα μπορούσε να περιμένει κανείς σ' αυτή την απόσταση ... Με οποιοδήποτε τσοκ. Φαντάσου αυτή την τουφεκιά πάνω σε φάσσα, θα την ανατινάξει κυριολεκτικά. Θα πάρει τουλάχιστον μια 10αριά σκάγια, στη χειρότερη, μέχρι 60-70 ίσως και περισσότερα!
Τα λίγα "υποτιθέμενα" κενά που λέτε, σε καμιά περίπτωση δεν τα βλέπω κενά για φάσσα ... μετά βίας περνά τσίχλα ( ... αν είναι πολύ τυχερή) ... ;)
 
Πέρα από το ότι έφυγε ψηλά η τουφεκιά, νομίζω ότι είναι μια χαρά !!! Αν ο κύκλος είναι διαμέτρου 50 εκ. εγώ βλέπω ότι η τουφεκιά έχει συνολικό άνοιγμα γύρω στα 30 εκ. (από το κάτω μέρος του κόκκινου σημαδιού μέχρι λίγο πριν την πάνω άκρη του χαρτονιού !!!) ... 30 εκ. στα 35 μέτρα !!! Μπάλα δηλαδή. Δεν ξέρω τι καλύτερο θα μπορούσε να περιμένει κανείς σ' αυτή την απόσταση ... Με οποιοδήποτε τσοκ. Φαντάσου αυτή την τουφεκιά πάνω σε φάσσα, θα την ανατινάξει κυριολεκτικά. Θα πάρει τουλάχιστον μια 10αριά σκάγια, στη χειρότερη, μέχρι 60-70 ίσως και περισσότερα!
Τα λίγα "υποτιθέμενα" κενά που λέτε, σε καμιά περίπτωση δεν τα βλέπω κενά για φάσσα ... μετά βίας περνά τσίχλα ( ... αν είναι πολύ τυχερή) ... ;)
Είναι όντως στενή η ντουφέκια ...μπορεί στο μάτι τα κενά να μοιάζουν μεγάλα όμως με ένα πρόχειρο φρεσκοσκοτωμενο τρυγόνι που το προεβαλα στο χαρτί επαιρνε σκάγια αρκετά ακόμη και εκεί που φαίνεται να υπάρχουν κενα ...αν δλδ το κέντρο που το υπολογίζω στα μισά της πανω ακτίνας του κύκλου συμπέσει με το πουλι τοτε το πουφ θα είναι δυνατό...
 
Έχει πειραματικώς αποδειχθεί, ότι το κέντρο της κατανομής διαμέτρου ~37 εκατοστών παραμένει φονικό σε οποιαδήποτε απόσταση και από οποιαδήποτε σύσφιγξη...!!!
Τώρα βέβαια, το ζήτημα είναι εάν ένας μέσος κυνηγός μπορεί να στέλνει αυτόν τον πολύ κεντρικό κύκλο της κατανομής πάνω στο πουλί και μάλιστα με μια κάποια επαναληψιμότητα...
Ένας δεινός, επαγγελματίας σκοπευτής (π.χ. George Digweed) θα το κατάφερνε αυτό μια χαρά, ένας μέσος κυνηγός - σκοπευτής όμως...?(!)
Μήπως δηλαδή, δεν πρέπει να μας "κόπτει" και τόσο πολύ η υπερσυγκέντρωση στην κατανομή (την οποία τείνουν να εμφανίζουν οι υπερσυσφίγξεις), αλλά να μας ενδιαφέρει και η ομαλή περιφέρειά της...?
Η υπερσυγκέντρωση στην κατανομή των σκαγιών δεν αποτελεί κατ' ανάγκην και από μόνη της ποιοτικό χαρακτηριστικό...! ;)
 
Last edited:
Είναι όντως στενή η ντουφέκια ...μπορεί στο μάτι τα κενά να μοιάζουν μεγάλα όμως με ένα πρόχειρο φρεσκοσκοτωμενο τρυγόνι που το προεβαλα στο χαρτί επαιρνε σκάγια αρκετά ακόμη και εκεί που φαίνεται να υπάρχουν κενα ...αν δλδ το κέντρο που το υπολογίζω στα μισά της πανω ακτίνας του κύκλου συμπέσει με το πουλι τοτε το πουφ θα είναι δυνατό...
Δημητρη αν σημαδευες τα σκαγια με ενα μαρκαδορο θα ειχαμε ολοι πολυ καλυτερη εικονα, πιστευω ειναι μια χαρα η τουφεκια σου
 
Για την φασσα το ιδανικό σκάγι μέχρι τα 40 μ είναι το ν 6. Μετά το ν 5 έχει την απαιτούμενη κινητική ενέργεια μέχρι τα 50 μέτρα βάσει μελετών που έχουν γίνει. Δεν είναι τυχαίο ότι κ η BP κ η Ns έχουν βγάλει τα εξειδικευμένα φασσιφυσιγγα με ν 5. 5 κ ν 5. Για αυτό είχα γράψει ότι τα μέτρα δεν είναι στραγάλια. Προσωπικά αν έπρεπε να ριχνω στα 55 μ σε φασσα πράγμα το οποίο απαγορεύεται κανονικά θα έριχνα τουλάχιστον Ν 4
Προσυπογράφω Δημήτρη!!! Εύγε!
 
4,3,2 σκοτώνουν πουλιά σε περισσότερα μέτρα αν το πάρει το πουλι
Αμ, θα το πάρει όμως...?(!)
Το πρωτεύον στη τουφεκιά του λειόκαννου είναι η πυκνότητα και εν συνεχεία η κινητική ενέργεια του κάθε σκαγιού μεμονωμένου...!
Με άλλα λόγια: η τουφεκιά του λειόκαννου "πάσχει" πρώτα στην πυκνότητα και εν συνεχεία στη δύναμη του κάθε σκαγιού ξεχωριστά...!
Τι να το κάνω εγώ, εάν στα 70+ μέτρα το ένα σκάι είναι στην Ακρόπολη και το άλλο στον Λυκαβηττό, όση δύναμη και να διατηρούν από μόνα τους...?(!!!) Μια τέτοια ντουφεκιά είναι παντελώς άχρηστη...!!!
Γι' αυτό σας παροτρύνω, να συνταιριάξετε, κατά το δυνατόν, στις επιλογές σας και το πρωτεύον στοιχείο της πυκνότητας της κατανομής, αλλά και το δευτερεύον στοιχείο της κινητικής ενέργειας του κάθε σκαγιού μεμονωμένα...! Με δυο λέξεις: βρείτε τη "χρυσή τομή" για τα δικά σας κυνήγια...!
 
Last edited:
Αμ, θα το πάρει όμως...?(!)
Το πρωτεύον στη τουφεκιά του λειόκαννου είναι η πυκνότητα και εν συνεχεία η κινητική ενέργεια του κάθε σκαγιού μεμονωμένου...!
Με άλλα λόγια: η τουφεκιά του λειόκαννου "πάσχει" πρώτα στην πυκνότητα και εν συνεχεία στη δύναμη του κάθε σκαγιού ξεχωριστά...!
Τι να το κάνω εγώ, εάν στα 70+ μέτρα το ένα σκάι είναι στην Ακρόπολη και το άλλο στον Λυκαβηττό, όση δύναμη και να διατηρούν από μόνα τους...?(!!!) Μια τέτοια ντουφεκιά είναι παντελώς άχρηστη...!!!
Γι' αυτό σας παροτρύνω, να συνταιριάξετε στις επιλογές σας και το πρωτεύον στοιχείο της πυκνότητας της κατανομής, αλλά και το δευτερεύον στοιχείο της κινητικής ενέργειας του κάθε σκαγιού μεμονωμένα...! Με δυο λέξεις: βρείτε τη "χρυσή τομή"...!
Νικολα οταν καποιος θελει τουφεκια σε μια αποσταση π.χ 70 μετρων θα πρεπει πρωτιστως να μπορει να την υποστηριζει.
Απο εκει και περα σε οτι αφορα το τεχνικο μερος, αυτες οι τουφεκιες εχουν συγκεντρωση που επαρκει μαζι με το χοντρο σκαγιο για καταβολες.
 
Έχει πειραματικώς αποδειχθεί, ότι το κέντρο της κατανομής διαμέτρου ~37 εκατοστών παραμένει φονικό σε οποιαδήποτε απόσταση και από οποιαδήποτε σύσφιγξη...!!!
Τώρα βέβαια, το ζήτημα είναι εάν ένας μέσος κυνηγός μπορεί να στέλνει αυτόν τον πολύ κεντρικό κύκλο της κατανομής πάνω στο πουλί και μάλιστα με μια κάποια επαναληψιμότητα...
Ένας δεινός, επαγγελματίας σκοπευτής (π.χ. George Digweed) θα το κατάφερνε αυτό μια χαρά, ένας μέσος κυνηγός - σκοπευτής όμως...?(!)
Μήπως δηλαδή, δεν πρέπει να μας "κόπτει" και τόσο πολύ η υπερσυγκέντρωση στην κατανομή (την οποία τείνουν να εμφανίζουν οι υπερσυσφίγξεις), αλλά να μας ενδιαφέρει και η ομαλή περιφέρειά της...?
Η υπερσυγκέντρωση στην κατανομή των σκαγιών δεν αποτελεί κατ' ανάγκην και από μόνη της ποιοτικό χαρακτηριστικό...! ;)
Η ομαλή περιφέρεια δίνει τα θηράματα φίλε Νίκο. Πολύ σωστά αναρωτιέσαι. Βέβαια είναι και τι ταιριάζει στον τρόπο που ρίχνει ο καθένας. Για έναν μέσο σκοπευτή όμως...;
 
Νικολα οταν καποιος θελει τουφεκια σε μια αποσταση π.χ 70 μετρων θα πρεπει πρωτιστως να μπορει να την υποστηριζει.
Απο εκει και περα σε οτι αφορα το τεχνικο μερος, αυτες οι τουφεκιες εχουν συγκεντρωση που επαρκει μαζι με το χοντρο σκαγιο για καταβολες.
Aς μάθουμε να ντουφεκάμε όπως πρέπει στην μισή απόσταση... κι ας αφήσουμε τα 70 μέτρα για τον... George Digweed...!!!
Λες και τα 'χουμε στο "πιάτο" όλα τα θηράματα έως τα 40 - 45 μέτρα και τώρα ασχολούμαστε με τις... "υπερ-αποστάσεις"...!!!
Ας γίνουμε λίγο ρεαλιστές...! Με άλλα λόγια, πιο μεταφορικά: ας ξαναπατήσουμε στο έδαφος κι ας σταματήσουμε να πετάμε στα σύννεφα...! (Αλλά και τα... "όνειρα" για τους ανθρώπους/κυνηγούς/σκοπευτές είναι...)


Υ.Γ.: Φίλε "Κάστορα" μην το πάρεις προσωπικά, γενικά αναφέρομαι και συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου (εξ ου και το α' πληθυντικό πρόσωπο)...
 
Last edited:
Το να πάρεις φασσες και τρυγόνια με 28-30 γραμ. είναι εφικτό . Το να πάρεις φασσες και τρυγόνια στα 50-60 μέτρα είναι κι αυτό εφικτό . Δεν έχω σηκώσει ποτέ όπλο τα τελευταία 30 χρ να ρίξω πάνω από τα 35 μέτρα σε φασσα ( εκτός τότε που ήμουν κάτω τον 20 χρ ) . Άλλωστε λόγο ..ηλικίας στα 50-60 μέτρα εγώ προσωπικά την βλέπω την φασσα όσο είναι η ακιδα από το όπλο μου . Από γραμμάρια στην αρχή με της ζεστές 33 γρ. Ποιο μετά 35 -36 γραμ. Άλλωστε έχω διαβάσει μερικούς ότι περνούν φασσες κι στα 70 μέτρα . Πολύ ενδιαφέρον αυτό βέβαια αλλά τους μόνους που έτυχε να βρω στο βουνό να ρίχνουν σε αυτές της αποστάσεις είναι κάτι τύποι που αδειάζουν 4αρες και 5 άρες καραμπίνες στο κοπάδι στο σωρο με το σκεπτικό να πέσει καμία . Κι με αναγκάζουν να αλλάξω εγώ σημείο κυνηγιού .
Προσυπογράφω!!!
 
Aς μάθουμε να ντουφεκάμε όπως πρέπει στην μισή απόσταση... κι ας αφήσουμε τα 70 μέτρα για τον... George Digweed...!!!
Λες και τα 'χουμε στο "πιάτο" όλα τα θηράματα έως τα 40 - 45 μέτρα και τώρα ασχολούμαστε με τις... "υπερ-αποστάσεις"...!!!
Ας γίνουμε λίγο ρεαλιστές...! Με άλλα λόγια, πιο μεταφορικά: ας ξαναπατήσουμε στο έδαφος κι ας σταματήσουμε να πετάμε στα σύννεφα...! (Αλλά και τα... "όνειρα" για τους ανθρώπους/κυνηγούς/σκοπευτές είναι...)


Υ.Γ.: Φίλε "Κάστορα" μην το πάρεις προσωπικά, γενικά αναφέρομαι και συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου (εξ ου και το α' πληθυντικό πρόσωπο)...
Εννοειται πως δεν τιθεται θεμα προσωπικο.
Θεωρω τα 70 μια αποσταση που θα επιχειρουσα να ριξω χωρις σκεψη σε εναν αγριοχοιρο οχι ομως σε ενα τρυγονι.
Ολα σχετικα ειναι.
 
Καμιά γνώμη για το Κοντορ; Έχει αλλάξει κάτι;
Ότι ακριβώς σου λέει ο φίλος @evripidis302......
Η γόμωση απ'όσο ξέρω δν έχει αλλάξει.....(PSB 2 στο 1,80 με Giovani)...
Και μη το ρίξεις κάτω από τα 35m...... .sarcastic. ....................
 
Back
Top