Φυσίγγια για την Φάσσα

Το νο6 δεν ειναι ουτε γι αστειο μονο μεχρι τα 40 μετρα οτι καιρο και αν εχει συμφωνα παντα με οτι εχω δει εγω στις καταβολες της φασσας και σε αποστασεις μετρημενες.
Εκει πχ που θα παρουν την φασσα 2 η 3 σκαγια νο5 με νο6 θα εχει τουλαχιστον 2 σκαγια περισσοτερα, εγω βεβαια ριχνω και με φρενατα τσοκ που ανεβαζουν πολυ τη δυναμη κρουσης, με συμβατικα τσοκ μπορει να αλλαζει το θεμα, αλλα προτιμηση μου στη φασσα ειναι το νο6 για ολες τις αποστασεις
Μην συγκρίνεται τις καιρικές συνθήκες της κεντρικής Στερεάς με την βόρεια Ελλάδα,ειναι άλλου παπα ευαγγέλιο ο καιρός εδω πάνω.Οταν από τέλη Νοέμβρη η θερμοκρασία πεφτει αρκετά κάτω από το 0 δεν μπορει ενα φυσίγγι να εχει την ίδια απόδοση,εγώ που κυνηγάω Φασσα και εδω και στο χωριό κατεβαίνω τουλάχιστον 2-3 νούμερα κάτω από το χωριό μου στην Αιτωλοακαρνανία εδω στις σερρες,ενα πρωινό χαλαρό στις σερρες με θερμοκρασία -5 και 100% υγρασία αλλάζει ολα τα δεδομένα γι’αυτο δεν δουλεύει το νο6 στη Φασσα σε τέτοιες καιρικές συνθήκες και θέλει να χοντραίνεις το σκαγι αρκετά και αν η θερμοκρασία πεφτει και κάτω από τους -10 εκει ρίχνω και νο3 ακομα!!
 
Μην συγκρίνεται τις καιρικές συνθήκες της κεντρικής Στερεάς με την βόρεια Ελλάδα,ειναι άλλου παπα ευαγγέλιο ο καιρός εδω πάνω.Οταν από τέλη Νοέμβρη η θερμοκρασία πεφτει αρκετά κάτω από το 0 δεν μπορει ενα φυσίγγι να εχει την ίδια απόδοση,εγώ που κυνηγάω Φασσα και εδω και στο χωριό κατεβαίνω τουλάχιστον 2-3 νούμερα κάτω από το χωριό μου στην Αιτωλοακαρνανία εδω στις σερρες,ενα πρωινό χαλαρό στις σερρες με θερμοκρασία -5 και 100% υγρασία αλλάζει ολα τα δεδομένα γι’αυτο δεν δουλεύει το νο6 στη Φασσα σε τέτοιες καιρικές συνθήκες και θέλει να χοντραίνεις το σκαγι αρκετά και αν η θερμοκρασία πεφτει και κάτω από τους -10 εκει ρίχνω και νο3 ακομα!!
....έτσι ακριβώς.... όταν έχει 30 βαθμούς πέφτει και με 8αρι.. όταν όμως έχει -8;!
 
Μην συγκρίνεται τις καιρικές συνθήκες της κεντρικής Στερεάς με την βόρεια Ελλάδα,ειναι άλλου παπα ευαγγέλιο ο καιρός εδω πάνω.Οταν από τέλη Νοέμβρη η θερμοκρασία πεφτει αρκετά κάτω από το 0 δεν μπορει ενα φυσίγγι να εχει την ίδια απόδοση,εγώ που κυνηγάω Φασσα και εδω και στο χωριό κατεβαίνω τουλάχιστον 2-3 νούμερα κάτω από το χωριό μου στην Αιτωλοακαρνανία εδω στις σερρες,ενα πρωινό χαλαρό στις σερρες με θερμοκρασία -5 και 100% υγρασία αλλάζει ολα τα δεδομένα γι’αυτο δεν δουλεύει το νο6 στη Φασσα σε τέτοιες καιρικές συνθήκες και θέλει να χοντραίνεις το σκαγι αρκετά και αν η θερμοκρασία πεφτει και κάτω από τους -10 εκει ρίχνω και νο3 ακομα!!
Δεν διαφωνω Κωστα, αλλα οταν αναφερομαστε γενικα στο νο6 αναφερομαι κι εγω μονο για τους τοπους που κυνηγω τη φασσα, εχουμε ξανακανει αυτη τη συζητηση παλιοτερα και ξερω οτι γεμιζεις κατα 90% σε νο4.
Κεντρικη Ελλαδα ακομα και 0 η -3 να εχει δεν θα τα βρει σκουρα ενα καλο νο6 εκει πανω στα βορεια ειναι αλλο εργο βεβαια...
 
Φέτος έναρξη έπαιξα με granural δικά μου φυσιγγια στα 32 γρ νο7... πολύ δυνατές ντουφεκιες σε συνδυασμό με τον τρίφτη της γραβιέρας (kicks) είχαμε ηλεκτρικές εκκενώσεις...sarcastic. βέβαια παίζει ρόλο και ο συγκεντωτηρας που είχαν που δίνει σφιχτές κατανομές..
Η υπόλοιπη ομάδα έπαιξε με λαμπρό μπλε και καφέ νο 7-6.. το 6αρι φέτος δεν.. και στα δυο ενώ άλλες χρονιές τις πέταγε σκούφια φέτος δεν έβλεπα τα παλιά σκοτωματα.. αντίθετα το μπλε σε 7αρι ήταν φωτιά σκέτη.. ειδικά μια πρέπει να έπεσε γύρω στα 65 μέτρα στουπί.... τα χάρηκαν πολύ όλοι..
 
Φέτος έναρξη έπαιξα με granural δικά μου φυσιγγια στα 32 γρ νο7... πολύ δυνατές ντουφεκιες σε συνδυασμό με τον τρίφτη της γραβιέρας (kicks) είχαμε ηλεκτρικές εκκενώσεις...sarcastic. βέβαια παίζει ρόλο και ο συγκεντωτηρας που είχαν που δίνει σφιχτές κατανομές..
Η υπόλοιπη ομάδα έπαιξε με λαμπρό μπλε και καφέ νο 7-6.. το 6αρι φέτος δεν.. και στα δυο ενώ άλλες χρονιές τις πέταγε σκούφια φέτος δεν έβλεπα τα παλιά σκοτωματα.. αντίθετα το μπλε σε 7αρι ήταν φωτιά σκέτη.. ειδικά μια πρέπει να έπεσε γύρω στα 65 μέτρα στουπί.... τα χάρηκαν πολύ όλοι..
Λαμπρο μπλέ έριχναν τετοια εποχή ;
 
Εδώ έριχναν biturbo36 το μπλε καλό ήταν.. .sarcastic.
ναι Δημήτρη και τα πήγαν και πολύ καλά.. το 7αρι ειδικά...
υπερβελικους η ειπαν να ξεστοκαρουν το αποθεμα?
το 7αρι το μπλε κ το καφε ειναι με c7
 
Last edited:
υπερβελικους η ειπαν να ξεστοκαρουν το αποθεμα?
το 7αρι το μπλε κ το καθε ειναι με c7
Και τα δυο Νικόλα.. είναι των βαριών πυρομαχικών αλλά είχαν φωρτωσει και κούτες μπλε σε 5-6-7 από κλείσιμο κυνηγομαγαζου σε πολύ καλές τιμές
 
Φέτος έναρξη έπαιξα με granural δικά μου φυσιγγια στα 32 γρ νο7... πολύ δυνατές ντουφεκιες σε συνδυασμό με τον τρίφτη της γραβιέρας (kicks) είχαμε ηλεκτρικές εκκενώσεις...sarcastic. βέβαια παίζει ρόλο και ο συγκεντωτηρας που είχαν που δίνει σφιχτές κατανομές..
Η υπόλοιπη ομάδα έπαιξε με λαμπρό μπλε και καφέ νο 7-6.. το 6αρι φέτος δεν.. και στα δυο ενώ άλλες χρονιές τις πέταγε σκούφια φέτος δεν έβλεπα τα παλιά σκοτωματα.. αντίθετα το μπλε σε 7αρι ήταν φωτιά σκέτη.. ειδικά μια πρέπει να έπεσε γύρω στα 65 μέτρα στουπί.... τα χάρηκαν πολύ όλοι..
Και ο οδοντιατρος πρέπει να τρίβει τα χέρια του για τα νέα σφραγισματα .sarcastic.
 
Καλησπέρα παιδιά.Σημερα δοκίμασα ακόμη μια φορά τα Α1 speciale της lambro no6 με gualandi super G νομιζω.θερμοκρασια 16 βαθμούς το πρωί με υψηλή σχετική υγρασία.35 μέτρα σε στόχο 50χ50 με kicks smoke full...πολύ σκόρπια κατανομή για συγκεντρωτικό φυσίγγι...να φταίνε οι παράμετροι της δοκιμής???το έχει δοκιμάσει κανείς σε φάσσα έναρξη???
 
Καλησπέρα παιδιά.Σημερα δοκίμασα ακόμη μια φορά τα Α1 speciale της lambro no6 με gualandi super G νομιζω.θερμοκρασια 16 βαθμούς το πρωί με υψηλή σχετική υγρασία.35 μέτρα σε στόχο 50χ50 με kicks smoke full...πολύ σκόρπια κατανομή για συγκεντρωτικό φυσίγγι...να φταίνε οι παράμετροι της δοκιμής???το έχει δοκιμάσει κανείς σε φάσσα έναρξη???
Δημήτρη έριξα μια τετράδα από αυτά στις φασσες προχθές.Δεν ξέρω αν έτυχε πάντως 3 έπεσαν κεραυνοβολημενες αφήνοντας το γνωστό συννεφάκι από πούπουλα.Οι δύο δεν ήταν και σε τόσο κοντινή απόσταση .
Σε πίνακα δεν τα έχω ρίξει.Εγω τα έριξα μεσημέρι που η θερμοκρασία ήταν πιο ανεβασμένη και δεν είχε υγρασία.
 
Φέτος έναρξη έπαιξα με granural δικά μου φυσιγγια στα 32 γρ νο7... πολύ δυνατές ντουφεκιες σε συνδυασμό με τον τρίφτη της γραβιέρας (kicks) είχαμε ηλεκτρικές εκκενώσεις...sarcastic. βέβαια παίζει ρόλο και ο συγκεντωτηρας που είχαν που δίνει σφιχτές κατανομές..
Η υπόλοιπη ομάδα έπαιξε με λαμπρό μπλε και καφέ νο 7-6.. το 6αρι φέτος δεν.. και στα δυο ενώ άλλες χρονιές τις πέταγε σκούφια φέτος δεν έβλεπα τα παλιά σκοτωματα.. αντίθετα το μπλε σε 7αρι ήταν φωτιά σκέτη.. ειδικά μια πρέπει να έπεσε γύρω στα 65 μέτρα στουπί.... τα χάρηκαν πολύ όλοι..
.sex hard. .sex hard. .sex hard..sarcastic..sarcastic.
 

Μια δοκιμή απογευματινή ...δεν ξέρω αν διακρίνονται καλά τα σκάγια ...με πήρε η ώρα και βιαστικά έκανα την δοκιμή...λαμπρό Α1 speciale no6 στα 35 μέτρα με kicks full.Ευπροσδεκτες όλες οι παρατηρήσεις...
Σου έχει φύγει ψιλά η τουφεκιά νομίζω και βλέπω και μερικά κενά θα περιμένα καλύτερη απόδοση του τσοκ ίσως φταίει το φυσίγγι γιατί ακόμα έχει πολλές ζέστες....
 
Σου έχει φύγει ψιλά η τουφεκιά νομίζω και βλέπω και μερικά κενά θα περιμένα καλύτερη απόδοση του τσοκ ίσως φταίει το φυσίγγι γιατί ακόμα έχει πολλές ζέστες....
Όντως έχω φύγει ψηλά ...το κατάλαβα τελευταία στιγμη τραβώντας την σκανδάλη.Στη ζέστη αποδίδω και εγώ τα οποία κενά παρουσιάζονται...ο κύκλος βέβαια είναι 50 εκ για να με πάρει στο χαρτί...
 

Μια δοκιμή απογευματινή ...δεν ξέρω αν διακρίνονται καλά τα σκάγια ...με πήρε η ώρα και βιαστικά έκανα την δοκιμή...λαμπρό Α1 speciale no6 στα 35 μέτρα με kicks full.Ευπροσδεκτες όλες οι παρατηρήσεις...

όταν τουφεκάς στο τράβηγμα της σκανδάλης σφίγγεσαι ; για kicks full όχι δεν είναι καλή αλλά για δοκίμασε με ένα φυσίγγι της εποχής και με πιο λίγα γραμμάρια
 
όταν τουφεκάς στο τράβηγμα της σκανδάλης σφίγγεσαι ; για kicks full όχι δεν είναι καλή αλλά για δοκίμασε με ένα φυσίγγι της εποχής και με πιο λίγα γραμμάρια
Ακριβώς...στην κίνηση το έχω δουλέψει και δεν σφιγγομαι ...στο σταθερό επειδή δεν το κάνω ενστικτωδώς σφιγγομαι και πάω ψηλά...
 
Back
Top